DAC+AMP k Raspberry Pi, cca do 70eur.

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod _daRK 19. 8. 2016 12:59

Ahojte,
potreboval by som k sluchatkam ako Audio-technica ATH AVC 500 (prip. skor Beyerdynamic DT770, ktore este ale planujem kupit) externy DAC/AMP.
Malo by to mat coax alebo opticky vstup a hlavne equalizer, chcem to pouzivat k Raspberry Pi, moj receiver Philips FR986 sa mi nezda dostatocne kvalitny (sumi pri vyssich hlasitostiach a hlavne nema equalizer). Som na prisposobenie basov a vysiek zvyknuty a KODI v Raspberry equalizer nema, aj ked asi by bol aj uplne zbytocny, lebo mam v Raspberry zvuk.kartu s externym coax/optika - kvoli domacemu kinu. Ak by to malo aj jack vstup, vedel by som to vyuzit aj pre mobil.
Ako som uz pisal v fore pre sluchatka, neviem rozoznat hifi kvalitu a preto ja cenova hranica - cca 70e. Videl som, ze od Creativu robia aj v cene okolo 40-50eur, nestacilo by mi to ? Do prace vyberam s USB napajanim, ale to asi budem riesit samostatne v inej teme, nech to tu nezavadzia (ine vstupy na vyber).
Diky
HP: Hifiman Edition XS
IEM: FiiO FH7,iBasso IT04
DAC/Amp: Lotoo Paw S1,Chord Mojo,HibyR3,iBasso CF01
Iné: Sony WH-1000XM5,LinkBuds S
TV/Audio: SONY KD-55XF9005;Yamaha RX-V683 ► DALI Zensor 3+Yamaha NS-SW200; Triangle Elara

Predaj: iBasso IT01s, IT04, FH7
_daRK
Pokročilý

Odeslat příspěvekod errorosus 19. 8. 2016 22:26

To ci by ti to stacilo zistis az ked vyskusas...Mam X-Fi HD a nie je to najhorsie ale od vyborneho to ma tiez daleko...ty asi myslis tie prenosne od Creative...tie su tiez v pohode ale pokial viem equalizer sa tam aj tak riesi softverovo (cez Windows) takze v spojeni s Rpi si bol bez equalizera...
errorosus
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Ryan Giggs 20. 8. 2016 05:55

Dac/ampy hw ekvalizer nemavaju, kvalitny zdroj to nepotrebuje. Je to uplne zbytocna komplikacia v ceste zvuku. Maximalne nejake bass boost tlacidlo. A zvukovky, ako sa pise vyssie, maju len softverovy (na urovni Win). Nejake softverove prehravace (aj pre Pi) maju predsa vlastne ekvalizery.

U dac/ampov v tejto cene nerataj ani s analogovym vstupom. Maximalne nejaky vyssie spominany X-fi HD to ma.
Ryan Giggs
TV expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod errorosus 22. 8. 2016 15:05

Co tak vyskusat toto?
DAC aj sluchatkovy zosik (3,5mm vystup) pre RPi. +- 70 aj s postovnym. Teoreticky by to mohlo byt v pohode pre tvoje nehifisticke pouzitie (a mozno aj hifisti by boli spokojny-minimalne s DACom). Co sa tyka prepojenia s mobilom tak by to MOZNO slo cez bluetooth.

http://www.iqaudio.co.uk/audio/8-pi-dac ... 99650.html
errorosus
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod _daRK 22. 8. 2016 18:43

Co tak vyskusat toto?
DAC aj sluchatkovy zosik (3,5mm vystup) pre RPi. +- 70 aj s postovnym. Teoreticky by to mohlo byt v pohode pre tvoje nehifisticke pouzitie (a mozno aj hifisti by boli spokojny-minimalne s DACom). Co sa tyka prepojenia s mobilom tak by to MOZNO slo cez bluetooth.

http://www.iqaudio.co.uk/audio/8-pi-dac%20...%2099650.html


Taketo riesenia som uz videl a viem o nich, resp. sam aj jedno pouzivam: HifiBerry Digi+ kvoli filmom (prenasa AC3 resp. 5.1 zvuk do receiveru), bohuzial sa nedaju medzi sebou kombinovat (Digi+ a zaroven DAC alebo AMP na jednej Raspberry doske) a preto hladam externe riesenie s vstupom coax/spdif idealne s equalizerom, ale to bude asi problem.
Dakujem za prispevok do temy.
HP: Hifiman Edition XS
IEM: FiiO FH7,iBasso IT04
DAC/Amp: Lotoo Paw S1,Chord Mojo,HibyR3,iBasso CF01
Iné: Sony WH-1000XM5,LinkBuds S
TV/Audio: SONY KD-55XF9005;Yamaha RX-V683 ► DALI Zensor 3+Yamaha NS-SW200; Triangle Elara

Predaj: iBasso IT01s, IT04, FH7
_daRK
Pokročilý

Odeslat příspěvekod bogino 22. 8. 2016 19:16

Vcera som ta odkazal v susednej teme na hifime produkt a na ich stranke su aj SPDIF DACy. Neviem, kolko chces za to dat penazi, ale mohlo by to byt slusne v pomere cena/vykon.
http://hifimediy.com/DACs/ready-made-da ... f-dac-230V
Ma uz v sebe zdroj s trafom.
Linka na moje testy v mojom profile
HQPlayer Desktop ► Gustard DAC-X10 ► SPX2010TA ► HiFiMan HE-500
bogino
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod _daRK 22. 8. 2016 19:56

2 bogino: ano, to vyzerá ako veľmi zaujímavé riešenie, priamo ideálne, no cena tesne nad 100e s poštovným a kablom je uz 30e naviac, a čo je ešte horšie, stratím možnosť vrátania do 14 dní, ak by akokoľvek nevyhovovalo. Ak by som mal možnosť to vyskúšať, možno by tých 30e nebol taky neprekonateľný problém. Je nejaká ina podobná varianta zohnatelna u nas?

-- 22. 8. 2016 21:43 --

Práve som sa dostal k tomuto článku : http://technet.idnes.cz/raspberry-pi2-zvukovy-modul-hifiberry-digi-systemy-osmc-volumio-phh-/tec_video.aspx?c=A151214_155759_tec_audio_ny (stačí pozrieť len zhrnutie)
Mam presne tuto istú zostavu, len s rozdielom, ze mam už novšiu RPi 3 a možno teda riesim zbytočne niečo, co uz vlastne vyriešené mam. Jediné s čím som si není istý, ci ta moja Hifiberry Digi+ v kombinácii s receiverom (cez coax/spdif) bude kvalitou zvuku na porovnatelnej urovni ako RPi vystup do tej externej DAC (napr. z hifime) a z nej do sluchatiek.
HP: Hifiman Edition XS
IEM: FiiO FH7,iBasso IT04
DAC/Amp: Lotoo Paw S1,Chord Mojo,HibyR3,iBasso CF01
Iné: Sony WH-1000XM5,LinkBuds S
TV/Audio: SONY KD-55XF9005;Yamaha RX-V683 ► DALI Zensor 3+Yamaha NS-SW200; Triangle Elara

Predaj: iBasso IT01s, IT04, FH7
_daRK
Pokročilý

Odeslat příspěvekod bogino 22. 8. 2016 21:06

Jasne, ze lepsie je najprv vyskusat a potom kupovat. Ale vzdy to nejde.
Aj hifimediy ma "return policy" https://support.hifimediy.com/support/s ... 70-returns
14 dni na vratenie - ak by si zvolil belgicku postu, tak do Belgicka.

U nas je vyber maly. Do 100e neviem, co by som ti poradil na coax.

-- 22. 8. 2016 22:15 --

Receiver vo vseobecnosti nie je najstastnejsie riesenie ako sluchatkovy zosilnovac. Technicke vysvetlenie by bolo viac ako na jednu vetu a uz sa to tu rozoberalo.
Linka na moje testy v mojom profile
HQPlayer Desktop ► Gustard DAC-X10 ► SPX2010TA ► HiFiMan HE-500
bogino
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod _daRK 22. 8. 2016 21:35

Receiver vo vseobecnosti nie je najstastnejsie riesenie ako sluchatkovy zosilnovac. Technicke vysvetlenie by bolo viac ako na jednu vetu a uz sa to tu rozoberalo.


vieš ma prosím nasmerovať? Asi neviem (co) hľadať, lebo som to nenašiel. V každom prípade, toto tvrdenie úplne mení môj pohľad na možné využitie receiveru ako eventuálne riešenie (aj kvôli čiastočne poriesenemu equalizeru (aspon výšky a basy sa ovladat na nom daju), co sluchatkovy zosik zväčša nema, len pls neriešme, ci ho treba alebo nie, ja som nan zvyknutý.
HP: Hifiman Edition XS
IEM: FiiO FH7,iBasso IT04
DAC/Amp: Lotoo Paw S1,Chord Mojo,HibyR3,iBasso CF01
Iné: Sony WH-1000XM5,LinkBuds S
TV/Audio: SONY KD-55XF9005;Yamaha RX-V683 ► DALI Zensor 3+Yamaha NS-SW200; Triangle Elara

Predaj: iBasso IT01s, IT04, FH7
_daRK
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ryan Giggs 23. 8. 2016 07:12

_daRK píše:Je nejaká ina podobná varianta zohnatelna u nas?

Kvalitativne podobny variant u nas stoji tak dvojnasobok, ak nie viac.

Ved sluchadlovy zosilovac netreba, tie krabicky (napr. Hifime) sluchadlovy zosilovac maju, nie je treba to hnat cez receiver. Je to zbytocne, a horsie. A ekvalizer mas predsa v kazdom softverovom prehravaci hudby.
Ryan Giggs
TV expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bogino 23. 8. 2016 07:29

_daRK píše:vieš ma prosím nasmerovať? Asi neviem (co) hľadať, lebo som to nenašiel. V každom prípade, toto tvrdenie úplne mení môj pohľad na možné využitie receiveru ako eventuálne riešenie (aj kvôli čiastočne poriesenemu equalizeru (aspon výšky a basy sa ovladat na nom daju), co sluchatkovy zosik zväčša nema, len pls neriešme, ci ho treba alebo nie, ja som nan zvyknutý.

Hardverovy equalizer neries, ked hras z PC. Equalizer v SW prehravaci moze byt ovela lepsi, ak ho potrebujes.

Ohladom vhodnosti sluch. vystupu receivera: Diskusia je tu vselikde, ale zrozumitelne vysvetlenie pomerov okolo vystupneho odporu zosilnovaca som nenasiel. Skusim ...

A/V receivery neobsahuju sluchatkovy zosilnovac. Sluchatkovy vystup je len doplnkovou funkciou. Sluch. vystup A/V receivera byva odvodeny z vystupu koncoveho zosilnovaca. Aby do sluchatok nesiel nebezpecne velky vykon a tiez aby sa vykon dal pohodlne regulovat ovladacom hlasitosti, na sluchatkovy vystup byva zapojeny odpor v hodnote stoviek Ohm, nazyva sa to vystupny odpor. Podstatna cast vykonu koncoveho zosilnovaca sa potom spali (premeni na teplo) na vystupnom odpore a zvysok ide do sluchadiel.

Sluchadla maju tiez odpor, ale presnejsie ide o impedanciu a ta je navyse frekvencne zavisla, co je v danom kontexte dolezite. Ked su sluchadla zasunute do sluch. vystupu, vystupny odpor zosilnovaca a sluchadla su zapojene do serie. Vznika tak odporovy delic napatia, ktory je vsak frekvence zavisly.

Ako sa to prejavuje:
Vysoky vystupny odpor zosilnovaca sa prejavuje vo forme zakrivenia frekvencnej charakteristiky sluchadiel podla frekvencneho priebehu impedancie sluchadiel. Zvyraznuju sa tie frekvencie, kde maju sluchadla vyssiu impedanciu. Cim vacsi je nepomer medzi vysokou hodnotou vystupneho odporu zosilnovaca a nizsou hodnotou velkosti impedancie sluchadiel, tym je tento efekt vyraznejsi.

Ako tento problem riesi sluchatkovy zosilnovac:
Ma ku sluchadlam primerany vykon, takze podstatnu cast jeho vykonu nie je teba spalit na predradenom odpore. Nie je potrebne a ani ziaduce, aby bol vystupny odpor sluch. zos. vysoky. Prave naopak, snahou vyrobcov je, aby bol co najmensi. Dnes su bezne hodnoty aj do 1 Ohm. Vtedy sa prakticky cele napatie z vystupu zosilnovaca dostane na sluchadla a frekvencna zavislost impedancie sluchadiel sa nemoze vyraznejsie prejavit.
Linka na moje testy v mojom profile
HQPlayer Desktop ► Gustard DAC-X10 ► SPX2010TA ► HiFiMan HE-500
bogino
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod _daRK 23. 8. 2016 14:20

Ved sluchadlovy zosilovac netreba, tie krabicky (napr. Hifime) sluchadlovy zosilovac maju, nie je treba to hnat cez receiver. Je to zbytocne, a horsie. A ekvalizer mas predsa v kazdom softverovom prehravaci hudby.

A o to prave ide, prehravacom bude Raspberry s Volumiom alebo prehravac v Kodi a tieto oba nemaju EQ. Vystup z RPi bude cez koaxial do receivera (ktory vie riesit vysky/basy, co by teoreticky stacilo) alebo externy sluchatkovy zosik, ktory vsak EQ nemaju, resp. vedia niektore riesit iba basy.
Este je moznost pocuvat hudbu doma cez mobil (Samsung Galaxy S5), ale tam zase potrebujem asi iny typ zosilovaca ako pre RPi - a predpokladam, ze tu uz DAC nepotrebujem (ci ano?), resp. neviem o takom rieseni DAC+AMP pre mobil do 70eur (v SK shopoch). S tym mobilom mam obavu, ci vystup na tie Beyerdynamics 80ohm bude dostatocne kvalitny a ci vybudi dostatocne tie sluchatka bez AMP, ak by som to s AMP vzdal. Ale ako to tak pisem, asi bude lepsie riesenie riesit doma mobil + AMP (resp. aj DAC, ak existuje) ako cez to Raspberry. Ak by to takto slo, mam vyrieseny EQ a ako plus bonus aj mobilitu. Co vy na to ?

2 bogino: dakujem za vysvetlenie, asi si to budem musiet viac krat precitat, ale podstatu som pochopil snad uz teraz.

Viete, co je sranda ? Odkedy som si kupil AT ATH500, moj EQ som uz niekolko krat nastavoval smerom k FLAT :) Chapem, ze kvalitne sluchatka potrebuju "sprasit" hudbu ovela menej.

P.S. Offtopic: Ak niekto nevie, Spotify umoznuje mat premium ucet family, ktory je pre 6 roznych uctov. Dnes sme si takto 6ti kolegovia zabezpecili Premium za 1,50eur mesacne. Staci pri pozvanke zadat rovnaku adresu. Ak neviete ako na to, rad poradim.
HP: Hifiman Edition XS
IEM: FiiO FH7,iBasso IT04
DAC/Amp: Lotoo Paw S1,Chord Mojo,HibyR3,iBasso CF01
Iné: Sony WH-1000XM5,LinkBuds S
TV/Audio: SONY KD-55XF9005;Yamaha RX-V683 ► DALI Zensor 3+Yamaha NS-SW200; Triangle Elara

Predaj: iBasso IT01s, IT04, FH7
_daRK
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ryan Giggs 23. 8. 2016 14:29

Zbytočne na tom EQ lipneš. Tak si tam nahoď nejaky prehravač, ktory EQ ma. Kodi je na hudbu aj tak nezmysel.

Fiio Q1 stoji nejakych 80€ ak chceš niečo prenosne.
Ryan Giggs
TV expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod _daRK 23. 8. 2016 14:52

stravil som hladanim EQ na raspberry vela casu, ale zatial funkcne riesenie ci uz ako Add-on pre KODI alebo ani samotne Volumio nie je. Chapem, ze v ociach audiofila je EQ zbytocny (a niektori su na to slovo aj alergicky), lebo skresluje hudbu a ta nie je podana tak, ako bola nahrana. No mne taka nevyhovuje, cinkanie vysok sa mi paci daleko viac, potrebu EQ proste neriesme.

Dik za tip na Fiio Q1, to mam zapojit ako DAC/AMP do mobilu cez microUSB alebo si to myslel pre tu Raspberry ?
HP: Hifiman Edition XS
IEM: FiiO FH7,iBasso IT04
DAC/Amp: Lotoo Paw S1,Chord Mojo,HibyR3,iBasso CF01
Iné: Sony WH-1000XM5,LinkBuds S
TV/Audio: SONY KD-55XF9005;Yamaha RX-V683 ► DALI Zensor 3+Yamaha NS-SW200; Triangle Elara

Predaj: iBasso IT01s, IT04, FH7
_daRK
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ryan Giggs 23. 8. 2016 15:14

To nie je o zbytočnosti EQ, ale o tom že ak ho tak veľmi chceš tak si ho najdeš v nejakom inom prehravači. Riešenie je jednoduche.
Plus je to aj o sluchadlach, u kvalitnych a hlavne tych vhodne zvolenych to cinka samo, nie je treba tomu umelo pomahať.

Q1 pre telefon.
Ryan Giggs
TV expert
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků