Fm anténa venkovní

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod inkousek 5. 9. 2017 17:48

Zdravím mám pouze dotaz. Dostala se mi do rukou anténa o rozměrech viz foto da se tato anténa použít na příjem fm? Nebo je to rozměry na prijem jiných vln děkuji.
Anténa bude venku na střeše na otevřeném prostoru svedená dvoulinkou do usměrňovacího členu a koaxem do receiveru.
PS doufám ze je to z mého náčrtu k pochopení
Přílohy
IMG_20170905_064748.jpg
inkousek
Junior

Odeslat příspěvekod EKKAR 5. 9. 2017 21:51

Je to tzv. "3-el Yagi" neboli 3-prvková anténa typu Yagi-Uda, rozměry "zářiče" (to je ten smyčkovej prvek) odpovídají hornímu konci FM pásma (108MHz). Výstupní impedance je 300 ohmů, pro připojení koaxiálního svodovýho kabelu k ní potřebuješ "symetrizační člen" - například takovejhle: https://www.zbozi.cz/vyrobek/symetrizac ... 2-k-c0001/ nebo takovejhle : https://eshop.sapro.cz/symetrizacni-cle ... _d194.html . Pokud ti bude nabízenej jinej, rozhodující je, aby měl označení "K1 - K12 + FM" nebo "VHF" - to jsou kmitočty zhruba od 50MHz do 280MHz. Je taky možný, že už takovej u antény máš v tý černý škatulce nasazený na svorky toho smyčkovýho prvku, tak to nejdřív omrkni a pak teprve utíkej do krámu ... Na dvoulinku se vykašli, novou už neseženeš a když jde udělat svod rovnou z koaxiálu, není o čem mluvit.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod inkousek 6. 9. 2017 16:18

Diky moc. symetrizacni clen tam neni je tam jen prisroubovana na konce dipolu ta stara antenni dvoulinka tak si ji svedu pod strechu tam dam symetrizacni clen a snad bude vse funkcni. :)
jeste jednou diky moc. konecne budu mit poradnej signal :D
inkousek
Junior

Odeslat příspěvekod EKKAR 6. 9. 2017 19:33

Ne, to radši sežeň plastovou anténní krabičku a symetrák dej do ní přímo na svorky dipólu. Ty starý dvojlinky mají totiž po létech vystavení povětrnosti jednu hnusnou vlastnost - jejich izolace zvětrává působením UV záření a popraská, načež dovnitř prosákne voda z deště a sněhu a jednak zoxiduje měď vodičů, druhak změní impedanci celý dvojlinky tak, že ani náhodou nemá normovanejch 300ohmů - určitě ji nemá furt, ale v závislosti na stupni navlhnutí. Koaxiální kabely určený přímo pro outdoor aplikace jsou proti tomu odolný.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků