[TEST] Plussound X series - prémiový kabel pro IEM

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Bína 2. 2. 2017 21:42

Když už má člověk vyřešené high-endové in-eary a k nim nějaký odpovídající přenosný Hi-fi přehrávač, začne v rámci neustálého zlepšování audia pomalu koukat po upgradu kabelu. A většinou skončí u mohutného a těžkého kabelu, na kterém navíc často visí kovové Y-splity a někde se přidá i oplet. A podobné hadice nabízí samozřejmě i americká firma Plussound, specializující se na ruční výrobu kabelů pro sluchátka.

Já ale na test dostal dost odlišný kousek z X serie, který se pokouší dosáhnout vyšší kvality zvuku při zachování co nejmenších rozměrů a nejvyššího možného pohodlí.

Obrázek

Cena kabelu začíná na 150 USD za měděnou verzi. Za příplatek si lze zvolit kabel postříbřený, čistě stříbrný, kombinaci stříbra a zlata a další. Já pro účely testy dostal unikátní trojkombinaci mědi, stříbra a špetky zlata. Tato varianta na podzim stála 199 USD, aktuálně se ale prodává nová upravená verze obsahující více zlata a u které poskočila cena na 399 USD.

Lze volit z širokého výběru konektorů, klasický 2pin, MMCX, Fitear, Audio-Technica, Sennehiser IE80. Chybí pouze JH Audio čtyřpiny a překryté 2piny pro UE nebo UM. Rozumná je i nabídka jacků v obyčejném i symetrickém zapojení, včetně nového 4.4. symetrického konektoru pro Sony.

Kabel lze objednat zde: http://www.plussoundaudio.com/customcab ... nitor.html

Obrázek

Konstrukce

Kabel skládající se ze dvou vodičů je příjemně lehký a tloušťkou se pohybuje na úrovni kabelů Noble (nepatrně tlustší než standardní Plastic One kabely). Oproti mým kabelům Hum či 8 vodičovému Null Audio Vitesse se jedná o opravdu příjemnou změnu a jde o řešení, které je na běžný pohyb po městě výrazně praktičtější.

Kabel i přes své subtilnější rozměry působí velmi pevným a bytelným dojmem. Určitě nehrozí pocit nechtěného přetrhnutí jako u kabelů Linum. S tím se ale také bohužel pojí určitá tuhost a nepoddajnost kabelu.

Obrázek
Noble Audio, Plussound X series, Null Audio Vitesse

Zajímavě je řešeno vedení kabelu za uchem. Výrobce nepoužívá žádné tvarovatelné části na kabelu, ale samotný kabel byl předem vytvarován a teď dobře drží ideální tvar sám od sebe. Za mě chválím, tímto způsobem se povedlo zajistit dobré pohodlí a zároveň kabel dobře drží za uchem.

Použití velmi pevné šedé smršťovačky chápu a i vítám na y-splitu, ale u konektorů to s ní výrobce opravdu přehání. Zahnutý 3,5 mm jack je kvůli ní o dobrých 15 mm delší a podobně jsou na tom i MMCX konektory, kterým se zbytečně přidává 5 mm. Možná to dobře slouží pro omezení namáhání kabelu, ale moc to nepřidává na praktičnosti ani pohodlí.

Obrázek

U MMCX konektorů se také projevilo flákačství výrobce, protože na pravé straně byla smršťovačka o pár mm delší, což ubližovalo nejen vzhledu, ale i pohodlí nošení. Musel jsem prostě vzít nůžtičky a kabel si sám upravit.

Když se k tomu přidá nepříliš působivý vzhled, lacině vypadající konektory a občas hrubý vnější povrch kabelu, dostavuje se pocit zklamání. Nepůsobí to jako drahý kabel od špičkového výrobce, ale spíše jen jako lepší DIY. S takovým ALO Audio Litz za 150$ se to nedá vůbec srovnávat, to je kabel o třídu výše.

Obrázek

Zvuk

Testovalo se se sluchátky Campfire Audio Jupiter a přehrávačem Sony NW-ZX2.

Samozřejmě tu mluvíme o vlivu kabelu na zvuk, takže změny to jsou pořád drobné. Takové jemné doladění na konec, třešnička na dortu, která má podstatně menší vliv než různé přehrávače a propastně menší vliv než kvalita sluchátek.

Nejdříve jsem porovnal Plussound s tím nejobyčejnějším Plastics One kabelem a rozdíl to byl pěkný ve prospěch Plussoundu. Zvuk se zklidnil, zpevnil a pročistil, podání se stalo o něco plnějším, přibylo nepatrně basu a výšky zní hladčeji.

Obrázek

Následně přišlo na řadu porovnání s Alo Audio Litz(150 USD, postříbřená měď), který se standardně dodává ke sluchátkům Campfire Audio. Zde byl rozdíl znatelně menší, Alo Audio hraje v mnoha ohledech stejně dobře, ale jeho podání je nepatrně teplejší, zastřenější a s méně úderným basem. Drobné vítězství pro Plussound, ale s ohledem na výrazný rozdíl v ceně by to chtělo výraznější rozdíl.

Velká škoda, že nemůžu Plussound porovnat s Hum nebo Null audio kabelem. U těch osobně slyším výraznější posun vůči Plastics One kabelům než u zde testovaného.

Závěr

Hodnocení Plussound X series je oříškem. Jedná se o skutečně pohodlný kabel s unikátní konstrukcí mezi prémiovými kabely a věřím, že pro mnohé to může být dostatečný důvod pro jeho koupi. Ale zároveň tu je problém jednoduše řečeno nedostatečné kvality provedení, která by u takového kabelu měla být prostě špičková.

Zvukově se jedná o pěkný upgrade oproti obyčejnému kabelu a za původních 200 USD šlo o slušnou volbu. Nová verze ale stojí 399 USD a bohužel nedokážu odpovědět na otázku, zda úpravy ve složení kabelu odůvodňují toto výrazné navýšení ceny.

Obrázek
CIEM: qdc 8CS|AAW W500|HEIR 10.A|HIFIMAN RE1000
IEM: NOBLE Katana & Sage
DAP: SONY WM1A|SHANLING M5s & M2X & M0
TWS: Shanling MTW100BA

Zaměstnanec firmy Shanling, tohoto času v Číně
Bína
Sluchátkový recenzent
Uživatelský avatar

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků