SPOTIFY (alebo ako som zmenil pohľad na posluch hudby)

Hifistudia, hifibazary a témata týkající se AV, která nelze zařadit do ostatních sekcí

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod zino333 29. 3. 2015 21:39

Dovolím si založiť toto vlákno za účelom rozprúdiť trochu diskusiu o kvalite hudby a jej ukladaní. Zaujímajú ma totiž názory.

Pred pár rokmi sa stala hi-fi technika jednou z mojich záľub a odmietam sa vrátiť k počúvaniu hudby z nekvalitných zdrojov. Alebo? Sorry, za dĺžku ale chcem si toho povedať viac aby sme sa chápali.

Hudbu som získaval asi takým spôsobom, že ak som počul niekde niečo hrať, čo ma zaujalo vyhľadal som si to na internete (väčšinou YT) a keď sa mi tvorba páčila, kúpil som si CD na eBayi obyčajne za cenu od 3 do povedzme 15€. Tak sa mi doma rozrástla vcelku slušná zbierka CD ale pritom som si vždy hudbu aj nelegálne sťahoval predtým než som si kúpil album. Jednak som chcel vedieť, či sa mi album bude páčiť a nakoniec ak som sa rozhodol že áno, patrím medzi tých, ktorý vždy radi aj finančne podporia autorov. Lenže ak som hudbu chcel aj do mobilu alebo do auta na USB, nakoniec som vždy aj nelegálne sťahoval a buďme úprimný, koľkí z nás to robia podobne. Ripovať si CD bolo to posledné na čo som mal náladu a čas. A tak som ťahal väčšinou FLACy, lebo som chcel čo najlepšiu kvalitu za každú cenu.
Trochu zmena ale nastala, keď som si niekoľkokrát robil slepý test a porovnával som kvalitný losless rip s MP3 a origo CD. Pravdupovediac, pohorel by som na plnej čiare a len u naozaj kvalitných nahrávok poväčšinou akustickej orchestrálnej hudby som bol schopný určiť losless formát (alebo u nahrávok starších dátumov vydania ako Pink Floyd a podobne. Pri novej produkcii som nemal šancu kvôli odlišnému masteringu o ktorom všetci dobre vieme). Ani to nie vždy samozrejme. Jednak na to nemám akustiku miestnosti, zostavu za tisícky € a nakoniec možno ani uši. A tak sa mi často stalo, že jeden album som mal na origo CD (lebo som chcel podporiť autora), na MP3 do auta a vo formáte FLAC (lebo som sa hnal za imaginárnym pocitom, že počúvam niečo lepšie). Výsledkom bola len kopa zbytočných dát. CD som prakticky prestal točiť (lebo to je zdĺhavé) a len sa mi na ne práši a zberajú kopec naozaj kopec miesta.
Nedávno som si kúpil nový iMac, ktorý už ani optickú mechaniku nemá a tak som začal riešiť, že si CD ripnem a zaobstarám si nejaký domáci NAS. A tak sa začala moja cesta hľadania ako vyriešim to, že si chcem hudbu pustiť z PC alebo len z AVR bez nutnosti zapínať PC (napr. večer z postele pri čítaní knihy).

Nebudem to naťahovať, nakoniec som vyskúšal Spotify. Bola to voľba spomedzi viacerých podobných služieb, kvôli konektivite a ich databáze. Čo som získal? Za 6€ mesačne mám kdekoľvek dostupnú akúkoľvek hudbu na akú práve dostanem chuť. Čo chcem si stiahnem do mobilu, strčím cez USB do auta a počúvam aj tam. Z postele jednoducho zapnem aplikáciu, AVR sa pripojí na internet a veselo si hraje. Naraz som prestal absolútne riešiť kde a ako sa k albumom dostanem, riešiť dilemu či si kúpim CD alebo nie a keď už by som to stiahol, tak nemám výčitky, že som pirát. Všetko mám legálne, maximálne pohodlne a všade kam sa pohnem. A za smiešne peniaze...
Určite sa na mňa teraz spustí lavína kritiky za kvalitu. No, pre mňa to prestal byť problém. Opäť som skúšal porovnávať CD kvalitu s kvalitou hudby zo Spotify a opäť - v slepom teste by som zlyhal.

Výsledok? Hudbu si užívam oveľa viac ako kedykoľvek predtým. Počúvam zrazu kopu výborných vecí, ktoré som ani nevedel že existujú. V práci, doma, v aute, všade. Počúvam viac a mám z hudby opäť po dlhšom čase obrovskú radosť. A ak si budem chcieť zvýšiť kvalitu, radšej si kúpim lepšie repro ako sa hnať za beztrátovým hľadaním pirátskych kópií na internete. Nepotrebujem NAS, nepotrebujem CD. Nemám zahltený HDD kopou dát.
Pre tých, ktorý sa nespokoja s 320Kbps formátom, je tu potom Tidal, ktorý je na vzostupe a rozširuje stále viac svoju databázu.

Aký máte na tieto služby názor? Pre mňa sa jedná o taký osobný zlom v tom, ako sa staviam k posluchu hudby. Prestal som sa hnať za vidinou za kvalitou, ktorú v bežnom prostredí (ak sa nejedná o akusticky pokiaľ možno dokonale upravenú miestnosť) aj tak nedokážem rozpoznať. Hudbu som konečne začal opäť počúvať kvôli tomu prečo existuje. Aby mi robila radosť. A to mi teraz robí. A vôbec nemám pocit, že nekvalitne. Som nadmieru spokojný...

:love:

(mal som potrebu sa o tom niekde vykecať a rád si o tom pokecám aj s inými...)
Hifiman EF600 + Schiit Lyr 3 > Meze 109 Pro + Hifiman HE6se V2
zino333
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod sashafckinggrey 29. 3. 2015 22:17

Mala poznamka, stahovani audiovizualnich del z ulozist je v Cechach stale "legalni" a pokud vim tak i na Slovensku.
sashafckinggrey
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod zino333 29. 3. 2015 22:22

Nie som si tým istý, ale prednedávnom vyšla u nás nejaká novela zákona, ktorá to upravila a tak je to nelegálne.

Ale, v náväznosti na to, čo som napísal, prečo by som to ešte vôbec robil? :)
Hifiman EF600 + Schiit Lyr 3 > Meze 109 Pro + Hifiman HE6se V2
zino333
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ronnies 29. 3. 2015 22:26

Ja použivam Spotify len ako doplnkovu sluzbu ktorá á svoje čaro hlavne v pohodli. Človek ušetri na hardiskoch a podobne.
Najviac ma bavi to že novinky mám skoro okamžite k dispozícii. Ale ja osobne som pocul zvukovy rozdiel a spotify mi prislo o dosť horšie ako moje ripnute mp3 ale stale je spotify použiteľné.
Streamovanie je budúcnosť co dokazovala aj na Pražskom high ende. Oproti minulim rokom sa hralo hodne so streamerov potom s vinylov a s CD skoro vobec.
ronnies
Junior

Odeslat příspěvekod zino333 29. 3. 2015 22:37

Tak určite to nebude špičkovej kvalite. Ale je to tak nekvalitné aby to degradovalo hudbu a spôsobilo to jej nepočúvateľnosť? V koľkých situáciách za deň ju človek má možnosť počúvať v takom prostredí, kedy bude schopný rozlíšiť tie najjemnejšie detaily a zvukové nuancy? Koľko z nás má na to doma prostredie a výbavu?
Hifiman EF600 + Schiit Lyr 3 > Meze 109 Pro + Hifiman HE6se V2
zino333
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod martin.blader 30. 3. 2015 06:57

Nejvyšší kvalita na Spotify je 320 OGG, což teoreticky má znít ještě o něco lépe než 320 MP3, a to tedy má málokdo šanci poznat. Možná tady na to někdo má odpovídající uši i techniku, aby to poznal, ale pro nás normální smrtelníky je to absolutně vyhovující s velkou rezervou.
Ideální je si udělat ten slepý test, to člověku dost otevře oči v tom, jaká kvalita má pro něj smysl.
martin.blader
Junior

Odeslat příspěvekod zino333 30. 3. 2015 08:58

O tych slepych testoch sa tu uz tiez toho popisalo dost. Neviem ci to ma cenu este rozoberat.

Inak k funkcionalite aplikacii. Na Spotify je uzasna funkcia synchronizacie napriec zariadeniami. Na vseky platformi, ktore pouzivam je mobilna alebo desktopova aplikacia. Napr. ked pracujem z domu, tak fireny ntebook mam s Windows. Aplikacia sa mi napoji na moj AVR (ma funkciu Spotify), ten si taha hudbu z netu sam. Ked dorobim, vypnem notebook, hudba si hra v pohode dalej. Ked si zapnem potom Mac alebo mobil, v aplikacii mi pokracuje v zobrazeni aktualnych udajov. Jednoducho to mozem ovladat z roznych zariadeni naraz a vsade mi ukazuje aktualne informacie. A k dispozicii hudba na aku si len spomeniem... Toto je na tom absolutne navykove a pohodlne. Je to lepsie ako akykolvek NAS. Preto som z toho tak nadseny :)
Hifiman EF600 + Schiit Lyr 3 > Meze 109 Pro + Hifiman HE6se V2
zino333
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod farnell 30. 3. 2015 09:17

zino333 píše:Nie som si tým istý, ale prednedávnom vyšla u nás nejaká novela zákona, ktorá to upravila a tak je to nelegálne.

Ale, v náväznosti na to, čo som napísal, prečo by som to ešte vôbec robil? :)


Ak by to dakoho zaujímalo tak tu je dáke info
http://www.ulclegal.com/sk/bulletin-pro ... -internetu
--- lekár sa pýta pacienta "Vy ste sprostý, alebo sa robíte?"--- pacient odpovedá "Nie ,nie som sprostý , prečo by som sa robil?"--- Pravda prenosná a aplikovateľná na kohokoľvek.
farnell
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod merhaut 1. 4. 2015 13:09

Používáme ve firmě plné verze Spotify, Deezer i Tidal. Zásadní rozdíly se postupně stírají: Tidal by měl brzy umět gapless, Spotify by mělo v dohledné době nabídnout losless.

Z mého pohledu hudebního publicisty konstatuji, že například aktuálnost novinek je celkem překvapivě vysoká, v době vydání na CD jsou 2/3 titulů ve všech uvedených online knihovnách. Zbytek, až do cca. 95% je pak do měsíce. Platí pro oblast vymezenou recenzními seznamy Sparku a Rock & Popu.

Z mého pohledu technika jsem spokojen i se zvukovou kvalitou. V té zatím slyšitelně (byť ne nějak dramaticky) vede Tidal. Byť většinu své muziky mám ve sbírce CD/LP plus na NAS, tak mě baví toulat se v online knihovnách napříč žánry, zapomněnkami, jednohubkami, atd.

Zkrátka, skvělý doplněk v sortimentu zdrojů muziky!
elektrotechnik: specializace měření a regulace/automatizace, více jak půlstoletí též fanda do hi-fi a bigbítu
merhaut
Poslední varování

Odeslat příspěvekod el_lama 1. 4. 2015 13:55

ronnies píše: ... Ale ja osobne som pocul zvukovy rozdiel a spotify mi prislo o dosť horšie ako moje ripnute mp3 ale stale je spotify použiteľné.


Predpokladam ale, ze nemas placene Spotify, ktere, jak je vyse zmineno, je v 320kbps. Mam dojem ze free varianta jede 128-160kbps.

Nicmene ja plne souhlasim s autorem. Spotify mi velice vyhovuje. Je skoda, ze nektera hudba se zde objevi pozdeji viz. posledni album Bjork, ktere slo exkluzivne na iTunes (predpokladam, ze se na zbytku stream sluzeb objevi pozdeji). Ale v tomto pripade jsem schopny umelce pochopit.
el_lama
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod FrantaL 1. 4. 2015 18:24

Používám Spotify ve spojeni s Onkyo AVR 838, kvalita neni valná, ale za ty prachy. Upřednostňuji FLAC a SACD, ale v přípdě SACD je nabídka mizerná. Bylo by super kdyby Onkyo přidalo Tidal do menu.
LG OLED55C8, VU+ Zero 4k, Logitech Harmony 950, Pioneer SC-LX59, OPPO 203 CFW a Magnat Quantum 675 5.1 sub 6725a
FrantaL
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mike H. 1. 4. 2015 23:05

Taky pouzivam placené Spotify, hlavně v práci na "Easy listening". Free verze se nejsem schopný dlouhodobě poslouchat. Na Spotify je skvělé, jak si lze díky němu rozšířít hudební obzory. Spustím si "Start song radio" na skladbě, kterou mám rád, a Spotify mi najde podobné nahrávky. Playlisty mam dostupné na všech zařízeních - telefon,tablet, pc, notebook. Jen k ním připojím DAC (FiiO e18) pro zlepšení kvality a můžu poslouchat.

Kvalita u placené verzi mi příjde slušná, slyším rozdíly mezi spotify a FLAC i u stejného alba, ale není to nijak zásadní. Myslím, že daleko větší význam má mastering nahrávky. Když mate CD mastrované od MFSL apod. tak se Spotify se standardním vydáním nechytá :-).
Sennheiser HD 650, Hifiman HE-300, Sennheiser HD 515, Koss GT5, AT MSR 7,Sony MDR-1000X, DUNU DN-1000, Klipsch Image S4, PHANTOM MASTER 4, Fiio X3 2 Gen, Fiio E18, ALO Audio PanAm
mike H.
Junior

Odeslat příspěvekod ronnies 2. 4. 2015 11:23

El_lama=
Prave ze mam platenu verziu. A zvukove rozdieli som pocul ale nic hrozne to nebolo na bezne pocuvanie ako hudobny podmas sa to stale dalo pouzit.
ronnies
Junior

Odeslat příspěvekod el_lama 2. 4. 2015 14:54

ronnies: jasny. Ja na to nemam ani komponenty, natoz cas si sednou do kresla a zaposlouchat se. Takze v praci pres obycejne PortaPro a doma pres bezny AV s 2.0. Vetsinou proste jen jako kulisa.
el_lama
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod sarga 2. 4. 2015 17:51

Já jsem kdysi měl vzácnou příležitost otestovat plné verze Spotify, Deezer, Rdio ohledně zvukové kvality. Vyhrál, neříkám, že na plné čáře Spotify. V náhrávce přeci jen víc vzduchu atd. Každá služba má něco, co se mi líbí. Rdio třeba má dálkové ovládání, jeden mac jsem měl připojen na aparaturu a druhým jsem ho ovládal. Dále třeba rádio zaměřené na label. Bezva.
Teď jsem si opatřil Shurky 846 a na vlně nadšení z těchto špuntů jedu ve Spotify plné verzi. Porovnával jsem nějaké flacy se Spotify a moc velký rozdíl už tam není. Bude stačit aby ještě tyhle služby přitlačily v kvalitě a bude konec stahování, těžko říct jestli CD. Jen co vzpomenu, kolik člověk utratil za CD po 500,- kč,a že bych je kdoví jak pouštěl.. tak tohle je budoucnost.
QP1R,MojoPoly,Tidal,Roon
sudekl@seznam.cz
sarga
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků