Wav 5.1,CD-DTS

Hifistudia, hifibazary a témata týkající se AV, která nelze zařadit do ostatních sekcí

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Fanousssek 30. 10. 2016 16:04

Ahoj, už je to dlouho co se to zde řešilo. Mě by mě zajímala jedna věc. Řešily se tu dts-cd a jejich vytvoření, převod dts souborů z vyšších frekvencí do nižších klasických cd 44.1khz/16bit, aby se daly vypálit jako klasické audio CD, což mělo ale nevýhodu, že se musely do toho CD DTS převést do nižší kvality, např z frekvence DTS 48khz/24bit na 44.1khz/16 bit. Podařilo se mi najít způsob, jak zachovat původní vysokou frekvenci a přesto to vypálit na CD disk, nikoliv ale jako Audio CD ve formátu WAV, ale jako klasické DVD video. Tzn že takto vypálené CD se tváří jako DVD video přehratelné na dvd přehrávači. Hlavní výhoda je tedy v zachování původní zvukové kvality bez nutnosti převádět na nižší frekvence pro CD audio formát. Konkrétně jsem to tímto způsobem udělal s titulem Satriani - Strange beautiful music, který má na DVD audio disku i stopu VOB se zvukovým streamem 5.1 DTS96/24 o velikosti do 700mb(ve složce VIDEO_TS). Tuto stopu jsem vypálil na CD jako klasické DVD video. Vyzkoušeno, funguje to, jde to např v programu Ashampoo. Program jen upozorní, že by bylo vhodnější použít DVD disk, ale respektuje vložené CD. Čili je to klasické DVD video(složka VIDEO_TS) vypálené na CD, tvářící se jako DVD disk, přehratelný na DVD přehrávači.. Video ve zmíněné stopě(od Satrianiho) prakticky žádné není, je to pouze celkové menu disku na přepínání písni apod. Podstatné ale je, že k tomu, aby to šlo vypálit jako DVD video, tak musí složka VIDEO_TS obsahovat soubory VOB, IFO atd. Na jmenovaném "DVD AUDIO" Satriani to už v tomto formátu "DVD video" je s DTS 96/24 zvukem, ale já bych to v této podobě chtěl vytvořit z čistých DTS souborů z výše jmenovaných důvodů.

Co zajímá mě? Samotných DTS stop s frekvencí 48/24 či 96/24 je nespočetně, ale nejsou zabaleny v kontejneru VOB, tedy netváří se jako DVD video a nejdou tedy jako DVD video vypálit. Jak tedy ze samotných DTS zvukových stop vytvořit formát, který se bude tvářit jako video DVD, jinak řečeno, potřebuji tu DTS stopu zbastlit do formátu DVD video(stejně jako je to u jmenovaného Satrianiho), kde budou jmenované potřebné soubory VOB, IFO, BUP.... Zkrátka aby se to tvářilo jako DVD video a šlo to tak i vypálit. U souboru Satriani jsou ve složce VIDEO_TS soubory VTS_01_1.VOB o velikosti 673 mb, čili hlavní zvuková stopa DTS 96/24 ve formátu VOB a zbytek potřebné soubory IFO a BUP o pár kb. Jak a v čem vytvořit takové DVD video z DTS zvuku? Opakuji, že účel to má ten, aby se DTS 96/24 nemuselo převádět do DTS wav o nižší frekvenci 44.1/16 jako DTS CD(pokud to člověk chce vypálit na CD), ale aby bylo možno to vypálit v původní frekvenci na CD jako formát DVD Video. Je to velká výhoda, že i na CD se dá vypálit multikanálové DTS ve vysoké frekvenci, aniž by se musela snižovat kvalita typická pro audio CD. Ale musí se to prostě tvářit jako DVD video. Disk samozřejmě pak nebude možné přehrát na CD přehrávači jako DTS CD které používá formát wav, ale pouze na DVD přehrávači jako DVD video, ale bude to na CD disku!!! Zkrátka CD s multikanálem DTS, ale v původní zachovalé frekvenci. Někdo může namítat, že DVD video nemůže jít pálit na CD disk kvůli normě, ale v ASHAMPOO to opravdu jde. Díky za případné rady ;-)
Fanousssek
Junior

Odeslat příspěvekod Masaa 30. 10. 2016 16:46

Takze je to klasicke Dvd Audio :-) nikoliv video jak popisujes.
Masaa
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fanousssek 30. 10. 2016 18:02

Klasické originální DVD audio má samozřejmě stopy v hlavní bezstrátové MLP, ale tvůrci tam přidávají i stopy DTS frekvence 96/24 v balení ve formátu VOB, aby to šlo přehrávat i na klasických dvd přehrávačích. Tak jako zde u Satrianiho. Tato DTS 96/24 stopa jak jsem psal, je vložená ve složce VIDEO_TS, čili to DVD audio hraje i na obyčejném DVD přehrávači. Je to prakticky jen ten DTS stream a to video zpravidla znázorňuje menu disku. Na CD je to vypáleno jako DVD video!!!Naprosto stejným způsobem, jako pálíš na dvd disk film. Tzn jak to mám vypáleno na CD, tak na obrazovce vidím menu jako na DVD....V tomto případě neoficiálně řečeno je to CD disk s kvalitou DVD audia(DTS 96/24). DVD audio to není vhodné tady nazývat, protože to pak bude matoucí. Je to CD audio, vypálené jako DVD video s kvalitou DVD audia v DTS 96/24. Jak jsem psal, jde tu o zachování kvality zvuku. Tzn že existuje DTS CD, které používá šestikanálový WAV, vypálené jako klasické Audio CD, ale takové DTS CD nelze jako Audio CD vypálit ve vysoké frekvenci, ale jen v té 44.1/16, čili s nižší kvalitou typickou pro obyčejné audio CD. Proto to vypálení ve formátu VOB jako DVD video. Tím se dá obejít snížení kvality jakou má CD DTS a i na CD zachovat tuto DVD audio kvalitu. Normálně by tomu, aby se dalo na CD vypálit DVD video, měla bránit daná norma použitelná pro DVD a CD, ale ten Ashampoo to prostě umí obejít a respektuje to. Takovej Nero to vůbec nenabídne takovou neoficiální možnost, Ashampoo ano. Strčíš do mechaniky CD, v menu Ashampaa dáš volbu vytvořit DVD video a on ti napíše(vyskytl se problém, varování - většina DVD přehrávačů nebude umět přehrát VIDEO DVD vypálené na CD disk). Toto varování odklineš a program tě pustí ochotně dál a nic nenamítá, vypálí to jako DVD video. Na CD je tedy složka VIDEO_TS jako na klasickém DVD disku s filmem. A mě to na obyčejném DVD přehrávači naprosto bez problému hraje, AV receiver hlásí frekvenci DTS 96khz/24 bit. Takže ano, mezi námi to můžeme přirovnat jako DVD audio přenesené na CD v plné DTS 96/24 kvalitě :-) Ale pozor, pokud tu složku VIDEO_TS vypálíš jako datový disk, tak to DVD přehrávač odmítne, proto se to musí vypálit jako klasické DVD video. Origa DVD audio disky, které mají i stopu DVD video s DTS zvukem 96/24 jako to má např Satriani, tak je to bez práce. Ale pokud mají např jen MLP, tak si to musíš ripnout do DTS a pokud chceš dostat na CD v plné 96/24 frekvenci, tak to musíš vypálit jako DVD video, ale bohužel to musí mít ten formát VOB, jinak to program samozžejmě jako DVD video nevypálí a tady je problém, jak to DTSko přeměnit na VOB. Jít to musí, když to tak oni dělají, otázka je jak a v čem :-) Ale to už se komplet opakuju :-D Čili na obyčejném CD se může zachovat kvalita DVD audia v plné frekvenci DTS 96/24 nebo 48/24, což je kvalitnější než u DTS CD- A o to jde.
Fanousssek
Junior

Odeslat příspěvekod Masaa 30. 10. 2016 18:27

Muzes nekam upnout tvuj vytvor a hodit mi to treba do sz? Rad vyzkousim.
Masaa
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod marts 31. 10. 2016 13:06

Takže tady jde jenom o to, že se použije vypalovací CD jako médium pro uložení DVD video struktury za poloviční cenu než kdyby se to pálilo na DVD médium (4Kč vs 7,50Kč).
Čili to pak jde přehrát pouze na DVD přehrávači, zatímco DTS CD šlo pustit i na obyčejném CD přehrávači (s připojeným DTS dekodérem) na kterémžto CD s DVD Video strukturou hrát samozřejmě nebude.
"Life is a game you can't win. But it may be quite a lot of fun playing it."
marts
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fanousssek 31. 10. 2016 15:12

Samozřejmě, takto vypálené CD na cd přehrávačí hrát nebude, pouze na DVD přehrávači. Ale i přesto si myslím, že většina lidí DTS CD přehrává na dvd přehrávačích. Nemluvě o tom, že mnoho CD přehrávačů, přestože mají digitální výstup, tak to neumí. Např můj starý Philips CD 753, který má koaxiální zvukový výstup napojený na AV receiver s DTS dekodérem, tak výsledek bohužel jen šumí bez ohledu na dekodér v AV. Ta hlavní výhoda takto vypáleného CD oproti typickému DTS CD spočívá v kvalitě záznamu. Klasické DTS CD nelze vypálit ve vyšší kvalitě než 44.1kHz a 16 bit. Takže je omezeno pouze na klasickou CD kvalitu a člověk, co si sežene nahrávku v kvalitě DTS 96kHz či 48kHz/24bit, tak si ji s nevolí musí pro DTS CD pracně převést do nižší kvality 44.1kHz/16bit. Takže možnost jak i na CD uchovat neměnnou kvalitu, je vypálit to oním způsobem jako dvd video. Nahrávka stejně nemívá více než 700 mb, tak to akorát zaplní CD, na DVD by při jednom titulu zůstalo hromadu místa. Někdo namítne, že rozdíl mezi 44.1kHz/16bit a 96kHz/24bit stejně nikdo nepozná, ale to už je jiné téma-

-- 31. 10. 2016 16:33 --

marts píše:Takže tady jde jenom o to, že se použije vypalovací CD jako médium pro uložení DVD video struktury za poloviční cenu než kdyby se to pálilo na DVD médium (4Kč vs 7,50Kč).
Čili to pak jde přehrát pouze na DVD přehrávači, zatímco DTS CD šlo pustit i na obyčejném CD přehrávači (s připojeným DTS dekodérem) na kterémžto CD s DVD Video strukturou hrát samozřejmě nebude.


Na druhou stranu, CD nebo DVD...Pokud je nahrávka DTS 96/24 jako samostatný DTS soubor, tak to ani n DVD nepůjde v této kvalitě vypálit jinak než jako datový disk a to pak právě nevezme ten přehrávač. A aby to šlo vypálit jako DVD video, tak to DTS bude muset mít DVD video strukturu, tzn uloženo v kontejneru VOB, aby to vypalovací program byl ochoten tak vypálit. A to mě zajímá, jak to holé DTS v tom formátu DVD video vytvopřit.Takže CD nebo DVD, nic se v tomto případě v základu nezmění.
Fanousssek
Junior

Odeslat příspěvekod marts 3. 12. 2016 18:32

Na základní vytvoření DVD Video struktury by se dal použít program IfoEdit http://www.videohelp.com/software/IfoEdit jenom nevím, jestli se mu musí dodat i nějaká video stopa nebo je schopen zkousnout čistě audio.
"Life is a game you can't win. But it may be quite a lot of fun playing it."
marts
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fanousssek 15. 1. 2017 21:53

Jde to např v DVD LAB pro2, kterej pracuje i s dts. Jako video se použije statický obrázek. Ale nějak dělá práci s dts nespolehlivě-napůl, neudělá to celý na 100%...Jde to taky v Music dvd creator, vytvoří si vlastní VOB z obrázku a vloženého hudebního souboru, nějaké to menu, uloží to jako klasické DVD video a vypálit to jde v libovolném programu, ale neumí pracovat s dts.
Fanousssek
Junior

Odeslat příspěvekod Drakosek 6. 1. 2018 17:12

Zrovna řeším podobný problém. Nehledě k tomu, že u toho Satrianiho nemám ve složce VIDEO_TS ani jeden soubor. Potřebuji taky některé DVD AUDIO disky předělat na CD DTS či DVD Video, a nepřijít o kvalitu, jelikož mi je můj "nově" zakoupený systém (Philips) z mi neznámých důvodů nepřehraje. Ty, které hrají jen s modrou obrazovkou, bez menu. "Originální" přehraje. Na starém systému (Samsung) jedou bez problémů. Ale starý už má něco za sebou a je trošku mechanicky poškozen. Oba dva umí SACD, jenže, ten "nový" je proti přehrávání kopií chráněn (SACD = Sony/Philips). A že těch disků mám fakt hafo, tak bych rád udělal i něco s těmi SACD abych nepřišel o kvalitní poslech. Samsung přehrává skoro všechny bez problémů. Ale chci používat oba systémy. :roll: Hlavně zachovat DTS.
Drakosek
Kolemjdoucí

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků