Jaký zvolit reprokabel ??

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod dropadred 14. 12. 2018 10:16

Máš pravdu, ale také veci budeš počuť možno, keď budeš používať trebárs 13AWG kábel a 24AWG kábel alebo pri dĺžkach ako 15m a viac. Plus pár ďalších veľmi špecifických vecí. Ale najväčším potenciálnym činiteľom by bolo presne toto, hrúbka vodičov vo vzťahu k dĺžke kábla. Toto je to, kde by som začal, hlavne pre majiteľov starších zosilňovačov a majiteľov veľmi pažravých 4Ohm repro, tam už môže merací komponent zaznamenať aj 0,1dB stratu pri 14AWG a viac ako 6m dlhého kábla.

Ale inak, veľa šťastia s hľadaním rozdielu v stotinách dB, ak nie tisícinách v nedokonalých poslucháčskych miestostiach s dlhým časom medzi tým ako niečo počuješ na jednom kábli a na druhom.

Stačí mi čítať veci na prvej strane z výsledkov na túto tému
https://duckduckgo.com/?q=speaker+cable ... 3__&ia=web
a táto téma je tabu.

Bude rozdiel? Môže, samozrejme, a koľko? 0,01dB? Ako to je, že 3dB prispievajú k jasne rozdielnemu rozdielu v hlučnosti? Tak nejako.

Moje odporúčanie? Zmeň svoje myslenie z týchto tlachárien na realitu, ak sa chceš hrať, hraj sa s káblami za pár desiatok eur alebo to daj nejakému "hifistovi" (to je už viac ako nadávka ako kompliment) a on ti spraví esej na tom ako sa to porovná jeho 1000€/m/pár káblom a keď mu nepovieš ceny svojich, tak zistíš, že možno aj tvoj za 40€/pár ti zhodnotí, že to znie na jeho repro lepšie ako jeho exotika.

Takže čo keby sme prestali neustále prešľapovať na mieste a radšej si tie extra stovky eur priplatili na to, čo je na tom úbohom konci toho zlatom vyskladaného reťazca? Reproduktory? Slúchadlá? Už ste o nich počuli?

Príklad, práve mám objednávku na moje repro kábliky pre človeka, ktorý mal dilemu po čítaní tlacháren ako 6 príspevkov vyššie a bol pred krokom:
dám 910€/pár/repro a 200€ na káble
alebo
dám 1050€/pár/repro (mhm, mhm, tieto...stelesnenia Nitrianského audio sexu http://www.pachoaudio.com/stealth_midi#1 od pána Pacha) a 60€ za pár mojich káblov?
Myslím, že všetci vieme, čo si vybral a dobre spravil. Toť k prirovnaniu, že aj keby mal byť rozdiel +1dB v celom frekvenčnom rozsahu (a trebárs aj nerovnomerne "rozložený"), tak radšej si priplatim tie stovky na ten komponent na konci a dostanem trebárs extenziu ešte o 5-7Hz, teda trebárs z 45Hz na 40-37Hz (pri -3dB tolerancii) ako stovky za to, že budem celé poobedie prehadzovať káble a miešať elixír z posluchovej pamäte, aby som došiel k výsledkom.

A to, že aj niekoho žena počuje rozdiel nie je divné, všetko znie inak, skús to:
- otvor okno, zatvor okno
- maj sucho v miestnosti, maj Amazónsky prales v miestnosti
- buď nervózny, buď uvolnený
- buď triezvy, buď podnapitý
- buď unavený, buď odpočinutý
- maj na podlahe koberec, nemaj na podlahe koberec (pri repro).
Rýchlo zistíš, ako tieto základné ľudské a nábytkové stavy spravia reálny rozdiel.

Alebo je to skôr ego, že si myslíte, že akí ste majstri svetla, že ste vraj rozoznali rozdiel medzi dvoma kvalitnými káblami (rozumej toto = vhodná hrúbka, vhodné materiály, konektory s vhodnou kvalitou a prevedením kontaktov,...) a zrazu sa cítite, že vy proste počujete viac? Lepšie? Ste gepardi v audio posluchu?


Mimochodom, reagujem len kvôli tomu, lebo ma citoval dargy, inak som čítal ostatné a nemienil som vôbec reagovať, lebo môj postoj si prečítaj v tejto mojej eseji ale vo všeobecnosti som benevolentnejší, ži a nechaj žiť, ako sa vraví (až kým nepríde a niekto do mňa nerypne). Rešpektujem, že u niekoho nejde o to, čo sa reálne zmení ale čo si myslia, že sa zmení, veď...

...ako toto sú Hi-fi pilulky podľa EISA 2017-2018
https://www.amazon.com/Standard-Homeopa ... B0006NZHUE
je to dlhodobo nedostatkový tovar, to nie je med lízať vyhrať EISA ocenenie
Obrázek
Audio-GD R2R-11 > MrSpeakers Alpha Dog, Hifiman Edition XS; Dragonfly Red > ...Noble Uni, Fiio FH5
dropadred
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kychtax 14. 12. 2018 12:20

pěkně sis to zdůvodnil. S tím se dá žít a netrápit se dál kabely.. 8-) Potichu závidím.. :-D
ATC SCM 40, Primare A32, RME ADI 2 Pro AE, kabely kychtax
kychtax
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod zino333 14. 12. 2018 18:07

No si predstavte že som to prečítal celé. A po prečítaní sa teda cítim že počujem viac. Lepšie. Ďakujem Ti. :)
Hifiman EF600 + Schiit Lyr 3 > Meze 109 Pro + Hifiman HE6se V2
zino333
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Maathes 14. 12. 2018 18:33

no asi mám jasno a nechám ty co mám... jen poslední otázka,je rozdíl jestli mám ten kabel v terminálu zašrubovaný a nebo v banánku nasunuty ?
Maathes
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dargy 14. 12. 2018 19:19

dropadred: ja už na fórach nemienim nikoho presvedčovať esejami, ani meraniami ani vysvetľovaním. najlepší radca sú aj tak každého uši. 90% ľudí ktorí vedia počúvať hudbu rozdiely počuje. Ja to vravím z vlastnej skúsenosti a nie z teórii ktoré si napísal vyššie. To, že charakter zvuku sa mení zložením, tienením, použitým materiálom, ktorý každý ma inú vodivosť, indukčnosť, kapacitu, odpor, a pritom každý parameter ma iný vplyv na zvuk. To sú takmer nekonečné možnosti laborovať s výsledným zvukom. Mňa dohady teórie vôbec nezaujímajú. Kľudne ťa pozývam na posluch v realite a dones si so sebou kopec prístrojov na meranie a vysvetlíš mi to pri kávičke. Rád sa nechám presvedčiť, že je to psychoakustikou, ale doteraz som každého neveriaceho pri konfrontácii s realitou presvedčil. Káblov a kombinácii je toľko, že ani týžden ti stačiť nebude ale na to aký rozdiel je medzi dvoma reprokáblami mi bude stačiť 5 minút. Berieš? Ak áno ďalej prosím pokračuj v súkromných správach. Dík.
k pc pripojeny av receiver yamaha rx-v557 + set 5.0 gle407
dargy
Junior

Odeslat příspěvekod zino333 14. 12. 2018 20:26

Ja chcem byť u toho ak sa dohodnete a pozerať sa na jeho reakcie.
Hifiman EF600 + Schiit Lyr 3 > Meze 109 Pro + Hifiman HE6se V2
zino333
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod marts 14. 12. 2018 21:38

Blbé je, když se hledání těch správných kabelů a jejích následné porovnávání stane posedlostí a posluchači pak nedopřeje klidného poslechu. (ta věčná otázka: "nebude tamten kabel ještě lepší anebo snad támhleten?")
"Life is a game you can't win. But it may be quite a lot of fun playing it."
marts
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dargy 15. 12. 2018 05:55

Ani nie. Vo väčšine prípadoch sa vyberá z dvoch káblov. A práve preto, prečo píšeš. Ja síce vo svojom čase skúšam kadejaké kombinácie, ale to preto, aby som približne vedel, aký majú charakter a čo spôsobujú.
dargy
Junior

Odeslat příspěvekod Maathes 22. 12. 2018 11:10

Má nějaký vyznam dávat super kabel i na centrální reproduktor ??
Maathes
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Milos66 22. 12. 2018 12:08

Stredový kanál v DK má najviac informácii. Ja by som tam tkaničku určite nedával.
Milos66
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod marts 22. 12. 2018 12:50

Na střed určitě též použít plnohodnotný kabel.
A těmi informacemi je myšleno mluvené slovo, předpokládám.
"Life is a game you can't win. But it may be quite a lot of fun playing it."
marts
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Milos66 22. 12. 2018 13:07

Nie len slovo. Všetko čo je v strede scény a nie je toho málo.
Milos66
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Maathes 22. 12. 2018 14:04

rozhodl jsem se totíž vyrobit tyto kable(ne uplně tyto ale podobné)
https://www.youtube.com/watch?v=XZT8KBqcx24
a napadlo mě udělat i pro centr-jak píše kolega centr je využity asi nejvíc při filmu...jaký průřez by jste volili ? 4žilovy4x1,5mm2 cysy a udělat dvoužíloy třeba 2x3mm2 ?
Maathes
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Milos66 22. 12. 2018 16:08

V pohode. Len to tak nespájkuj ako ten mentál v tom videu. Ako keby lepil lastovičie hniezdo. Takéto návody by som zakázal publikovať pre verejnosť.
Milos66
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod merhaut 22. 12. 2018 16:24

KLOTZ SCFR240T 2x4mm2, v repro i zesu pořádně dotáhnout naholo. Dlouhodobě spolehlivé profesionální řešení za pár stokorun. Vliv na zvuk 00NIC. Nenechte se balamutit. Testováno na lidech v naší poslechovce:-)
elektrotechnik: specializace měření a regulace/automatizace, více jak půlstoletí též fanda do hi-fi a bigbítu
merhaut
Poslední varování

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků