Audio-gd R2R 11

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod zino333 22. 1. 2018 19:28

Keďže je o tomto DAC/AMPe k dispozícii menej informácii, rozhodol som sa, že spíšem nejaké moje poznatky po 3 dňoch počúvania. Dobre viem, že človek má tendenciu byť unesený z nových vecí bezprostredne po nákupe a je dobré nechať emócie vychladnúť, ale pokúsim sa byť čo najviac objektívny.
Počúval som s tromi slúchadlami: Hifiman HE400i, AKG K240MKII, RHA MA750. Hudba prevažne OGG zo Spotify a FLAC a MQA cez Tidal Master. Keďže je to môj prvý stolný HeadAmp, moje poznatky vychádzajú z porovnania s Audioquest Dragonfly v1.2.

Najskôr k dizajnu. Keď som začal vyberať DAC/AMP k mojim HE400i, Audio-gd som pôvodne absolútne zavrhol kvôli dizajnu, ktorý na fotografiách vyzerá dosť sparťansky. Jednoducho ako keby to robil elektrotechnický inžinier a nie dizajnér. A tiež som bol zo začiatku dosť skeptický voči nejakému Číňanovi, ktorý si sám navrhuje a vyrába HiFi komponenty. Omyl. Keď to prišlo v jednoduchej, sparťanskej krabici, áno, žiaden dizajnérsky zázrak to nie je. Ale! Je to postavené ako tank. Naživo to pôsobí veľmi kvalitne, bytelne a čoraz viac sa mi to páči. Prepínače sú kvalitné, potenciometer je super! A to vnútro je radosť pozerať. Je to kvalitne odvedená práca. Hocijaké predsudky voči kvalite nie sú absolútne na mieste.

A konečne ku zvuku. Pôvodne som pri hľadaní niečoho na rozhábanie HE400i hľadal vo vodách Schiit, Fostex, Aune a podobne. Nakoniec som výber zúžil na Audio-gd NFB-11, Schiit stack (Magni 3 + Modi Multibit) a Schiit Jotunheim. Lenže Schiit dlhodobo nebol skladom a ja som viac a viac čítal o Audio-gd. Vraj nový DAC v R2R 11 má analógový zvuk, podobný elektrónkam. Ok, povedal som si, že skúsim. Objednal som cez Magnahifi v Holandsku a do týždňa bol doma.

Nechal som ho celý deň ležať v izbovej teplote a večer zapojil. Pustil a začal som počúvať. Prvé dojmy? Slabota. Zvuk taký zvláštne zastretý, priestor nula bodov a taký zvláštny nezáživny prednes, bez života. Hovorím si, že toto je ten zvuk o ktorom som toľko čítal? Porovnával som s Dragonfly a rozmýšľal, či som neurobil chybu a nemal vziať radšej ten Schiit. No lenže. Prešlo asi 15 minút, ja som počúval ďalej a po chvíľi som sa uvedomil, že som sa totálne započúval. Neviem čím to je, no R2R 11 potrebuje na zahriatie nejaký čas, kým začne hrať. Keď je studený, tak hneď po zapnutí to je také nijaké. Toto sa mi potvrdilo každý deň. Nerozumiem technickému pozadiu, ktoré je za tým, ale je to tak. Potom je to však už iná pesnička.

R2R 11 hrá inak, výrobca píše že exoticky. V priamom porovnaní s Dragonfly. Audio-gd má analógový zvuk, Dragonfly je klasický digitálny prednes, trochu svetlejší, trochu V-shaped, hrá na efekt. R2R 11 je teplejšie, má mierne výraznejšie stredné pásmo, výšky nerežú, basy idú hlboko a je ich viac. Doslovne ich s HE400i cítim v hlave. Naprieč celým spektrom to má lepšiu kontrolu. Zvuk je veľmi pokojný, uhladený. Je ale zároveň čistejši s lepšou separáciou. No je tak jemný, že jeho počúvanie nepúta toľko pozornosti ako digitálny Dragonfly. Možno si to trochu odporuje, ale zvuk je veľmi rýchly. Len tá rýchlosť je s absolútnym prehľadom, s prstom v nose, rýchlo ale pokojne s veľkou dávkou kontroly. R2R 11 dokáže hrať tak, že sa človek započúva, že ho hudba vtiahne a neupozorňuje na seba ako digitálny Dragonfly. Ten rozdieľ by som prirovnal k tomu, ako rozdieľ medzi tým, keď si chce niekto počúvnuť vinyl pri knižke večer doma alebo ísť na vypeckovanú párty a vyblázniť sa. Otázne je, že sám neviem čo mi imponuje viac. Raz mám chuť na jedno, inokedy na druhé. Našťastie, tie rozdiely nie sú zásadné. Chce to naozaj sa započúvať a hľadať ich. Najväčší rozdieľ som počul asi v podaní priestoru. R2R 11 má zvláštne podanie priestoru v porovnaní s Dragonfly. Doteraz neviem určiť, kde je priestor väčší. Raz sa mi zdá na jednom, inokedy na druhom. Záleží od skladby a od kvality nahrávky. Čo som si ale istý je spôsob podania. Priestor v Dragonfly sa odohráva horizontálne, z ľava do prava a máte lepšiu predstavu, čo odkiaľ hrá. R2R 11 je zvláštne. Mám pocit ako keby som hudbu počúval z vrchu, ako keby som sa na javisko pozeral z hora. Nie veľmi, ale je to tak. Priestor je dobrý, opäť záleží ale od skladby. Rád by som si vypočul Audio-gd so slúchadlami s lepším podaním priestoru ako napríklad s HD800, keďže HE400i majú podanie priestoru menej otvorené.

Čo sa týka kvality nahrávok, mám pocit, že R2R-11 je dosť benevolentné. Pokojne aj Spotify s OGG streamom vie zahrať s výborným dojmom v porovnaní s vysoko kvalitným FLAC alebo úplne špičkovým MQA. Vie jednoducho odpúšťať aj horšiu kvalitu, čo považujem za veľké plus.

Mne k zvuku presne sedí to, čo uvádza výrobca na stránke v porovnaní s NFB-11. Men to podobne vychádza pri porovnaní s Audioquest Dragonfly 1.2: You can image the NFB11.28 like a high defined digital photo but the R2R 11 is a like real oil painting.

Výrobca udáva, že R2R DAC potrebuje oveľa viac času na zahorenie. Teraz neviem, či tým myslel čas od zapnutia do zahriatia alebo nejaké dlhodobejšie zahorenie elektroniky. Keďže je u mňa doma krátko, ktovie či sa zvuk ešte nejako zmení. A predpokladám, že to každodenným počúvaním ani nebudem možno schopný zistiť ako by to bolo možno pri priamom porovnaní nového a zabehnutého kusu.
Neskúšal som zatiaľ ani úpravu pre teplejšie podanie zvuku. Výrobca uvádza v návode a prikladá aj k zariadeniu jumpery, ktoré sa priamo zasúvajú na dosku do pripravených terminálov, čo by malo upraviť farbu zvuku. Možno časom skúsim.

Celkovo hodnotím Audio-gd R2R 11 ako veľmi solídne zariadenie s príjemným uhladeným a muzikálnym zvukom na dlhé počúvanie. S kúpou som spokojný a Audio-gd ma milo prekvapilo. S mojimi HE400i tvoria príjemne počúvateľný pár. Audio-gd ostáva doma.

Zaujímalo by ma porovnanie so zariadeniami Schiit (Stack/Jotunheim), tak ak by mal niekto záujem, mohli by sme sa na niečom dohodnúť a spískať nejaké porovnanie. Ak by mal niekto nejaké otázky, pokojne sa pýtajte.

http://www.audio-gd.com/R2R/R2R11/R2R11EN.htm
Hifiman EF600 + Schiit Lyr 3 > Meze 109 Pro + Hifiman HE6se V2
zino333
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lo-fi 22. 1. 2018 23:34

pěkný popis, myslím, žes měl šťastnou ruku, ti kluci evidentně vědí, co dělají...

třeba Strankův D1 sigma delta ES Sabre hraje opravdu velmi dobře ale když nažhavím R2R Burr Brown PCM 1702 (třeba Accuphase DP XX...), vjem z hudby je jiný, uvolněnější, plnější (kurwa, to jsou zase AF kecy 8-)) ...a nejvíc se chechtám při poslechu starého psa Philipsa s R2R převodama TDA 1540, což je první krám svého druhu, jak ta rezavá kraksna, původem za pár kč, umí zahrát. Přitom je to jen hloupý 14-ti bit a radaři budou brblat, že má při nízkých úrovních o něco horší rozlišení prostoru, ale celkový dojem je k nezaplacení.
lo-fi
Junior

Odeslat příspěvekod DaemonXXII 23. 1. 2018 12:04

mám od nich 11.32 a tiež trvá nejakých 5-10 minút kým sa rozohrá
na cesty: Sony NW-ZX2, WM1A -> Dunu 2000, CA Jupiter, CA Andromeda

na doma: foobar2000 -> AudioGD NFB 11.32 -> Focal Spirit Classic, Oppo PM-3
DaemonXXII
Junior

Odeslat příspěvekod zino333 23. 1. 2018 16:55

DaemonXXII píše:mám od nich 11.32 a tiež trvá nejakých 5-10 minút kým sa rozohrá

A počul si nejaký rozdieľ medzi novým kusom a "rozohratým" povedzme po niekoľkých týždňoch?
Hifiman EF600 + Schiit Lyr 3 > Meze 109 Pro + Hifiman HE6se V2
zino333
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dropadred 23. 1. 2018 19:57

Nepočul, a ak by to tvrdil, tak klame. Niečo také bez meraní sa spolieha čisto na pamäť a v audiu...je ako povedať "Pamätáš si čo mala slečna, ktorá okolo nás prešla oblečené pred dvoma týždňami?".

Inak, za mňa - ja mám svoje R2R 11 od konca októbra a či hneď po rozbalení, po minúte, hodine alebo po dni som nemal pocit z rozdielu vo zvuku, takže ak tam nejaký hypoteticky bol, tak je tak drobný, že moje vedomie to nezaregistrovalo.

Viem, že už je to druhý krát, čo to hovorím ale ak by som nemal v ruke k tomu meranie, tak by som si nedovolil komentovať akúkoľvek zmenu pri niečom takéhoto charakteru (t.j. rozdiel ako hraje nejaká krabička v jeden moment a o 5-10 minút neskôr).
Audio-GD R2R-11 > MrSpeakers Alpha Dog, Hifiman Edition XS; Dragonfly Red > ...Noble Uni, Fiio FH5
dropadred
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod zino333 23. 1. 2018 20:12

Ja si neviem pomôcť, ale ja to počujem vždy. Hneď po zapnutí je ten zvuk taký nemastný, neslaný. Neviem to popísať, taký bez priestoru, s divnou dynamikou. Ja som o tom rozohratí na základe mojich skúseností hľadal nejaké info a podobne to vníma viac užívateľov na Head-Fi, na YouTube a aj sám výrobca na to upozorňuje. Nevymyslel by som si to. :)

Potom je tu ešte možnosť, že môjmu mozgu chvíľku trvá než si na ten zvuk zvykne a zo začiatku sa mu nepáči. :)
Hifiman EF600 + Schiit Lyr 3 > Meze 109 Pro + Hifiman HE6se V2
zino333
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod _daRK 23. 1. 2018 20:24

zino, to sa ti iba par minut kalibruju uši :)
Je to myslené ako žart, ale nemôže mozog niečo také naozaj robiť ? Niekto to vníma, niekto nie. Veď aj na sluchatka si človek môže zvyknúť.
HP: Hifiman Edition XS
IEM: FiiO FH7,iBasso IT04
DAC/Amp: Lotoo Paw S1,Chord Mojo,HibyR3,iBasso CF01
Iné: Sony WH-1000XM5,LinkBuds S
TV/Audio: SONY KD-55XF9005;Yamaha RX-V683 ► DALI Zensor 3+Yamaha NS-SW200; Triangle Elara

Predaj: iBasso IT01s, IT04, FH7
_daRK
Pokročilý

Odeslat příspěvekod zino333 23. 1. 2018 20:30

No ja som to ale myslel s tým navyknutím vážne. Ja si pamätám, v minulosti som mal repro Wharfedale Diamond 10.5. Veľa ľudí o nich hovorilo, že su slabé. Moja skúsenosť bola taká, že keď som ich začal počúvať, tak na prvý dojem to neboli repro, ktoré by človeka ohúrili, no bežne sa mi stávalo, že čím dlhšie som ich počúval, tým som chcel viac a viac a často som dlho do noci len sedel a počúval, lebo som sa nevedel odlepiť. A to nebol zvukovo nijaký zázrak. Len ich posluch bol pre mňa absolútne neunavujúci a s narastajúcim časom stále príjemnejší. A terajšie moje repro to majú zasa trochu inak. Na prvý dojem dokážu ohúriť. Ja som sa toho bál, pretože takéto repro, ktoré priťahujú veľkú pozornosť, dokážu byť časom veľmi unavujúce a nepríjemné. Našťastie z nich ten pocit nemám a bavia ma ešte viac, no tiež ten posluch vnímam inak na začiatku a povedzme po hodine počúvania.

Takže podľa mňa niečo na privyknutí mozgu na zvuk môže pokojne niečo byť.
Hifiman EF600 + Schiit Lyr 3 > Meze 109 Pro + Hifiman HE6se V2
zino333
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod BabetakCZE 15. 3. 2018 19:55

Tak už mám Audio-GD taky. R2R11 hraje neuvěřitelně příjemně, žádná ostrost.
DAC uvnitř R2R11 za mě super - oproti DS DACům analogovější, příjemnější zvuk (pro někoho se může zdát jako temnější).

Co se týče zesilovací části, tak tu jsem porovnával s Aune X7s a i ta hraje skvěle.
Aune X7s má o něco větší prostor a více vzduchu a je oproti R2R11 světlejší. R2R11 má zase o trochu větší bas a je o něco tmavší, tady si myslím, že to je dost o preferencích. Oba zesilovače jsou pro mě lepší než např. v současnosti populární Magni 3. Ten je oproti R2R11 i X7s "hrubší" a méně detailní. Osobně si myslím, že až na výkon není Magni 3 lepší než zesilovač v Pre Boxu S2.

Co se týče poměru cena/výkon, tak si myslím, že se jedná o bezkonkurenční výrobek (zvláště, pokud chcete multibit).
Obrázek
Gustard A26 - Headamp GS-X Mini - Sennheiser HD 800
BabetakCZE
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod zino333 15. 3. 2018 23:58

Aby sme len toľko nechválili, tak po dlhšom čase pridám aj nejaké negatíva. Sú totiž veci, ktoré ma istým spôsobom serú:

- Vadí mi vypínanie v zadnej časti. Ideál by bolo zapínanie/vypínanie ovládacím kolečkom hlasitosti.
- Je veľká škoda, že R2R 11 nemá analógový vstup. RCA IN by bolo fajn.
- Kombinácia s HE400i dokáže pri vyšších hlasitostiach (rozumej nezdravo vyšších) prenášať vibrácie fyzicky až na kožu. A ja idiot to vnímam ako veľmi príjemné spestrenie počúvania. Našťastie to nerobím často. Dúfam totiž, že mi sluch ešte ďalšiu polku života bude dobre slúžiť. Ale chcem kvôli tomu odskúšať dobre kŕmené HE-6, ktoré by mali túto skúsenosť posúvať na úplne iný level.

Skúšal som aj jumpery na teplejší zvuk a toto už nebolo nič pre mňa. Zvuk bol už vyslovene temný. Pripomínal mi fakt zariadenia z 90. rokov.
Keby mal R2R 11 klasické VU metre, chrochtal by som blahom...
Hifiman EF600 + Schiit Lyr 3 > Meze 109 Pro + Hifiman HE6se V2
zino333
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dropadred 16. 3. 2018 11:51

Ja s R2R-11 mám len jediný problém a to pukanie pri USB, nemá logiku, niekedy je to až príliš náhodné (ale taká rana na istotu je kliknúť na repráčik vo windowse a klikať na kurzor s hlasitosťou, aby sa stále opakoval ozn. zvuk - to je v podstate praskačka ako oči).

Tú ich básničku o
"Without any mute switches for keep the signal without degrade "
nikdy nezožeriem.

Ale vidno, že sa im na to ľudia sťažujú, lebo pridali už klasickú výhovorku "nastav is fade vo Foobare"
http://www.audio-gd.com/R2R/R2R11/R2R11EN.htm
nemám chuť si inštalovať ASIO, ak to niekto skúsite, tak dajte vedieť, či to platí celkovo pre systém alebo to bude len pre Foobar, keď si človek zadefinuje výstup do ASIO.
Ak len pre Foobar, tka mi to je totálne ukradnuté, stačilo mi kedysi mať WASAPI a tieto koniny už nikdy a pekne bude vo Windowse 16/44,1 a nebudem musieť riešiť žiaden z dôvodov, prečo sa tieto už výplody minulosti u sadili u puristov.
Audio-GD R2R-11 > MrSpeakers Alpha Dog, Hifiman Edition XS; Dragonfly Red > ...Noble Uni, Fiio FH5
dropadred
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod BabetakCZE 16. 3. 2018 11:55

Používám ASIO a praskání je naprosto minimální. Navíc se objevuje pouze při souborech s jinou bitovou hloubkou/KHz. Když jedu pouze písničky se stejnými KHz a stejnou bitovou hloubkou, tak nepraská vůbec.

Co jsem si tak všiml, tak na praskání si stěžují hlavně majitelé prvních kusů.
Gustard A26 - Headamp GS-X Mini - Sennheiser HD 800
BabetakCZE
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod zino333 16. 3. 2018 12:10

U mňa je to praskanie absolútne minimálne a to aj pri vysokých hlasitostiach. V podstate ho ani nevnímam. Mám dokonca pocit, že mi spraví len pri pustení prvej pesničky a potom nie. Neviem, večer odskúšam.

Používam iMac a teda Mac OS vo verzii High Sierra. Hudbu prevažne cez Spotify a niektoré albumy cez Tidal. CD, MP3 ani Flac už vôbec nepoužívam. CD vlastne už ani nemám do čoho strčiť...

-- 16. 3. 2018 12:37 --

Zabudol som napísať. Idem cez USB.
Hifiman EF600 + Schiit Lyr 3 > Meze 109 Pro + Hifiman HE6se V2
zino333
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dropadred 16. 3. 2018 17:53

Ale je to čudné, napríklad teraz som robil presne to s tým klikaním na volič hlasitosti vo Windowse a ani prasknutie...to je to, čo je na tom čudné, nemalo by to byť náhodné.
Audio-GD R2R-11 > MrSpeakers Alpha Dog, Hifiman Edition XS; Dragonfly Red > ...Noble Uni, Fiio FH5
dropadred
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tibormi 2. 4. 2018 07:20

@dropadred Ahoj, ale pri využívaní Asio alebo Wasapi nejde len o správnom nastavení 44.1 atď. Keď to nepoužívaš, nevyužívaš asynchrónny usb vstup a tým pádom riadi tok dát windows, čím pridávaš jitter a prichádzaš o muzikáľnosť. Pri použití asia si ten tok dát riadi použité usb rozhranie a samo si synchronizuje hodiny v ňom.
Tu sa dočítaš viac http://www.usb-audio.com/faq/
zatím
Tibor
Shanling M6 Pro + RRA RNHP + Quad Era-1, Audio Technica WP900
tibormi
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků