Příprava anténních rozvodů pro dodatečnou montáž

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Gooorila 1. 3. 2009 14:35

Zdar
V tomto týdnu řeším rekonstrukci podlahy ve svém bytě a protože předpokládám, že bude prostor pro tažení kabeláže, chci spolu s ethernetovým rozvodem udělat rozvod televizní.
S tažením kabelů ve stupačkách na chodbě nemám problém (sice bydlím v přízemí panelového domu o 6ti patrech, ale v našem domě mám vlastní internetovou síť s několika desítkami uživatelů, takže pro tažení koaxiálního kabelu bych využil právě tyto rozvody), ale bohužel si myslím, že na samotné natažení nebudu mít nyní prostor.
Potřebuji poradit s:

Předpokládám, že v budoucnu pořídím na střechu satelitní anténu. Signál z této antény potřebuji přitáhnout nejen do mého bytu, ale také do bytu, který je nade mnou (tam je jedna televize) a v mém bytě jsou televize dvě. Vím, že každá televize musí mít svůj vlastní přijímač, ale řeším, kolik kabelů musím ze střechy natáhnout. Z mého laického pohledu se jedná jen o rozvod signálu, který je ve všech kabelech stejný. Mohu tedy dovézt kabel do bytu, tam použít jakési rozdvojky a těmi signál rozdělit k dalším přijímačům, nebo musím od antény tahat 3 kabely?

Mohu natáhnout kabely v bytě jen do stupaček a tam je ukončit jakousi koncovkou, na kterou bych později, až budu mít čas, napojím kabely natažené ze střechy? Chápu, že každý konektor je útlum, ale jestli to půjde, jaký konektor mohu použít?

Jaký kabel mohu použít? Koukal jsem v obchodě www.hadex.cz, kde budu kabel pravděpodobně kupovat, a jsou tam u kabelů koaxiálů cenové rozpětí docela velké. Je potřeba dodržovat také nějaké pravdla při tažení (poloměr ohybu a podobně?

Děkuji za tipy a rady
Gooorila
Junior

Odeslat příspěvekod EKKAR 1. 3. 2009 15:29

Rozvod signálu by to byl, kdyby daný LNB v ohnisku paraboly byl zamířený jen na 1 satelit a přijímal pořád stejnou polarizaci - jak někdo bude požadovat přepnout na jinou polarizaci (H nebo V), bude problém. Nejjednodušší by bylo kro každou TV jeden LNB, ale tam je problém s umístěním do ohniska. Takže zbývají kombinované LNB s přepínáním a více výstupy. Pak ke každému vnitřnímu přijímači stejně povede samostatný kábl.
Jinak koaxiál by neměl být namáhán tahem - víc jak vlastní váhou délky asi tak 2m a nemá se ohýbat v poloměru menším, než asi 10 průměrů jednorázově a 20 průměrů opakovaně.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Gooorila 1. 3. 2009 16:37

Aha
Děkuji za info. Předpokládal jsem princip podobný, jako je tomu u antén pro WiFi technologii (kde se polarizace nastavuje pouze natočením zářiče při prvotní montáži antény) amyslel jsem, že by tedy signál ze satelitu byl veden kabely až k samotnému příjmači a těm by bylo jedno, zda je kabel rozdělen, protože by všude proudil signál stejný.

O tom, že se nějak mění polarizace při provozu, to jsem netušil (samozřejmě jsem googlil a našel nějaké informace, kde také psali, že to nejde, protože konvertor na parabole jakoby kóduje signál a přijímač si jej dekóduje, takže nelze připojit dva příjmače na jeden kabel. To byl ale článek pět let starý a doufal jsem, že digitální vysílání to změnilo).

Já danou situaci určitě pořeším i při nákupu potřebného HW, ale radši se připravuji a hledám informace dopředu.
Bohužel, tažení v samotných stupačkách, problém není, ale z tažení je pro nás vždy nejsložitější dostat se ze střechy do strojovny výtahu a pak ze strojovny do samotných stupaček. Prostor pro jeden kabel zde mám, protože je tam jeden kabel, který již nepoužíváme, ale tři koaxiální kabely tam nedostanu, takže budu muset vymyslet, jak to tam dostat :o/
Gooorila
Junior

Odeslat příspěvekod JendaLinda 2. 3. 2009 18:45

Pozor na souběh ethernetového a anténního kabelu. Už jsem se setkal s rušením televizního signálu 100Mb ethernetem.
Co můžeš odložit na zítřek, odlož na pozítří.
JendaLinda
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 2. 3. 2009 20:45

Samozřejmě - pokud nejsou kvalitní koaxiály, je i toto upozornění na místě - 100Mbit má obdélníkový tvar impulsů (každý digitální přenos má pravoúhlý tvar impulsů), tudíž se podle teorie skládá z (téměř) nekonečného množství násobků základního kmitočtu (blíž viz "rychlá Fourierova transformace") - a tyto kmitočty se díky strmým hranám impulsů snadno vyzařují ven z datového kabelu - pokud není dobře stíněn. Takže pokud už musí být souběh kabeláže, tak použít pokud možno kvalitní, aby stínily své signály od ostatních.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Gooorila 2. 3. 2009 21:34

Jak jsem psal, jsem v tom úplný laik, protože i tohle jsem předpokládal, že je tohle řešeno právě technologií koaxiálního kabelu (kde je stínění).

Podle rad jsem se tedy rozhodl udělat přípravu hned se třemi kabely až na střechu. Bohužel, s tažením kabeláže si neporadím jinak, než v jedné chráničce s ethernetovým kabelem (i když natáhnu druhou chráničku, stále mám dvě místa cca 6 metrů dlouhé, kde se tomu nevyhnu, protože prostor není).

Myslel jsem, že nejjednodušší bude koupit 100metrové klubko s tím, že zbytek nechám tak (na střechu je to 5 pater po 3 metrech, něco v bytě, něco na střechu...ono to bude skoro akorát). Co si tedy představujeme pod "kvalitním koaxem"? Nejlevnější koaxy jsem našel za nějaké 4 kč/m, já uvažoval o nějakém do 10 kč/m, ale vy máte na mysli určitě nějaké za 30 kč/m a více, že :o)
Gooorila
Junior

Odeslat příspěvekod EKKAR 2. 3. 2009 21:44

Nejde o cenu - ty kvalitní nemusejí být automaticky ty nejdražší - i když to asi ani ty nejlacinější nebudou. Hlavně se dívej po takových, které mají pod opletením z tenkých Cu drátků ještě kovovou nebo aspoň pokovenou plastovou fólii, obalenou kolem celého povrchu izolace té vnitřní žíly. Důležité je to CELÉHO POVRCHU - je to jako u plynu, těsnost je prostě těsnost. Vf se chová velmi zákeřně, jedině dobře propojený obal je dostatečné stínění. Stejně dokonale musíš napojit i konektory, aby to stínění bylo napojeno po celém obvodu - proto jsou k takovému používání doporučovány konektory "F" (celokovové, šroubovací) a ne obyčejné nasouvaci IEC, ve kterých je spousta částí plastových.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod JendaLinda 2. 3. 2009 22:00

V tomhle případě je také vhodnější použít stíněné FTP datové kabely místo obyčejných UTP a použít i stíněné konektory. Délka souběhu přes celý barák je docela velká.
Co můžeš odložit na zítřek, odlož na pozítří.
JendaLinda
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků