FLAC vs. MQA

Hifistudia, hifibazary a témata týkající se AV, která nelze zařadit do ostatních sekcí

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod VashCZ 9. 4. 2018 22:01

zino333 píše:Hans Zimmer - Live in Prague

Tento koncert som mal šťastie absolvovať dvakrát naživo a album mi tento zážitok vždy dokonale sprostredkuje. Navyše Tidal má k dispozícii Master nahrávku (MQA) a kvalita je vynikajúca!


Co to je MQA nahrávka Hans Zimmer Live in prague? Kde to sebrat?
Na koncertě jsem byl a teda kravál to byl velkej. Poslouchám hlavně hard rock, takže jsem zvyklý, ale jak se na straně arény lámal zvuk... fuj fuj.
Taky mám Blu Ray, ale tam je spousta nástrojů upozaděných.
Nejlíp nakonec pro otce vychází kompresované nahrávky z youtube.

Mě dá se říct neuchvátila ani jedna varianta, jinak samožřejmě živák byl z toho asi nejlepší, babičky čuměly ještě hodinu potom :-D.
VashCZ
Junior

Odeslat příspěvekod zino333 10. 4. 2018 06:47

@VashCZ: Tidal je streamovacia služba. Konkurencia Spotify alebo Apple Music. MQA je vysokokvalitný bezstratový formát. Keď to porovnám s FLAC verziou u Spotify, je MQA zreteľne detailnejšie. Áno, tiež mám pocit, že niektoré nástroje sú občas trochu v úzadí, ale napriek tomu je to kvalitne nahrané a mne veľmi pripomína zážitok z koncertu. Sedel som v predných radách.

Chodím na koncerty filmovej hudby a väčšinou je to gala s veľkým orchestrom (top je v našich končinách asi Hollywood in Vienna). A mne sa to práveže páčilo, že Zimmer z toho urobil rockovú show. Ja som si to parádne užil. Nj, babičky to asi nečakali... :D
Hifiman EF600 + Schiit Lyr 3 > Meze 109 Pro + Hifiman HE6se V2
zino333
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod VashCZ 10. 4. 2018 20:25

Tidal free trial... no nezní to špatně, asi konečně musím zprovoznit ty svý slavný repráky, abych si to potvrdil.

Tam je i rozdíl v závěrečný kompresi?
VashCZ
Junior

Odeslat příspěvekod zino333 10. 4. 2018 20:51

Čo myslíš pod záverečnou kompresiou? Ak počúvaš Master nahrávky (MQA), zvuk je bezstratový, nekomprimovaný. Rovnako pri Tidal Hifi, kde ide FLAC stream. MQA je pokročilejšia technológia a dosahuje vyššej kvality ako FLAC. Preto ani nie každý album je dostupný v MQA, ale len zopár. Ponuka sa postupom času rozrastá.

Free trial neviem či to umožňuje. Tidal Master je dostupný len v najdrahšej verzii predplatného.
Hifiman EF600 + Schiit Lyr 3 > Meze 109 Pro + Hifiman HE6se V2
zino333
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lithrai 11. 4. 2018 05:49

O MQA tu píšete zavádzajúce informácie. To je určite stratový formát.
lithrai
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod VashCZ 11. 4. 2018 16:44

Určitě.

Teď jsem se teda mrknul na wiki:
MQA encoding is lossy;[10] it hierarchically compresses the relatively little energy in the higher frequency bands into data streams that are embedded in the lower frequency bands using proprietary dithering techniques.
Other than the sampling and convolution methods, which were not explained by MQA in detail, the encoding process is similar to that used in XRCD, HDCD and aptX.

Ale zvukově to asi nebude horší než dosavadní metody.
Mě šlo stejně spíš o ten master, ale tam je to pořád stejný. Ta nahrávka je jen v jiném formátu.
VashCZ
Junior

Odeslat příspěvekod zino333 11. 4. 2018 17:37

Áno, je to stratová kompresia, mylne som napísal bezstratová. Sorry. Ale to nemení nič na fakte, že je to pokročilá metóda kompresie. A moje uši teda počuli veľký rozdieľ medzi Master nahrávkami oproti FLAC. Je tam počuteľne lepšia kvalita. Ja len dúfam, že MQA sa bude rozširovať viac a viac. Minimálne streamovacie služby by mohli.
Hifiman EF600 + Schiit Lyr 3 > Meze 109 Pro + Hifiman HE6se V2
zino333
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod The Wolverine 11. 4. 2018 20:32

MQA je ztrátový kompresní formát (či spíše kontejner), který slouží k tomu, aby mohlo být streamováno v Hi-Res při nižším datovém toku. Nicméně pokud by byl k dispozici ke koupi a stažení ten stejný master v MQA a FLAC, tak bych volil samozřejmě FLAC. Osobně doufám, že se MQA moc nerozšíří, resp. zůstane doménou jen streamovacích služeb, kde ovšem uživatel bude připlácet za něco, bez čeho by se s kombinací FLACu a vysokorychlostního internetu obešel. Na rozdíl od FLACu je totiž MQA zatíženo licencí, což se líbí vlastníkovi (Meridian), ale cenu skladeb by to akorát zvýšilo a úplně zbytečně. Další problém je u hardwaru, protože DAC musí mít pro plné využití MQA dekodér, což jej zase zbytečně prodraží.
Schiit Bifrost 4490 ► Schiit Asgard 2 ► Audeze LCD-X │ Grado GH4
Marantz PM7000N ► Bowers & Wilkins 684
The Wolverine
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod _daRK 11. 4. 2018 21:50

Kdesi som čítal, ze u výrobcov HW je tento formát v nemilosti a napr. Schiit vyhlásil, že ho nebude podporovať. Možno je problém v licencii, podobne ako kedysi mp3.
HP: Hifiman Edition XS
IEM: FiiO FH7,iBasso IT04
DAC/Amp: Lotoo Paw S1,Chord Mojo,HibyR3,iBasso CF01
Iné: Sony WH-1000XM5,LinkBuds S
TV/Audio: SONY KD-55XF9005;Yamaha RX-V683 ► DALI Zensor 3+Yamaha NS-SW200; Triangle Elara

Predaj: iBasso IT01s, IT04, FH7
_daRK
Pokročilý

Odeslat příspěvekod hifionania 12. 4. 2018 02:20

Vysvetli mi dakto ako môže byť stratový formát lepší ako bezstratovy? Už mi to cele príde ako deja vu.
Mne to skôr celé príde tak, že ľudia sú už unavení z hľadania a preto sú ochotní uveriť dačomu čo vlastne už nepočujú.
Je to menej únavné ako hľadať detaily a nedostatky v bezstratovom formáte prípadne byť sklamaní z toho co dakto "bezstratovo" vyrobil.
A teda je evidentné, že dobrú a kvalitnú hudbu už ťažko nájdeme.
hifionania
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod zino333 12. 4. 2018 06:54

Tak všetci majú možnosť si vyskúšať Tidal Master, počúvnuť si MQA nahrávky a porovnať s FLAC súbormi toho istého albumu alebo jednoducho s Tidal Hifi verziou albumov, ktoré sú stremované vo FLAC. Pre mňa akékoľvek porovnávanie vždy dopadlo celkom jednoznačne a rozdiely som počul zásadné a bez nejakej väčšej námahy v ich hľadaní. Vždy bola najkvalitnejšia nahrávka MQA u Tidalu.

Je zbytočné sa tu o tom naťahovať. Ako som napísal, každý si to môže skúsiť doma sám. Debatovať o tom na fóre bez vlastnej skúsenosti je len veštenie z kryštálovej gule.

A okrem iného, je tu z toho zbytočný OT, ktorý by sa aj tak mal zmazať. Alebo presunúť do nového vlákna, kde by sa v tom dalo pokračovať a prípadne by tam viacerí mohli napísať svoje reálne skúsenosti po odskúšaní a nie len ničím nepodložené a vyveštené domnienky.
Hifiman EF600 + Schiit Lyr 3 > Meze 109 Pro + Hifiman HE6se V2
zino333
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod NOWOCAYN_2 12. 4. 2018 07:05

zino333 : skus to MQA (ked ho las fyzicky v PC) zmenit na Flac, alebo VAW. V slepom teste rozdiel NEROZPOZNAS, ani ked sa pokakas. Tu pojde o lepsi mastering... Meridian sa asi dostali k inym masterom roznych albumov. A ty si naletelnaletel, ze za ten zvuk moze "extra super kuzelna kvalita" MQA...
NOWOCAYN_2
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod zino333 12. 4. 2018 17:00

@NOWOCAYN_2: Ale prečo by som mal niečo také skúšať? Jednoducho som si vypočul A aj B a vybral som si z toho to, čo bolo kvalitnejšie. Žiadne ďalšie laborovanie pre mňa nemá žiaden zmysel. Proste pre mňa je holý fakt, že z toho čo som ja všetko vyskúšal u seba doma, mi hrá Tidal Master najlepšie. A je mi jedno či to streamujú v MQA alebo v hocičom inom. Dôležité je len to, že mi hrá aktuálne Tidal Master zo všetkých mne dostupných zdrojov najlepšie. Ak mi k tomu odpadá hocijaké sťahovanie súborov a častokát načierno a patálie s prehrávaním napríklad v aute, potom opäť službu, ktorá mi nielen kvalitne hrá ale ešte mi aj extrémne uľahčuje používanie, len privítam s otvorenou náručou. Každý má možnosť zvoliť si čo mu najviac vyhovuje. Ja som si vybral.
Hifiman EF600 + Schiit Lyr 3 > Meze 109 Pro + Hifiman HE6se V2
zino333
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod VashCZ 12. 4. 2018 17:20

...no... klidně bych Offtopic fakt převedl do samostatného threadu, ať to tu není zaprasené.

Já si to snad budu moct poslechnout. Ale kdyby někdo koupil a nahrál nám druhou verzi na porovnání, tak by to nebylo špatné :-). http://store.acousticsounds.com/d/13101 ... t_Download
Taky bych zkusil toto, ale nedá se regnout kvůli neupdatované Captche. http://forums.ffshrine.org/showthread.php?t=220601
VashCZ
Junior

Odeslat příspěvekod martas38 12. 4. 2018 19:24

Bezztrátový formát nemůže být nikdy horší než ztrátový, pokud oboje pochází z totožného záznamu. Taky bych to viděl na dva různé zdroje, ostatně flaců vyrobených z mp3 se poflakuje internetem spousta. Pomohlo by to prohnat nějakým Spek a porovnat oba grafy. Taky je možné, že se u toho MQA na základě nějakého algoritmu něco dopočítává až při přehrávání a ono to pak zní líbivěji, ale netuším, jaký by to bralo výpočetní výkon přehrávacího zařízení a moc se mi to nezdá.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků