Jaký zvolit reprokabel ??

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod MacPhenom 13. 5. 2017 23:34

Mě by u těhle "multikabelů" jako je Kimber Kable 8VS zajímalo jak je to s rozdílnou délkou jednotlivých kablíků. Přeci když si koupím metráž a budu ji chtít uříznout, tak se mi vzhledem k tomu spletení nemůže povést ustřihnout všech 16 částí naprosto přesně na stejnou délku.. to pak nevadí? Dejme tomu že kablíky budou +- 5mm. Mohl by také někdo vysvětlit čeho se výrobce snaží docílit kromě efektního vzhledu? Já asi pořád nechápu tu výhodu oproti tomu kdyby všechna ta měď byla klasicky v jedné izolaci. :hm
MacPhenom
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod čamba vamba 14. 5. 2017 02:44

EKKAR píše:A jestliže zvětšíš průřez ze 2,5mm2 na 4mm2 v poměru 1,6x, tak ve stejným poměru ZMENŠÍŠ odpor každýho metru vedení. Uvědom si, že do cesty proudu stavíš dvojnásobek dýlky každýho káblu = protože proud musí jít nejenom ze zesilovače do repra, ale musí se druhým drátem taky vrátit. A tenhle odpor kabelu se přičítá k výstupní impedanci zesilovače neboli ZMENŠUJE činitel tlumení = "damping factor". Dejme tomu u výkonů do 100W a dýlky do 2m to ještě nepoznáš ani měřákem, ale jakmile nastavíš káble "dozadu" na nějakejch 10m a víc, už zjistíš měřitelnou odchylku - a nejvíc se projeví ne v tichý pasáži, ale v momentě prudkýho "vylítnutí" úrovně, kdy prostě ten o maličko vyšší odpor kabelu s menším průřezem použitýho k napojení míň citlivejch beden může znamenat slyšitelnou odchylku.


Tak určitě, no vzhledem k tomu, že obyčejná měděná dvojlinka průřezu 2,5mm2 má odpor nějakých 8 ohmů na kilometr kabeláže (čili nějakých 0,008 ohmů na metr) a průřez 4mm2 má odpor 5 ohmů na kilometr (0,005 ohmů na metr), bude rozdíl velmi poznat.

Na deseti metrech ten rozdíl dělá astronomických 0,03 ohmu, to bude znát jako blázen.
čamba vamba
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod EKKAR 14. 5. 2017 10:24

MacPhenom píše:Mě by u těhle "multikabelů" jako je Kimber Kable 8VS zajímalo jak je to s rozdílnou délkou jednotlivých kablíků. Přeci když si koupím metráž a budu ji chtít uříznout, tak se mi vzhledem k tomu spletení nemůže povést ustřihnout všech 16 částí naprosto přesně na stejnou délku.. to pak nevadí? Dejme tomu že kablíky budou +- 5mm. Mohl by také někdo vysvětlit čeho se výrobce snaží docílit kromě efektního vzhledu? Já asi pořád nechápu tu výhodu oproti tomu kdyby všechna ta měď byla klasicky v jedné izolaci. :hm
V praxi je výhodou "měkkost" toho splítanýho svazku proti jednožílovýmu káblu o stejným průřezu. Rozdíly dýlek jednotlivejch vodivejch jader nesplňujou podmínku pro fázový ovlivnění vedenýho signálu, protože rozdíl se ani zdaleka nepřibližuje k 1/4 přenášený vlnový dýlky.

Ono v podstatě všecko co se popisuje o vlivech kapacity a indukčnosti vedení na přenášený kmitočty je pravda, i to co se říká o změnách po spletení vícero tenčích jader z různě silnejch drátků, odpovídá to rovnicím pana Maxwella i dalších teoretiků elektromagnetickejch polí. Akorát je tam jedno všema výrobcema a obchodníkama opomíjený ALE. To ALE říká, že popsaný vlivy s výjimkou čistě odporový složky se na přenášenej signál výraznějším způsobem promítají až teprve od momentu, kdy se fyzická dýlka vedení přibližuje k 1/4 vlnový dýlky přenášenýho signálu - přesně jak jsem napsal u těch rozdílů dýlek jednotlivejch žil v tom "copánku". Ono jim totiž náramně hraje do noty to, že můžou zdůrazňovat vliv změn konstrukce na procházející signál - a když ZAMLČÍ tu podmínku, že aby vliv byl zaznamenatelnej, musí se dýlka vedení blížit právě některýmu z násobků čtvrtiny vlnový dýlky přenášenýho signálu, můžou o káblech básnit celý romány. A to platí i pro signálový souosý stíněný kabely, nejen pro reprokáble. A vůbec jim nevadí, že nikdo nemá doma káble dlouhý aspoň 3,75 KILOMETRU (čtvrtina vlnový dýlky elektrickýho signálu o kmitočtu 20kHz - všecky ostatní kmitočty jsou "ještě delší"), aby se na nich měly ty Maxwellovy rovnice vůbec šanci nějak měřitelně projevit ...

A Platprde, i těch tvejch výjimečně správně spočítanejch 30 miliohmů MÁ VLIV právě na poměr mezi součtem skutečný výstupní impedance zesilovače a impedance vedení a mezi impedancí zátěže.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod MacPhenom 14. 5. 2017 11:27

Takže když se to veme kolem a kolem pokud bych u jednoho reproduktoru použil pro připojení "+" dva kabely jeden o délce 1m a druhý 2m a u "-" třeba 1,5m a 0,5m bude to u těhle "krátkých" vzdáleností vlastně jedno? :hm
MacPhenom
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod JohnyBuchar 14. 5. 2017 11:59

Napred si se ptal na 5mm rozdilu pri zkracovani kabely a ted tu hazes metrovyma rozdilama :))).
JohnyBuchar
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MacPhenom 14. 5. 2017 12:21

Ano, protože z toho co psal Ekkar jsem pochopil že je to úplně jedno :-D a je mi to divné, tak to zkouším přes extrém..
MacPhenom
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 14. 5. 2017 12:38

Jo, NA AKUSTICKEJCH KMITOČTECH to je jedno. Právě ta podmínka platnosti pro kmitočty v určitým pásmu daným vlnovou dýlkou srovnatelnou s fyzickou mírou vedení vychází z těch kořenů Maxwellovejch rovnic - jenže to se nikomu z lidí vytvářejících marketing kolem kabeláže nechce říkat nahlas. Určitou platnost u vedení dlouhejch pod 10m mají tyhle věci při přenosu impulsních signálů typu SPDIF nebo HDMI, kde kapacita a indukčnost vedení shoršujou strmost hran impulsů, protože podle rychlý Fourierovy transformace se vlastně každá ta hrana skládá z kmitočtů mnohonásobku základní frekvence - a čím je ta hrana kolmější a přechod na-/z- temeno impulsu ostřejší, tím vyšších kmitočtů se to týká. Pokud kabeláž bude špatně přenášet kmitočty v řádu GHz, dojde k určitýmu zešikmení hran - náběh a doběh impulzu nesoucího informaci se zpomalí a pravoúhlej impuls se změní na lichoběžníkovej. Pokud to zpomalení = zešikmení hran na oscilogramu nedosáhne určitý velikosti, umí to vyhodnocovací elektronika doslova ignorovat a na kvalitu přenosu to nemá vliv. To je právě ta výhoda digitálu proti analogu při přenosu - na analogu je už 1% zkreslení slyšet, na digitálu za DAC-převodníkem lidským uchem nepoznáš, ani když je impulsní digitální transport dat tvarově zkreslenej 10x víc. Proto se taky na SPDIF používá koaxiální kabel = konstrukce od začátku určená k přenosu UHF a SVHF kmitočtů. U repráků na akustický pásmo a v podstatě ještě klidně 3x-4x tak vysoko, než je slyšitelný pásmo se na vlnový vlastnosti spojovacího vedení vůbec nemusíš ohlížet - pokud to vysloveně nevyzkratuješ, můžeš reprobedny k zesilovači napojit doslova drátem z narovnanýho drátěnýho ramínka na kalhoty (pokud je ten drát dost tlustej) a bude to hrát - a ty to svým sluchem nerozpoznáš ...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Ulrico 8. 6. 2017 19:36

EKKAR píše:Možná bych ale z důvodu lepší zatížitelnosti zvolil variantu 4mm2...

Tak jsem koupil repro kabel 2x4mm2 a narazil jsem. Nejsem schopen do dostat do beden JAMO S 426 HC3. I když konce zakroutím, tak ho prostě do těch dírek nedostanu, pač se začne třepit. Do receiveru už jsem to ani nezkoušel, na to už jsem neměl sílu. Ale obávám se, že to bude podobné.
Nemáte na to nějaký trik?
Ulrico
Junior

Odeslat příspěvekod EKKAR 8. 6. 2017 21:21

1) žílu kabelu nezakrucovat tak velkou silou, aby "nezduřela", ale jen lehce zatočit;
2) konec kabelu zacínovat v lázni.
3) na kabel namáčknout lisovací dutinku do svorkovnice.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Ulrico 8. 6. 2017 21:38

Tak do těch šroubovacích konektorů kabel dostanu, jen ho opravdu nesmím tak kroutit, ale do pružinových klipů na surroundech ho nedám i kdybych se po****.
Koupím kabel 2x2,5mm2 a bude klid. K předním repro budu potřebovat cca po 2,5 metrech, k surroundům po 10 metrech. Myslím, že slabším kabelem nic nezkazím.
Ulrico
Junior

Odeslat příspěvekod MacPhenom 20. 6. 2017 11:46

Zvažoval jsem ten Kimber ale nakonec jsem se na to vykašlal. Koupil jsem SUPRA Classic 6.0 což je normální dvojlinka z OFC s čistotou 99.999% a aby se neřeklo tak je každé vlákno ještě pocínované. Konektory jsem zvolil šroubovací AEC, k tomu nějaký pěkný oplet a výsledek vypadá celkem k světu! Co myslíte? :) Je jasné že na světě existují lepší i hezčí ale chtěl jsem něco "normálního" pro začátek s čím pak časem budu moct srovnávat ty drahé kabely plné čar a kouzel. :-)
Přílohy
Supra1.jpg
Supra2.jpg
MacPhenom
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod JohnyBuchar 20. 6. 2017 12:47

Naprosto v pohode, neresil bych kabelove orgie. Lepsi hledat problem jinde pokud nesedi neco pri poslechu a ne v kabelu. Zesilovac, reprosoustavy a akustika mistnosti udela uplne jine terno pri zmene.
JohnyBuchar
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petulda 20. 6. 2017 16:04

Úplně bych to nezatracoval. Jasně, jeden kabel neudělá nijak skokovou a zásadní změnu (i když může být s přehledem slyšitelná). Ale když např. ve své sestavě vyměním komplet kabeláž za "*****" (síťové PC šňůry, propojovák levný Kabelguru, reprokabely nestíněná měděná dvoulinka 2x4mm2), pak je rozdíl ve zvuku na úrovni výměny zesilovače nebo CD přehrávače za 3x levnější. Tedy na první poslech jasně patrný a ve slepém testu 100% identifikovatelný.
Noble Audio Sunrise
Denon DCD-2020
Parasound Halo Integrated
Focal Electra 926
JBL LS 120P
Petulda
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod Rosta69 23. 7. 2017 21:41

Mám vybranou sestavu Marantz PM7005 + Dynaudio Emit 20 a potřebuju poradit jaké reprokabely zvolit.Potřeboval bych tak v délce 2 až 2.5m ale tisíce do toho nevrazím.Poradte hotovku nebo z jakých dílů si jej mužu udělat sám.

Děkuji

Proč zakládáš nové téma, když hned nahoře na titulní straně máš otevřený úplně identický téma, kam stačilo dopsat dotaz?
Sloučeno, příště se bude bez výstrahy a bez náhrady mazat!
Ekkar
Rosta69
Junior

Odeslat příspěvekod Petulda 23. 7. 2017 21:58

Treba Supra Rondo 4x2.5mm2 zapojeny jako krizovou ctyrku. Mam ji ve druhe sestave v provedeni 4x4mm2 a za ty penize spokojenost. Kdyby ti vadila barva, kup za par kacek puncosku.
Kabel bud zapoj naprimo do terminalu nebo dokup nejaky bananky, koukal bych po levnejsich variantach AEC.
Noble Audio Sunrise
Denon DCD-2020
Parasound Halo Integrated
Focal Electra 926
JBL LS 120P
Petulda
Trvalý BAN

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků