PMR vysílačky

Hifistudia, hifibazary a témata týkající se AV, která nelze zařadit do ostatních sekcí

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod stani 12. 1. 2015 21:56

Sháním PMR vysílačky, dobrý poměr cena/kvalita.
Nepotřebuji nějaké profesionální a drahé, aby to v případě ztráty nebo poškození v terénu tolik nevadilo.
Na druhou stranu, aby to bylo funkční, dobře slyšet, dobrý dosah a výdrž, asi aby měla vibrace a 3,5 jack pro handsfree, ale hlavně aby šly použít i na AA baterie (ne AAA).

Má prosím někdo tip?
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
stani
Poslední varování
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 13. 1. 2015 01:49

Chtěl jsem navrhnout SENCOR SMR-600, ale ten je na 4xAAA - a to ty nechceš. Byl by kolem tisícovky pár včetně akuček a nabíjecího stojánku s adaptérem.
Poptám se kolegy, je to koncesovanej ham, třeba poradí líp.

EDIT:
Na 4x AA je třeba tahle: http://www.alfatactical.cz/midland-2-x- ... r-lpd.html , ale třeba taková taky zdánlivě německá stanička značky STABO typ Freecomm 650 ( http://www.conrad.cz/sada-pmr-radiostan ... 50.k930527 ) je s výjimkou jinejch barev totožná s tím výš navrženým Sencorem SMR-600 (například Tipa: http://www.tipa.eu/cz/radiostanice-senc ... /d-119127/ nebo Mall: http://www.mall.cz/vysilacky/sencor-smr ... erm=483091 )...
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod stani 13. 1. 2015 07:05

Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
stani
Poslední varování
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 13. 1. 2015 12:41

Dyť píšu, že ZDÁNLIVĚ NĚMECKÁ (a tím pádem někým pokládaná za evropskou a kvalitní) Stabo Freecomm JE TOTOŽNÁ s tím Sencorem - a ten je na 4xAAA...
Prostě lacinou "pom.rdku" na klasický tužkáče těžko seženeš, drtivá většina má buď speciální akupack, nebo je na AAA velikost článků - anebo to jsou vícepásmový transceivery vhodný pro koncesovanýho radioamatéra, protože umějí vysílat i v pásmech, kam doslova "bez licence nesmíš".
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod EKKAR 13. 1. 2015 20:44

Tak vyjádření kolegy - pokud chceš něco lacinýho do 2000,- Kč za pár, nic jinýho NOVÝHO než na 3-4ks AAA článků nekoupíš. Pokud bys zašel někam do bazaru, pak Motorola Talkabout T5522 je na tužkovky - ale už se nevyrábí a novou tudíž nekoupíš. Ten kolega, co mi s ním tohle konzultuju, je má a neprodal by je ani za prase.
Její náhradou jsou typy Motorola T5622 (buď akupack, nebo 3xAA) - http://www.alfatactical.cz/detail/5586/ ... t5622.html - cena je samozřejmě někde jinde, i když dosah bude v terénu neřkuli v zástavbě úplně stejnej, jako u těch Sencorů SMR-600 (vyzkoušeno, "bojovalo" se Motorola Talkabout versus Sencor, výhody Motoroly byly jen v o maličko větším dosahu na přímou vzdálenost, jak se do cesty něco postavilo, byl dosah obou značek úplně stejnej).
Důvodem takovýho chování je způsob šíření elektromagnetickýho vlnění v pásmu PMR (446MHz) - blíží se viditelnýmu světlu a "za roh" jde jen hodně omezeně a nerado. Na přímou viditelnost se s PMR s výkonem 500mW "dovoláš" i na oběžnou dráhu kolem Země, ale stačí kopec vyšší než je čára přímý viditelnosti o 10-15m umístěnej mezi volaným a volajícím - a je ticho jak v hrobě...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod stani 13. 1. 2015 23:10

Díky za tip. :-)
A umí ty 75522 a T5622 i DCS kódy? Ty jsou prý pro soukromou konverzaci - aby nikdo jiný ty hovory nemohl odposlouchávat. Jsem laik, ještě jsem to neměl. Nechtěl bych aby někdo odposlouchával moje hovory.
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
stani
Poslední varování
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 14. 1. 2015 01:31

T5522 ho umí, nevím proč by ho neměla umět i novější T5622.

Jen pořád nechápu, proč chceš platit skoro trojnásobek za něco, co s naprosto stejnou funkčností koupíš za cca 1100,- v podobě toho Sencoru SMR-600. Přes můj odpor k týhle značce se jim tyhle staničky opravdu povedly - anebo je dělali pro někoho, kdo trval na nekompromisním provedení. Je to ve svojí třídě naprosto nepřekonatelnej typ co se týče poměru cena/funkčnost. Má plnej rozsah povolenejch PMR kanálů (8) = úplně stejně jako ty Motoroly, umí CTCSS-kódy i DCS-kód (jako Motoroly), poslech na dvou kanálech najednou, funkci scan (plynule prolaďuje mnohokrát za vteřinu všecky kanály, zastaví se tam kde najde vysílání), přitom přijímač je skutečnej superheterodyn a ne nějaká náhražka, vysílač pracuje s přímou syntézou kmitočtu i se stejným výkonem (jako ty Motoroly), samozřejmostí je i nabíjecí konektor a zvlášť Jack pro hands-free i funkce "VOX" místo PTT - prostě funkcema se ty dva typy liší na několika málo podstatnejch maličkostech, zato cenově přímo nebetyčně. Přitom "dostřel" je u obou stejnej - daleko víc závislej na konfiguraci terénu a na vzájemný viditelnosti, než na značce vysílačky. Prostě za mne, i když ten Sencor SMR-600 vypadá jako hračka a je podobně lacinej (já svoje koupil na doporučení dokonce za pouhopouhejch 998,-Kč v Planeu v akční nabídce!!!), rozhodně to žádná dětská hračka není - a i vzhledem ke svýmu designu vypadá daleko profesionálnější, než ta kulatá "budíkovitá" Motorola...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod stani 14. 1. 2015 07:13

No protože priorita je ty AA baterie.

Ještě jsem dostal tip na tuto (dá se k ní dokoupit pouzdro na AA baterie), co na ní říkáš?
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
stani
Poslední varování
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 14. 1. 2015 14:04

Že s ní bez licence amatéra vysílat nesmíš, protože nesplňuje podmínky Generálního povolení ČTÚ pro pásmo PMR - jednak překračuje výkon (má 5W místo povolenejch 500mW), druhak pokrejvá mnohem širší pásmo, než který je jako PMR definovaný.
Ta Generální Licence jasně říká, že pro vysílání v pásmu PMR se můžou používat jen tyhle přesně definovaný kmitočty:
kanál 1 = 446,00625 MHz
kanál 2 = 446,01875 MHz
kanál 3 = 446,03125 MHz
kanál 4 = 446,04375 MHz
kanál 5 = 446,05625 MHz
kanál 6 = 446,06875 MHz
kanál 7 = 446,08125 MHz
kanál 8 = 446,09375 MHz
Jak vyjedeš mimo, jseš "unlis" a jako takovýho tě dřív nebo pozdějc vyhmátnou a zkasírujou. Pokuty za neoprávněný vysílání mimo povolený rozsahy nebo bez povolení (licence) vůbec začínají na 50 000Kč...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod stani 14. 1. 2015 15:23

OK, kde se ta licence dá sehnat a za kolik?
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
stani
Poslední varování
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 14. 1. 2015 15:42

Ta se neshání, ta se získá na základě žádosti a vykonání zkoušek odborný způsobilosti. http://www.crk.cz/KONCEC


A furt nechápu tu potřebu mít rádio na tužkovky - to jich máš tolik nepoužitejch, že je za každou cenu chceš uplatnit?
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod stani 14. 1. 2015 16:28

I ostatní věci mám na tužkovky a nechci do terénu tahat X druhů baterii.
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
stani
Poslední varování
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 14. 1. 2015 17:07

Co to je "ostatní věci" , který se "tahají do terénu" ???
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod stani 14. 1. 2015 17:21

To není důležité, to neřeš. ;-)
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
stani
Poslední varování
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 14. 1. 2015 18:37

Ale jo, je to důležitý - minimálně pro to, aby se dalo určit do jaký zájmový skupiny patříš a podle toho i usoudit, nakolik si takový rady vezmeš k srdci...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků