Pro-ject DAC Box S2+

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 11. 7. 2018 23:53

Dnes mně dorazila tato novinka na českém trhu. Při ceně 5 990,- Kč se jedná o nejlevnější D/A převodník v českých kamenných obchodech s nejnovějším high-end čipem SABRE ESS 9038. Je to ideální doplněk analogového integrovaného zesilovače jako je například můj NAD C326BEE. DAC Box S2+ má asynchronní USB vstup s dodávaným driverem pro Windows 7 (Mac a Windows 10 jej nepotřebují) a má optický a koaxiální digitální vstup, takže jej mám současně připojený k multimediálnímu barbone PC a k televizi. Je to tedy kvalitně dílensky udělaný drobný krabicový DAC se 3 různými vstupy a s analogovým výstupem 2x cinch do předzesilovače. Je tedy oproti příbuznému Pro-ject Pre DAC S2 Digital zlevněn o 3 200 Kč za to, že není sluchátkovým zesilovačem a neoddělitelným předzesilovačem s displejem a DO.
Protože jako DAC + sluchátkový zesilovač používám ARCAM ir-DAC -II, mohl jsem nový DAC s ním porovnat. Za dvojnásobnou cenu má ARCAM špičkové luxusní zpracování oproti velmi slušnému zpracování Pro-jectu.
ARCAM má sluchátkový zesilovač a předzesilovač, který může a nemusí být použit, tudíž má dva páry cinch analogových výstupů, tudíž je možné jej zapojit do předzesilovače i do zesilovače. ARCAM má dva optické a dva koaxiální vstupy. Dálkové ovládání, které Pro-ject logicky nemá a přibalená kabeláž ARCAMu jsou posledním přídavkem ke zdůvodnění vyšší ceny. Pro-ject se napájí buď z použitého USB, anebo z napájecího mikro USB. Nabíječka přiložena je. Pro-Ject má nejmodernější SABRE ESS 9038, ARCAM má starší SABRE ESS 9016. Poslechově jsem porovnával zatím v Sennheiser HD 660s buď připojených k ARCAMu nebo k NAD zesilovači, kterému dělá konverzi Pro-ject DAC Box S2+. Obojí se mně zdá vynikající a musím ještě opakovaně poslouchat, abych vyloučil ovlivnění sluchu očekáváním. Podle něj se mně totiž zdá Pro-ject poněkud analytičtější díky novému výkonnějšímu SABRE čipu. ARCAM zní snad nepatrně temněji a muzikálněji vyhladí ojediněle drsnější zvuky, zatímco DAC Box S2+ ukáže o něco více přesně co tam skutečně zní. Ale jsou to tak nepatrné rozdíly, že se podezírám z jejich vymýšlení.
Další levné DACy s 9038 už jsou jen z Číny, tedy Topping D50 či nejnovější verze S.M.S.L. SU-8 a další.
Nicméně 5 990,- Kč včetně DPH za rakouský Pro-ject v českém kamenném obchodě mně přijde výhodnější, než o pár stovek levnější nezdaněné čínské výrobky čekající v Číně na dopravu do Evropy plus napálení DPH a možná cla.
ForeignerOnEarth
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kocmeister 12. 7. 2018 09:48

Pěkný sumář informací a dojmů. Jako majitel Preboxu S2 Digital doplním, že oproti tvému Dac Boxu S2+ je zde ještě navíc ESS9038 v duální konfiguraci, což má mít prý také vliv na zvuk. Takže stejné nejspíše nebudou.

Co je důležité zvuk můžeš ovlivnit (a vylepšit). První možnost je výběrem filtrů. Každý je trochu jiný, nejsou to žádné velké změny. Doporučuji subjektivně buď Optimum transient nebo Fast roloff, ale je to o preferencích.
Zdaleka největší skok pro zvuk je ovšem použití jiného napájecího zdroje (místo usb nebo dodaného zdroje) Používám Ifi Ipower a šlo o nemalý skok v kvalitě reprodukce. Jako posun jsem, ale hodnotil i použití obyčejné powerbanky i přesto, že teoreticky není výstup z ní zas až tak skvělý kvůli step-up trafům. S lepším napájením dojde k nárůstu detailnosti, celkové jemnosti reprodukce. Ty ostré hrany, co zmiňuješ, úplně zmizí.
REPRO: PKAudio Ghibli, SUBY: 2x B&W ASW 825, AMP: Audionet SAM G2, DAC: Chord Qutest battery powered, SLUCHÁTKA: Sennheiser HD800, FILTR, DRÁTY A DALŠÍ SNAKE OILY: vlastní konstrukce.
Kocmeister
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 12. 7. 2018 15:59

Kocmeister:
Díky moc za reakci. O Pre Boxu S2 Digital jsem ještě před koupí mluvil s panem Motlíčkem z AQ, který je distributorem Pro-jectu, a ten mně řekl, že s NADem C326BEE by pro mě rozhodně Pre Box S2 Digital byla nesmyslná volba, jelikož není možné obejít předzesilovač a dát dva předzesilovače do série je nesmysl. NAD sice umožňuje nahradit svůj předzesilovač externím, ale i to mně pan Motlíček ve shodě s mým názorem nedoporučil ze dvou důvodů. Jednak bych přišel o všechny ostatní analogové vstupy NADu a také o jeho ovládací část včetně dálkového ovládání a jednak není vůbec jisté, že by to z hlediska cílové kvality byl dobrý nápad, spíš ne, protože ten NAD mně vyhovuje tak, jak je a Pro-ject Pre Box S2 Digital určitě není vyšší třída předzesilovače, spíše naopak.

Nicméně možnost jiného zdroje mě zaujala. Co se týče napájení, tak v manuálu k DAC Boxu se výslovně píše, že pokud zapojím USB vstup, tak rozhodně nemám zapojit malý napájecí mikro USB vstup dodaným zdrojem, jelikož by došlo k poruchám zvuku z toho důvodu, že by byly zapojené dva různé zdroje napětí, které nejsou dokonale stejné a dokonale synchronizované. Chápu, že power banka nijak nekmitá, tudíž asi tam žádné rušení nebude, ale sebelepší zdroj se sebelepším transformátorem bude mít zbytkové kmitání v nějaké lehce jiné fázi oproti tomu, co jde z počítače do USB a už bude malér, ne? A to nevím, jestli i rozdíly ve stejnosměrném napětí mohou kvůli indukci udělat totéž? Nejsem elektrotechnik, takže pardon pokud píšu nesmysly.
Filtry jsem zkoušel přepínat, no a velké rozdíly to fakt nejsou a připadala mně 1 nebo 3 nejlepší pokud jsem vůbec slyšel nějaký rozdíl.
Vygooglil jsem si Ifi lpower:
https://hifina.cz/ostatni/59-ipower.html
To, co k tomu dodává Pro-ject, je vizuálně velmi podobné, ty výměnné koncovky jsou zcela stejné, ale nedoporučují to zapojovat, aby se to netlouklo s USB zdrojem. I když bude napájecí zdroj iPower sebelepší, tak ale napájení z USB nevypne, tudíž nedokonalosti z mini PC mohou nadále rušit, i když druhý zdroj bude dokonale hladký, ne? Pokud bych měl zapojenou pouze optiku, tak jasně, asi bude výměna zdroje zvukově znát, ale pokud nezruším galvanicky připojení přes USB a dokonce i to USB bude napájet ten DAC současně, pak se ptám, jestli druhý hladký zdroj bude k něčemu?
ForeignerOnEarth
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kocmeister 13. 7. 2018 07:33

Nemáš pravdu, resp. spíše ti "radilové". Ono doporučení zapojit lepší napájecí zdroj je přímo od autora převodníku (John Westlake komunikuje běžně na zahraničních fórech). Vysvětlil, že po připojení externího zdroje mosfety na vstupu poznají 5V vstup a přepnou napájení právě na tento nový zdroj. Projeví se to tak, že se rozsvítí symbol zástrčky na displeji. Takže žádné dvojité napájení z usb a sítě se nekoná. To spíše v Projectu napsali nesmysly do manuálu pokud to tam fakt je. Ostatně praktické zkušenosti mnoha lidí v diskuzích s posunem kvality reprodukce jsou totožné.

Druhá věc je, co ti řekl pán z AQ. Hmm nechci zpochybňovat něčí autoritu nebo tak něco... ale řekněme diplomaticky, že to není úplně přesné :-) Když to zjednodušim, tak ten předzesilovač přestane být předzesilovačem ve chvíli, kdy se nastaví plná hlasitost tedy 0dB. V tu chvíli má klasickou linkovou úroveň výstupu 2V. Tedy stejně jako má Dac Box bez možnosti regulace. Takže o nějakém problému s dvojitým předzesilovačem v cestě signálu nemůže být řeč. Ten předzesilovač je tam hlavně jako sluchátkový zesilovač, tedy bonus navíc pro sluchátkáře.
REPRO: PKAudio Ghibli, SUBY: 2x B&W ASW 825, AMP: Audionet SAM G2, DAC: Chord Qutest battery powered, SLUCHÁTKA: Sennheiser HD800, FILTR, DRÁTY A DALŠÍ SNAKE OILY: vlastní konstrukce.
Kocmeister
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 13. 7. 2018 09:45

Kocmeister: Pro-ject DAC Box S2+ na rozdíl od Pre BOXu žádný displej nemá. Je možné, že se tento jednodušší model stejného výrobce po připojení externího zdroje chová stejně, ale jisté to rozhodně není a bez přímého vyjádření Johna Westlakea to zůstane ve sféře dohadů.
Protože jsem pečlivý a systematický, někde bych se rád toho pána přímo zeptal. Kde?
To, že předzesilovač přestává být předzesilovačem při plné hlasitosti zní celkem logicky, ale stále jsou tam ty obvody jaksi navíc a otázka je, zda cokoliv zbytečného navíc nepoškozuje zvuk. Navíc jak jsem napsal, sluchátka krmím buď v jiném místě z ARCAM ir-DAC-II anebo je můžu píchnout na tom místě do NAD C326BEE, tudíž se domnívám, že jsem koupí Pro-ject DAC Box S2+ v mém konkrétním případě ušetřil zcela správně, protože by mně osobně konkrétně Pro-ject Pre BOX S2 Digital nepřinesl navíc prakticky nic kromě hezkého barevného displeje, na kterém by svítilo trvale 0 dB a pouze bych mohl dalším, asi 26. dálkovým ovladačem ve stolku přepínat USB a Toslink. A také bych měl 9038 zdvojený, což by nejspíš pomohlo pro zátěž u nějakých 352 kHz / 32 bitů nebo DSD256 a podobně, tedy u hudby, kterou jsem kromě samplovacích ukázek ještě nikdy a nikde neviděl.
No a právě zkouším jaké slyším rozdíly a u ukázek klasické hudby ani v Sennheiserech neslyším jasný rozdíl mezi 192 kHz/24 bitů, 96 kHz/24bitů a 44.1 kHz/16 bitů, což mě zarmoutilo do doby, než jsem si přečetl:
https://www.image-line.com/support/flst ... _audio.htm
Dokonce jsem ty ukázky z 44.1 kHz/16 bitů předělal na 320 kbps MP3 a když jsem si udělal slepý test 320 kbps MP3 a 192 kHz/24 bitů, tak jsem si nebyl jistý. Takže buď jsem úplně hluchý nebo platí tvrzení, že slyšíme to, co mozek chce, abychom slyšeli, tedy když víme, že je něco lepší, tak to skutečně slyšíme lepší.
ForeignerOnEarth
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kocmeister 13. 7. 2018 10:25

Westlake píše myslim na Computer Audiophile a ještě někam, už to nemůžu najít. Ale myslim, že je to jedno. Máš naprostou pravdu v tom, že rozhodně jsi koupil dobře a ty věci jako displej nebo předzesilovač se svítící hodnotou 0dB jsou opravdu zbytečné. Asi jsme do toho díky mě (sorry) zbytečně zabředli.

K tomu druhýmu bodu, to si klidně stát může. Záleží nejen na sluchu, ale i na těch původních nahrávkách ze kterých ty 24bit xxxHz vytvořili. Klidně se může stát, že jde jen o upsamlované 16/44,1, což není nic divnýho. Samozřejmě pak žádné nové informace v hudbě nejsou.
REPRO: PKAudio Ghibli, SUBY: 2x B&W ASW 825, AMP: Audionet SAM G2, DAC: Chord Qutest battery powered, SLUCHÁTKA: Sennheiser HD800, FILTR, DRÁTY A DALŠÍ SNAKE OILY: vlastní konstrukce.
Kocmeister
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lo-fi 13. 7. 2018 10:31

kdysi nějaká hifi parta někde dělala slepý test ve skupině asi 100 lidí na poslech 16/24 bit, z nichž třetina byli hifi odborníci s aparaturou nad půl mega, třetina muzikanti a třetina trubky z ulice. Výsledky ve všech skupinách byly + - 1-2% kolem středu, tzn normální hádačka...co mě ale pobavilo, nejhůř dopadli hifíci, pak byli brnkálisti a nejlíp skončily trubky, které v podstatě netušily, o co se jedná...
lo-fi
Junior

Odeslat příspěvekod kostival 7. 11. 2018 21:21

Jen malý příspěvek k tomuto DACu. Mám ho cca 14 dní a jsem velmi spokojen, co za ty peníze nabízí. Defacto je to Pre Box S2 Digital s absenci sluchatkáče, potenciometru a displeje. Zvukově se ale trochu liší. Jde hlavně o cosi větší podíl basu v reprodukci. Bas hraje uhlazenějí a hezky neutralně, ne tak tvrdě jako Pre Box. V jiných ohledech je zvuk velmi podobný Pre Box-u, který jsem rovněž vlastnil. Pre Box jsem ale měl napájen dodávaným adapterem a alternativní napájení nezkoušel.
kostival
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod BabetakCZE 7. 11. 2018 21:32

Pre Box S2 Digital má dva převodníky, DAC Box S2+ jeden.
Gustard A26 - Headamp GS-X Mini - Sennheiser HD 800
BabetakCZE
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dropadred 28. 11. 2019 22:29

Aj S2+ je vyrábaný na Slovensku (vraj S2 Digital je vyrábaný na Slovensku) - nemáte niekto náhodou vedomosť, kde asi? Ja si neviem predstaviť, kde máme taký koncern, ktorý má také kapacity.
Audio-GD R2R-11 > MrSpeakers Alpha Dog, Hifiman Edition XS; Dragonfly Red > ...Noble Uni, Fiio FH5
dropadred
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků