Malý smartphone jako náhrada za HTC Desire

Srovnávání telefonů a hodnocení obchodů s telefony

Moderátor: Moderátoři MobilMania.cz

Odeslat příspěvekod JuckiCZ 21. 1. 2018 10:04

Mohl bych Vás požádat o doporučení vhodného dotykového telefonu jako náhrady za můj aktuální?
Mám osmým rokem HTC Desire a vše skvěle funguje (2. baterie, původní nabíječka), ale vzhledem k tomu, že vývojáři SW totálně rezignovali na tvorbu aplikací pro starší verze Androidu (mám 2.2), tak začínám přemýšlet o náhradě svého dosavadního telefonu.
Měl by splňovat: Ne větší, než aktuální (plně souhlasím s textem z recenze na Mobilmania: "Desire není žádný drobeček a s rozměry 119 × 60 × 11.9 mm a hmotností 135 gramů o něm v kapse rozhodně vědět budete."), Gorilla Glass (nutnost! po sedmi letech jediný malý škrábanec), kovové tělo (nechci žádné obaly), Bluetooth, 3,5mm Jack, GPS, blesk/světlo, výměnná baterie, Android (co nejnovější verze, ať to vývojáři SW co nejdéle podporují).
Nezajímá mě: Kvalita foťáku, kvalita zvuku, výkony, pokud možno nechci zbytečnosti jako přední foťák, stereo reproduktory.
Super by bylo, kdyby měl ten optický joystick pod displayem, dobře se s tím dělá, když si člověk nechce zašpinit display a nebo se chce posouvat v textu o jednotlivé znaky.
Velikost displaye by stačila 4", mám 3,7" a zatím dobře vidím, takže to bohatě stačí i na čtení dokumentů.
Co se týče značky, upřednostňuji HTC díky velmi pozitivní zkušenosti (spolehlivost, konstrukce, odolnost, kvalita příslušenství) a moc se mi nechce do Samsungu (znám hromadu lidí v okolí, kterým Samsung vydržel jen 2-3 roky).
Moje vize je mít tento mobil zase co nejdéle, minimálně 6 let.
Jaký mobil tyto parametry splňuje a je podle Vás nejvhodnější? Vůbec se v tomto odvětví nevyznám, aktuální mobil jsem dostal jako dárek.
A cenu si představuji tak do 6k, ale pokud to bude něco lepšího, jsem ochoten jít trochu výš.
Každopádně chci nový mobil s plnou zárukou, žádné ojetiny.
Díky
JuckiCZ
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Mr.Bombastic 21. 1. 2018 13:25

Uvediem to na pravu mieru - zmes tychto poziadaviek je dnes nerealna. Trh je za tych 8 rokov niekde uplne inde. Vymenitelna bateria takmer vymizla, velkost - pred 8 rokmi bol Desire mozno velky - dnes je to drobec, trackball som uz v smartfonoch fakt dlho nevidel, male telefony v kove tiez velmi nie su.

Do 6k mozno tak Samsung Galaxy A3 2017 - 4,7", 135.4 x 66.2 x 7.9 mm, hlinikovy ram, z oboch stran Gorilla Glass 4.

Ak je ochota pridat, tak za necelych 8k je tu Sony Xperia X Compact - 4,6", 129 x 65 x 9.5 mm, predne sklo tiez GG4, inak telo z plastu, do buducna ostava aspon nejaky ten vykon

Su to priblizne rocne telefony, je tam este ocakavana podpora (najma u Xperie vyssej strednej triedy, ale oba maju dostat Android Oreo), oba maju USB-C (na dalsich 6 rokov dostatocne future-proof).

EDIT: Ak je teda niekto dostatocne odolny fungovat s 8 rocnym Androidom, myslim, ze by nebol az taky problem skusnut iOS a iPhone SE - 123.8 x 58.6 x 7.6 mm, tiez okolo 8k
Zatiaľ sa vedci domnievajú, že hlavnou príčinou smrti je život.

Apple iPhone 13 Pro 256GB Sierra Blue | Apple MacBook Air M1 Space Gray 16/256GB | Apple iPad Pro 12.9" M1 128GB Wi-Fi Silver
Mr.Bombastic
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod JuckiCZ 21. 1. 2018 15:23

Já za to nemůžu. nevybírám si to nejhorší, co mě napadne, ale vycházím z praxe. Mobil si s sebou beru na běhání (Endomondo), tak potřebuji co nejlehčí a rozumně odolný proti poškrábání i konstrukčně. Zbytek je volání, sms, občas něco na netu (adresa, informace, 50 Mb měsíčně mi stačí), občas jako navigace v autě (hlavně zvukově) a občas jako mp3 přehrávač. Nehraju hry, nečumím na videa, na filmy, okrajově používám FB (lite, jinej nefunguje). Občas něco vyfotím, natočím, ale kvalita mě nezajímá, nedělám selfie, blesk občas použiju jako baterku. Mobil mám v ruce tak málo, jak je to jen nutné (na rozdíl od dnešní mládeže - mě je 30 let, i když možná někdo typuje podle názorů šedesátníka). V mobilu mám 4GB SD a občas musím mazat, tak 8GB by byl asi ideál.
Divné je, že ve všech možných odvětvích se elektronika zmenšuje, ale u mobilů je to naopak :-D.
Jaká je výhoda nevyměnitelné baterie, že to všude dávají? To musí tak do pěti let odejít a výměna je prý pak dost drahá :-/.
SG A3 mě děsí značkou, S Xperia vypadá dost dobře, ta mě velmi zaujala, i výdrž baterie super!
Není Android 6 už málo, když vidím někde osmičky? Nezastará to zase rychle, jak 2.2ka?
IPhone jsem nechtěl, protože mi ty jejich produkty přijdou dost předražené jen díky značce, ale tento model vypadá skvěle kompaktní, jak je na tom se sklem . iOS je na tom jak s aplikacemi jako Endomondo, navigace google, prohlížení netu (na mém nejde seznam email, bankovnictví, mnoho aplikací), přehrávání mp3 apod.? Moc lidí to v okolí nemá...
U iOS nehrozí to, že za 5 let na něm nebude fungovat žádná nová aplikace, jak se stalo u Androidu?
A celkově, nechystá se nějaký mobil, který třeba má vyjít během půl roku, který by zaplnil tuto mezeru v malých Android smartphonech, která tady očividně je? HTC mi zatím bezchybně funguje, tak bych ještě vydržel a koupil až to nové, nebo kdyby vyšel mový iPhone, mohl by tento SE hned výrazně zlevnit.

-- 21. 1. 2018 16:40 --

Jo a iPhone 64 GB jsem našel na Heurece dokonce za 6 700 kč, to vypadá dobře. Je dokonce levnější, než varianta 16 a 32 GB :-D.

-- 21. 1. 2018 16:43 --

A HW tlačítka na zákl. funkce (zpět, menu, home, search) se očividně taky už nedělají, všechno je to řešeno dotykově :-/.
JuckiCZ
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Mr.Bombastic 21. 1. 2018 16:34

Vyhody nevyenitelnej baterie ako takej asi nie su... ide skor o ergonomiu, dizajn, pevnost konstrukcie (aj ked s tou pevnostou sa nie vzdy zadari... vid. bendgate: iPhone 6, Nexus 6P...).

X Compact je aktualne na 7.1.1 a ako som uz pisal, dostane aj Android Oreo - teda 8.x, ale to bude okrem nejakych bezpecnostnych aktualizacii konecna zastavka. Samozrejme po 8 rokoch dopadne asi tak isto, ako 2.2 ... Pokrok nezastavis.

Medzera v malych Androidoch urcite je, dopyt po tom ale ocividne az taky velky nie je.
Dovod:
nahodny citat z internetu píše:Zial pre vas milovnikov malych obrazoviek - je vas malo. Ludia proste chcu velke displeje. Smartfony (cenovo dostupne) cim dalej tym viac u mnohych ludi nahradzaju PC (najvacsie trhy: Cina, India...). Trh sa tomu len prisposobuje.

Chysta sa (pravdepodobne) Nokia 1, ale to bude brutalny low-end s Android Go, tj. ma to velke EDIT:rezervy medzery uz po vybaleni z krabice.

Podpora applikacii na iOS je porovnatelna z Androidom, mozno trochu lepsia (ale zalezi to aj od konkretnej aplikacie), Endomondo, vsetky Google sluzby atd. to samozrejme ma. Mp3 sa daju nahrat cez iTunes (je to menej pohodlne ako supnut to cez prieskumnik, ale... da sa. Spusta ludi s tym ocividne vie zit).

Instalacia/podpora aplikacii na starsich verziach iOS je tiez obmedzena, iPhony vsak z pravidla zazivaju dlhsiu podporu updatov verzie iOS. Ale treba brat ohlad na to, ze iP SE je v podstate 2 rocny telefon.

za 6700 kc je v obchode smartonix ... niektore recenzie, zvlast ta o iPhone SE hovori NEKUPOVAT
vlakno o tejto problematike TU. ... tiez je dobre na heureke citat hodnotenia a diskusiu o predajcoch

Ano, od HW tlacidiel sa ustupuje/ustupilo, nahradili ich bud dotykove tlacidla, alebo sa rovno zobrazuju na displeji (napr. aj na X Compact). Mam uz 3. telefon s tlacidlami na displeji, pride mi to celkom intuitivne a dizajn telefonu je tak cistejsi.

btw. Samsungu by som sa az tak velmi nebal.
Naposledy upravil Mr.Bombastic dne 21. 1. 2018 21:28, celkově upraveno 2
Zatiaľ sa vedci domnievajú, že hlavnou príčinou smrti je život.

Apple iPhone 13 Pro 256GB Sierra Blue | Apple MacBook Air M1 Space Gray 16/256GB | Apple iPad Pro 12.9" M1 128GB Wi-Fi Silver
Mr.Bombastic
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod JuckiCZ 21. 1. 2018 17:35

Tak teď se mi to omezilo na to, jestli iOS, nebo Android, protože ten iPhone se mi líbí nejvíc a vypadá i "trvanlivě", ale ještě se poptám, vyzkouším, porovnám.
Moc díky, jsem asi o kilometr dál, než jsem byl dnes ráno ;-).
JuckiCZ
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod JuckiCZ 21. 1. 2018 19:05

A ještě mě napadl jeden dotaz!
Jak je to s přehráním kontaktů, které mám v Google účtu do iOs a celkově s přehráním zálohy, sms, nastavení apod. mezi těmito systémy?
Díky
JuckiCZ
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Nick Cave 21. 1. 2018 19:13

Nick Cave
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mr.Bombastic 21. 1. 2018 21:19

Apple Inc. píše:Move to iOS is supported on all phones and tablets running Android 4.0 and later.

Tazatel ma Froyo.

Je potrebne mat kontakty zosynchronizovane s Google uctom
Google - Import, obnovení a zálohování kontaktů - takmer podla navodu, export vo formate vCard

Apple iCloud: Import kontaktních údajů

Ak zatial Desire drzi :-D , urcite stoji za to, si citanim recenzii spravit jemny prehlad... pripadne citat clanky, ktore sa venuju problematike Android vs. iOS.
Zatiaľ sa vedci domnievajú, že hlavnou príčinou smrti je život.

Apple iPhone 13 Pro 256GB Sierra Blue | Apple MacBook Air M1 Space Gray 16/256GB | Apple iPad Pro 12.9" M1 128GB Wi-Fi Silver
Mr.Bombastic
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Nick Cave 22. 1. 2018 00:05

Mr.Bombastic píše:Tazatel ma Froyo.

Froyo :shock:
Yamaha AX-900, Yamaha AVX-500, Marantz CD67, Harman/Kardon HD750, Kenwood GE- 7030, Cabasse MT32 Alderney, Focal JMLab Chorus 707
Nick Cave
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod JuckiCZ 22. 1. 2018 21:13

Nejdřív jsem nevěděl, co to je za nadávku to Froyo...
Google ve spolupráci s Wikipedií ale pomohli a zjistil jsem, že to není nic hanlivého :-D.
Co mě ale hodně překvapilo je to, že už v lednu 2016 to mělo méně jak 0,1% uživatelů a to byl ten mobil teprve 5 let starej a vlastní systém měl 5,5 roku :-/.
Kdyby se mě dnes někdo zeptal, kolik uživatelů podle mého názoru stále používá takto starý systém, tak bych typnul asi 1%, netušil jsem, že je to tak málo...
Každopádně jsem se dnes zeptal kamaráda, dlouholetého uživatele a zastánce iPhone, jaký mobil z těch tří a nestačil jsem se divit, když řekl Samsung. Prej nedávno přešel z iOs na Samsung Android a je nadšenej jak s výrobcem HW, tak SW, takže pro mě hodně velkej impuls! Parametrově se mi nejvíc líbí Sony, Konstrukčně iPhone, ale cenově i stářím válí ta A3 - zítra se na ně jdu podívat fyzicky do elektra.

-- 22. 1. 2018 22:21 --

Ikdyž teď jsem se dočetl, že počet uživatelů určují podle toho, kolik zařízení se připojilo do Google play za poslední týden. Ani když jsem měl mobil novej, tak jsem tam skoro nelezl, ale teď se není čemu divit, že tam nikdo neleze, když 99% aplikací vyžaduje Android 4 nebo vyšší :-/.
JuckiCZ
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod vormen 22. 1. 2018 21:44

v iphonu jenom pridas google ucet, tj. zadas emailovou adresu a heslo a nasledne zvolis, ze chces z toho uctu pouzivat kontakty, kalendare a mas tam vsechno jak na starym telefonu. pouzivam iphone i android s google uctem a zcela bez problemu.
vormen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod zumzumzum 23. 1. 2018 10:28

Hoši já vás také překvapím můj založní mobil je Samsung Galaxy Pocket a tam je taky android 2.3.6 :D
A pak použivám jako MP3/4 přehrávač telefon LG Optimus L1 II a ten ma Android 4.1 :D
► Sháním: Sony Xperia Z5 Premium za nepřemrštěnou cenu! ( telefon se 4K displayem ] ◄ Momentálně používám Xiaomi 13 Flora Green
zumzumzum
Místní informátor
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků