Foobar jeho nastavenia a vylepsenia

Hifistudia, hifibazary a témata týkající se AV, která nelze zařadit do ostatních sekcí

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod tonik666 11. 5. 2018 14:57

Jedne poznatek z mojí strany - u některých skladeb jsem řešil takové šumění na pozadí (zejména album Mirror Reaper od Bell Witch). Poslouchám Foobar přes Wasapi, z PC, přes Schiit Fulla 2 a Hifiman HE-400i.

Zkušel jsem měnit samplování, hnout s bufferem, myslel jsem že by to mohl být kabel a špatné kontakty, ale nic. Pomohlo mi zjištění, že to dělá nejen Foobar, ale i Winamp, ale že VLC to nedělá.

Takže jsem experimentálně zjistil, že je to clipping, a že to způsobuje ekvalizér, který jsem měl zapnutý u Foobaru i Winampu, zatímco u VLC ne. Takže kdyby náhodou někdo řešil něco obdobného, tak zkuste vyplnout ekvalizér :)
Lotoo Paw S1/Schiit Fulla 2 + Meze 99 Classics/Grado RS2e
Shanling M0 + ATH-MSR7 (Grado SR60i, AKG K451)
tonik666
Junior

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 24. 5. 2018 14:08

Prosím o radu:
Používám USB výstup z Windows 7 PC do DA převodníku & sluchátkového zesilovače ARCAM irDAC-II a odtud poslouchám přes Sennheiser HD 660S.
Dle rad zde jsem si nainstaloval foobar 2000 a čel jsem rady nainstalovat WASAPI nebo ASIO. Protože nejvíce se uživatelé WASAPI a ASIO zabývají výstupem do zvukových karet, logicky mě zajímá, zda USB DAC také potřebuje / dokáže využít / je kompatibilní s tímto - pokud to dobře chápu - obejitím Windows 16-bitového normalizačního zásahu do zvuku.
Googlením jsem našel nějaké informace z ARCAM zdroje a z diskuzí, ale nejsem si jistý, co to přesně znamená.
Jestli chápu správně tuto FAQ informaci ARCAMU - viz níže - tak mám nastavit 16 bitů 44100 Hz - viz obrázek a pak do foobaru 2000 nějaké pluginy, které "pracují dobře - work well"?

Windows 7:
In the control panel, using the advanced tab, it is possible to set the sampling frequency. Depending on your application, you will need to obtain the ASIO plugin &
configure this to allow the playback programme to output the native sampling frequency to your Arcam DAC. We have found that the plugins for Winamp (www.
winamp.com) and Foobar (http://www.foobar2000.org) work well.

DefaultFormat.jpg
DefaultFormat.jpg (99.7 ) Zobrazeno 16444 krát
ForeignerOnEarth
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tonik666 24. 5. 2018 16:30

Já to chápu tak, že 44100/16bit je nastavení, které je použité pouze v shared modu, tj. když to jde přes windows. Pokud zaškrtneš políčka dole v obrázku (exclusive control of application/priority), tak foobar s wasapi převezme kontrolu nad zvukovým výstupem (to se pozná tak, že když ti hraje hudba, nebo ji máš i pauznutou, tak nejde spustit hudba jinde, např. v prohlížeči na youtube), tak bity určuje wasapi jako plugin foobaru.

Ostatně foobar to potvrzuje, protože když vyberu ve foobaru v sekci preferences > output "primary sound driver", tak bity nejdou nastavit, zatímco když vyberu "schiit fulla 2 - WASAPI, tak si bity můžu nastavit.

Jen nevím, jestli by to nešlo nastavit tak, aby to hrálo tu kvalitu, kterou má nahrávka - nastavení "automatic" tam není.
Lotoo Paw S1/Schiit Fulla 2 + Meze 99 Classics/Grado RS2e
Shanling M0 + ATH-MSR7 (Grado SR60i, AKG K451)
tonik666
Junior

Odeslat příspěvekod The Wolverine 24. 5. 2018 20:10

Ve Windows to nech nastavené tak, jak to máš na screenshotu, tedy zatržené obě položky Exclusive Mode.
Do foobaru si nainstaluj podporu WASAPI: http://www.foobar2000.org/components/view/foo_out_wasapi
Potom zvol File - Preferences - Playback - Output, kde v Device vyber WASAPI event Arcam irDAC-II, buffer můžeš nechat výchozí a Output format na maximum, co podporuje DAC, tedy v případě irDAC-II to bude 24-bit.

Pokud máš na PC optický výstup, můžeš to oddělit ještě lépe, tj. ve Windows zvolit jako výchozí zařízení optický výstup zvukovky (fungující tedy normálně přes mixer) a ve foobaru mít zvolené USB, jak je to popsáno výše.
Podrobnosti v tomto vlákně: http://forum.avmania.e15.cz/viewtopic.php?f=1920&t=1278400&st=0&sk=t&sd=a&start=30
Schiit Bifrost 4490 ► Schiit Asgard 2 ► Audeze LCD-X │ Grado GH4
Marantz PM7000N ► Bowers & Wilkins 684
The Wolverine
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 28. 5. 2018 07:59

Díky moc za rady, ale mám obavu, že to mám nastavené špatně.
Nastavil jsem to dle rady takto - viz příloha, ale pokud WASAPI má obcházet Windows mixér, tak proč reaguje Windows ovladač hlasitosti? Ten ovladač, co jsem označil červeně irDAC2, tak reaguje a ve sluchátkách se mění hlasitost. Jinak ovšem je pravda, že když jsem výchozí zařízení dal na zvukovku, tak z přehrávače AIMP hrají PC reproduktory a irDAC2 hraje současně nezávisle do sluchátek.
Pokud to dobře chápu, tak na vstupu jsem dal CD kvalitu 16 bitů, protože hraju flacy z CD-čka, ale na výstupu z foobaru dávám 24 bitů, protože Arcam irDAC2 přijímá 24 bitů, takže mu foobar těch 16 bitů předá zkonvertovaných na 24 bitů?

Foobar-09.jpg
ForeignerOnEarth
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod The Wolverine 28. 5. 2018 13:29

Máš to nastavené dobře, akorát máš asi podobný problém, jako jsme řešili s kolegou výše, tj. že funguje nastavení hlasitosti Windows i přes WASAPI. Pro jistotu bych tedy nastavil u USB vstupu irDAC2 hlasitost ve Windows na 100%.

Co se týče dotazu na bitovou hloubku, dovolím si citovat z hydrogenaudio:
Yirkha píše:foobar2000 uses 32bit floating point format internally, so you are only choosing whether that will be converted down to 16 or 24 bits in the end. Unless you have some driver/hardware issues with 24bit output, you can safely leave it there all the time.
Schiit Bifrost 4490 ► Schiit Asgard 2 ► Audeze LCD-X │ Grado GH4
Marantz PM7000N ► Bowers & Wilkins 684
The Wolverine
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 28. 5. 2018 14:36

Díky, takže na obrázku z příspěvku 24. 5. 2018 15:08 to mám dobře a na kartě Levels dám 100% hlasitost. Jinak zesiluji a zeslabuji zvuk hardwarovými tlačítky na ARCAM DAC, případně dálkáčem. A chápu tedy, že foobar 2000 stejně zpracovává zvuk 32-bitově, takže výstup na 24 bitů není žádný zbytečny upsample z 16-bitového CD.

Nějak jsem nenašel jak udělat Foobar 2000 defaultním přehrávačem pro flac a MP3, abych mohl spouštět skladby z Total Commanderu. Teď je defaultem přehrávač AIMP, který bych používal pouze pro situace, kdy bych chtěl pustit něco nahlas z repráčků.
Vyhovuje mně, aby systémové zvuky šly z repráčků, no a do ARCAMu a Sennehiser sluchátek šla jenom muzika z Foobaru 2000. Tím elegantně odkloním zvuky Windows a zvuky různých Webových stránek do reproduktorů, obvykle do vypnutých reproduktorů, které mají hezké dostupné HW tlačítko, takže neobtěžují Webové stránky a zbytečně nebude něco hrát do sluchátek přes noc. Jenže spouštění různých skladeb ve Foobaru 2000 je trošku přes ruku, ono je to asi fajn na playlisty, ale není to dobré na pouštění jednotlivých skladeb dle výběru podle okamžité nálady anebo to neumím. Z browseru adresářů ve Foobaru 2000 musím nejprve přetáhnout skladbu do playlistu na konec a počkat až na ni dojde řada nebo zastavit a deletem vymazat aktuálně přehrávanou skladbu. Anebo na skladbě ve Foobaru v zobrazení adresářů dát pravé myšítko a vybrat asi 5. možnost Play. Takže výběr v Total Commanderu se mně zdá šikovnější.
ForeignerOnEarth
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 28. 5. 2018 23:05

Nejsem si jistý do kterého vlákna bude patřit můj následující dotaz:
Na přiloženém obrázku je ve Foobaru v Musical Spectrum ukázka rozdílu mezi "Return to Fantasy" z CD-čka a z nějakého vinyl ripu ve vysokém rozlišení.
RtF.jpg

Pamatuji si Return to Fantasy od Uriah Heep z mládí, kdy jsem to poslouchal z gramofonové desky a teď z CD-čka i přes Arcam převodník a v Sennheiserech HD 660 S to stále zní jako hluk, ve kterém zanikají úderné nástroje. Tak jsem hledal vinyl rip jestli to bude blíže vzpomínkám na dojem z téhle mé před 30 lety nejoblíbenější skladby. No, mám smíšené pocity. DR z CD-čka je 10, z tohoto 192 kHz vinyl ripu je DR 13, což by ukazovalo, že by měl být lepší. Ale otázka jestli ty nejhlubší basy nejsou artefakt. Výšek je na vinyl ripu podle spektra také víc, frekvenční rozsah je zřetelně lepší, no a poslechově? To je to .... já nevím, chvíli si myslím, že je vinyl rip rozhodně lepší, chvíli, že rozhodně horší, než to CD. Z CD jsou některé nástroje lépe oddělené, zvýrazněné, ale někdy mně to připadá umělé, naopak z vinyl ripu mám dojem, že je to více zkreslené, že někdy některé nástroje, třeba ty bicí jsou méně slyšet. Jindy mám z CD dojem, že je tam navíc umělý hluk, který nenechá posluchače oddechnout. Nejraději bych dal dalším uším k posouzení třeba 3 x 10 sekund střídavě z jednoho a z druhého po sobě. Střihnout to umím, ale nevím, jestli kdybych vyrobil takovýhle analytický flac, jestli bych se nedopustil nějakého závažného porušení zákona. Pro "vědecké účely" se asi smí pořizovat a zveřejňovat citace z díla, ale asi to nikdo nedělá, takže nechci být odlišný a nápadný.
Rád bych si oficiálně koupil některé skladby převedené z gramofonové desky nejlepším možným způsobem, ale asi to žádné vydavatelství nenabízí.
ForeignerOnEarth
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kocmeister 29. 5. 2018 07:54

Na vinyl ripy se vykašli. Jestli něco můžou nabídnout, tak maximálně opravdu jen ten vyšší dynamický rozsah. Vše ostatní je děs běs. Už tak technicky špatný gramofonový záznam projede přes a/d převodníky nějaké zvukovky (často ne zrovna referenčních kvalit) a ve výsledku z toho vzniká akorát tak jedno velký blátíčko. To, že to pak ti ripovači uloží do 24bit 192khz sice působí především na nezkušené jako velký lákadlo (budu mít hires hurá), ve skutečnosti mp3 z cd ripu může být snadno zvukově lepší. Sám sis všiml, jak je vše zkreslené, nástroje méně výrazné. Je to prostě zabalené to takové milosrdné mlhy.
REPRO: PKAudio Ghibli, SUBY: 2x B&W ASW 825, AMP: Audionet SAM G2, DAC: Chord Qutest battery powered, SLUCHÁTKA: Sennheiser HD800, FILTR, DRÁTY A DALŠÍ SNAKE OILY: vlastní konstrukce.
Kocmeister
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 29. 5. 2018 09:15

Když se na tom mém obrázku podíváš na nahoře na ty dva obrazy celé skladby, tak z CD je to hlasitější, ale jsou tam podstatně menší poklesy intenzity zvuku, než na vinyl rip. Ty mikropauzy mezi údery nástrojů jsou vyplněné nečitelným hlukem. Ten mně tam vadí, protože si nějak z mládí pamatuji jak tahle skladba zněla z gramofonu na 3-pásmových JVC bednách a chybí mně tam ta akcelerace z mikroticha. Teď to zní z CD jako kdyby se tam tloukla ozvěna.
ForeignerOnEarth
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Trifidek 6. 6. 2018 15:02

"ForeignerOnEarth" ... ale pokud WASAPI má obcházet Windows mixér, tak proč reaguje Windows ovladač hlasitosti?

Co jsem zjistil tak některá zařízení DAC bohužel s Win spolupracují a Wasapi ve Foobaru funguje tak "napůl" ovládání hlasitosti prostě reguluje i Windows.
❚❚►⏹ Astell&Kern A&ultima SP3000 ♫ Campfire Solaris Mercury ❚❚►⏹
Trifidek
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 26. 6. 2018 14:29

Potřebuji kvůli manželce do foobaru nainstalovat kvalitní ekvalizér a reverb na simulaci velkého prostoru. Potřebuji, aby to šlo nějak ergonomicky zapnout a především vypnout, aby to kazilo nahrávku co nejméně nekvalitními algoritmy a jen nezbytně nutnou dobu.
Takže jsem nejprve zjistil, že kvalita má být od ToneBoosters, tak jsem dokonce koupil ekvalizér a reverb (nějak jsem z Webu špatně pochopil, že neexistuje trial), no a nejprve se nainstaluje podpora VST do foobaru a pak tyhle dvě komponenty jako VST pluginy.
No a nainstaloval jsem to a chvilku po spuštění se to kousne a musí se foobar restartovat.
Nevíte náhodou s čím se to může ve Win 7 prát?
Nevíte náhodou jestli existuje i něco jiného kvalitního, abych to mohl zkusit "reklamovat a vrátit"?
ForeignerOnEarth
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Travis666 5. 11. 2018 14:46

Ahoj jak nastavím aby se mi u každé skladby ukázalo číslo z dynamic range meter?
Díky.
Travis666
Junior

Odeslat příspěvekod anonymni 5. 11. 2018 17:48

Ten postup je trochu složitější, otevřeš si: záložku File -> Preferences -> levé menu: Advanced -> vpravo Tools -> Dynamic Range Meter -> zaškrtneš položku: Write DR meta data tags (položku "Write DR log file" zaškrtni jen pokud chceš vypsat log file v podobě samostatného *.txt souboru).
Obrázek

Když tedy zaškrtneš položku "Write DR meta data tags," tak se ti teď bude hodnota naměřeného DR automaticky zapisovat do Metadat každé písničky zvlášť (viz po změření DR pravý klik na písničku -> Properties a úplně dole)
Obrázek

A teď zobrazení DR během přehrávání. Musíš používat: File -> Preferences -> vlevo záložka Display -> Default User Interface -> opět vlevo záložka Playlist View -> vpravo máš Custom columns a klikneš na tlačítko Add New -> do kolonky "Name" napíšeš třeba DR (nebo cokoli chceš) -> do kolonky "Pattern" musíš ale napsat přesně tohle: %DYNAMIC RANGE% -> v kolonce "Alignment" si už pak jen zvolíš kam chceš zarovnat text.
Obrázek

Pak stačí používat jako playlist přímo funkci Playlist View. Nahoře do záhlaví Playlistu klikneš pravým tlačítkem myši a najedeš na položku Columns a v seznamu jednotlivejch položek který chceš aby se ti zobrazovali bys měl mýt DR, klikneš a je to. Teď už bude stačit změřit DR jen jednou a při dalším přehrávání už se bude naměřená hodnota zobrazovat automaticky.
Obrázek
Obrázek

Celý tenhle postup nefunguje v případě, že máš album jako jeden velkej soubor a k němu ".cue" sheet. Musíš mít všechny tracky oddělené, tzn. jeden soubor jedna písnička. A ty obrázky co jsem vložil se dají trochu zvětšit když na ně klikneš.
anonymni

Odeslat příspěvekod Travis666 5. 11. 2018 18:07

BOMBA, díky moc! Super návod. Hotovo!
Travis666
Junior

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků