SPOTIFY (alebo ako som zmenil pohľad na posluch hudby)

Hifistudia, hifibazary a témata týkající se AV, která nelze zařadit do ostatních sekcí

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod martin.blader 5. 4. 2015 09:32

voltaren: No já mám s tím obecným tvrzením, že co je vědecky dokazatelné, je i vnímatelné, zásadní problém. To přeci evidentně není pravda. Vy jste třeba svými smysly schopen vnímat ultrafialové záření? Nebo vidět atomovou strukturu hmoty? Nebo rozdíl barvy mezi 540 a 540,1 nm? Až bych řekl, že je to přesně obráceně - že většina věcí kolem nás vnímat nejde a že o nich víme jen díky tomu, že jsme je změřili, případně že plynou z teorie.

A aplikovat to lze i přímo na zvuk. Například neuslyšíte frekvenci 50 kHz, přestože ji lze změřit. A stejně tak například neuslyšíte zvuk slabší než práh sluchu, přestože jej lze změřit. V hlučném prostředí pak třeba ani neuslyšíte spadnutou minci, přestože to vydá zvuk nad prahem sluchu. Slyšet toho dle okolností není spousta, čehož mimochodem přesně využívají ztrátové formáty. Stačí pouhá čtvrtina informace oproti CD, ale zní to pořád téměř stejně, což mně osobně přijde úžasné a jen to ukazuje, jak omezeně naše smysly vnímají.

Sám jste to ocitoval. Stojí tam "slyšet rozdíl", ne "slyšet, že hraje hudba".
martin.blader
Junior

Odeslat příspěvekod voltaren 5. 4. 2015 10:03

martin.blader "Vy jste třeba svými smysly schopen vnímat ultrafialové záření?" Každý človek to pociťuje (je nesvoj, zmätenosť a pod). Otázne je či to chce vnímať. "V hlučném prostředí pak třeba ani neuslyšíte spadnutou minci, přestože to vydá zvuk nad prahem sluchu." Nepleť jablká s hruškami. Je jasné, že v mnohonásobnom hluku zvuk mince zanikne. To nie je príliš šťastné prirovnanie k hudbe. Ak nerozumieš o čom píšem, potom radšej nekomentuj. Ak si zástanca dogiem, tak buď. Mne je to šum-fuk. Vedomé klamstvo ja považujem za sekárstvo. Položím ti otázku: Existuje Boh? Niektorí ľudia tvrdia, že nie (nie je to vedecky dokázané). Iní tvrdia, že existuje. Vnímajú Ho, cítia Jeho prítomnosť. To nie je domýšľavosť. Ďakujem za pochopenie.
voltaren
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod MHOE 5. 4. 2015 10:10

<spoiler alert>Diskuze die-hard objektivisty s die-hard subjektivistou.</spoiler alert>
DESKTOP: Roon | Fiio R7 | Susvara (mod)
PORTABLE: Roon | Fold3 | Deva Pro (mod) + LinkBuds (eq)

MEASUREMENTS: MiniDSP EARS | Fulla 2 | HD650

REVIEWS: Viz "Web" v profilu
MHOE
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod martin.blader 5. 4. 2015 10:22

Nepociťuje. A hlavně není vidět očima, což je smyslový orgán, kterým koukáme. Tvrzení, že co lze změřit, lze i vnímat, zkrátka zcela evidentně neplatí. Pokud se vám nelíbí příklad s ultrafialovým zářením, vyberte si jakýkoliv jiný zaměřený třeba na tu omezenou rozlišovací schopnost oka.

To je velmi dobré přirovnání, protože v nahrávce, kde jsou hlasité zvuky, zaniknou slabé zvuky, které by samotné byly slyšet. Což, opakuji, mimo jiné využívají ty ztrátové formáty. Vztah k hudbě to tedy má velmi blízký.

Nejsou a ani z principu nemohou být důkazy pro nebo proti bohu, je to jen otázka víry. Nevím, jaký to má mít vztah k diskuzi.
martin.blader
Junior

Odeslat příspěvekod zino333 5. 4. 2015 10:54

voltaren píše:zino333 s tým tvojím subjektívnym testom si pobavil. Odporúčam najskôr zájsť k ušnému lekárovi, potom zakúpiť kvalitnejšie komponenty (prípadne navštíviť posluchovú miestnosť) a začať počúvať LP, SACD, Hi-Res (FLAC).

Ak sa bavíš, teším sa s tebou. K ušnému mi netreba a nie každý máme na kvalitnejšie komponenty. Mne zatiaľ stačí to čo mám a mám z toho dokonca radosť. O tom je pre mňa hudba. O radosti.

voltaren píše:martin.blader Kriticky uznal? Povedal by som, že subjektívne priznal hluchotu.
...
PS: Odporúčam zino333 urobiť seriózny test (jazz, classic, blues, rock).

On to ale napísal dobre. Kriticky som uznal, že zásadný rozdiel nepočujem. Ak máš s tým problém, potom je to problém tvoj. Nemusíš byť hneď sarkastický. Ja z teba tiež blba nerobím.

A prečo by som mal robiť akože "seriózny" test na tebou menovaných žánroch? Ja som si ho urobil na hudbe ktorú mám rád, ktorú počúvam a ja ho za seriózny považujem. Prečo by som mal hľadať nejaké nedostatky na hudbe, ktorú nebudem počúvať? Alebo ty si v obchode skúšaš veci, ktoré by si nikdy nenosil alebo si nekúpil? Ja to nerobím a nikdy robiť nebudem. V tej hudbe tým narážam hlavne na blues a jazz. Blues nemusím vôbec a jazz dokážem počúvať len naživo v nejakej dobrej kaviarni. Doma si ho nepustím. Classic a rock si vypočujem naopak rád. Rovnako si rád vypočujem elektronickú hudbu. Ale je to snáď menej kvalitná hudba, pretože sa tebe možno nepáči, alebo preto lebo ty ju považuješ za menejcennú? Opäť - je to len tvoj problém.

Ja som tým svojim "testom" len opísal to, ako to vnímam ja a k akým záverom som dospel. Je to môj názor a nikomu he nevnucujem. Rovnako je mi úplne ukradnuté čo si o tom ktokoľvek myslí. Každý si z neho zoberie čo uzná za vhodné. A nakoniec nikomu nič nebráni v tom, aby si to otestoval doma sám s vlastnými komponentami a s vlastnými ušami.
Hifiman EF600 + Schiit Lyr 3 > Meze 109 Pro + Hifiman HE6se V2
zino333
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod voltaren 5. 4. 2015 11:11

martin.blader "Nepociťuje. A hlavně není vidět očima, což je smyslový orgán, kterým koukáme." Protirečíš si. Reč bola o žiarení (ktoré človek nevidí, ale cíti). Ak chceš klamať, kľudne klam. Podľa teba, keď v MP3 nie je počuť napr. vrznutie stoličky huslistu (je to iba jeden z mnohých príkladov) nie je to počuť ani v Hi-Res FLAC? V tom prípade nie je čo komentovať. Vedome klameš. S tým Bohom som ti naznačil presný problém empétrojkarov. Ak si to nepochopil, nevadí. Veríš mi, že mám dom, ktorý má dvasať dverí a 16 okien? Videl si ho? Veríš? Neveríš? Viac ku konšpiráciam nemám čo povedať.
voltaren
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rada25 5. 4. 2015 11:13

v pořádku chalani,nehádejte se...
hlavní je si muziku a poslech jako takový užívat.nás pár"postižených" uspokojí lossless,většině naopak stačí mp3.ve svém okolí vím o spoustě lidech kteří ani nevědí co lossless a bezztrátový formát znamená.následují dotazy typu-co to že ten flac je?lidé si uvykli standardu typu poslechu cd z mikrověže nebo stáhnutí mp3 z pc.o formátu lossless jako takovém toho spousta z nich neví...
na ven:ibasso dx160, ibasso it04,
doma:aune s6 pro,aune s7 pro, hifiman Ananda,Deva,Arya
Rada25
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod voltaren 5. 4. 2015 11:19

zino333 Z nikoho nerobím blba (to nie je môj štýl). Nikto ti nevnucuje štýl hudby. Spomenul som to preto, lebo tam sa najskôr dajú odhaliť rozdiely. Zaráža ma, že pri vážnej hudbe si to nepostrehol (tam to jasne počuť). Nikto ti tvoj test neberie, no nie je objektívny. "Ale je to snáď menej kvalitná hudba, pretože sa tebe možno nepáči, alebo preto lebo ty ju považuješ za menejcennú?" Toto nepotrebuje žiaden komentár. Ak si to tak pochopil, je mi to ľúto. To je všetko. Viac nie je čo dodať.
voltaren
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod zino333 5. 4. 2015 11:34

Však ale ja ho ani objektívne neprezentujem. Od začiatku hovorím o tom, ako to vnímam ja. A blba si zo mňa robil. Už len tým, že si mi vkladal do úst tvrdenia, že som hluchý alebo že si mám urobiť "seriózny" test. Nehraj sa teraz na niečo iné... Zbytočne.

Ale zamyslime sa teda nad objektivitou vs. subjektivitou. Je potom objektívne tvrdiť naopak, že rozdiel medzi FLAC a kvalitným 320 OGG bude "obrovský"? Je to rovnako subjektívne tvrdenie ako to, že nie. Minimálne už len kvôli tomu, že (odvážne si dovolím tvrdiť) viac ako povedzme 80% obyvateľstva v SR alebo ČR nebude mať doma kvalitnejšiu zostavu ako mám napríklad ja. Subjektívny je tu každý jeden príspevok na tomto fóre.
Hifiman EF600 + Schiit Lyr 3 > Meze 109 Pro + Hifiman HE6se V2
zino333
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod martin.blader 5. 4. 2015 11:53

voltaren: UV záření není nijak smyslově vnímatelné, to je celé. Ale nehádejme se o maličkostech. Zkrátka jste napsal, že vše co je měřitelné (nebo doslova fyzikálně dokazatelné), je vnímatelné. A to prostě evidentně není pravda. Nechce se po vás nic víc, než abyste to uznal. Nebo nějak dokažte, že například dokážete smysly vnímat fyzikálně dokázanou atomární strukturu materiálu - troufám si ale předjímat, že to nedokážete.

Nedomýšlejte si, co tvrdím o MP3. Celou dobu se tu s vámi bavím výhradně o tom výroku, že vše, co je měřitelné, je vnímatelné. To, že není slyšet rozdíl mezi FLAC a MP3, jste ode mě nikdy nemohl slyšet.
martin.blader
Junior

Odeslat příspěvekod MHOE 5. 4. 2015 12:05

To martin.blader:

Ty jsi osobně objektivně otestoval VŠECHNY jednotlivce lidské rasy, kteří se kdy pohybovali na naší planetě (nebo možná i mimo ni, kdo ví, jak to všechno je...), aby sis troufal tvrdit, že nikdy neexistoval a ani neexistuje minimálně jeden člověk, který např. to UV záření nějak smyslově vnímat dokázal/dokáže?

Nebudu tuto debatu rozvádět dále, neboť by to dopadlo úplně stejně jako minule... Spíš to píšu ve stylu "chytrému napověz, hloupého kopni". Ne, že bych si o někom v této diskuzi myslel, že je hloupý - to určitě ne. Spíš mi jen připadá, že tvé smýšlení ve stylu "co nebylo objektivně prokázáno, neexistuje/nemůže být bráno vážně" je dost zpátečnické.

A vůbec - Co to je vlastně to "objektivní testování/prokazování"? Nějaký dokonalý omnipotentní test? Nějak si nejsem vědom toho, že by něco podobného v naší realitě existovalo. Ale to už bychom zašli příliš mimo téma...
DESKTOP: Roon | Fiio R7 | Susvara (mod)
PORTABLE: Roon | Fold3 | Deva Pro (mod) + LinkBuds (eq)

MEASUREMENTS: MiniDSP EARS | Fulla 2 | HD650

REVIEWS: Viz "Web" v profilu
MHOE
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod voltaren 5. 4. 2015 12:26

martin.blader Vo všetkých príspevkoch hovorím o kvalite zvuku a dávam k nim obrazné prirovnania. Snáď už pochopíš. Inak MHOE má pravdu.

-- 5. 4. 2015 13:27 --

zino333 Ako povieš. Máš pravdu. Medzi MP3 a FLAC nie je rozdiel. :-)
voltaren
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod zino333 5. 4. 2015 12:48

voltaren píše:zino333 Ako povieš. Máš pravdu. Medzi MP3 a FLAC nie je rozdiel. :-)

A to som povedal? ;-)
Hifiman EF600 + Schiit Lyr 3 > Meze 109 Pro + Hifiman HE6se V2
zino333
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod voltaren 5. 4. 2015 13:14

zino333
-Však ale ja ho ani objektívne neprezentujem. Od začiatku hovorím o tom, ako to vnímam ja. A blba si zo mňa robil. Už len tým, že si mi vkladal do úst tvrdenia, že som hluchý alebo že si mám urobiť "seriózny" test. Nehraj sa teraz na niečo iné... Zbytočne.
* Na toto sa vzťahovalo moje: "Ako povieš" *

-A tak som ťahal väčšinou FLACy, lebo som chcel čo najlepšiu kvalitu za každú cenu. Trochu zmena ale nastala, keď som si niekoľkokrát robil slepý test a porovnával som kvalitný losless rip s MP3 a origo CD. Pravdupovediac, pohorel by som na plnej čiare a len u naozaj kvalitných nahrávok poväčšinou akustickej orchestrálnej hudby som bol schopný určiť losless formát (alebo u nahrávok starších dátumov vydania ako Pink Floyd a podobne.
-Ten rozdiel medzi CD a streamovaným formátom v 32O kbps bude pre väčšinu populácie nepočuteľný, zvlášť ak nemajú doma špičkovú sústavu a vyriešenú akustiku.
-Rozdiel medzi Tidalom a prehrávaním FLAC súboru priamo v desktope som nemal šancu zaznamenať a po chvíli som FLAC prestal prehrávať úplne, lebo to jednoducho nemalo zmysel.
-Ale zamyslime sa teda nad objektivitou vs. subjektivitou. Je potom objektívne tvrdiť naopak, že rozdiel medzi FLAC a kvalitným 320 OGG bude "obrovský"? Je to rovnako subjektívne tvrdenie ako to, že nie.

Nečítaš po sebe? Dávaš nám jasne najavo, že rozdiel nie je počuteľný (že sme asi blázni, keď tvrdíme opak). Tvoj test má predovšetkým problém v tom, že svoj subjektívny názor podsúvaš ľuďom, aby neverili, že FLAC (CD, LP) je na tom lepšie. Naozaj už viac nie je čo dodať. ;-)
voltaren
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod zino333 5. 4. 2015 13:17

Tak to, čo si ma teraz odcitoval, tak si to prosím pekne ešte raz prečítaj, celý ten tvoj posledný príspevok a ukáž mi prosím, kde tvrdím, že medzi Mp3 a FLAC nie je rozdiel?
Hifiman EF600 + Schiit Lyr 3 > Meze 109 Pro + Hifiman HE6se V2
zino333
Pokročilý
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků