Zvýšenie dosahu diaľkovo ovládanej zásuvky.

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Labor 8. 4. 2016 22:27

Hľadám odborníka, ktorý má skúsenosti so zvýšením dosahu diaľkovo ovládanej zásuvky, hoci i s vonkajšou anténou. Technické údaje: AQUAFORTE RC-400, Funkce: ON / OFF; Frekvence:. 433,92 MHz; Max. Výkon: 1000W, 230V / 50Hz. http://www.xtremekoi.sk/jebao-zasuvka-n ... danie-p382. Ďakujem
Labor
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod EKKAR 9. 4. 2016 16:55

Deklarovanej dosah 50m ti nestačí?
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Labor 9. 4. 2016 20:09

Používam ho na zapínanie čerpadla na polievanie v záhrade, ktorá je pomerne dlhá. Nestačí dosah, nakoľko sú tam stromy a iné prekážky, ktoré dosah značne znižujú. Prikladám fotky ovládača a samotnej zásuvky. Na pravej strane zásuvky vidno pravdepodobne anténu z Cu drôtu priemeru 0,5 mm ako cievku o priemere 5 mm a dĺžky 18 mm zakrytú v čiernej bužírke. Po meraní som zistil, že na tej anténe je 230V voči zemi. Je na ňom nápis SALIPT S-9.
Přílohy
P1310788.JPG
P1310791.JPG
P1310783.JPG
P1310780.JPG
P1310779.JPG
Labor
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod EKKAR 9. 4. 2016 21:08

No, bohužel, ta anténa je kvůli protiváze přes přijímač samozřejmě napojená na jeho napájení = to je 230V AC. Samotnej přijímač je jen ta malá destička na první fotce vpravo (a na druhý nahoře) kolmo postavená k "hlavní desce", se zeleným plastovým trimrem = NESAHAT, SLOUŽÍ PRO PŘESNÝ DOLADĚNÍ KMITOČTU!!!!

Tohle by chtělo zjistit, jestli ten "handy" vysílač vysílá na nejvyšším povoleným výkonu, jakej je pro tohle použití dovolenej nařízením GP ČTÚ - a taky jestli je přijímač přesně nastavenej na stejnej kmitočet na jakým vysílá ten vysílač. I drobná odchylka v naladění může způsobovat velký rozdíly v "dostřelu". Bez měřicího přístroje se to učunit nedá, ale mělo by pomoct obrátit se na TV servisy nebo (možná líp) na anténářský firmy, kde budou mít aspoň GDO nebo měřiče rezonance pracující v pásmu 70cm, v případě nouze i na radioamatéry, který mají v tomhle pásmu licenci - ti umějí změřit a případně doladit anténní obvody jak na straně vysílače, tak i na straně přijímače.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Labor 10. 4. 2016 13:00

Ďakujem za rady, ale ja by som skôr očakával riešenie v podobe vonkajšej viacprvkovej anténe, ktorú by som dal do výšky 3 m. Napr. http://www.flajzar.cz/anteny-434mhz/sme ... sm433.htm; alebo http://www.ebay.com/itm/330915811011?ss ... 439.l2649; Len problém vidím ako ho galvanicky oddeliť od napätia. Bolo by možné na jestvujúcu cievku antény namotať druhú podobnú cievku, galvanicky ju oddeliť izoláciu od pôvodnej a tak tú pridanú cievku napojiť na vonkajšiu anténu? Kostru trebárs na nulák. A našiel so aj takúto vonkajšiu anténu - http://www.ebay.co.uk/itm/Antenna-433MH ... 1228397320, vyzerá že z vonku celá je z izolantu. Alebo na ovládač pripojiť vonkajšiu anténu - kus káblika 17 cm dlhého, ktorý by jednoducho visel z ovládača. Len kam ho pripojiť v ovládači??
Labor
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod EKKAR 10. 4. 2016 17:37

Vnější anténa porušuje podmínky daný Generálním Povolením ČTÚ (nebo STÚ = jsou v €U rovnocenný), protože zvyšuje nedovoleným způsobem efektivní vyzářenej výkon. Zkus nejdřív nějakou tu firmu, aby ti změřili sladění vysílače s přijímačem, případně aby to donastavili "do ažúru" - třeba to bude stačit.

A kdyby to nestačilo, tak by se ten kus drátu, kterej zmiňuješ, musel připojit na konec pahejlu vodivý cestičky za kondíkem C3 nahoře na obrázku download/file.php?id=51712&t=1 - ta smyčka vpravo od SMD tranzistoru Q1 tvoří indukčnost výstupního laděnýho obvodu a je do jakýs-takýs rezonance laděná SMD kondíkem C1, místo pro drát antény je ta volná dvojdíra hned vedle plošky GND u baterie, nalevo od kondíku C3.

Jenže připojením externího káblu jako vnější antény se to rozladí a zase by se to muselo podle měření dotáhnout do rezonance, aby to vysílání "neutíkalo ven z pásma" - samozřejmě že by ti ten vyšší vyzářenej výkon byl mimo pásmo platnej jak mrtvole hubertus, možná že bys na tom bez následnýho doladění byl s kabelem hůř než předtím bez něj... Uvědom si, na jakým kmitočtu a s jakejma vlnovejma dýlkama se u toho pracuje - změna kapacity o pikofarad nebo indukčnosti o nanohenry dává změnu kmitočtu doslova o megahertzy a opravdu stačí malinko a už to bude fungovat podle plotu ...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Labor 10. 4. 2016 18:27

Ďakujem za promptnú odpoveď, hoci ste ma vôbec nepotešili. A anténa na strane prijímača by nevyriešila problematiku?? Aj tam hrozí rozladenie pridaním externej antény??
Labor
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod EKKAR 10. 4. 2016 22:53

Tam je zas ten problém s napěťovým oddělením, do toho bych se vůbec nerejpal.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Labor 11. 4. 2016 19:25

Takže nie je žiadne riešenie na zvýšenie dosahu??
Labor
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod EKKAR 11. 4. 2016 19:50

Podívej - v podstatě si tam můžeš namontovat klidně i radioteleskop z Areciba (Portorico) a budeš mít příjem přes půlku Galaxie. Otázkou zvostane, jestli to bude bezpečný v provozu ( a to bezpečný i pro tebe!!!!) a zároveň jestli to nebude rušit i ostatní uživatele toho sdílenýho pásma. Nejideálnější je to co nejpřesnější sladění, kdy nepotřebuješ už nic dalšího. K tomu jsou potřeba přístroje a znalost jejich používání. Proto jsem ti poradil oslovit odbornou firmu. Ani další úpravy bys neměl dělat sám jako laik - hlavně jako NEELEKTRIKÁŘ, protože pokud už ne vysílač, pak přijímač určitě je přímo spojenej se sítí 230V. Tím pádem bez vlastnictví protokolu o složení zkoušek podle příslušnýho § z vyhlášky č.50/75 Sb v Česku a vyhlášky č. 508/2009 Z.z. na Slovači se v něm ty sám jako laik vůbec nemáš co šťourat - ani k přijímači cokoliv dobastlovat nebo k němu něco připojovat jinak než je výrobcem navrženo, protože tím se narušuje izolační stav a může dojít i k úrazu elektrickým proudem. V takovým případě bys pak za úraz kohokoliv kdo by s tak upravenou zásuvkou přišel do styku odpovídal ty sám - to chceš?
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Labor 12. 4. 2016 23:20

Ďakujem
Labor
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod EKKAR 13. 4. 2016 01:20

Nemáš za co.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Labor 24. 4. 2016 10:48

Dobrý.
Zaobstaral som si nové zariadenie na 12V a 315 Mhz. Tuná už nehrozí žiadny úraz el. prúdom. Pre zvýšenie dosahu som odstránil vnútornú cievkovú anténu a zostrojil skladaný polvlnný dipól podla údajov z netu. Len potreboval by som poradiť, či ho mám dať horizontálne alebo vertikálne. Prikladám obr. ovládača a prijímača. Ďakujem
Přílohy
P1310797.JPG
P1310793.JPG
Labor
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod EKKAR 24. 4. 2016 16:20

Labor píše:Dobrý.
Zaobstaral som si nové zariadenie na 12V a 315 Mhz.
...
Len potreboval by som poradiť, či ho (dipól) mám dať horizontálne alebo vertikálne. Prikladám obr. ovládača a prijímača. Ďakujem
Nastav ho do stejnýho směru, v jakým budeš držet vysílačku s ovládáním. Říká se tomu shodná polarizace. Když bude při ovládání vysílačka s anténou svisle, dej dipól taky svisle, když ji budeš držet vodorovně, tak dej dipól taky vodorovně. Můžeš to pak zkusit, když se postavíš pár kroků od přijímače a zkusíš poslat povel s vysílačkou položenou kolmo k ose dipólu - pak odcházet postupně vždycky třeba o 5 kroků a opakovat to, dokud přijímač nepřestane reagovat. V tom místě kde se dostaneš na ovládací mez s kolmou orientací antén zkus vysílačku nastavit souhlasně s anténou přijímače a uvidíš sám, že najednou se použitelná ovládací vzdálenost prodlouží minimálně o dalších 50% ...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Labor 24. 4. 2016 19:07

Ďakujem
Labor
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků