nová STA

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod nn878 4. 7. 2010 11:10

Zdravim a pozdravuji,
predem se omlouvam, jsem neznaly antenni techniky, jen lehce pouceny.

V nasem baraku (5 bytovych jednotek ve 3 patrech) se bude rekonstruovat (tzn v tomto pripade znovu delat) spolecny antenni rozvod. Majitele bytu se shodli, ze bychom chteli spolecny prijem ze satelitu (DVT-s) resp asi ze 2 satelitu.

Nas pozadavek byl, ze bychom chteli 2 TV na bytovou jednotku.

V navrhu od firmy navrzene bytovym druzstvem byly pouzity 2x LNB quattro a tahat 2 kabely do kazde domacnosti.

pokud ale nejaka domacnost bude chtit 3 tv, znamena to pridat dalsi kabel (coz se mi osobne nelibi)

neexistuje nejake elegantnejsi (a zaroven levne) reseni.

diky za jakekoliv napady a pripominky.
JN
nn878
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod MgX 4. 7. 2010 19:56

Na odbornou odpověď si počkejte... já jen takovou drobnost.

Ono bude nejdůležitější se dopředu přesně domluvit a pakliže se bude počítat i s případným rozšířením ... bude nutné dle toho volit i příslušné součástky řetězce. Pozdější výměna by se mohla IMHO zbytečně prodražit.

Myslím, že když budete chtít rozvod pro tři TV, zřejmě se třem kabelům nevyhnete. Možná někdo poradí něco jiného, ale já když řešil rozvod po bytě - musel jsem vést tři kabely do třech různých pokojů .. od jedné paraboly (resp. od DiSEqC)
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Nolwendil 12. 7. 2010 09:57

U satelitu to, bohužel, jinak nejde. Ne jednoduše a levně. Narozdíl od klasických anténních rozvodů nelze použít jednoduché rozbočovače. Ke každé TV musí vést jeden kabel. Pokud má mít STB funkci nahrávání a sledování jiného pořadu, tak jsou potřeb dokonce dva kabely (!!!). 2xquattro LNB samy o sobě vám nemůžou zajistit nezávislý příjem pro 5 domácností, a tedy 10 TV. Takže tam určitě musí být nějaký aktivní prvek, o kterém se tu nezmiňuješ. Nějaký satelitní multipřepínač. A pro přidání další TV je důležité, aby ten multipřepínač měl dost výstupů, nebo aby umožňoval přidání dalšího multipřepínače do kaskády (kaskádový multipřepínač)
Např. tento satelitní multipřepínač vám zajistí, že můžete sledovat signály ze dvou satelitů (2xquattro LNB), plus ještě připojit anténu pro DVB-T. To je důležité z toho důvodu, že na satelitu je pouze celonárodní vysílání, takže byste přišli o regionální vysílání ČT, nebo o některé regionální stanice. Takže vám doporučuji se na to u firmy, která bude realizaci provádět poptat, abyste měli vyřešený i příjem DVB-T, a nemuseli to řešit pokojovými anténami. Dále vám ten prvek umožní připojit až 16 TV, takže pro každý byt až tři televize. Jedním kabelem by tak TV mohla sledovat jak signál ze dvou satelitů, tak DVB-T. Jen připomenu, že pokud to chcete mít řešené jen takto, tak si všichni budou muset pořídit set-top-boxy s DVB-S, a nebo TV, která má DVB-S tuner integrovaný v sobě. Satelitní příjem je sice nejlepší, ale zase je tu nutnost mít dekódovací karty (některé DVB-S set-top-boxy je umí sdílet), a pro nějakou zastrčenou TV by to mohla být zbytečná investice. Takže bych, být vámi, ještě popřemýšlel o separátním rozvodu na DVB-T. A ty tři kabely bych tam dal rovnou hned - alespoň se to vše natáhne, zazdí a zapraví v jednu chvíli. V důsledku těch pár desítek metrů kabelu plus zásuvky navíc tu investici neprodraží tak, jak by se pak prodražilo nové natahování dalších kabelů... I ten multipřepínač je nutné pořídit s dostatečným počtem výstupů (a nebo možností kaskádování), jelikož jeho výměna za jiný by pak byla zbytečně nákladná... V shopu, který jsem linkoval mají spoustu značek a modelů, jak kaskádových, tak hvězdicových multipřepínačů, takže stačí vybrat ten, který pro vás bude nejvhodnější...
Možná tu někdo napíše ještě odbornější odpověď... Každopádně specializovaná firma by měla vědět, co dělá. Takže když nepodceníte zadání (opravdu se zamyslet nad potřebami i do budoucna, ať se to nemusí za drahé peníze předělávat) a zohledníte současné a budoucí technologie, tak budete mít kvalitní rozvody na hodně dlouhou dobu.
Still round a corner there may wait, a new road or a secret gate...
Nolwendil
VIP uživatel
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků