Zero DAC

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod krovak_cze 5. 6. 2012 10:09

jestli ses z prahy neni problem porovnat se sirius II ale je to kategorie jen kolem 10000 :D
krovak_cze
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Maar 29. 6. 2012 10:13

Hergarok (Amarok) jede jak na pásu :-) Mně od něj dorazil balíček dneska a tak se taky podělím o pocity z Amarok Zera (zahořenej byl už cca 500 hodin předtím), došlo k výměně celýho sluchátkáče a operáků na LT. Hraju FLACy ze zvukovky Asus Xonar DG, SPDIF do Zera, z něj cinche do Pioneer A-757, oldschool skvělej zesák. Repro Tesla ARS 1054, sluchadla Aleessandro MS1.

Poťák: Díky bohu za to otáčení poťákem! Neurve mi to hlavu při omylem drcnutí do knoflíku a obecně je ten chod teď prostě přirozenější a nikde nic necvaká a nelupe.

Zvuk na bedny: Ta moje sestavička obecně hraje nejlíp "akustický věci" (Ani DiFranco - Revelling, například, Dave Mathews Band...) a tak jsem testoval hlavně tady na těch věcech. Oproti origo Zeru se asi největší změna udála v basech (ARS 1054 s nima šetří co to jde), kterých je o dost víc, ale ne nepříjemný. Pominu tady termín "neaudiofilský"... je jich prostě víc, jsou přirozenější, pevnější a takový zábavnější ^^ . Mám nejraději klasickej analogovej sound a v podstatě se dá říct, že zvuk se tady dost přiblížil vinylu, frekvence se mi zdají krásně vykreslený, slyším víc detailů a celkově se díky lepšímu podání basů ten zvuk krásně zakulatil. Středy se mi zdály dobrý už i před úpravou a co se týče výšek, tak tady zatím nevím, spíš si nepamatuju, jaký byly předtím, ale nevidím v nich zlo, nijak nepříjemně nelezou, necinkají, neřežou, zdají se mi přirozený.

Druhá věc, u které jsem zaznamenal velkej rozdíl, je prostor. 1054 jsou klasický panelákový obývákovky a v prostoru, kde je mám, fungují nádherně. Ovšem po poslechu prvního songu z Revelling mi spadla čelist. Ani DiFranco mi téměř leze do pokoje střešním oknem, ten zvuk se prostorově dost podstatně rozšířil a protáhl směrem dopředu, takže v některých pasážích se mi to fakt zdá, jako bych měl mnohem větší pokoj...

Pocitové summary: Krásnej, teplej, kulatej, téměř analogovej zvuk s parádním prostorem, kterej mě nesmírně baví. Nemůžu srovnat DACana s nějakýma o pár tříd lepšíma kouskama, ale Zero se mi momentálně jeví po úpravě jako krutá krabička:) Nejlíp mu sedí klidnější věci, akustický a obecně ty, kde je kvalitní nahrávka a může tak pěkně oddělit nástroje a hlas (mimochodem krásně přirozenej). Klasika taky paráda, ale tu jedu spíš z vinylu. Metálek a kytarovky mají skvělý středy, zpevnily a prokreslily se basy (hlavně bicí dostaly "kontury" a takovou tu "tečku").

Sluchátkáč: No tak tady jen krátce. Zvuk je prostě jinde. Poznám to i na MS1, což jsou bohužel sluchátka, který popírají prostor a nemůžu tak hodnotit, jestli se nějak výrazně na sluchátkáči změnil, ale předpokládám, že ano. Ovšem konzistencí nástrojů a oddělením se to posunulo jinam. Zpěv krásně a jemně převyšuje zbytek, projasnil se. Bílé Inferno od Bittové je lahůdka. Obecně se zvuk zpevnil, zpřesnil a je (řečeno optikou optiky :) ) ostřejší, míň rozmazanej.

Závěrem: Bohužel, jako s každým posunem ke kvalitnějšímu zvuku, i tady dojde k tomu, že přestasnu poslouchat některý věci, protože prostě ze Zera teď patrně leze, jak jsou některý hodně špatně udělaný, slitý, blbě zmixovaný, frekvenčně přizpůsobený takovým těm basovo-výškově orientovaným poslechovým zařízením s max možným "wow-efektem". A to nemluvím o clippingu, kterej se asi v poslední době stává všemi dobrovolně ignorovaným a akceptovaným faktem (Unto The Locust od Machine Head je toho nejjasnějším příkladem, bohužel ...)

Pokud dojdu ještě na něco, napíšu. Každopádně Amarokovi děkuji tímto i veřejně, skvělá práce!
Maar
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod DC20 29. 6. 2012 14:14

Hergaroku, zaujímavé úpravy. Zarazila ma však úprava výstupného filtra za DAC. To si navrhol len tak z brucha? Prečo si nepoužil odporúčané zapojenie od výrobcu DA prevodníka? Ten v datasheete uvádza výstupný Besselov filter na medznú frekvenciu 75 kHz, a keďže je to filter 3. rádu, má takmer v celom priepustnom pásme konštantné skupinové oneskorenie (lineárnu fázu).
DC20
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Hergarok 29. 6. 2012 17:21

"Doporučené" zapojení jsem nepoužil kvůli tomu, že zpočátku jsem chtěl, aby byla úprava super-jednoduchá. Postupem času jsem měl chuť něco změnit, nicméně zapojení z datasheetu není podle mě lepší než to, co jsem vymyslel a hlavně by nešlo tak jednoduše realizovat (musely by se dělat změny na desce...
To "moje" zapojení má taky konstantní zpoždění v akustickém pásmu (opomenu-li vliv elektrolytických kondíků na vstupu), takže to už neřeším.
Stejně největším problémem je to, že místo dalších 4 operáků (tyhle 4 operáky v datasheetu nejsou, ale je blbost je nepoužít, protože pak je na výstupu docela velké stejnosměrné napětí - kolem 5mV) jsou tam 4 kondenzátory, které zvětšují zpoždění na frekvencích pod 1kHz.

Dle mého skromného názoru je ten můj filtr (ten s osmi novými kondíky) lepší než ten datasheetový... O:-) na zvuk to ale asi vliv moc mít nebude.

Jentak mimochodem - co tě na tom vlastně zarazilo??
Audigy 2ZS => ZERO DAC => Amarok^2 => DIY elektrostaty || V hifi jde změřit vše mimo naivity a diletantství.
Fóra po celém světě zamořují ti, jenž mají problém psát srozumitelný text a pochopit psaný text. WTF ?!?!?
Hergarok
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod DC20 1. 7. 2012 08:06

Čo ma zarazilo? Charakteristiky toho filtra. Podľa čoho si ho navrhoval?
DC20
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Hergarok 1. 7. 2012 08:21

Pokud tě zarazila ta první charakteristika, tak se nedivím, protože je trochu divoká a ne zrovna správná z konstruktérského hlediska (to samé se ale dá říct o té původní charakteristice). Nicméně při vyšších vzorkovacích frekvencích se ten hrb vůbec neprojevuje. Ta druhá charakteristika je ale už v pohodě. A podle čeho jsem to navrhoval?? ... podle sebe. :nenapadne
Audigy 2ZS => ZERO DAC => Amarok^2 => DIY elektrostaty || V hifi jde změřit vše mimo naivity a diletantství.
Fóra po celém světě zamořují ti, jenž mají problém psát srozumitelný text a pochopit psaný text. WTF ?!?!?
Hergarok
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Myth0s 26. 2. 2013 18:52

Dovolím si obnoviť tému ...

Po vyše roku dumania (aký zosilk a aké DAC) a čakania (na dobrú cenu) mám ZERO doma. Je po úprave od majstra Hergaroka
ĎAKUJEM ! O:-)
- a to ako hrá je super ! Nemal som ani možnosť porovnať to ako to hralo pred úpravou ale to mi nevadí (až tak).

Už len poriadne slúchadlá k tomu ... a najlepšie elektrostatiku ! :D
Myth0s
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kosarik 26. 2. 2013 19:24

Gratuluji! :tleskani Užij si to tak jako já!
kosarik
Junior

Odeslat příspěvekod MataPata 6. 1. 2018 01:19

Hergarok píše:Pokud tě zarazila ta první charakteristika, tak se nedivím, protože je trochu divoká a ne zrovna správná z konstruktérského hlediska (to samé se ale dá říct o té původní charakteristice). Nicméně při vyšších vzorkovacích frekvencích se ten hrb vůbec neprojevuje. Ta druhá charakteristika je ale už v pohodě. A podle čeho jsem to navrhoval?? ... podle sebe. :nenapadne


Stále provádíš úpravy tohoto DAC? Díky
MataPata
Junior

Odeslat příspěvekod datel10post.cz 31. 12. 2020 11:27

Srovnával jsem dac Zero 09,v úpravě Amarok a vyměněným potenciometrem ,za Alps se sluchátkáčem Pro-ject Head Box S.Zero 09,s opa 627,na sluchátkách,hrálo krásně působivě na prostoru a basech.Bohužel ztrácelo na dynamice!!Důvod,proč jsem ho pak prodal....Sředy mělo hrubší,než-li Pro-ject Head Box S.Ten měl vyšší-již dobře poslouchatelnou dynamiku,slušné výšky s skvělé středy....Leč horší,malý prostor a menší sušší basy.Zero mělo basy zábavné,a důrazné!!Výkon mělo Zero 09,mírně vyšší,.....Pužitá elektronika:cd přehrávače Philips cd 953,Denon dcd 635.Sluchátka:Beyerdynamic dtx 910,Sennheiser hd 545,Superlux hd 681B.-Ty si se Zero 09,rozuměli nejvíce,......
datel10post.cz
Kolemjdoucí

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků