Jaké reprobedny

Autorádia, reproduktory, zesilovače

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Janke 3. 9. 2012 05:56

Ahoj va specifikaci u autorádia je napsáno: výstup 4x40w, při zátěžovacím odporu 4-8 ohmů. Kolik ohmů by tedy měly mít reproduktory? Četl jsem pár diskuzí a článkaů a není mi jasné jestli se ty hodnoty sčítají, nebo jak to vastně je?
Janke
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod EKKAR 3. 9. 2012 08:26

Reprosoustava by měla mít impedanci v rozmezí 4 až 8Ω - a to PRO KAŽDÝ KANÁL NEZÁVISLE NA OSTATNÍCH. Celková impedance reproduktorů určuje nejvyšší výkon, který (při daném napájecím napětí) je schoný ten který výkonový zesilovač do nich dodat. Při impedanci 4Ω je vyšší než při impedanci 8Ω - omezení jsou většinou daná nejvyšší zatížitelností koncovýcch stupňů.

Pokud jsou repra JEDNOHO KANÁLU v sérii, impedance se sčítají, pokud jsou paralelně, sčítají se obrácené hodnoty jejich odporu (1/Ra + 1/Rb + ... + 1/Rn) a výsledné číslo se znovu obrátí - vyjde celková impedance. U paralelního zapojení vychází celková impedance VŽDY MENŠÍ NEŽ JE NEJNIŽŠÍ JEDNOTLIVÁ IMPEDANCE V ZAPOJENÍ POUŽITÁ.

Proto aby se například daly spojit 3 reproduktory do jedné soustavy a výsledná impedance nebyla příliš malá (například paralelně spojené 3 repra o impedanci 4Ω bez žádných dalších součástek dají výslednou hodnotu přibližně 1,333Ω) = přetížil by se tím výstup zesilovače, používají se REPRODUKTOROVÉ VÝHYBKY, které se chovají jako pásmové propusti = ke každému reproduktoru propustí signál jen v jeho vlastnostmi určeném pásmu kmitočtů (tam se chovají jako jmenovitá impedance) a všude jinde mají impedanci tak vysokou, aby co nejméně ovlivňovaly přenos. V celém pásmu kmitočtů je pak zesilovač namáhán jen poměrně málo kolísající impedancí PŘIBLIŽNĚ kolem jmenovité - a konkrétně jakou hodnotou při té které frekvenci, to určují jednak repra, druhak samotná výhybka. Celý postup návrhu je poměrně složitý, podílejí se na něm i vlastnosti ozvučnice, do které se repra namontují (hlavně u basového a středobasového reproduktoru), takže není snadné s takovými věcmi laborovat "podomácku". Pokud už máš koupené reproduktory, podívej se ddo specifikací, jestli má ta sada už u sebe i reprovýhybku - jinak se taková dá koupit i samostatně.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod šeďour 3. 9. 2012 13:25

Aby jsi získal reálný výkon 4x40 watů z běžného autorádia, musel bys použít reproduktory s impedancí 2 ohmy, nebo zapojovat čtyř až osmi ohmové reproduktory paralelně (vedle sebe).

Přetížení koncového zesilovače autorádia a poddimenzování napájecích přívodů, poznáš nejprve podle silně poblikávajícího displaye, při dalším zvýšení hlasitosti ještě podle chrčivého zvuku.
Doma: Ultimativní audio miniPC, DAC + zesilovač HEGEL, třípásma LSM (geniálně navrhl Kocour)
Sluchátka: AKG K812, AKG K701,Beyer 770, 990, planární SDR wood.DAC + zes. TEAC
Na ven: FiiO X5, Trinity Delta II, Oriveti Primacy, FiiO X1, Sony MH1, atd.
šeďour
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Janke 3. 9. 2012 19:29

Jedny reproduktory mám tyto: http://www.e-xenony.cz/reproduktory-rso ... zkou--par/ ovšem jelikož jsem je nekupoval, tak nemohu nahlédnout do specifikací, jestli mají reprovýhybku :-(
Janke
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod isors 4. 9. 2012 17:04

Repro Jamo c 803, yamaha a-s700 ,repro kable chord carnival silverscreen bi-amp, , chord crimson,merlin tarntula mk6 ,hdmi chord, pro-ject rmp 1.3 genie, cowon d2+ m-audio ie-40, asus n75sf-bang & olufsen
isors
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Janke 4. 9. 2012 22:17

A ještě mám jeden dotaz, děda má na chalupě v dílně na poslech staré autorádio, to ještě bez problémů šlape, ale repráky se díky času, prachu, hmyzu a asi i myším rozpadají. Je nějaká šance, že bych na to rádio napíchl staré repráky od PC, co mám doma, nebo je výstup z rádia moc silný a odpálil by je?
Janke
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod EKKAR 5. 9. 2012 05:48

Při opatrném zesilování výstupní hlasitosti brzo zjistíš, kdy začnou repráčky k PC chrčet a škvrčet - to je mez jejich zatížitelnosti. Pokud budeš požadovat vyšší hlasitost, nezbyde než se poohlídnout v nějakým bazaru po něčem onačejším - třeba po reprobednách od strší hi-fi věže a pod.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Janke 5. 9. 2012 19:55

Ok, díky všem za rady. Jdu je uplatnit v praxi :-D
Janke
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků