jednoducha FM antena(dipol) na prijem FM signalu (100MHz)

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod EKKAR 15. 5. 2012 21:25

Celková délka se počítá i s těma "koncovýma obloukama".
Mě výpočet vychází 299 792 450 / 98 000 000 = 3,059[m], půlka vlny je 152,9cm neboli to bude z toho obrázku "b" + "a" + "b". Šířka "d" není kritická, udělej si ji podle potřeby, můřeš se pohybovat od cca 5 až do 12-15cm. Rozteč "c" udělej podle rozteče děr na symetrizačním členu.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Brblos 15. 5. 2012 22:44

Aha, a nie je potrebne do vypoctu zahrnut aj koeficient skratenia?

Nasiel som na:
http://ok1ike.c-a-v.com/soubory/dipant.htm
Nie som taky bohaty, aby som si mohol kupovat lacne veci :)
Brblos
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 16. 5. 2012 18:21

Ne, ten se týká jen koaxiálních kabelů nebo pokud by příčný rozměr vodiče, ze kterého je anténní prvek, byl větší než cca 2-3% délky dipólu. V každém případě jde o jiný princip - u koaxiálního kabelu jde o to, že v něm se mezi středním vodičem a stínicím obalem šíří elektromagnetický signál NIŽŠÍ RYCHLOSTÍ než ve vakuu, takže vlnová délka vychází při stejném kmitočtu menší, u anténních prvků se zkracování musí realizovat kvůli posunu průběhu impedance podél prvku s odlišnou tloušťkou = tlustší prvek se musí zkrátit, aby se jeho impedance přetranformovaná polohou v anténní soustavě rovnala impedanci vypočítané pro původní sílu prvku. Konkrétně u antény pro FM bys musel mít dipól z trubky (nebo tyče) o průměru větším než cca 3cm, abys musel uvažovat o nějakém efektivním zkracování.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Brblos 16. 5. 2012 22:42

Aha, no asi to tak bude. :oops:
Este odstranim izolaciu samotneho AL vodica a skusim si to porobit. Symetrizak som kupil pre VKV (300/75).

Mozno este taka otazka troska mimo. Je mozne koaxialny kabel od FM anteny pripojit priamo na radio, kde bola doteraz prutova antena? :))) Stredovy vodic by sa este dal pripojit namiesto anteny, ale co s tienenim?
Nie som taky bohaty, aby som si mohol kupovat lacne veci :)
Brblos
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod šeďour 17. 5. 2012 07:27

Už jsem to dělal do nějakého přenosného radiomagnetofonu.
Odšrouboval jsem zadní stěnu, vyvrtal jsem do ní díru a našrouboval panelový anténí konektor IEC samec.Z desky plošného spoje vede kabílek k vnitřnímu uchycení prutové antény.Přiletoval jsem k němu ještě jeden a ten jsem propojil s vnitřním pinem IEC konektoru.Kostru (tedy stínění IEC konektoru) jsem dalším kabílkem propojil s kostrou na desce.Ta se nejjednodušeji identifikuje tak, že je spojená s kostrou (zemí) sluchátkového konektoru.
No a to je všechno.Zašrouboval, předal majiteli, ten to odnesl do kanceláře ve sklepě, kde před tím rádio na prutovou anténu nechytilo ani prd... a po propojení koaxem s anténí zásuvkou naladil spoustu stanic.
Funkce prutové antény zůstala zachována.
Doma: Ultimativní audio miniPC, DAC + zesilovač HEGEL, třípásma LSM (geniálně navrhl Kocour)
Sluchátka: AKG K812, AKG K701,Beyer 770, 990, planární SDR wood.DAC + zes. TEAC
Na ven: FiiO X5, Trinity Delta II, Oriveti Primacy, FiiO X1, Sony MH1, atd.
šeďour
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Brblos 17. 5. 2012 07:34

Este otazka:
Ako ovplyvni prijimany signal nezapojenie prave toho tienenia? Niekde som cital, ze tienenie je dolezite, a hlavne pri slabom signale...
Nie som taky bohaty, aby som si mohol kupovat lacne veci :)
Brblos
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 17. 5. 2012 17:44

Přes stínění se uzavírá elektrický obvod vysokofrekvenčního signálového proudu, když ho nepřipojíš, bude se vf obvod uzavírat jen přes parazitní kapacity (například přes parazitní kapacitu napájecího zdroje a jeho síťového transformátoru) a přes parazitní kapacitu antény vůči zemi. Tyto parazitní kapacity jsou velmi malé (jednotky pikofaradů) a i pro relativně vysoké frekvence v pásmu VKV (těsné okolí 100MHz) se proto jeví být velkým odporem. Vzniká na nich přitom velký úbytek napětí - v tomto případě signálového. Pokud anténa zachytí signál s intenzitou desítky až stovky uV, bude se na těchto parazitních kapcitách, resp. jejich zdánlivém odporu ztrácet tolik napětí, že ve skutečnosti pro vstupní tranzistor přijímače téměř žádný signál nezbyde. Ve výsledku se připojení vnější antény s nepropojeným stíněním nemusí projevit vůbec žádným přínosem, dokonce může výsledný efekt být záporný = příjem se může zhoršit.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Brblos 19. 5. 2012 01:41

No super, tak vsetky moje otazky su zodpovedane :) Snad dnes ostane casu to vsetko poskusat. Vdaka moc.
Nie som taky bohaty, aby som si mohol kupovat lacne veci :)
Brblos
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků