Vliv usb kabelu

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod xmarek 23. 9. 2013 14:27

@bogino: jj. máš pravdu. Je tam nějaký Xilinx. Kdoví, ale jak je to naimplementováno uvnitř. U toho STM32F4 jsem si donedávna myslel, že je to celkem jedno, ale jak vidno není. :-( Až se budu jednoho krásného dne nudit tak si vezmu do parády WaveIO. A uvidím zda z toho vypadnou podobné výsledky. Začínají se objevovat věci mezi nebem a zemí, které jdou navíc i změřit.

Upřímně čím víc začínám do těchto věcí vidět tím více vidím jejich nedostatky. A nejhorší na tom je to, že člověk zjišťuje, že v minulosti pouze plácal nesmysly o jejichž pravdě byl skálopevně přesvědčený. :-[
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
xmarek
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod marts 23. 9. 2013 17:20

Teď by bylo zajímavé, pokud máš zaznamenané původní výsledky, ta měření s odstupem času zopakovat. Jestli to bude podle notebooků stejné nebo rozdílné a jak moc velký rozdíl.
Tím by se dala ověřit opakovatelnost měření a tím i jeho vypovídací schopnost, tedy použitelnost jako indikátoru při případných pokusech o vylepšení DAC.
"Life is a game you can't win. But it may be quite a lot of fun playing it."
marts
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod xmarek 23. 9. 2013 18:39

@marts: Měření jsem opakokoval dvakrát s cca stejným výsledkem. Dnes jsem měření zopakoval a výsledek byl velmi podobný tomu včera. Změny na software transportu dělám neustále (ještě není ukončený vývoj) takže není problém s odstupem času měření zopakovat. Navíc mám k dispozici i jené moduly a taky WaveIO takže není problém výsledky porovnat i s těmito transporty a vyloučit tak chybovost jednotlivého kusu.
Zkoušel jsem schálně prohodit USB kabely a výsledek neměl na použitý kabel žádný vliv. Z toho vyplývá, že použitým kabelem to není. Rozdíl činí cca 200Hz. Podotýkám, že MCKL oscilátorek si stále tikal na svých 24.5762 (těch 200 Hz je přičten na vrub nekvalitnímu oscilátorku).

Plánuji udělat podobné měření i na WaveIO (možná během následujícího víkendu). Tento transport (postavený na XMOSu) považuji za jistý ethalon a tak mě ty výsledky o to víc zajímají. :-)

Jinak jen pro doplnění:
OS: Windows Vista 32bit vs Windows 7 64bit.
Notebooky: Lenovo T60 vs Dell 6430.
Škopek: Tektronix TDS2024C (200MHz, 4 sondy).
Sledované frequence:
- CLK: cca 6,14380MHz vs. 6,14400MHz
- MCLK: 24.5762
USB Kontrolér: STM32F407xx.

Závěr
: I když mi to donedávna připadalo jako fantasmagorie tak to vypadá, že se tam uplaťnuje vliv PC nebo software (windows, drivery atd). Takže začínám věřit tomu, že jsou jedinci co slyší i rozdíl ve zvuku mezi jednotlivými PC. Toto měření by to vysvětlovalo. :-[
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
xmarek
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod marts 23. 9. 2013 19:29

Ta měřená veličina je CLK?

Pak tady vidím trochu problém, protože rozdíl těch dvou frekvencí je 33ppm, zatímco přesnost časové základny použitého osciloskopu je 50ppm.
Čili naměřený rozdíl se pohybuje v oblasti která může být způsobena rozptylem oscilátoru v osciloskopu.

Tady by to chtělo pro měření použít přesný signálový generátor a s ním porovnávat měřený signál.
"Life is a game you can't win. But it may be quite a lot of fun playing it."
marts
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod xmarek 23. 9. 2013 20:44

@marts: jj. máš pravdu. Nějak mě to v tom zápalu nedošlo. :-[ Nicméně to pořád nevysvětluje proč se ta frequence mění v závislosti na použitém zdroji signálu z PC. Při měření nebylo se sondama ani s osciloskopem nijak manipulováno. Pokud by ta odchylka vzikla nepřesností hodin osciloskopů tak předpokládám, že by měla být v obou případech přibližně stejná. A jak jsem zmínil MCLK (master clock) se nezměnil a změnil se pouze CLK (clock) jdoucí z kontrolérů.

Jen tak na okraj. Schválně jsem dal tu práci a připojil jsem na osciloskop 24.576MHz Low Jitter Clock Module a osciloskop ukazoval v této toleranci. Takže jsem podezíral ty Foxy asi zbytečně. :-[
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
xmarek
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod marts 24. 9. 2013 08:46

No tak to je skvělé - ten Low Jitter Clock Module můžeš použít jako referenci proti které bys mohl provádět měření. Jakou má teplotní, napěťovou případně časovou stabilitu?
"Life is a game you can't win. But it may be quite a lot of fun playing it."
marts
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod xmarek 24. 9. 2013 12:35

Popravdě moc velké iluze si o tom Modulku nedělám. Je to kupované na iBay a použitý oscilátor může mít parametry +/- kilometr, o nějaké stabilitě (teplotní, napěťové atd) ani nemluvě. Každopádně bude určitě lepší než FOX za 2 EURo kus. Mám k dispozici ještě nějaké jakostnější TCXO (uvádějí Precision ±0.5Max ppm, Temperature characteristics ±1 ppm, Aging 1 Max ppm, Loading stability ±0.2 Max ppm) a do budoucna je chci taky vyzkoušet.

Upřímně celé to zjištění vzniklo celkem náhodou. Jelikož řeším feedback na svém transportu tak mě pochopitelně zajímá co leze přes I2S a taky v jakých kmitočtech. A ty rozdíly při použitých zdrojích signálů (Notebooky) mě celkem překvapily. Jak už jsem uvedl frequence by měly být odvozené vnitřní děličkou z externího MCKL takže by rozhodně nemělo docházet k nějakým změnám na sběrnici I2S (pominu firmwarem změněné hodnoty na děličce). Transport je napájený externě takže by tam nemělo docházet k nějakým výkyvům napětí které by mohly zavdat příčinu kolísání frequencí. A z USB si beru pouze datové signály + zem.
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
xmarek
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod marts 24. 9. 2013 14:07

Tak takové TXCO by pro tohle měly být dostatečné, pro zajímavost jsem se díval co se dá koupit a našel jsem oscilátory s vysokou stabilitou a přesností v plechovce které se ovšem cenově blíží 10kKč (primárně určeny pro radarové aplikace).

Pořád by šlo vizuálně na osciloskopu porovnat jestli ty CLK jedou synchronně s MCLK, tedy v podstatě jestli jedou na stejné frekvenci dělené čtyřma (ani si nedokážu představit že by to při použití klasické děličky mohlo být jinak).
"Life is a game you can't win. But it may be quite a lot of fun playing it."
marts
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mimonaut 23. 11. 2015 22:53

Ahoj, mám takový postřehodotaz. Omlouvám se za možná zbytečně dlouhý popis, jen nechci nic vynechat. Přecijen, podobné nákupy jsou pro mne naprosto výjimečné a v rodině těžko prosaditelné, takže to dost řeším..
Koupil jsem si AKG K702 a zjistil jsem, že je potřeba je nakrmit něčím lepším, než je dac v kytarovém multiefektu potažmo na základní desce PC a že můj mixák taky nedává dostatečný výkon. Takže jsem dokoupil po přečtení asi miliónu recenzí a po smutném pohledu do peněženky jako sluchátkový zesilovač fiio e09k a jako DAC fiio e10k - levné ale relativně kvalitní řešení. Hrálo to perfektně - oproti všem předcházejícím zapojení propastný rozdíl v dynamice, detailu a celkově zábavnosti. Ale pak to začalo prskat.. Jelikož jako poslední doputoval do řetězce dac, už jsem ho chtěl začít balit, abych ho mohl vrátit. Po vypnutí a opětovné zapnutí tak 5 minut hrál skvěle čistě a pak najednou ve zvuku podivné chrastění a prskání..

A teď se dostávám k té otázce- je možné, že to dělá port USB? po přepojení z konektoru na desce do USB rozbočovače na monitoru se zatím po dvou hodinách provozu nic takového neděje.. Nebo to může být kabelem a tím chuchvalcem kabeláže, kterým se dotyčný propojovací káblík od fiia musí proplést? Myslel jsem, že když je to digitální, tak to je vůči rušení a takto zřetelným zvukovým poruchám imunní... Ještě mne napadá, jestli u toho původního portu nemojlo jíto o pokles napětí nebo tak něco.. Prostě mám strach fiio si nechat, když takhle zlobilo, tak bych se chtěl ujistit, že to opravdu může být portem / USB kablem (je takový laciný, tenký)
Už třetím rokem lumia 920 a jako pracovní průběžně různé androidy i lumie.
mimonaut
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod forwardbackward 24. 11. 2015 05:22

Jaký máš systém? windows? Podle mě to dělá funkce na šetření energie, zkus ji vypnout.
http://superuser.com/questions/749982/p ... sb-3-0-hub
https://support.microsoft.com/cs-cz/kb/953367
forwardbackward
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod mimonaut 24. 11. 2015 21:30

Jj, Windows. Díky za tip. Taky jsem trošku pátral a vypátral naprosto vyčerpávající seznam možných příčin, v němž je obsažen i tvůj postřeh a jsou potvrzeny i moje předchozí doměnky: https://www.reddit.com/r/headphones/com ... tingguide/

pročetl jsem, zařídil se podle toho a musím zaklepat, zatím bez problémů..
Už třetím rokem lumia 920 a jako pracovní průběžně různé androidy i lumie.
mimonaut
Kolemjdoucí

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků