Test 5 DAC: DragonFly 1.2, FiiO E18, HA-200, HA-2 a Oehlbach

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod vlada2 9. 2. 2016 02:18

Dnes jsem měl možnost otestovat těchto 5 USB DAC převodníků/sluchátkových zesilovačů.

Pro test byla použita sluchátka Master & Dynamic MH40 a OPPO PM-3.

Zdrojem hudby byl notebook Dell Alienware M14x.

Kromě integrované zvukovky byl mezi zesilovači jen velmi nepatrný rozdíl. Ani při velkém úsilí bych nebyl schopen se jejich zvuk "naučit", abych dokázal zesilovač poslepu identifikovat.

Integrovaná zvukovka: 50 %
Ve zvuku zcela chybí prostor. V přednesu je o něco více basů, přestože byl EQ v ovladačích vypnut.

AudioQuest DragonFly 1.2: 80 %
O chlup méně prostoru a vzdušnosti než u FiiO E18.

Onkyo DAC HA-200: 81 %
Prostorný, detailní zvuk, téměř nepoznám rozdíl oproti FiiO E18.
Ze všech největší - nevejde se do kapsy.
Lze použít i pro zesílení signálu z kapesního přehrávače nebo mobilu.
Příliš volný přepínač vstupů.

OPPO HA-2: 82 %:
Prostorný, detailní zvuk, o chlup horší prostor než u FiiO E18.
Lze použít i pro zesílení signálu z kapesního přehrávače nebo mobilu.
Jednoznačně nejdražší.
Jako jediný podporuje i DSD formáty.

Oehlbach USB Bridge: 82 %
Při sebelepší vůli nepoznám rozdíl oproti předchozím 2 zesilovačům.

FiiO E18 Kunlun: 83 %
Prostorný zvuk. Ze všech testovaných DAC je ve zvuku nejvíce detailů.
Lze použít i pro zesílení signálu z kapesního přehrávače nebo mobilu.

Při té příležitosti jsem vyzkoušel i AudioQuest JitterBug. A výsledek? Napínal jsem uši, jak to šlo, ale žádný rozdíl ve zvuku jsem nepozoroval.

Závěr:
Všechny zesilovače hrály skvěle. Zvukově mezi nimi byly jen nepatrné rozdíly. Proto bych zesilovače vybíral především podle ceny a podle funkcí, které využijete. Rozdíl oproti integrované zvukovce je zcela zásadní. Ke znatelnému zlepšení došlo i při zesílení signálu z přehrávače FiiO X3. Naopak u levných sluchátek Koss Porta Pro nebylo zlepšení zvuku téměř patrné. Můj závěr tedy je, že při poslechu na sluchátkách za cenu vyšší než cca 3.000 Kč se skuchátkový zesilovač jednoznačně vyplatí.

Za zapůjčení sluchátek a zesilovačů děkuji firmě AVcenter: http://www.avcenter.cz/
Za zapůjčení FiiO E18 děkuji firmě Audigo: https://www.audigo.cz/

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Při té příležitosti jsem vyzkoušel, jak si padnou sluchátka, která mají vystavena v Audigo k poslechu, s FiiO E18.

Co mě zaujalo:

AKG Q 701 black:
Příliš mnoho výšek, jinak byl přednes výborný.

Audio-Technica ATH-AD900x:
Výborné basy, o něco slabší výšky, ale z prostoru příliš vylézejí středy.

NAD Viso HP50:
Velký průšvih. Vše je zahuhlané, zcela chybí prostor. Skoro jsem měl pocit, jako by vystavený model byl nějak rozbitý.

Audio-Technica ATH-MSR7:
Ve své třídě naprosto bezkonkurenční zvuk. Přednes je trochu drsný, ale ne příliš. Už se nedivím, proč získala tato sluchátka na serveru Reviewed.com 10 bodů z 10 a dvě ocenění: Best of Year a Editor's Choice:
http://headphones.reviewed.com/content/ ... nes-review

Sennheiser HD 600:
Pro mě vítěz v této cenové kategori. Slušné basy, jiskřivé výšky a všude kolem spoustu prostoru a detailů. Pouze těch nejhlubších basů by mohlo být o kousek víc. To ale lze dohnat zvýrazněním basů na FiiO E18.
vlada2
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Petulda 9. 2. 2016 07:57

Nerozumím tomu, že je někdo schopen napsat, že Q701 mají výborné basy a středy... Viz zde.
Noble Audio Sunrise
Denon DCD-2020
Parasound Halo Integrated
Focal Electra 926
JBL LS 120P
Petulda
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod vlada2 9. 2. 2016 14:17

Souhlasím, já bych to o Q701 také nikdy nenapsal.
vlada2
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Petulda 9. 2. 2016 19:26

Ono to tak ale vyzniva, kdyz jsi napsal, ze krom vysek mely vyborny prednes....
Noble Audio Sunrise
Denon DCD-2020
Parasound Halo Integrated
Focal Electra 926
JBL LS 120P
Petulda
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod vlada2 9. 2. 2016 20:58

Právě naopak. "Příliš mnoho výšek" logicky znamená, že středů a basů bylo méně, než by člověk čekal. Výborný přednes znamená dobrá lokalizace nástrojů v prostoru a čistý přednes bez nežádoucích zvuků.
vlada2
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Petulda 9. 2. 2016 23:27

vlada2 píše:"Příliš mnoho výšek" logicky znamená, že středů a basů bylo méně, než by člověk čekal.

Ne. Popis množství jednoho pásma neříká nic o množství ostatních pásem. Může být více výšek než je přirozené a zároveň tak akorát středů a basů. Nebo může být více výšek než je přirozené a zároveň tak akorát středů a zároveň hodně basů.... Atd.

Navíc konkrétně u těhle AKG se rozhodně nedá říct, že by celkově měly méně středů - těch vyšších mají tak akorát, tahle část spektra je u nich negativně dotčená nebo zabarvená nejmíň.


A k tomu přednesu. Co sluchátka přednášejí? No nejspíše zvuk. A zvuk má mnoho atributů - třeba basy, středy, výšky, lokalizaci, prostorovost, tranzienty, zabarvení, zkreslení atd.... Ostatně sám hodnocení pásem ve větě, na kterou jsem reagoval, do přednesu zahrnuješ. Jinak by nedávala logický smysl, zvlášť pokud přednesem myslíš jen lokalizaci a čistotu bez nežádoucích zvuků: Příliš mnoho výšek, jinak byla lokalizace a čistota výborná. To je logický nonsens.

Vysvětlení "Výborný přednes znamená ... čistý přednes" nerozumím. Zamotal ses do toho ;-).

Ale ok, myslím, že teď už chápeš, co jsem měl na mysli. A jsme dost OT.
Noble Audio Sunrise
Denon DCD-2020
Parasound Halo Integrated
Focal Electra 926
JBL LS 120P
Petulda
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod vlada2 10. 2. 2016 01:37

Pokud chcete řešit sluchátka AKG nebo logické vztahy ve větných konstrukcích, tak prosím jinde než ve vlákně, kde je recenze sluchátkových zesilovačů. Děkuji.

Podsunul jste mi větu, kterou jsem nenapsal. O žádných výborných basech a středech jsem nic nepsal. Psal jsem, že AKG Q 701 mají se zesilovačem FiiO E18 příliš mnoho výšek a jinak (tj. v jiných ohledech než je jen frekvenční spektrum) je jejich přednes bezvadný a to je pravda. Zbytek jste si sám mylně domyslel. Myslím, že to všichni pochopili...
vlada2
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků