cem si spravit kabel

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod zmarek20 23. 10. 2015 19:04

tomu ver :D
Beyerdynamic T1 1g/2g & dx160
Earsonics Velvet
Schiit Bifrost Multibit & Magni3
Woo Audio WA2
Viablue NF S6 0,7m
Supra Sword ISL 1m
Cosmic Audio Pure Gold 0,75m
Wireworld Supernova 6 1m
Sony SCD XB940 QS
Fiio X7 (AM3A-AM5-Am1)
zmarek20
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod mdeejay 24. 10. 2015 11:43

Tak jsem si myslel,že to bude vcelku jednoduché sehnat někoho s pájkou a cínem se stříbrem. V mým okolí to nikdo nedělá,ani dokonce v opravně elektra,kde mám známého...Takže budu muset sehnat někde cín. V našem městě - Ústí nad Orlicí nesehnatelné...
Yamaha RX-V3067,Canton Ergo 91DC(+repro na 6.1),CA 640C V2,DAC Casea Cepheus,Supra EFFi+LoRad,Monster HTS800...Schiit Magni Uber2,HiFiman HE400i...TV Sony KDL-65XE9305,Sony UBP-X700...PC:i5 9440F, GTX 1060 6GB,16GB RAM(3000),MSI H310M PRO-VDH PLUS
mdeejay
Junior

Odeslat příspěvekod kychtax 24. 10. 2015 14:28

Ekkare, ja taky te smerovosti neverim (i kdyz to tak mam zkompletovane).
Jaky ma olovo v pajce spatny vliv na zvuk nebo stribro blahodarny? Rád bych aby mi to nekdo vysvetlil :D . Co vim, tak se Ag do pajky dava kvuli lepsim mechanickym vlasnostem spoje.
..jinak super pajka je tato, muzu vrele doporučit :-)
http://eshop.pbt.cz/z1646-pajeci-drat-k ... 250g-civka
ATC SCM 40, Primare A32, RME ADI 2 Pro AE, kabely kychtax
kychtax
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 24. 10. 2015 20:27

mdeejay píše:Tak jsem si myslel,že to bude vcelku jednoduché sehnat někoho s pájkou a cínem se stříbrem. V mým okolí to nikdo nedělá,ani dokonce v opravně elektra,kde mám známého...Takže budu muset sehnat někde cín. V našem městě - Ústí nad Orlicí nesehnatelné...
Proboha.... Sedni na bus, přijeď, mám doma z práce tvrdou pájku se 45% Ag ... A to bydlím tak "daleko" od tebe, že si můžem volat po PMR.

K pájkám a pájení - olovo s cínem tvoří EUTEKTICKOU slitinu, to znamená, že směs dvou kovů na sebe vzájemně působí tak, že se roztaví i zkrystalizuje najednou, ne nejdřív jeden kov a po něm teprve druhej - to by vedlo k vylučování krystalů jednoho kovu ze směsi. To ztuhnutí naráz je právě výhodný pro pájení - nedochází k tvorbě nedokonale spojitejch míst. Druhotnej využívanej efekt, i když v historii byl primární, je nízká teplota tavení směsi cín-olovo v rozmezí asi 250°C až 310°C podle vzájemnýho poměru složek, která neohrožuje měď a její slitiny ani železo při pájení - prostě teplota tavení samotný SnPb pájky je natolik nízká, že ani dlohodobým působením neohrožuje většinu dalších kovů používanejch v elektronice.

U bezolovnatý pájky je to horší, obecně bezolovo má vyšší teplotu zpracování - a proto se místo olova do něj přidává stříbro, měď a další kovy, který mají za úkol usnadnit zpracování pájky (snížit teplotu tavení) a zlepšit pevnostní vlastnosti spojů vzniklejch nerovnoměrným ochlazováním na místě vytvořenýho spoje - na to jsou všecky bezolova v porovnání s olovnatýma pájkama extrémně citlivý, navíc jsou daleko míň pružný a tím i míň odolný proti zatížení spoje vibracema.

Proto mají obory, používající elektroniku v prostředí zvýšenejch vibrací nebo s požadavkem na extrémní spolehlivost spojů VÝJIMKU udělenou z €urochujerskýho nařízení o vyřazení olovnatejch pájek - jedná se o oblasti dopravy, vojenství a lékařství. Na rozmezí dopravy a vojenství jsou třeba i kosmický technologie - tam všude se I DNES MŮŽE POUŽÍVAT PÁJKA S OBSAHEM OLOVA - protože bezolovo není dostatečně spolehlivý.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod EKKAR 25. 10. 2015 00:44

zmarek20 píše:No minimalny obsah striebra aspon tie 2% , mam doma viablue pajku a ta ma 4% Ag.
Pokial chces dosiahnut co najlepsi zvuk z kabla , nedavaj olovene pajky.
....)
A čím to má v domácích podmínkách podle tebe zapájet? Zalepit wrighley´s spearmint nebo na to hodit sopel? Tohle může tvrdit jedině technickej ignorant, kterej nechápe důvody používání/nepoužívání olova do pájek a jediný co mu proniklo do nitra kraniální dutiny je "olovo je neekologický"... K čertu se všema ekoteroristama!
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod farnell 25. 10. 2015 05:57

Vo vsetkom s Ekkar-om suhlasim.

Jeden, jediny raz som skusil pajku v pomere tusim 60%Sn40%Cu...
A to bolo prvy a zaroven posledny raz co som ju pouzil.
S konvencnou trafopajkou sa to jednoducho nedalo pretavit bez toho aby netrpeli aj ostatne spoje.

Ak pajka obsahuje 2-4% farebneho kovu tak to este pochopim. No nepochopim chujov co budu tvrdit ,ze bezolovo je lepsie.
Hlavne ak je dokazane a podporuje to, to co napisal ekkar ,ze taketo spoje praskaju.
Mam skusenosti s autorádiom,kotlom a s inou elektronikou kde skutocne doslo k "studenaku" následkom pouzitej pajky s uzasnou ROHS certifikáciou.
A to nevravim o tom ,ze odtavit takyto cin z DPS obycajnou trafopajkou je doslova sizyfovske usilie.
--- lekár sa pýta pacienta "Vy ste sprostý, alebo sa robíte?"--- pacient odpovedá "Nie ,nie som sprostý , prečo by som sa robil?"--- Pravda prenosná a aplikovateľná na kohokoľvek.
farnell
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod mdeejay 25. 10. 2015 08:29

No tak to připájím obyč cínem a hotovo. Ten modrej kabel dám ke stínění a myslím, že to bude dobrý. :-))
Yamaha RX-V3067,Canton Ergo 91DC(+repro na 6.1),CA 640C V2,DAC Casea Cepheus,Supra EFFi+LoRad,Monster HTS800...Schiit Magni Uber2,HiFiman HE400i...TV Sony KDL-65XE9305,Sony UBP-X700...PC:i5 9440F, GTX 1060 6GB,16GB RAM(3000),MSI H310M PRO-VDH PLUS
mdeejay
Junior

Odeslat příspěvekod EKKAR 25. 10. 2015 14:13

farnell píše:...
Jeden, jediny raz som skusil pajku v pomere tusim 60%Sn40%Cu...
A to bolo prvy a zaroven posledny raz co som ju pouzil. ...
Neblbni, 40% Cu ne - to by byl regulérní BRONZ ... Jestli tam Cu byla, tak do 4% - slovem ČTYŘ procent - když je jí víc, tak už to má moc vysokou teplotu tavení. Samotná čistá měď má tavení při 1083°C (teplota jasně červenýho žáru), pro slitinu se 40% Cu odhaduju tavení někam na teplotu temně červenýho žáru - okolo 600 - 650°C ... Těch 40% si pleteš s olovnatýma pájkama, kde Sn60Pb40 je dost obvyklá kombinace, která někdy bejvá upravená na Sn63Pb37 nebo Sn60Pb37Bi03 a podobně.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod farnell 25. 10. 2015 15:34

Tak to je jedno uz si to mozno presne nepamatam, teda urcite.
No zarucene viem,ze mala viac medi ako tie 3-4%. Kupoval som to v jednom elektro obchode v par gramovych balikoch.
Este mi jeden ostal doma.
Ten cin bol pomerne "tuhy" na ohyb urcite viac ako bezny olovnaty ktory sa v rukach poddava.
A pri taveni mala trafopajka co robit. Jednoducho sa to aj pri dotyku hrotu tazko natavovalo takze tej medi tam bolo ozaj vysoke %.
Chovalo sa to tak ako ked treba natavit velku plochu s velkym tepelnym odporom. Dlho som drzal hrot v tej pajke kym sa to ako tak zalialo.
Vraj to pouzivali na letovanie menicov do repro sustav. ???
Dokonca ta pajka nema ani tavidlo. Je to plny cin.

EKKAR píše:Neblbni, 40% Cu ne - to by byl regulérní BRONZ ...

To asi sotva "regulerni" bronz. Ako rozne zdroje uvadzaju obsah Sn v bronze je okolo 5-40% podla pouzitia.
A ak by to aj bolo obratene tak to nebude bronz ale mosadz. T.Z. 60 – 80 % Cu a 20 – 40 % Sn.
--- lekár sa pýta pacienta "Vy ste sprostý, alebo sa robíte?"--- pacient odpovedá "Nie ,nie som sprostý , prečo by som sa robil?"--- Pravda prenosná a aplikovateľná na kohokoľvek.
farnell
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod EKKAR 25. 10. 2015 16:42

farnell píše:...
EKKAR píše:Neblbni, 40% Cu ne - to by byl regulérní BRONZ ...

To asi sotva "regulerni" bronz. Ako rozne zdroje uvadzaju obsah Sn v bronze je okolo 5-40% podla pouzitia.
A ak by to aj bolo obratene tak to nebude bronz ale mosadz. T.Z. 60 – 80 % Cu a 20 – 40 % Sn.
Ale jdi, ty brepto. Slitina MĚDI A CÍNU = Cu + Sn se jmenuje BRONZ, zatímco MOSAZ je slitina MĚDI A ZINKU = Cu + Zn - většinou to jsou jen ty dva kovy, samozřejmě existujou slitiny s dalšíma příměsema, který zajišťujou nižší teploty tavení, zlepšený mechanický vlastnosti atp a furt se tomu říká bronz nebo mosaz - ale určitě to není tak, jak píšeš, že by se jen obrácením poměru složek Cu a Sn stala z bronzu mosaz...

A naopak existujou slitiny, kterým by se normálně říkalo "mosaz", protože mají základ ve slitině mědi a zinku, ale obsahujou ještě třeba nikl, hnilík, stříbro (ano, OBČAS I stříbro), ale třeba taky kadmium nebo bismut - a takovým se pak "nadává" TOMBAK, ALPAKA (obchodní názvy) nebo podle výrobce "kastolin" (fa CASTOLIN). Obecně pro pájení se spíš používá slitin mědi se zinkem, protože zinek ze slitiny se snadno "váže na podklad" (PROČ - to snadno vysvětlí chemie pro střední školy, Becketovova řada kovů a pojem "elektronegativita" atd... - stačí poštudovat!!!) a usnadňuje tak rozlití pájky po spoji...

Jsem (krom jinýho) i oficiálně vyškolenej svářeč a páječ plamenem (ZK311-1 plus zkoušky na pájení tvrdýma pájkama) a mám v tom i jistou letitou praxi, takže o metalurgii musím leccos vědět - to pro případ, že by se ti moje argumentace nezdála bejt dostatečně pravdivá.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod farnell 25. 10. 2015 17:17

Čaro webu.
http://referaty.atlas.sk/prirodne-vedy/ ... 3/?print=1
Ale v principe mi to moze byt ukradnute.... :mrgreen:
Tak ci tak pri tom zlozeni co som ja napisal ten cin by este percentualne nemohol byt bronzom.
Alebo sa mylim?
--- lekár sa pýta pacienta "Vy ste sprostý, alebo sa robíte?"--- pacient odpovedá "Nie ,nie som sprostý , prečo by som sa robil?"--- Pravda prenosná a aplikovateľná na kohokoľvek.
farnell
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod EKKAR 25. 10. 2015 17:32

https://cs.wikipedia.org/wiki/Měď
https://cs.wikipedia.org/wiki/Bronz
https://cs.wikipedia.org/wiki/Mosaz
Další si můžeš najít v metalurgickejch tabulkách. V tom referátu jeho autor nesprávně napsal chemickou značku cínu = latinsky STANNUM = Sn tam, kde měl použít (správnou) značku zinku (latinsky ZINCUM = Zn). Takže i když myslel mosaz, napsal složení bronzu ....
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod farnell 25. 10. 2015 17:35

Wiki som pozeral...
No i tak plati ,ze aj s tym zlozenim co som napisal tak ten moj cin este nemoze byt echt bronz.
--- lekár sa pýta pacienta "Vy ste sprostý, alebo sa robíte?"--- pacient odpovedá "Nie ,nie som sprostý , prečo by som sa robil?"--- Pravda prenosná a aplikovateľná na kohokoľvek.
farnell
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod EKKAR 25. 10. 2015 20:21

No, dejme tomu, že by to byl asi takovej bronz, jako je maso v párkách v LIDLu za 65,- kaček (€ 2,30) kilo... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Tomu taky "mnoho nechybí, aby to vypadalo jako skutečný maso" .... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Ale aby se diskuse vrátila zase z5 k tématu, pájet by s tím 40%ním "měďocínem" určitě nešlo.... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod farnell 25. 10. 2015 20:58

Ale ved vravim nepamatam si kolko to presne bolo. Viem ,ze to cislo ma dost prekvapilo nakolko sa mi zdalo dost vysoke. Urcite sa s tym zle robilo...
Ci tam bolo 40 alebo 30% Cu tak vôbec pri nakupe nepadla zmienka o Pb.
Bolo to prezentovane ako Sn/Cu. Ja som spektralnu anayzu toho cinu nerobil.
A ako som uz napisal, v konecnom dosledku mi to je jedno.
Na tom ,ze cin bez olova je na h...o sa predsa nic nemeni.
--- lekár sa pýta pacienta "Vy ste sprostý, alebo sa robíte?"--- pacient odpovedá "Nie ,nie som sprostý , prečo by som sa robil?"--- Pravda prenosná a aplikovateľná na kohokoľvek.
farnell
Trvalý BAN

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků