Teorie zesilovač s nebo bez D/A?

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Marpa11 24. 4. 2018 10:54

Zdravím všechny, chtělo by to založit nějakou školičku pro amatéry, jako jsem já, abychom na jednom místě našli vysvětlení na své začátečnické dotazy :-)

Chtěl bych si jen potvrdit, zda to dobře chápu...
1) existují zesilovače s D/A převodníkem pro ty, kteří nechtějí separátní řešení zesilovače a D/A převodníku
2) existují zesilovače bez D/A převodníku pro ty, kteří:
a) již D/A převodník mají ve svých přehrávačích a jeho kvalita jim dostačuje
b) již D/A převodník mají ve svých přehrávačích, ale jeho kvalita jim nedostačuje a do cesty k zesilovači mu dají kvalinější externí D/A převodník
c) mají zdroj digitálního signálu bez D/A převodníku (neumím si představit, že toto řešení existuje) a do cesty k zesilovači mu dají externí D/A převodník
d) mají zdroj digitálního signálu s nekvalitním D/A převodníkem a do cesty k zesilovači mu dají kvalitnější externí D/A převodník
Na cesty - mobil a Sony WH-1000XM3

V práci
Opus#1 a Beyerdynamic T70p

Na doma
Opus#1 a Grado RS2e

Minulost
Vsonic GR07
Vivo xe800
KZ ZS5
Magaosi k3 pro
Marpa11
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod akburt 24. 4. 2018 11:47

Existují separátní zesilovace,separátní DACy.Existuje i resení,kdy DAC/AMP je v jednom zarízení.
Pokud je posluchac nárocný,volí obvykle oddelená resení,kde muze lépe uplatnit své preference.
Pokud se jedná o Combo,odpadá jedna signálová cesta,mezi dacem a zesilovacem.A samozrejme existují i velmi dobrá comba,která uspokojí i ty nejvyssí pozadavky.
Jeste je dobré se zamyslet,jestli budu pouzívat zarízení pouze jako sluchátkový zesilovac,nebo ho budu vyuzívat i jako ovládání napr.aktivních repro.Pak je výhodné volit zarízení,které mi to umozní.
akburt
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kocmeister 24. 4. 2018 12:19

Myslím, že to chápeš celkem dobře. Jak už zmínil akburt tak hlavním důvodem proč se dělají věci oddělené, tedy zvlášť dac a zvlášť amp, je teoreticky vyšší kvalita, menší kompromisnost takového řešení. Zkrátka hifista purista preferuje mít spoustu přístrojů s jen jedním účelem popřipojovaných mezi sebou ideálně symetrickými kabely.

Příklad v nesluchátkovém hifi: Absolutní shitend sestava = avreceiver - repro. Puristická sestava = dac - dual mono předzesilovač nebo lépe odporový dělič signálu - koncové monobloky (mezitím různé filtry, pračky napětí a voodoo) :-) - repro.

Logiku to má i tu, že dac rychle zastará, za pár let se vždy vývoj posune natolik, že je pak dac k ničemu (např. neumí dsd, neumí více než 192khz,má špatný digitální vstup s vysokým jiterem nebo něco úplně jiného co se mezitím vymyslí) zatímco amp když je poctivě udělaný, tak nezastará nikdy. Zde se vývoj víceméně zastavil. Můžeš tedy ponechat svůj skvělý amp a koupit jen krabičku s dacem za novější a lépe znějící s novými fičurami.
REPRO: PKAudio Ghibli, SUBY: 2x B&W ASW 825, AMP: Audionet SAM G2, DAC: Chord Qutest battery powered, SLUCHÁTKA: Sennheiser HD800, FILTR, DRÁTY A DALŠÍ SNAKE OILY: vlastní konstrukce.
Kocmeister
Pokročilý
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků