Jak přehrávat .avi apod. 16:9?

Hifistudia, hifibazary a témata týkající se AV, která nelze zařadit do ostatních sekcí

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod radim 2. 1. 2019 18:53

Při přehrávání videosouboru s libovolným poměrem pixelů na výšku a šířku se mi na počítači stále zobrazuje úzká nudle uprostřed. Jak dosáhnu toho, aby mi to hrálo přes celou obrazovku 16:9? I soubor s poměrem 1920:1080 (což je 16:9) se mi přehrává jako úzký pruh uprostřed. Nechápu proč a nevím, co mám kde změnit.
radim
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jito 2. 1. 2019 19:07

Co,na čem,čím?
Chápeš?
jito
HD SATan
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod radim 2. 1. 2019 21:39

Ne. :-)
No píšu v počítači, v notebooku. Zkoušel jsem různé přehrávače, ale nic. Ve VLC to šlo aspoň trochu, ale na celou výšku displeje to stejně nešlo roztáhnout. Po stranách pruhy nejsou, jenom nahoře a dole.
radim
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tombas 3. 1. 2019 00:18

Prakticky každý přehrávač má v nastavení pro přehrávání volbu "aspect ratio", což znamená poměr stran. Většinou je tam další volba original, 4:3, 14:9, 16:9... a další. Nejlepší nastavení je zpravidla original, pokud je video soubor správně naripován. Pak už to jen pustit na "full screen" a je to.

-- 3. 1. 2019 00:21 --

Ještě pokud je originální poměr stran filmu např. 21:9, tak logicky vždy budou nahoře a dole černé pruhy, aby se obraz nedeformoval.
Ještě se můžeš podívat na nastavení "video", kde by měl být správně definován monitor, tj. 16:9, pokud máš takový monitor a ne třeba 4:3.
tombas
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jito 3. 1. 2019 06:25

Alespoň víme,že to přehráváš v VLC(to je ta otázka Čím)
Když dáš Video-Zvětšit nebo Poměr stran,tak to nic nedělá?
jito
HD SATan
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod radim 3. 1. 2019 10:36

No nejčastěji ten noťas připojím přes HDMI k telce, která je 16:9. Stejně jako displej notebooku. Ale nikdy se mi to nepodařilo zobrazit bez těch pruhů, ať už .avi nebo .mkv.
Full screen udělá akorát to, že odstraní záhlaví okna a hlavní panel Windows dole, ale na odstranění černých pruhů dole a nahoře nemá vliv.
Čili jestli to správně chápu, mám se zkusit porýpat v nastavení přehrávače. To zatím moc úspěšné nebylo, ale zkusím dál. To přepínání Original, 16:9 atd. v těch přehrávačích jsem zkoušel, ale bezvýsledně. Škoda, že sem nejde hodit screenshot, jak vypadá ten soubor 1920:1080. Jsem se tak radoval, že jsem konečně našel správný formát - a zase ***.
Naposledy upravil Nick Cave dne 3. 1. 2019 10:40, celkově upraveno 1
Důvod: odstraněn nevhodný výraz
radim
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jito 3. 1. 2019 12:46

Už to chápu.
Další,který se pokouší předělat film z kino verze na TV verzi.
To ty pruhy vidíš poprvé?Film natočený pro kino distribuci je má vždy.
A nejdou zrušit bez deformace obrazu.
To je tak,když někdo celý život kouká na filmy v telefonu,a pak si koupí televizi....
jito
HD SATan
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tombas 3. 1. 2019 16:52

Ještě mě napadlo špatně nastavené rozlišení TV. V TV by mělo být na HDMI vstupu nastaveno "pouze skenování" a na grafické kartě v NTB pro rozšířenou plochu správné reálné rozlišení TV.
tombas
Pokročilý
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků