LP vs CD u nových nahrávek

Hifistudia, hifibazary a témata týkající se AV, která nelze zařadit do ostatních sekcí

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Hesperus 2. 7. 2017 16:10

Zdravím,
porovnával někdo kvalitu zvuku u současných nahrávek na CD a LP?
Všiml jsem si, že poslední dobou se znovu rozmáhají LP a spousta umělců vydává nová alba i na nich. U spousty nahrávek se mi zdá, že postrádají dynamiku a předpokládám, že to je špatným masteringem. Tak jsem začal trochu pokukovat po gramofonech a jde mi hlavně o kvalitu nahrávek na LP, jestli je stejná jako na CD.
Tuší někdo, jestli se to na LP nahrává zvlášť? Mě napadlo, jestli neudělají digitál - z něj CD a pak to samé jen převedou na analog a LP.

Nevím, jestli jsem se vyjádřil správně - chodu studií nerozumím, tak to raději shrnu:
1. varianta:
analogová nahrávka -> přímo LP
2. varianta:
analogová nahrávka -> udělají digitální master (CD kvalitu) -> převedou na analog -> LP
Samsung Galaxy S22 Ultra, Beyerdynamic Lagoon ANC
Schiit Asgard 2, Sennheiser HD595, Focal Elear
Ryzen 9 5900X, RX 6700 XT, 32GB RAM, Samsung 980 M.2 1TB, MSI Tomahawk B550, Fractal Design Ion+ Platinum 660W, Antlion modmic
Hesperus
Junior

Odeslat příspěvekod Petulda 3. 7. 2017 08:00

Analogových nahrávek dnes vzniká naprosto marginální minimum. Většina studií nahrává rovnou do digitálu.

Mastering pro vinyly a pro (SA)CD se z podstaty věci liší díky RIAA korekci, proto porovnávání zvuku (SA)CD a LP bude vždy porovnávání jablek a hrušek.

Loudness war dnes vládne jak u CD, tak u LP. Stejně tak špičkový zvuk lze při využití možností formátu dostat jak z LP, tak z CD.

Špičkový zvuk z LP je podle mého názoru výrazně dražší (komponenty) než špičkový zvuk z CD. Proto jsem se já (zatím) analogové větve sestavy zbavil.
Noble Audio Sunrise
Denon DCD-2020
Parasound Halo Integrated
Focal Electra 926
JBL LS 120P
Petulda
Trvalý BAN


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků