výroba RCA káblu - porovnanie a dopad na kvalitu

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod icotech852 8. 11. 2012 09:49

Zdravím Vás členovia tohto fóra

Po zakupení monitorov k pc som ako núdzovú alternatívu zvolil použitie RCA káblov ktore som mal v šuflíku a používam ich iba ked potrebujem niečo na rýchlo zapojiť.
vyroba RCA kablu 019.jpg
"Tesco" kábel


Všimol som si však že v reproduktoroch je počutelný "brum" a známka rušenia nabaľujúceho sa "bordelu" ktorý je sposobený asi umiestnením káblu ktorý je vedený popri 220V napájacích káblov.
Počiatočný stav : z diaľky 1metra počuteľný malý brum,pri priblížení ucha k výškovemu reproduktoru je počuť výrazné rušenie ktore možem pre predstavu opísať ako nejaké impulzy ktoré pri odpojení RCA káblu od monitorov zmiznú.Skúšal som či dané rušenie nepochádza aj z DACu ale Ruby2 plne dôverujem.

Rozhodol som sa preto odskúšať výmenu daného "tesco" káblu a zistiť rozdiel a vplyv káblov na rušenie.

Zakúpené 4xRCA konektory REAN NYS373,kábel Azusa professional mikrofonny kábel 3metre - 2x1,5(povodne som chcel iný ale predajca ma presvedčil že má s daným káblom skúsenosti v oblasti zvukovej techniky a že na moje zapojenie bude uplne stačiť) Som síce tvrdohlavý ako baran ale povedal som budiš.
Spolu investícia - 15€

Na zapojenie potrebujeme - pájkovaciu pištoľ,cín,kolofóniu,nožík,kombinované kliešte.

vyroba RCA kablu 005.JPG
pripravené komponenty - konektory RCA, káble...

vyroba RCA kablu 001.JPG
z bicyklovej duše odstrihneme pásik, ktorý navlečieme na rukojete kombinovaných klieští - zastúpia nám zveráčik

vyroba RCA kablu 009.JPG
vnútornú časť konektora zovrieme do klieští, pásik gumy nám ho pridrží

vyroba RCA kablu 006.JPG
pri odblankovaní kábel jemne ohneme a po obvode opatrne narežeme izoláciu. Dávame pozor na zarezanie do žily

vyroba RCA kablu 007.JPG
stiahneme vonkajšiu izoláciu tienenia

vyroba RCA kablu 008.JPG
tienenie stiahneme do strany a skrútime do samostatnej žilky

vyroba RCA kablu 011.JPG
konce vnútornej žily aj tienenia pocínujeme a odstrihneme na dĺžku odmeranú podla konektora, rovnako pocínujeme príslušné plošky na konektore

vyroba RCA kablu 012.JPG
pocínované plošky priložíme k sebe s pocínovanými koncami a rýchlo pospájkujeme - zovreté kliešte pomáhajú s odvádzaním nadmerného tepla

vyroba RCA kablu 014.JPG
cez spájkované spoje prevlečieme vnútornů izolačnú časť konektora aj jeho kryt

vyroba RCA kablu 018.JPG
hotové signálové káble

vyroba RCA kablu 020.JPG
výsledné zapojenie


Záver: brum a rušenie je odstránené,je počuteľný iba malý šum ktorý spôsobujú samotné monitory.
Naposledy upravil icotech852 dne 8. 11. 2012 10:38, celkově upraveno 6
forsaken...
icotech852
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kocurik 8. 11. 2012 10:11

pokracuj pokracuj dobre sa na to pozera...
kocurik
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod xmarek 8. 11. 2012 10:19

Pěkné. :tleskani Je zajímavé slyšet, že brum může být způsoben nekvalitní kabeláží. Proto jsem byl hodně zvědavý na výsledek. Rozhodně dík za tuto přinosnou informaci. :tleskani

O.T.: Taky v nejbližší době chystám podobný "seriál", tentokrát z jiného soudku. ;-)
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
xmarek
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kocurik 8. 11. 2012 10:24

xmarek: brum=rusenie! a rusenie je sposobene v tomto pripade nekvalitmou izolaciou/tienenim vodica....(prerazanie) - no a to sa da riesit kvalitnym zatienenim /izolaciou a je to ;)
(moja skusenost opravte ma ak sa mylim)
kocurik
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod xmarek 8. 11. 2012 10:30

V mnohých případech se brum může projevovat díky zemním smyčkám a tam je náprava bohužel mnohem složitější. Osobně jsem se tím setkal, když jsem měl propojené monitory se zvukovou kartou Creative Audigy ZS. A rozhodně se nejednalo o nějaké levné kabely z Tesca. :-(
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
xmarek
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tomashr 8. 11. 2012 10:36

Popisovaný problém s brumem a nejlevnějšími kabely naznačuje, že šlo buď o opravdu extrémní bullshit anebo bylo prostředí nadstandardně zarušené. Tohle by normálně ani takovýto lowend dělat neměl. Jiná věc ale je, že při testech Dispre jsem při náhradě podobného kablíku jako na fotce za slušnější poznal docela snadno posun ve zvuku, vylepšilo se skoro všechno...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod šeďour 8. 11. 2012 10:42

Ico->Ten kabel cos použil, má sice pěkně tlustou izolaci, ale jinak moc důvěryhodně nepůsobí.Když už sis koupil kvalitní konektory REAN, tak sis mohl koupit nějakej slušnější kabel, třeba KLOTZ.
Ale jinak čistá práce :tleskani
Požít kombinačky a kus duše je fikaný, ale slyšels někdy o malym svěráku ?
:D
Ten brum s původními kabely tam být musel, vždyť tyhle kaničky nemaj žádný stínění.Uvnitř je jen pár chlupů obtočenej řídce okolo izolace středního vodiče.
Doma: Ultimativní audio miniPC, DAC + zesilovač HEGEL, třípásma LSM (geniálně navrhl Kocour)
Sluchátka: AKG K812, AKG K701,Beyer 770, 990, planární SDR wood.DAC + zes. TEAC
Na ven: FiiO X5, Trinity Delta II, Oriveti Primacy, FiiO X1, Sony MH1, atd.
šeďour
Pokročilý

Odeslat příspěvekod armaman 8. 11. 2012 10:56

na uchytenie cinch je vhodnejsie pouzit panel cinch a don pri cinovani vlozit cinch samec. predsa len tie kombinacky viac odoberu teplo a treba dlhsie prehrievat pajku.
inak konstrukcne mi tienenie pripomina kable od
http://shop.floydcom.sk/sk/gbl.html
mam jeden doma a pri merani v Arta ten kabel nabera menej bordelu ako RG 62

-- 8. 11. 2012 11:13 --

http://shop.floydcom.sk/sk/650.html
tak som ho nasiel presne tento to je.
armaman
Poslední varování

Odeslat příspěvekod icotech852 8. 11. 2012 12:01

Ake mate vy skusenosti s vymenou analogoveho kabla a jeho dopad na kvalitu zvuku.Pocuvam hudbu asi 2 hodiny a na Michaelovi Jacksonovi sa mi zdali predtym dost fadne vysky a ked ho pocuvam teraz nic mi tam nechyba.
Predtym bolo rusenie do vyskoveho reproduktora "dost" znacne.Myslite si ze dane odstranenie rusenia zlepsi aj kvalitu posluchu? Je to mozne vsak - rusenie predsa dany analog signal degraduje (ovplyvnuje?) a to sa jedna o signal z dacu do zosilovaca.
Ake su vase skusenosti.
forsaken...
icotech852
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tomashr 8. 11. 2012 12:08

Pokud tam předtím bylo vysloveně rušení i slyšet, tak snad není o čem mluvit - jeho odstranění kvalitu zvedne.
Těžší na posouzení je vždy rozdíl v případě, že horší kabel takto jednoznačný problém neměl, nicméně i tam lze v některých případech rozdíl slyšet. Není to sice asi tak často a tak silně, jak by rádi tvrdili ortodoxní hifisté, ale to neznamená, že rozdíl nenastane nikdy. Jistěže nastane - já jsem vyložený "kabeloskeptik", ale i tak jsem se situací, kdy byl rozdíl bez diskuse, setkal...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod armaman 8. 11. 2012 12:10

neveril by si ako dokaze pri sustredenom posluchu rusit brum trafa......
takze ano akakolvek vyrazna zmena je posun k lepsiemu sustredenemu posluchu.
armaman
Poslední varování

Odeslat příspěvekod icotech852 8. 11. 2012 12:33

No bud som blazon alebo neviem :eh .Michaela Jacksona som si pustal asi 2 dni a teraz ten priestor co tu je nebol,vysky predtym boli dole - este som sa hral s ekvalizerom co nerad robim(myslel som si ze je to bud bednami alebo slabsou nahravkou).Dynamika a priestor a vysky pocitujem najviac.Beriem na vedomie ze bedne sa rozohravaju ale toto je ine.
Jackson 2003 Number ones bol aj predtym dobry ale teraz ma zvuk prekvapil.Uz vidim ako sa usmievate popod fuzy ale je to tak :D tak to pocitujem
POTVRDZUJEM - pustam Prodigy a zvuk je sialenost :shock:
forsaken...
icotech852
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod armaman 8. 11. 2012 13:12

neboj sa nik si nebude tukat na celo. toto je uplne normalne.
armaman
Poslední varování

Odeslat příspěvekod bogino 8. 11. 2012 13:17

Je prijemne citat, ze zariadenie nemusi byt HighEnd, aby sa vplyv lepsich kablov prejavil.

Konektory mas tie iste ako ja. Jediny rozdiel v tvojom prevedeni a v tom, ako mi to urobil pan z mediatech je ten, ze mne na "zivy" vodic pred napajkovanim este natiahol buzirku. Tu sa po napajkovani da este posunut, takze snad psychologicky to moze budit dojem istejsieho oddelenia oboch vidicov. Ale ked som si v davnejsej minulosti pajkoval kable, nezvykol som to robit.
Linka na moje testy v mojom profile
HQPlayer Desktop ► Gustard DAC-X10 ► SPX2010TA ► HiFiMan HE-500
bogino
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod armaman 8. 11. 2012 13:22

je to zbytocne. je to len o zvyku a preferenciach toho kto to robi. jedine a to som uz napisal v tvojom topic mam obavu o ten "zlomeny" cin ,ale mozno je to len moj pocit.
armaman
Poslední varování

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků