Dočasna anténa

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod motomiro 26. 7. 2016 01:27

Ahoj. Vyhral jsem v aukci tuner. Model Technics ST-G70. Pripojil jsem ho do pripojky v panelovem byte a prijem nic moc,ono i DBVT nic moc. Byt mam v najmu uz jen ro a pak se stehuji do vlastniho. Tak bych chtel dat prutovou antenu na balkon. Mam prutovku zapojit z sym.členem nebo bez ? Ma prutova antena na cca 10m koaxu cenu nebo musi se dat dipol yagi atp. Jaka je vhodna polarizace ? Lokalita Plzeň doubravka u pošty s vyhledem do centra města. Lze naladit i neco mimo lokalni stanice ? Mate typ na dobrou prutovku ? Děkuji
motomiro
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod EKKAR 26. 7. 2016 12:00

Jestli si na to troufneš, zkus si trochu zabastlit a uprav si na tenhle účel nejběžnější autoanténu. Budeš v ní mít i malej, ale relativně výkonnej předzesilovač. Stačí ji její vlastní maticí přišroubovat na kus hnilíkovýho nebo pozinkovanýho plechu velikosti aspoň 30x30cm, lepší je půl metru krát půl metru - a tuhle desku zavěsit na nějakou konzolku asi 10cm daleko od stěny i od stropu balkónu tak, aby samotnej prut antény byl šikmo. Může směřovat klidně i od stropu směrem dolů - pokud na spodek antény nepřijde voda z deště, nemá se co stát. V nejnutnějším případě jde tahle nahoru otočená patní matice zakrejt malým kelímkem omáznutým dokola silikonem. Proč dávat anténu šikmo? Když ji totiž namontuješ šikmo orientovanou, bude dost solidně přijímat obě polarizace signálu - horizontální i vertikální. Akorát budeš muset zajistit napájení toho integrovanýho předzesilovače po kabelu malým zdrojem 12V DC - jako v autě, tzn. že budeš muset někde u tuneru na svod namontovat napájecí výhybku (nesprávně tuzérsky "fantóm") s malým "trafem do zásuvky". Prodloužení kabelu můžeš udělat klidně z 50ohmovýho koaxiálu, třeba z RG-174, na FM rádio to stačí ...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod motomiro 26. 7. 2016 16:12

Děkuji za odpověď. To je dobry napad. Ja uvažoval taky o autoanteně ale o ty co maji taxiky na vysilačku...
motomiro
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod EKKAR 26. 7. 2016 18:20

No, ta by zrovna moc vhodná nebyla - když vezmeš do úvahy, na jaký vlnový dýlky je navržená anténa k CB kecátku, napojená na FM tuner by se chovala podobně, jako bys dostal u oběda místo vidličky nástroj, kterýmu se na Moravě říká PODÁVKY a česky VIDLE ...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod motomiro 26. 7. 2016 21:29

Hezky přiklad. Nabastlim tam tu klasickou autoantenu. Schvalne co ulovim. Jen ješte dotaz. Zaleži na rozmeru anteny ? Našel jsem v eshopech od 15cm po 170cm. Plati zde logika že delši znamena větši zisk ?
motomiro
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod EKKAR 26. 7. 2016 22:20

V určitým rozmezí to platí, ale u těch aktivních autoantén je zisk hlavně doháněnej tím síličem v patce. Tam se spíš jedná o to, že kratší anténa je odolnější proti vandalům nebo mechanickýmu zatížení, přičemž její menší citlivost při poslechu nejbližšího vysílače nevadí. Autoantény obecně nejsou určený pro dálkový příjmy, to je ti doufám jasný, u nich je daleko nejdůležitějším parametrem schopnost přijmout co nejširší spektrum intenzity a polarizací signálu včetně zabránění velkýmu kolísání úrovně signálu na výstupu při pohybu auta a z něj vyplývajících změn polohy a orientace antény. Navíc autorádia mají všecky velice výkonný AVC = AGC = zařízení pro eliminaci kolísání síly signálu. Pro tebe je výhodný, že autoanténa je širokopásmová, nenápadná, umí obě polarizace a díky zesilovači má i rozumný příjmový vlastnosti, lepší než čistě pasivní = bezzesilovačová dipólová anténa s daleko většíma rozměrama. Daní je neschopnost příjmu na větší vzdálenosti = dejme tomu nad 50km od vysílače už budeš s autoanténou mít horší signál než s tím dipólem.

Určitě ale s delším proutkem jako vstupní částí antény chybu proti krátkýmu pahejlu neučuníš.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod motomiro 26. 7. 2016 23:40

To vím ze autoantena ma omezene možností. Ted resim jen prechodne obdobi nez se prestehuji a domaci zasuvka na spolecnou antenu mi poskytuje sice dost stanic ale vse ze šumem/brumem. Skuosel jsem i prepinat IF band a nic dokonce na tuneru je moznost menit v Decibelech silu vysilace 30 40 50 a taky nic proste vse zašumeny. Pomaha jen prepnout na mono. Ten tuner ( udajně High end) jsem pořidil s planem ze do bodoucna se bude vypinat FM a bude treba lovit neco z daleka...to bych si pak nehal vyrobit antenu u nekoho. O vikendu zbastlim tu autoantenu. Jako zakladnu uz mam starou hlinikovou panvičku...jen ji v praci necham opiskovat a vyleštit do zrcadla. Bude to trochu pripominat satelit.
motomiro
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod EKKAR 27. 7. 2016 11:24

Jestli máš zájem o DX příjem (dálkovej), věděl bych o jedný opravdu výkonný směrový anténě (zisk samotný antény na 98MHz je 14dB - a to je hodnota hodně vysoká!!!), kterou by sis mohl přijet odmontovat - majitel už tuhle činnost ukončil. Je to výroba v Kovoplastu Chlumec, typ tuším UKS 14 - ale je to kopie značky Hirschmann.
https://www.google.cz/imgres?imgurl=htt ... mrc&uact=8
nebo
https://www.google.cz/imgres?imgurl=htt ... mrc&uact=8
- na obou obrázcích je to ta dolní anténa. Problém je v tom, že on už vzhledem ke zdraví nechce lézt na střechu kůlny, kde ji má asi 7m vysoko nad terénem postavenou. Cena by byla symbolická, myslím že "pětibába" by to spravila s rezervou. Posílat ji je problém - má na dýlku přes 2 metry a pošta ji nevezme. Nejlepší by bylo dodávkový auto a přijet si pro ni ... Kontakt v případě zájmu zprostředkuju.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod motomiro 27. 7. 2016 19:29

Považuji nad tim. Ale bylo by to az pristi rok.
motomiro
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod EKKAR 27. 7. 2016 19:48

Aha - to ale už bude asi pozdě, on se na ni chystá během léta s rozbrušovačkou ...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod motomiro 27. 7. 2016 21:24

Bohužel ted opravdu nemůžu.
motomiro
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod motomiro 30. 7. 2016 00:20

Tak jsem to dnes smontoval nanečisto. Signal na LCD tuneru proměnlive kolilsa 45/50 DB. Předtim jsem mel na klasickej drat 25/30. Mam to chapat že to narostlo stonasobně ? Zvlastni je ze kdyz odpojim napajeci transformator pokles je jen 2DB. Nicméně mi to naladilo hromadu stanic ktere ani neznam protože tuner nema RDS. Ale je tady jeste jedna zvlastnost. Radio Kiss Proton mi to chytlo čistě na karlovarsky frekvenci a na plzeňsky je to ze šumem ? Jak to. Antenu mam zatim umistněnu na fotostativu abych moh skouset ruzne polohy.
motomiro
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod EKKAR 30. 7. 2016 13:32

Ano, NAPĚŤOVÁ intenzita signálu se mohla zvýšit až na 100násobek - z předchozích jednotek až desítek uV máš stovky uV až jednotky mV. Uchem to nepoznáš, protože tuner má omezovač a už v mf zesilovači se napětí omezuje. Ale z mf zesilovače se před omezením odebírá "napětí AVC", kterým se řídí zesílení předcházejících stupňů - čím silnější signál je v mf zesilovači, tím víc se zmenšuje zesílení vstupní části, aby nedošlo k přebuzení - a to je možná příčina i toho šumu na plzeňským kmitočtu Kiss Proton. Máš jednoduše jeho signál "už moc silnej" a vstupní díl tuneru se přebuzuje. Jiná možnost je, že v blízkosti toho šumícího kmitočtu je v "éteru" nějakej další signál, respektive rušící kmitočet, kterej právě zahltí vstup tuneru - ten pak zmenší zesílení, ale tím zeslabí i žádanej kmitočet a ty ho pak slyšíš míň kvalitní. Na přesný určení příčiny bys musel mít k dispozici měřicí přístroje - spektrální analyzátor, měřicí anténu, kontrolní útlumový články a podobně. Pak bys byl schopnej určit původ těch problémů = dokázal bys zjistit směr, intenzitu a hodně pravděpodobně i původ v podstatě jakýhokoliv rušivýho signálu.

K tomu množství stanic - pokud máš indikaci naladěnýho kmitočtu, můžeš vysílače identifikovat podle tabulky FM rozhlasovejch vysílačů, která je k dispozici na několika webech i podle jejich vlastního hlášení třeba v době vysílání zpráv. RDS mají dneska prakticky všecky přijímače určený do auta, hodně takovejch je i mezi tzv. přehledovýma přijímačema nebo i ve skupině označovaný jako "all-world recever". Jsou dostupný i "mezixichty" odebírající z přijímače signál za mf zesilovačem a napojený pomocí RS-232 na počítač - ten už pak slouží jen jako dekodér dat a zobrazovač ...To už je ale trošku jiná skupinka uživatelů FM příjmu.

A nakonec se optám - jak jseš spokojenej s "náhražkovým řešením antény" ?? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod motomiro 30. 7. 2016 17:33

No ja jsem s takovym napadem uplně nadčenej. Vím ze se daji koupit hotove anteny ale tohle je tak trochu vlastní dílo ikdyž nápad je tvůj. Soused od vedle pres balkon kouka a šmiruje na co ta moje zvláštní anténa je. Jsem spokojenej. Dodelam detaily ad to nejak vypada a koupim levny stativ na foťak jako stojan. Aby mi ten co mam teď nezašel počasim. Jsem se stím vyhral a bavi me laborovat . Jinak v praci mi jeden starši pan řek že se nejak da udelat antena z celeho panelaku pres trupky topeni ale ze se to nejak odrusuje. Je tohle možne ?
motomiro
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod EKKAR 31. 7. 2016 16:28

Jo, taky to jde, ale je na to potřeba feritový jádro z vysokonapěťovýho transformátoru starý čb lampový TV (jediný je dostatečně velký na to, aby se dalo namontovat kolem stoupaček = ty moderní jsou sice kvalitnější, ale zase jsou moc malý). To je dneska mimo extra specializovaný bastlířský kruhy naprosto nedostupná součástka, takže jsem ti takový řešení ani nenavrhoval. Funguje to ale spíš na AM pásmu (frekvence od 150kHz do 1,6MHz - dřív označovaný jako DV a SV = dlouhý a střední vlny). Tolik v největší stručnosti, další informace bys sis musel pohledat třeba ve starších ročnících Amatérskýho Rádia a podobně.

A s tou originalitou nápadu příjmu na autoanténu to taky není nijak slavný - určitě to není JENOM MŮJ nápad, protože jsem se s tím setkal už v několika publikacích starších než bylo moje první použití takovýho vehiklu pro FM VKV příjem - a samozřejmě že jsem o nich v době, kdy jsem to použil poprvé, vůbec nevěděl. Dá se to označit za "znovuobjevení kontinentu" ...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků