smerova antena am mw

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod canda22 2. 1. 2015 20:09

Ahoj, hledam smerovou antenu pro poslech vysilace v Britanii. Je to Absolute radio na 1215kHz s prikonem 200kW. Rad bych si ji postavil sam, protoze jsem stejne zadne takove nenasel. Na velikosti mi az tak nezalezi a pokud by to byla jina dobra antena, treba ramova tak by to take nevadilo. Primac mam tecsun pl 660 a prijmam v zastavbe.
canda22
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod EKKAR 2. 1. 2015 20:24

Obecně - kmitočet 1215kHz patří do středních vln. Tam jako "směrová" funguje i obyčejná feritka, která má nejlepší příjem, když se natočí svou osou kolmo ke směru, ze kterýho je potřeba přijímat.
ALE.
Vlnová dýlka u tohoto konkrétního kmitočtu je 246,74 METRU, což v souladu s poučkou, že jako anténa pracujou nejlíp vodiče s dýlkou přibližující se aspoň ČTVRTINĚ vlnový dýlky znamená, že bys musel postavit monstrum zabírající plochu několika hektarů... Ještě líp se pak chovají vodiče s dýlkou blízkou polovině lambda (vlnový dýlky). Ty máš k dispozici plochu cca 200 x 600 metrů, kde bys mohl postavit západním směrem namířenou soustavu cca 100m vysokejch stožárů (protože anténa na tyhle kmitočty nemůže bejt nízko nad zemí = ztrácí tak velkou část účinnosti) a na ně zavěsit systém lan a drátů tak, aby byl schopnej přijímat SV na vzdálenost cca 1200km?

Přesto jedno z možnejch řešení existuje, akorát nevím, jak se s tím bude možný popasovat pro příjem kmitočtu pouhýho 1,2MHz - jmenuje se to MAGNETICKÁ SMYČKOVÁ ANTÉNA. V Česku dokonce existuje člověk, kterej tenhle typ antény prodává, ale netuším, jestli bude schopná v tom jeho sériovým provedení přijímat i tenhle kmitočet - každopádně, budeš i s takovou anténou potřebovat nějakej laděnej předzesilovací stupeň, abys ještě před vstupem tuneru odladil pryč všechen bordel, kterej se bude vyskytovat poblíž žádanýho kmitočtu a kterej by po zachycení tou magnetickou anténou jen zahlcoval vstup tuneru - na to se taky připrav....

O problematice magnetický smyčkový antény (MLA - Magnetic Loop Antena) vycházel vloni seriál v časopisu Praktická Elektronika - Amatérské Rádio - celý je to v číslech 5 až 12 loňskýho (2014) ročníku. Rozsah včetně obrázků je cca 10 tiskovejch stránek. Je tam popsaná i výroba, bohužel pro radioamatérský pásma s výrazně vyšším kmitočtem - začínají tam někde na 3,5MHz. Ale můžeš zkusit napsat do redakce, jestli by neposkytli konktakt na autory článku a těch se potom optat. Kde se dají stáhnout časopisy v pdf ti snad radit nemusím...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod canda22 2. 1. 2015 20:37

Dik na to sem se take dival, ale u tech ladenych obvodu neznam hodnoty. Neznam ani pocet zavitu polomer atd... Nevis kde to zjistit?
canda22
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod EKKAR 2. 1. 2015 20:41

Sorry, pad mi na chvíli net a než jsem to dopsal, tak se to odeslalo nějakým mě neznámým způsobem nedokončený. Přečti si to ještě jednou - tentokrát celý a pak mi napiš, co z toho bys použil...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod canda22 2. 1. 2015 20:52

A nevis jak se ten clovek jmenuje, nebo jine info? Rad bych se od nej inspiroval a popripade tu antenu i koupil. Ale jedna vec me zajima o kolik je ta loop antena lepsi nez ten drat? Precijenom vyroba se nezda slozita, ale pravdou je, ze v te dva a pulce medi to take nebude uplna lace, ale s tim celkem pocitam.
Jeste me zajima jak antenu pripojim, protoze vstup pro antenu je 3,5mm mono jack konektor jako u sluchatek ten ma dva kontakty. Do jakeho tedy?
canda22
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod armaman 2. 1. 2015 20:54

:arrow:
Naposledy upravil armaman dne 3. 1. 2015 06:17, celkově upraveno 1
armaman
Poslední varování

Odeslat příspěvekod EKKAR 2. 1. 2015 21:17

2 Canda22 - jako autoři jsou uvedení Oldřich Burger, OK2ER; Marek Dvorský, OK2KQM a Hiroaki Kogure, JG1UNE plus v poslední části článku jsou "podepsaní" dva radioamatéři svýma volačkama - OK1DVA a OK1PFM - asi jako redaktoři článku nebo recenzenti, já to celý jen přelítnul, DX rádio není můj hlavní kůň. Pokud na ně hledáš kontakt, zkus je najít v seznamu radioamatérů - World Callbook.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod canda22 2. 1. 2015 21:35

Tak to vidim tak, ze si koupim vsechny vydani za rok 2014 na DVD az vyjde, pokud tedy vyjde a mozna koupim i toto http://www.ebay.com/itm/DEGEN-DE31MS-FM-Radio-AM-Radio-Indoor-Active-Soft-Loop-Antenna-for-MW-SW-/170850268747?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item27c778364b Co si o tom myslite? Ale hlane jak je to s tim antenim konektorem?
canda22
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod EKKAR 2. 1. 2015 21:46

Bacha, ta "Active loop indoor antenna" není to samý, co MLA - ta MLA je LADĚNÁ přímo na žádanej kmitočet a funguje jako vstupní laděnej obvod, to znamená že je už sama o sobě relativně ÚZKOPÁSMOVÁ - kdežto ta "active loop" je jen smyčka drátu zapojená na vstup širokopásmovýho zesilovače - srovnatelná situace jako při příjmu TV s pořádnou směrovkou osazenou ostře laděným kanálovým zesilovačem od TeRozu a polským "sejtem" sice s papírově 3x tak výkonným zesilovačem, ale chytajícím kdejakej bordel včetně sousedčiny mikrovlnky a dědova naslouchátka...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod canda22 2. 1. 2015 21:50

Dik, uz jsem to skoro koupil. Asi bude tedy nejlepsi napsat tem radioamaterum a zakoupit si ten casopis, diky tedy.
canda22
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod EKKAR 2. 1. 2015 21:55

Máš SZ.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků