elektronkový DAC

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod JohnyBuchar 31. 7. 2014 21:50

Zdravím členy fóra,

chtěl jsem se zeptat zda má někdo zkušenost s elektronkovými DACy ala čínští kluci z eBaye: http://www.ebay.com/itm/Tube-DAC-Preamp ... 5d410debd0 nebo něco podobného?
"Vyčištěné uši jsou nejlevnější upgrade poslechového řetězce"
STEREO: SMSL, Yaqin, Aurum Cantus,REL SLUCHÁTKA: Little Dot, Shure
JohnyBuchar
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 31. 7. 2014 22:24

V takovýmhle objemu ten DAC určo není celej jen vakuovej. Aby mohl bejt komplet s vakuem, byl by asi tak velikosti šatníku běžný manželky = čili asi tak metr a půl na šířku, dva-dvaapůl na vejšku, hloubka aspoň na 1 ramínko a měl by spotřebu jako čtyři sovětský barevný telky.

Uvědom si že DAC obsahuje hodinový generátory, čítače, děliče a další digitální zapojení, který s elkama jako aktivníma prvkama vycházejí straaašně velký a žravý. To co soudruzi Šikmáčci vydávají za "tube DAC" je polovodičově řízenej převodník s maximálně výstupníma bufferama učuněnýma na bázi nějakých elektronek...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod JohnyBuchar 1. 8. 2014 10:02

Čili můžu očekávat jen velkou prasárnu :hm . ´Elektronkové´ předzesilovače na tom budou lépe? Třeba takový Vincent KHV1 - Pre má celkem kompaktní rozměry a jde o zvučnou značku. Nechci řešit koncový zesilovač jako elektronkový z důvodu sloupů, raději bych zvuk ´okořenil´ někde po cestě k zesilovači (pokud nevznikne nějaký paskvil). Nemám s tím žádné zkušenosti, proto se nechám rád vyvést z případného omylu, či rovnou zavrhnout tyhle experimenty,protože by investice musela být v řádech desetitisíců, což vzhledem ke zbytku mého poslechového řetězce nemá pro mě smysl.
"Vyčištěné uši jsou nejlevnější upgrade poslechového řetězce"
STEREO: SMSL, Yaqin, Aurum Cantus,REL SLUCHÁTKA: Little Dot, Shure
JohnyBuchar
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod radimecek13 1. 8. 2014 10:23

Doporučím ti tenhle,zvukově lepší než Vincent,měl jsem ho dva roky a dá se hodně upravovat zvuk výměnou elektronek


http://www.ebay.com/itm/Little-Dot-MK-I ... 1093881874
Doma:
Cambridge Audio Azur 540C - Hypa 300SE -SHURE SRH 940,Bang & Olufsen H6
Na ven:
Fiio X1+ Bang & Olufsen Beoplay H2,Ultrasone Icans Octa,Grado IGrado



FIAT 500L POP STAR 1.4 benzín
radimecek13
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod JohnyBuchar 1. 8. 2014 10:49

Díky za tip! Akorát bych musel řešit ještě DAC, protože MMC(jako DAC) je nemyslitelné a další možností je využít mé AVR Denon 2808 a PRE-OUT poslat signál do TUBE PREAMP :).
"Vyčištěné uši jsou nejlevnější upgrade poslechového řetězce"
STEREO: SMSL, Yaqin, Aurum Cantus,REL SLUCHÁTKA: Little Dot, Shure
JohnyBuchar
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod DinosaurJr 1. 8. 2014 12:03

Smysluplná plnohodnotná sestava je:
1) integrovaný zesilovač - celý lampový
2) dělený zesilovač - lampový předek a tranzistorový konec
3) ještě výborné řešení je přestavba CD plyeru a osazení lampou na výstupu signálu, ale chce to kvalitní player a přestavba na zakázku není levná ($$).
Ostatní lampové DACy, lampové buffery a další krabičky s lampou jsou kompromisem (občas přijatelným).
A co je vlastně cílem s těma lampama ? A co bude použito jako zdroj zvuku ?
◄☼► Život je příliš krátký na poslech muziky přes nudné HiFi ! Kind of Blue ♪♫♪
ProJect RPM 3 Carbon MC●SLVR●TubeBoxSEII ECC83 Telefunken Ribbed●Sony ES
DAC Topping D50s●DPA 386 222 mk2017●B&W●Xavian●TV Samsung 48"●77LP<iii>
DinosaurJr
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod JohnyBuchar 1. 8. 2014 12:28

Zdroj je právě multimediální centrum eGrat R6S a používám DAC ZERO a konec NAD 216 THX :hm. Jinak jde pouze o koketování s ´rádoby´elektronkovým zvukem, prostě oživení/změna poslechu. Tak jako vše si prostě musím sám vše poslechnout, ohmatat, ale než vysolím x tisíc, tak se raději zeptám na zkušenosti a rady jak to pojmout či zda to má vlastně smysl. Bavím se pořád o těchto hračkách max do 10 000,- ne jak zde na fóru bývá zvykem, že mám rozpočet na fábii, ale tajně doufám v ojeté ferrari z druhé ruky, s kterým to natřu policejním passatům, když to přirovnám k tolik oblíbenému automobilovému průmyslu :D. Čili dle toho co píšeš DinoJr tak 2) je správně PRE-AMP a za to klasický koncák?
"Vyčištěné uši jsou nejlevnější upgrade poslechového řetězce"
STEREO: SMSL, Yaqin, Aurum Cantus,REL SLUCHÁTKA: Little Dot, Shure
JohnyBuchar
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod DinosaurJr 1. 8. 2014 14:55

No přidal bych pár keců - svých zkušeností. Pokud není k dispozici již kvalitní zdroj LP, FLAC, CD, (kvalitní nahrávka a kvalitní přístroj na přehrávání), tak dál na cestě už to příliš zlepšit nejde.

Když jsem se snažil použít samostatný EQ nebo EQ v AVR, tak se sice zvuk "upravil" (nabasoval, vyšší výšky, hutnější středy), ale vždy se mi z toho vytratila taková ta hřejivá jiskra, čistota, sametovost, plastičnost, hloubka prostoru atd. Předpokládám, že je to tím, že použité přístroje nebyly z vysoké třídy, ale spíše střední a vždy mi pak přišlo, že zchramstly nějaký ten dB. Dnes se snažím o co nejjednodušší cestu a o co nejkvalitnější (ale zaplatitelné) přístroje. Zesilovače mám tranzistorové, a pokud je CD dobře nahrané, tak je v nich slyšet i lampový břinkot elektrických kytar nebo akustický kontrabas anebo ještě lépe čelo, ty mají úžasný zvuk i na "tranďácích".

Hodně záleží na nahrávacím studiu a na kvalitě používaných mikrofonů. Né každé totiž má na "ňoumu"! Pak následuje ještě mixovaní a mastering atd. Proto doporučuji každému, aby si alespoň za 500 Kč pořídil nějaké referenční CD. (No to je ale láce, kdž všichni chtějí stahovat zadara...). Nebo si vybrat 1-3 TOPky ze své stavající sbírky. A teprve pak má cenu se pokoušet o zlepšování soundu komponentama. Další opravdu velký vliv na reprodukci muziky má poslechová místnost - dobře ji zatlumit, ale ještě tak, aby se tam dalo bydlet, nemusí to přijít na veliké finance. To mi taky hodně otevřelo oči (ušiska).

Ale jak říkám, jsou to jen moje neodborné kecy... A samozřejmě je potřeba si vyzkoušet více cest a hodně přístrojů a příslušenství než se člověk přiblíží té své sestavě. Bez zkoušení není poznání ! Taky jsem ještě stále na cestě. Více dopo see moje smetiště.
◄☼► Život je příliš krátký na poslech muziky přes nudné HiFi ! Kind of Blue ♪♫♪
ProJect RPM 3 Carbon MC●SLVR●TubeBoxSEII ECC83 Telefunken Ribbed●Sony ES
DAC Topping D50s●DPA 386 222 mk2017●B&W●Xavian●TV Samsung 48"●77LP<iii>
DinosaurJr
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod JohnyBuchar 1. 8. 2014 17:03

Téééda jako vždy ses suprově rozepsal a určitě s věcma, kterýma jsem si prošel také souhlasím :tleskani . Co nemůžu z vlastní zkušenosti potvrdit je právě zdroj zvuku, pouštím jen loseless formáty přes MMC, ale je mi jasné, že není problém udělat špatný FLAC, APE ap. Doma jsem žádný CD player ap. neměl, vždy jsem je slyšel pouze u známých na jiných komponentech tudíž nemám přímé srovnání na mém audio řetězci a v mých poslechových podmínkách.Jinak akustiku teď neřeším i když vím, že dokáže mrcha posunout zvuk klidně v desítkách % k lepšímu, což sám snad uslyším, pokud bude mít pan Sýkora čas a započnou akustické úpravy a výsledná měření u kamaráda (prvotní měření před úpravy již proběhlo). To jen off-topic. V tuto chvíli řeším právě ten elektronkáč, dá se říct, že jsem nad míru spokojený a spíše mě ´pálí dobré bydlo´a chci experimentovat a zkoušet co se dá se zvukem ještě udělat při zachování koncového zesilovače a beden:-)).
"Vyčištěné uši jsou nejlevnější upgrade poslechového řetězce"
STEREO: SMSL, Yaqin, Aurum Cantus,REL SLUCHÁTKA: Little Dot, Shure
JohnyBuchar
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 1. 8. 2014 17:19

O elektronkách se tvrdí, že mají "kulatý zkreslení" neboli že při zkreslení produkujou víc sudejch harmonickejch než těch s lichým násobkem základního kmitočtu - důvodem je tvar jejich převodní charakteristiky, která je v oblasti limitace zahnutá a plynule omezuje přebuzený signál, zatímcco polovodiče kvůli konečnému obsahu nosičů náboje v pevné fázi v okamžiku nasycení proudem udělají ŠMIK a amplitudu signálu omezí hned, ostře a doslova pravoúhle. Výsledkem je zvuk s vyšším obsahem lichých násobků základních kmitočtů (tónů), což ne vždy uším může lahodit.

JENŽE.

ŽÁDNEJ ZEŠILOVAČ URČENEJ PRO VĚRNEJ POSLECH = TŘÍDA HI-FI NENÍ ZÁMĚRNĚ PROVOZOVANEJ V OBLASTI LIMITACE VÝSTUPNÍHO NAPĚTÍ!

Právě proto, že v momentě kdy dochází k omezování výstupního napětí se tvar signálu výrazně mění = zkresluje, není limitující zesilovač žádné Hi-Fi, protože aby byla dodržená "High Fidelity" alias "Vysoká Věrnost", nesmí skutečné zkreslení přestoupit hranici desetin % - a pokud ji přestoupí, už nelze mluvit o Hi-Fi, neboli aby byl zesilovač skutečně "vysoce věrný" nesmí se vůbec do limitace dostávat a MUSÍ BÝT PROVOZOVÁNA TAK, ABY ŽÁDNÝ Z JEHO ZESILOVACÍCH STUPŇŮ NEVYBOČIL Z LINEÁRNÍ ČÁSTI SVÉ PŘEVODNÍ CHARAKTERISTIKY!!!

Čili - pokud je zesilovač navržen jako "lineár", je naprosto jedno jestli jsou aktivní součástky postavené na bázi vakua nebo pevné fáze, oba druhy pokud usilují o označení "lineární a nezkreslující", pak musejí znít stejně, protože si "namají co vymejšlet a cokoliv ke zvuku přidávat". Ano, lampáče mají i další nelineární části (budicí nebo výstupní trafa), na kterých dochází k dalšímu zkreslování, ale když budu uvažovat jen napěťový zesilovač (neboli buffer a jakýkoliv linkový stupeň), musí být při dodržení norem DIN 45 500 a dalších, které jsou uznávaným "etalonem" pro HiFi, jejich zvuk shodný. V okamžiku kdy se jeden zvuk jakkoliv odlišuje od druhýho je potřeba pátrat, PROČ se odlišuje - kde dochází k nějaké deformaci neboli zkreslení.

Z tohoto faktu tedy plyne, že lampa nemá vůči tranzistoru žádný relevantní přínos v kvalitě zvuku (a ani tranzistor vůči kvalitně nastavené lampě!!!), takže veškeré kecy o tom, že lampy "for ever" a obráceně "never tubes" jsou jen blbá a pitomá žabomyší válka.

Jakýkoliv ZÁMĚRNÝ zkreslování zvuku tudíž patří jen do rockový muziky, kde změnou tvaru signálu muzikant dociluje jinej charakter výstupního zvuku - ALE TAM SE TO DĚJE ČISTĚ V UMĚLECKÝM ZÁMĚRU A JEN NA NĚKTEROU ČÁST SIGNÁLU - třeba na zvuk strun (kytary), ale už ne na zvuk bicích nebo zpěvákova hlasu. V takovým případě nevidím žádnej důvod, proč se hádat o to, jestli je zvuk lampovýho bufferu lepší než polovodičovýho, protože POKUD jsou oba dobře navržený, pak by měly znít stejně - a pokud neznějí, nepracujou v lineární oblasti a tudíž NEJSOU HODNÉ OZNAČENÍ HI-FI!!!!!
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod glassmoon 1. 8. 2014 17:49

Ekkar :tleskani
I'm a quitter. I come from a long line of quitters. It's amazing I'm here at all.
glassmoon
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod JohnyBuchar 1. 8. 2014 20:47

Tak Ekkar to pro změnu vzal po technické stránce :tleskani . Děkuji, že jste si dali takovou práci s příspěvky a rozepsali se v tomto vlákně! Další kroky povedou ke známému co opráší svojí sbírku z dob ´TESLA éry´ elektronkový zesilovač transotyp MA 029 s gramcem TESLA HIFI NC 440 připojený na ELEKTRONIKA PRAHA :-) . Nemám ponětí o kvalitě těchto komponent, ale min. si rozšířím obzory o vintage poslech (snad elektronkového) zvuku.
Naposledy upravil JohnyBuchar dne 1. 8. 2014 21:04, celkově upraveno 1
"Vyčištěné uši jsou nejlevnější upgrade poslechového řetězce"
STEREO: SMSL, Yaqin, Aurum Cantus,REL SLUCHÁTKA: Little Dot, Shure
JohnyBuchar
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 1. 8. 2014 21:01

Prostě je to jednoduchý - lampy má význam používat tam, kde skutečně NĚCO PŘINESOU - neboli kde je jejich podání signálu nenahraditelný, tedy v "kytarový hlavě" a podobným zařízení, kde je jejich způsob zkreslování signálu žádanej. Pokud je požadovaná věrná reprodukce, tam není na žádný zkreslování místo a nemá cenu trvat na vakuový součástkový základně, když polovodiče dokážou to samý s daleko vyšší účinností, menší spotřebou energie a místa. To tolikrát probíraný používání elkovejch zesilovačů k "vysokokvalitnímu poslechu" je čistě jen módní záležitost a troufám si tvrdit, že u 90% uživatelů "lampáčů" se jedná o snobismus a při skutečně slepým testu by ani jeden z nich nedokázal rozlišit kvalitní polovodičovej konec od lampovýho - přesněji řečeno až do okamžiku, kdy by došlo k přebuzení a přechodu zesilovače do režimu limitace by to nikdo neměl pouhým sluchem dokázat.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod JohnyBuchar 1. 8. 2014 21:08

Mně jde právě o to ´poznat´ přibarvený/oživený zvuk, nechci 100% věrnost ala high fidelity, ale spíše zábavný zvuk., o kterém mi básnili lidé s kterými jsem se setkal při koupi/prodeji kolem audia. Ale jak píšeš, mohlo jít o nějaký ´grál hifi´ který každý chce a neví vlastně proč :D. Ohledně užití elektronek jsem si všiml při gúglování, že se vyskytují právě u kytarových a mikrofonních zesilovačů kde je jejich zkreslení žádoucí.
"Vyčištěné uši jsou nejlevnější upgrade poslechového řetězce"
STEREO: SMSL, Yaqin, Aurum Cantus,REL SLUCHÁTKA: Little Dot, Shure
JohnyBuchar
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod DinosaurJr 2. 8. 2014 00:30

To Ekkar: pěkně napsané !
...POKUD jsou oba dobře navržený, pak by měly znít stejně - a pokud neznějí, nepracujou v lineární oblasti a tudíž NEJSOU HODNÉ OZNAČENÍ HI-FI!!!!!
* Je tedy jen otázkou, jak dnes kupující pozná, že se jedná o přístroj hodný označení HiFi (především u AVR).

To Johny: ...Mně jde právě o to ´poznat´ přibarvený/oživený zvuk, nechci 100% věrnost ala high fidelity, ale spíše zábavný zvuk.
* No jenže je důležité mít srovnání, jak dobře to má hrát právě s tou vysokou věrností, aby jsi zjistil co "zábavností" získáš ale především ztratíš. Zkus si někde půjčit kvalitní komponenty na domů alespoň na týdenní poslech (intenzivní po odpolednách-navečer a so+ne). A tomu by měla předcházet alespoň základní úprava poslechovky. Dtto "zábavná" sestava.

Jinak z poslechových zkušeností má na "lampový sound" výraznější vliv použití lamp v předzesilovači nebo na sig. cestě než u koncového stupně.
◄☼► Život je příliš krátký na poslech muziky přes nudné HiFi ! Kind of Blue ♪♫♪
ProJect RPM 3 Carbon MC●SLVR●TubeBoxSEII ECC83 Telefunken Ribbed●Sony ES
DAC Topping D50s●DPA 386 222 mk2017●B&W●Xavian●TV Samsung 48"●77LP<iii>
DinosaurJr
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků