Audinst HUD-DX1 - výměna opamp za Burson V5i

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Fhyryy 22. 1. 2017 14:02

Chtěl bych si ve svém Audinst HUD-DX1, které používám k PC, vyměnit op-ampy. Vybral jsem Burson Audio Supreme Sound Opamp V5i. Prý to zlepší zvukovou kvalitu skoro na úroveň Conductor V2+. Kde bych je mohl koupit, aniž bych je musel objednávat až z Austrálie ? S nákupem těchto běžně nedostupných součástek nemám zkušenost. Půjde to koupit někde v ČR nebo obecně - kde je nejlepší tyto věci nakupovat?

Dále se chci zeptat, jak moc je náročné vyměnit operační zesilovače? Můžu to zodpovědně zkusit, i když jsem to nikdy nedělal? Případně, kde by mi je vyměnili, pokud si na to netroufnu sám?
Fhyryy
Junior

Odeslat příspěvekod EKKAR 22. 1. 2017 19:00

Náročný to není, ale pokud jsi to ještě nedělal, svěřil bych tu práci zkušenějšímu - přece jen je okolo dost věcí, který se můžou pošahat. A musím tě upozornit, že to co sis vybral, není operák, ale hybridní konstrukce naroubovaná na patici DIP8 normálního operáku - uvnitř je pak operák v SMD provedení - můžeš se na tu konstrukci podívat tady: https://www.bursonaudio.com/products/su ... opamp-v5i/
Pokud bys měl ve svým aparátku operáky v SMD pouzdru, bude potřeba redukce a na tu se podívej na jejich stránce - ona vyžaduje o dost víc prostoru NAD DESKOU - řádově asi tak 1,25cm. A co se dostupnosti týče, koukal jsem se na nejvyhlášenější součástkovej krám v Evropě = k Farnellovi - a nenabízejí je tam. A nemá je ani Mouser.com - takže ti asi nezbyde nic jinýho, než počkat na tu poštu od protinožců ...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Fhyryy 22. 1. 2017 19:57

Tu teorii ještě tolik neznám, takže děkuji za vysvětlení. HUD DX1 má opampy v dip8. MUSES8920 uvádí Burson na svých stránkách jako zaměnitelné za Burson V5i. Rozhodl jsem se převážně dle této recenze http://www.head-fi.org/products/audinst ... iews/16641 . Takže osadit to půjde, jen si nejsem jistý, jestli se to opravdu tak vyplatí, jak tvrdí autor té recenze. A kdybych je koupil - kde takové výměny dělají?
Fhyryy
Junior

Odeslat příspěvekod EKKAR 22. 1. 2017 22:18

Výměnu DIP za DIP přepájením udělá každej rádiotelevizní servis i trochu šikovnej bastlíř. Stačí k tomu odsávačka a mikropáječka s jemným uzemnitelným hrotem. Pokud jsou původní operáky jen zastrčený v paticích/soklech, vyměníš si je s troškou pozornosti a uvědomění si orientace vývodů (druhej nejdůležitější požadavek při montáži - ten první je ochrana před elektrostatickým přepětím) i sám doma - stačí na to pinzeta. Co tam konkrétně je (jestli šváb zapájenej, nebo jen zastrčenej) JÁ nevím, bo to nemám před sebou - na rozdíl od tebe. Záleží na přístupu k desce, ale dejme tomu 2-3 hodinky to musí časově kompletně saturovat - včetně rozebrání a zas zakrytování do pucu. V servisu jim za to zaplatíš kolem 200Kč za hodinu práce.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Fhyryy 25. 1. 2017 20:03

Tak děkuji. Bursony jsem objednal. Potom napíšu, jak to dopadlo.
Fhyryy
Junior

Odeslat příspěvekod EKKAR 25. 1. 2017 21:34

Dík i za ostatní za případnou recenzi těch Bursonů. Případně napiš i kde a kdo ti to měnil a jak jseš s jeho (jejich) službou spokojenej.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Fhyryy 2. 2. 2017 18:04

Tak Bursony v pořádku přišly. Objednal jsem je 22.1., doručili mi to včera. Výměna nakonec proběhla doma, bez servisu. Jenom jsem při instalaci ohnul jeden WIMA kondenzátor, který je vedle soklu, kde se ty operační zesilovače instalují. Hned jsem ho narovnal, ale mám teď obavy, jestli jsem tam něco neponičil. Zvukovka funguje, ale nevím jak a jestli se ta nehoda s ohnutým kondenzátorem může projevit ... Ohledně zvuku jsem spokojený, je to lepší. Ještě to ale musím pořádně vyzkoušet.
Fhyryy
Junior

Odeslat příspěvekod EKKAR 2. 2. 2017 22:29

Pokud nepopraskaly pájený spoje nebo se neutrhla měď od destičky v místě pájení nebo se nezlomil vývod toho kondenzátoru cos ohnul, tak se nemělo co stát. Předpokládám teda, žes operáky měnil jen vyloupnutím starejch OZ z patic a namáčknutím těch novejch?
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Fhyryy 5. 2. 2017 18:08

Ano, původní operáky byly jen zastrčené v patici. I když jsem je nevytahoval já, jasně jsem viděl, že tam drží opravdu pořádně. Bylo třeba je vyviklat šroubovákem, pochybuji, že by stačila pinzeta – to opravdu nebylo jak vytahovat procesor z PC. Po vytažení jsou nožičky podřené a některé trochu ohnuté. Instalaci Bursonů jsem už provedl já a hned se to projevilo těmi ohnutými kondenzátory. Zastrčit je totiž nešlo pomalu. Bylo nutné přitlačit, čímž došlo k tomu, že tzv. ,,docvakly,, Jelikož jsou širší, než WIMA kondenzátory, které obklopují patici, vklínil se jeden z nich mezi ně a jeden kondenzátor ohnul (normálně kvůli své velikosti nedoléhají Bursony V5i k patici, ale leží na těch kondenzátorech, které patici obklopují). Všiml jsem si ale, že ty kondenzátory mají dole takovou rýhu, která jejich konstrukci zpružňuje. No, zatím to funguje, takže snad to bude v pořádku. Všiml jsem si ale znatelného zvýšení šumu při použití potenciometru. Snad to neindikuje nějakou technickou závadu. Příště už bych proto takové zásahy nedělal a totéž doporučuji i ostatním. Radši koupím hotový produkt, protože při zásahu do vnitřku přístroje existuje poměrně reálné riziko poškození. Co se týká zvuku, tak mám pocit, že došlo ke zlepšení některých detailů. Ještě to ale musím pořádně naposlouchat. Srovnání s původními MUSES8920 ale bude složité. Burson V5i potřebuje větší napětí – 5V jako minimum. Původně jsem zvukovku provozoval jen přes USB, které má právě těch 5V jako maximum. Teď mám pro jistotu zapojený adaptér (USB nicméně funguje také), což srovnání trochu deformuje. Jinak sluchátka mám Hifiman RE-600. Plánuji si pořídit k tomu Audinstu pořádný zesilovač a otevřená náhlavní sluchátka. Snad to půjde zapojit. Závěrem trochu mimo téma chci ještě říct, že Audinst HUD-DX1 funguje i pod Windows XP, pokud to teda ještě někoho zajímá :-)
Fhyryy
Junior


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků