Asynchronní USB převodník pro bastlíře

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod dohnalik 23. 7. 2012 11:02

Každý, kdo by měl zájem o pořádný USB převodník za nádherné peníze, nechť se prosím koukne sem: http://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=16524 . Je tam anketa a je nutné se přihlásit, aby bylo možné hlasovat. Díky
dohnalik
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod xmarek 27. 7. 2012 20:55

Žádné nadšení to ve mě nevyvolává. Nosím v hlavě myšlenku dle mého soudu daleko zajímavější a to postavit si podobnou srandu na TAS1020B. USB je takovým mým tajným koničkem a už jsem s tím experimentovaním tak daleko, že mastím poslední věc do skládačky a to driver do Widlí. Rozhodně mi nadšení nechybí. Je to sice vymýšlení kola, ale co. ;-)

Jen tak pro informaci tento chip využívá USB DAC1 od Benchmarku.
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
xmarek
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Bína 27. 7. 2012 23:27

Je pěkné že to pouzívá benchmark, ale není tam asi 6 let starý design který teďka hravě překonává i takovej hiface?
Bína
Sluchátkový recenzent
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod xmarek 28. 7. 2012 09:00

Hiface je přesně to řešení které já osobně nechci. Celé to vidím jako špatně. Rád bych uvítal nějaké podobné řešení co Benchmark používá, ale na čipu který je na tyto věci uzpůsoben (mám na mysli design). Do problematiky tak dokonale nevidím a přesně nevím proč se Benchmark rozhodl pro podobné řešení zejména k faktu, že USB 2.0 na trhu bylo a nemyslím si, že by I2S neexistovalo.
"This standard was introduced in 1986 and was last revised in 1996."

Jak už jsem uvedl na hifi.slovanet.sk nechápu postoj např. firmy Casea. A argumenty typu, že si můžete takový převodních koupit od jiné firmy jsou dle mého soudu spíš postojem arogance a neschopnosti s takovým řešením přijít. A paradoxně je nemají do teď (když tak mě prosím opravte).

Autor se na hifi.slovanet.sk již vyjádřil a očividně zarputile stojí na svých ARMech. Nepatřím mezi puritány a pár kitů na ARMech doma mám. Ovšem když šáhnu po podobném řešení tak chci slyšet argumenty proč je tato aplikace vhodnější. V případě komponenty do Hi-fi jsou pro mě klíčové určité informace a rozhodně mi nestačí pouze řeči typu, že jsou to pořád jen jedničky a nuly. A nechci nikterak shazovat něčí práci a už vůbec se tvářit jako blázen co má procesory 51/52 jako modlu, ale chci vidět toto nasazení v praxi u nějaké firmy co má velmi dobré hodnocení v odborných kruzích. Asi jsem málo hledal. :-[ Další věc co mi na tom "vadí" je, že firma TI tento ano již hodně starý čip navrhla přesně k určitému účelu, integrovala určité featury a vývojář se na ně může spolehnout. ARMy poskytují velmi komplexní řešení ve všech možných oblastech a podporuje nepřeberné množství komunikačních protokolů (I2C, SPI, I2S atd) a některé ve více počtech. Super!!. Ale není toho trošku moc na to co po tom čipu vlastně chceme. Já mám rád jednoduché věci které dělají to co mají, ale ARMy dělají vše otázkou je jak? Moje možna hloupá představa je, že posíláte data z kompu přes USB jako Isochronous (když tak mě prosím opravte, řešení Benchmarku nebo něčeho jiného neznám a možná žiji v nějakém bludu) a převodník ty data přesune na I2S a pak pokračují dál. Takže klíčové je zpracování na straně kontroleru.

Firma TI tento čip nahradila ARMem (a právem tento čip označila za "Obsolete". Jediné na co možná čekám je až se to někde objeví.

Uznávám, že jsem asi hodně starý a, že lpět na starých věcech není dvakrát rozumné, ale v některých věcech se raději přikloním k osvědčeným věcem. A zůstanu tak raději u své představy a udělam si to po svém. Prostě si tu cestu projít chci a jelikož to nedělám pro obživu, tak mě u toho prosím nechte. :-[

Když na tom tak přemýšlím, tak asi začnu vykrádat nápad "HRT Music Streamer II+ 24/96 USB DAC" a jako kontrolér použiji STM32. No uvidím, třeba to zůstane jen u snu, ale možná ze mě ještě něco vypadne. Problémem je, že jsem pořád jen ne příliž schopný vývojář a do hardwaru vidím jen co se specifikací týče. :-[ Ale to se časem podá. :D
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
xmarek
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod The Wolverine 28. 7. 2012 11:49

Proč to chceš dělat jako Benchmark, který nejede ani asynchronně, ani v bulk modu?

Co je špatného na hiFace?

Casea svůj USB transport již brzy uvede.
Schiit Bifrost 4490 ► Schiit Asgard 2 ► Audeze LCD-X │ Grado GH4
Marantz PM7000N ► Bowers & Wilkins 684
The Wolverine
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Hergarok 28. 7. 2012 12:07

TAS1020 přece umí asnychronní mód, nebo snad ne? HiFace taky není asynchronní, takže proč by nemohlo být USB=>I2S lepší než USB=>S/PDIF=>I2S (=hiFace) ?
Audigy 2ZS => ZERO DAC => Amarok^2 => DIY elektrostaty || V hifi jde změřit vše mimo naivity a diletantství.
Fóra po celém světě zamořují ti, jenž mají problém psát srozumitelný text a pochopit psaný text. WTF ?!?!?
Hergarok
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod The Wolverine 28. 7. 2012 12:29

Podle tohohle (bod 28) a twtc jsem myslel, že hiFace je asynchronní.
Schiit Bifrost 4490 ► Schiit Asgard 2 ► Audeze LCD-X │ Grado GH4
Marantz PM7000N ► Bowers & Wilkins 684
The Wolverine
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod xmarek 28. 7. 2012 12:44

Upřímně přesně nevím jak to Benchmark realizoval a zůstává to pro mě zatím záhadou. Ani jsem po tom tak intenzivě nepátral. Pouze jsem si zjistil co používá za kontroler.

Proč ne např M2Tech hiFace EVO? Drahé a nemám dobrou zkušenost s transporty tohoto typu. Už jednou jsem se vydrbal s transportem který měl výstup S/PDIF. Z toho plyne moje nevražitost. Co se týče Casea, tak co řekl admin, že bude. V době kdy jsem si pořizoval Benchmark by mi byla tato informace, že někdy možná bude celkem k ničemu. Upřímně jak to na mě působí? Chvastají se tím jací nejsou nejlepší, všichni o nich pějí chválu, ale k čemu mi je polovičaté řešení? A to, že bude je opravdu hezké. :-|

@The Wolverine: Řekl bych, že benchmark používá asychronní komunikaci, protože jeho chování zejména v Linuxu by to vysvětlovalo. Ale ruku do ohně bych za to nedal. :-[ Asi si budu muset o tom něco přečíst. Pomalu to vypadá, že co můj názor to rozpor. :-[
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
xmarek
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod The Wolverine 28. 7. 2012 13:50

Možná, že je. Já jsem to totiž nikde nenašel explicitně napsaný, že je to asynchronní. Všude je akorát něco, že tam je nějaká technologie pro minimalizaci jitteru, která je lepší než PLL smyčka, ale jinak nic.

A hiFace Evo má i I2S výstup, ne? Přes konektor RJ-45.
Schiit Bifrost 4490 ► Schiit Asgard 2 ► Audeze LCD-X │ Grado GH4
Marantz PM7000N ► Bowers & Wilkins 684
The Wolverine
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod xmarek 28. 7. 2012 17:24

I2S výstup má, ale upřímně si nedovedu představit blázna co si to pořídi jen z důvodu, že s tím bude bastlit nějaké řešení s I2S. Na to si dokážu představit levnější řešení např. použít čip STM32F4 od ST. ;-) nebo zde již zmíněné řešení postavené na AVR32 mnou mylně označené za ARM. :-[
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
xmarek
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Nolwendil 4. 8. 2012 19:24

Je to sice zajímavé, ale tím že to nemá své vlastní hodiny toto řešení předpokládá i stavbu vlastního DACu. Mnohem víc se mi líbí moduly založené na XMOS, kde jsou i dva kvalitní Tent Labs oscilátory. Tyto pak můžu připojit interně či externě k libovolnému DAC s I2S vstupem, a tím ho přeměnit na DAC s Asynchronním USB.

HiFace je asynchronní sám o sobě, ale jakmile ho připojíš k DACu, tak tento DAC v sobě s největší pravděpodobností bude mít nějakou PLL smyčku, čímž zase přinášíš do obvodu jitter. Nebo bude mít v sobě nějaký lepší obvod pro odstranění jitteru, tedy nějaký asynchronní SPDIF>I2S převodník s vlastními hodinami, to pak ale nemusíš mít HiFace a stačí Ti libovolný SPDIF výstup...

Opravdu asynchronní řešení s HiFace nabízí JKenny ve své modifikaci I2S HiFace.
Still round a corner there may wait, a new road or a secret gate...
Nolwendil
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lluta 9. 8. 2012 09:11

Zdravím,
Nolwendil :
absence hodin je záměr. Modulek může být napájen přímo z USB bez dopadu na hodinové oscilátory či DAC. Galvanické oddělení izolátory je lépe proveditelné, než když jsou hodiny u MCU (neuplatní se fázový jitter izolátorů)

xmarek:
my už jsme si to vysvětlili ve vlákně slovanetu :-))

Je to spíše pro bastlíře, než pro ty co jsou zvyklí jen podle návodu propojit konektory. Sem to asi moc nepatří (neuražte se) :-)
lluta
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Hergarok 27. 8. 2012 21:26

Pánové, co říkáte na tento asynchronní USB převodník? Mám samozřejmě na mysli využití jeho I2S výstupu...
Audigy 2ZS => ZERO DAC => Amarok^2 => DIY elektrostaty || V hifi jde změřit vše mimo naivity a diletantství.
Fóra po celém světě zamořují ti, jenž mají problém psát srozumitelný text a pochopit psaný text. WTF ?!?!?
Hergarok
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod xmarek 11. 9. 2012 19:36

Když už tady spamuji, tak doplním informaci i zde. :-) Ne, ne, ne. Nevím jak kolega, ale toto řešení se mi nelíbí.
1. Žádná možnost přivést ke kontroléru externí hodiny a cokoliv co bude trošku mimo bude mít na můj vkus zkreslení jak býk. V případě, že by měl někdo zájem, tak mu pošlu tabulku která popisuje podobný jev při použití integrovaného PLL spolu s STM32F4xx. Další věc, jak budu určovat co bude na výstupu I2S? Myslím tím Philips I2S, MSB Justified, LSB Justified (nebo PCM)? Něco jsem tam zahlédl, ale nejsem si 100% jistý. Specifikaci k čipu jsem nějak nenašel, ale srandovní je, že jsem našel info, že to umí: Adaptive/Asynchronous USB DAC. To je co? Chytrá horákyně? :shock:
2. Nemám rád black-box řešení a nemám nervy studovat specifikaci osciloskopem.
3. Možná by se našlo nějaké řešení jak to "rozumně" provozovat, ale jak jsem uvedl toto je na můj vkus hodně ořezané a sm*rdí to jenom problémama. Žádná možnost si tam něco nahrát, rozšířit kontrolér např. o ovládání přes HID atd.
4. Už jsem se začal bavit STM32F4xx a jednoduhší je koupit si modul s nějakou podporou.

Předpokládám, že to lluta nezabalí a pro případné zájemce takový modulek vyrobí. Já jsem se vydal trošku jinou cestou, ale rozhodně si své poznatky nenechám pouze pro sebe a ještě o mě doufám uslyšíte. ;-)
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
xmarek
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Hergarok 11. 9. 2012 20:02

Mě se to taky moc nezdá, na druhou stranu třeba externí hodiny je podle mě zbytečnost u takovéhoto transportu, stačí pořádné interní. Ten "black-box" faktor a taky to, že výrobce čipu je "jaksi neexistující" je dost negativní záležitost. Příznivé je snad jen to, že je to alespoň něco, ono toho celkově moc není (alespoň skoro o ničem nevím).

Měl bys nějaký tip na USB=>I2S s rozumnou cenou, dostupností, SW stránkou a kvalitou?

BTW, tohle znáš?
Audigy 2ZS => ZERO DAC => Amarok^2 => DIY elektrostaty || V hifi jde změřit vše mimo naivity a diletantství.
Fóra po celém světě zamořují ti, jenž mají problém psát srozumitelný text a pochopit psaný text. WTF ?!?!?
Hergarok
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků