[recenze] Burson HA-160 vs BVaudio Headamp vs PRE4

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod bogino 6. 1. 2013 22:51

1. PREDSTAVENIE PRODUKTOV

Predmetom testu su tieto zariadenia:

- Burson HA-160 http://bursonaudio.com/Burson_HA160.htm cena $800
- BVaudio Headamp http://www.bvaudio.sk/headamp.htm cena 140€
- PRE4 http://web.telecom.cz/macura/pre4.htm cena DIY stavebnice ??? EUR

Aktivnym zosilnovacim prvkom v BVaudio Headamp (dalej len BVa) je operacny zosilnovac vo forme integrovaneho obvodu. V pripade HA-160 je to diskretna implementacia operacneho zosilnovaca firmou Burson. PRE4 je klasicky diskretny zosilnovac, aktivnymi prvkami su tranzistory N-JFET.

2. ZVUKOVY TEST

Podmienky testu

Testovaci retazec pozostaval z DACov HRT MS II a ODAC, testovanych zosilnovacov a sluchadiel Amfiton TDS-15, Beyerdynamic DT880 600 Ohm. Na jeden den porovnavania som mal k dispozicii AKG K701 a zosilnovac PRE4. Pouzite kable medzi DACmi a zosilnovacmi su instrumentovy 30cm Klotz IY106 a tiez 30 cm postriebreny coax VBPAM 50-1.5.

Postrehy z testovanych skladieb

Par postrehov som si zapisal v case, kedy som nemal k dispozicii PRE4 (pocuval som samozrejme ovela viac skladieb a pasazi).

alternative rock: R.E.M. - Radio Song (Out Of Time, 1991)

Najlepsi retazec: ODAC -> HA-160
Tuto zvlast energicku skladbu musi retazec skrotit, skludnit a z tohoto dovodu maksi a farebny retazec ju zahral lepsie. V prvej minute skladby mal skor navrch energickejsi retazec MS II -> BVa, avsak v 2. a 3. minute maksi retazec vytiahol z nahravky viac farebnosti a ubral jej elektrickym gitaram privelku agresivitu.

folk: Amber Rubarth - Storms Are On The Ocean (Dr. Chesky's Sensational, Fantastic, and Simply Amazing Binaural Sound Show, 2012)

Najlepsi retazec: MS II -> HA-160
Kombinacia ODAC -> HA-160 hrala prilis fadne, sledovanej slacikovej casti od 2:20 chybala potrebna dynamika. Retazec MS II -> BVa tuto pasaz zahral jasne lepsie. HA-160 preukazal vyssiu mieru detailu ako BVa a z toho vyplynula vitazna kombinacia.

klasika: Adriana Kucerova / Oskar Rozsa - Ums Reminiscence (Under My Spell, 2009)

Najlepsi retazec: MS II -> BVa
Toto je zvlast dynamicka skladba s velmi rozmanitymi zvukmi, extra narocna uloha pre sluchadla. Velky symfonicky orchester so slacikmi a trubkami je doplneny o ansambel perkusionistov a solovym nastrojom je sopranovy spev. V tejto skladbe hra dynamika tak dolezitu ulohu, ze je samostatnym rozmerom skladby, ktory ked je potlaceny, ta skladba nevyznie tak, ako by mala, akou je, ked je hrana nazivo. Z tohoto dovodu je celkom jasne najlepsim retazcom MS II -> BVa. Retazec MS II -> HA-160 hral lepsie, nez ODAC -> BVa. Rozdiel v dynamike medzi DACmi je vacsi, nez medzi zosilnovacmi a navyse MS II doda skladbe extra porciu basu a priestorovej vyplne dozvukov perkusii. ODAC je nielen malo dynamicky, ale zvyraznenie vyssich stredov a vysok prednes tejto mnoho zvukmi vyplnenej skladby deformuje. Tato skladba potrebuje aj dynamiku, aj riadne basy a tiez potrebuje dost volny priestor este aj na dozvuky. Dynamika a vyrazne vyssia miera neutrality retazca MS II -> BVa sa tu plno prejavila. Na klasike lubivy zvuk nezabera a naopak prednes ochudobnuje.

progresivny rock: Marek Berezovsky / Oskar Rozsa - Kosulenka (Hrana, 2011)

Najlepsi retazec: MS II -> BVa
V tejto progresivno rockovej skladbe basova a dynamicka pasaz od 2:00 prinasa presne rovnaky vysledok ako predchadzajuca dynamicka klasika. Solo basovej gitary vyzaduje dynamicky prednes, inak tak nevyznie, ako ma.

Vyhodnotenie zvukoveho porovnania

Burson sa javi byt o nieco detailnejsi ako BVa, ale na druhej strane dynamiku nastrojov vykresluje o nieco menej, najhlbsieho basu ma menej a zvuk ma "tazsi" (blizsie umiestnene nastroje viac zaplnaju priestor). Velanastrojove skladby maju skor tendenciu prehustit scenu.

Lahsi prednes BVa (scena trocha dalej) a lepsie prekreslena dynamika nastrojov (v lahsom prednese neznie agresivne) prispieva ku dobrej rozlisitelnosti nastrojov napriek o nieco nizsej urovni detailu. Takze v priestore Burson nad BVa nevyhrava, to je rozdiel voci PRE4, ktory poskytuje jasne lepsi priestor, lokalizaciu, separaciu nastrojov. Burson je ale stale o nieco viac dynamicky ako PRE4. Vysok ma asi tolko ako BVa.

Na Bursona je pre mna lahke zi zvyknut, rozdiel voci BVa nie je tak velky ako PRE4 vs BVa. Detail ma vyborny, len je taky maksi, menej dynamicky a trocha svetlejsi.

Rozdiel medzi ODAC a MS II sa mi javi byt vacsi, nez medzi HA-160 a BVa. Ked porovnavam cele retazce MS II -> BVa vs ODAC -> HA-16, tak rozdiel je maly, ale moj retazec mi znie o nieco lepsie - aj ked sa snazim maximalne odhliadnut od toho, ze je ten, na ktory som zvyknuty. Retazec MS II -> BVa je dynamickejsi, vyraznejsi, zivsi a ODAC -> HA-160 znie hladsie a trocha svetlejsie. HA-160 sa podla mna oplati len s lepsim DACom, inac sa investicia straca.

3. ZAVER

Na jeden testovaci den som mal k dispozicii aj PRE4 a AKG K701, preto PRE4 davam do zaverecneho hodnotenia.

Burson HA-160: Scena je blizsie umiestnena. Objem basov je mensi nez u BVa, zhruba na urovni PRE4, tyka sa to najma nizsich basov. Stredy su relativne svetlejsie voci BVa a PRE4. Vysky su kvalitne, ciste, objemom zastupene viac nez u BVa a PRE4. V porovnani s BVa sa nastroje nachadzaju o nieco blizsie a zvuk je tym padom o nieco vyraznejsi, hustejsi, tazsi, scena je plnsia. Nie vsak az tak, ako v pripade Little Dot MK III, ktory som testoval pred 2 tyzdnami. Ale plati to aj v porovnani s PRE4, hoci v mensej miere nez voci BVa. Miera detailu v stredoch je vyssia ako u BVa, avsak dynamika vykreslenia zvuku nastrojov je nizsia a tak nastroje zneju sice detailne, ale v podani dynamiky menej prekreslene nez u BVa. V porovnani s PRE4 je miera detailov zhruba rovnaka, snad o malo nizsia, ale lokalizacia nastrojov v priestore, rozlisitelnost nastrojov je slabsia nez u PRE4.

BVaudio Headamp: Lahsi prednes nez Burson - scena sa nachadza trocha dalej. Rozdiely medzi hlasnejsim a tichsim zvukom nastrojov (dynamiku) BVa vykresluje zretelnejsie. Dozvuky nastrojov a rozne sramoty su v tomto lahsom prevedeni lepsie pocutelne. Tato lahkost prednesu podporena vykreslenim dynamiky napomaha odlisit zvuky v nahravke - prave kvoli nej BVa dosahuje vybornu rozlisitelnost nastrojov a pocit priestoru napriek skutocnosti, ze Burson poskytuje onieco vacsiu mieru detailu jednotlivych zvukov nastrojov. Urcitym protipolom, mozno vyvazenim lahkosti prednesu BVa je vacsi doraz na hlbsie basy nez u Bursona.

PRE4: Voci Bursonu lahsi prednes s lepsou separaciou a lokalizaciou zvukov. Menej vyrazne vysky voci Bursonu aj BVa. O nieco menej dynamiky voci Bursonu a jasne menej voci BVa. Menej dynamicke a maksie nahravky zneju na PRE4 jasne lepsie.

PRE4 mi s AKG K701 a s TDS-15 vychadza ako najlepsi zosilnovac z porovnavanej trojice. Oba zvysne zosilnovace predci v podani priestoru, lokalizacii a separacii zvuku nastrojov, ale aj v detaile. Ku DT880 600 Ohm sa vsak zvlast nehodi, pre tieto sluchadla je vhodnejsie vybrat HA-160 alebo BVa. Burson HA-160 vdaka vyssiemu detailu povazujem celkovo za lepsi zosilnovac nez BVa, nie vsak vo zvlast dynamickych skladbach a skladbach s prehustenym priestorom, kde je BVa lepsi vdaka lahsiemu prednesu, umiestneniu nastrojov trocha vo vacsej vzdialenosti a dynamickejsiemu vykresleniu ich zvuku. BVa ma lepsi aj najhlbsi bas.

Podakovanie

Dakujem Ricccie za zapozicanie Burson HA-160 a ODAC. Dakujem panovi, ktory si nezelal byt menovany, za zapozicanie PRE4 a AKG K701.
Linka na moje testy v mojom profile
HQPlayer Desktop ► Gustard DAC-X10 ► SPX2010TA ► HiFiMan HE-500
bogino
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ico33 7. 1. 2013 13:49

Bogino -je to od teba pekne a chvalitebne ,takyto test..., no zaujimalo by ma porovnanie s lyrou mk2..., ked sa da...
Ľudia ktorí lpia na svojich poučkách,sú na 100%neomylní pre samých seba,vyhýbaju sa novým veciam,ostanu VŽDY zakrpatení vo svojom vlastnom svete,nemaju nič iba prázdne slová,ktoré väčšinou končia rýpaním,závisťou,napádaním druhého,nevediac čo vlastne chcú
Ico33
Trvalý BAN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bogino 7. 1. 2013 14:11

Ked mi Lyru vycarujes, pan, ktory vlastni PRE4 mi ho predpokladam na par dni znova pozicia, mozno aj ku HA-160 by som sa znova vedel dostat... Testujem s tym, co mi ludia na testovanie poskytnu, sam vlastnim to, co mam v podpise.

Pre testovanie s Lyrou MK II by sa hodil transport a prevodnik vyssej triedy, nez aky mam k dispozicii.

-- 7. 1. 2013 14:37 --

Este som ku HA-160 zabudol uviest par doplnujucich informacii. HA-160 ma 2 sluchatkone vystupy, ktore zodpovedaju dvom urovniam zosilnenia. Na vystupe s nizsim gain-om hrali Beyerdynamic DT 990 PRO (250 Ohm) na rovnakej hlasitosti, ako DT880 600 Ohm na vystupe s vyssim gain-om. Oba vystupy "hraju" sucasne. To je prijemne, ked mate takuto dvojicu sluchadiel, mozu pripadne pocuvat aj dvaja.

V nejakej miere problemovym miestom HA-160 sa mi javilo byt 24 krokove ovladanie hlasitosti. Pri Amfiton TDS-15 som sa akosi nevedel rozhodnut, ci mam tocit maximalne hlasitosti na nizsom gaine, alebo tretinove na vyssom. Vdaka vacsej dynamike zvuku vyssieho gain-u som radsej pouzival tento, avsak kroky hlasitosti v tej zhruba tretine boli az prilis velke a niekedy sa mi ziadalo dat hlasitost akurat "medzi".

Je pravda, ze taketo krokove ovladanie spolu s velmi presnymi odpormi je cestou ku eliminacii nesubehu kanalov, avsak na BVa ani PRE4 som ziaden nesubeh s pouzitymi potenciometrami nepozoroval a mohol som si nastavit hlasitost aku som chcel. Myslim, ze 24 krokov je malo, keby ich bol dvojnasobok, alebo keby mali iny priebeh, bolo by to lepsie. Lebo v druhej polovici nastavenia ovladaca hlasitosti, najma ku koncu, bol naopak rozdiel v hlasitosti velmi maly.
Linka na moje testy v mojom profile
HQPlayer Desktop ► Gustard DAC-X10 ► SPX2010TA ► HiFiMan HE-500
bogino
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ricccie 7. 1. 2013 17:00

Mne napriklad krokove nastavovanie vobec neprekaza. Po celu dobu co vlastnim tento zosik (cca rok) sa mi nestalo aby som potreboval nastavit stupen hlasitosti medzi dva kroky.
K tym dvom vystupom len dodam co je popisane v manuali, jeden je optimalizovany na sluchadla s imp. 15 - 150Ω, druhy 150 - 500Ω.
×Auralic Aries Mini > RME Adi 2 Pro AE > Naim Nait XS2 > Dali Epicon 2
×ChordMojo | FiioM6 | ZorlooZtella> Prophile8 | ER2XR | HD660S | HD58X | K371 | DT250
×Bezdrat | Sonos Arc | WH1000XM3 | WF1000XM4 | GalaxyBuds+
Ricccie
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod bogino 20. 2. 2013 22:42

Dnes som mal moznost si u Ricccieho vypocut retazec ODAC -> Burson HA-160 -> HD650. Hralo to naozaj pekne, bolo to prijemne pocuvanie. Retazec ODAC -> Burson HA-160 hral s mojimi sluchadlami (TDS-15, DT880) casto az prilis svetlo, avsak s HD650, ktore byvaju oznacovane ako zastrete, pod dekou a podobne, hral celkom neutralne.
Linka na moje testy v mojom profile
HQPlayer Desktop ► Gustard DAC-X10 ► SPX2010TA ► HiFiMan HE-500
bogino
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ricccie 21. 2. 2013 16:45

HD650 su vyborne sluchadla, len k nim treba mat spravny retazec, inac su nic moc.
Audioquest adapter a Klotz kabel zapojeny, zda sa mi ,ze je tam znova nejaky posun, ale este je predcasne vyvodzovat zavery.

Obrázek
×Auralic Aries Mini > RME Adi 2 Pro AE > Naim Nait XS2 > Dali Epicon 2
×ChordMojo | FiioM6 | ZorlooZtella> Prophile8 | ER2XR | HD660S | HD58X | K371 | DT250
×Bezdrat | Sonos Arc | WH1000XM3 | WF1000XM4 | GalaxyBuds+
Ricccie
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Hergarok 21. 2. 2013 17:32

Není tomu tak dávno, co jsem měl taktéž možnost slyšet HD650 (krátce na upraveném ZERU a hlavně na DIY USB DACu) a jejich zvuk bych jako poddekový nenazval - deka zní jinak, tohle jsou prostě jen hodně temná sluchátka.
Mimo osobní výtky, že by zvuk nemusel být tak temný bych jim vytkl jen kvalitu basů, která by mohla být lepší.
Audigy 2ZS => ZERO DAC => Amarok^2 => DIY elektrostaty || V hifi jde změřit vše mimo naivity a diletantství.
Fóra po celém světě zamořují ti, jenž mají problém psát srozumitelný text a pochopit psaný text. WTF ?!?!?
Hergarok
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bogino 21. 2. 2013 17:40

O deke na HD650 vcera ci predvcerom pisal radimecek ... ja som to tak formuloval, ze sa to o nich pise. :)

Proste svetly retazec ich temnost neutralizuje a potom zneju dobre.
Linka na moje testy v mojom profile
HQPlayer Desktop ► Gustard DAC-X10 ► SPX2010TA ► HiFiMan HE-500
bogino
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků