Měření spotřeby v domácnosti

Hifistudia, hifibazary a témata týkající se AV, která nelze zařadit do ostatních sekcí

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod vanDave 22. 6. 2009 22:52

V Datartu jsme si zdarma zapůjčili Wattmetr (Datart spolupracuje se společností PRE) a tady jsou prozatím nějaké výsledky měření:

Podobné téma: Spotreba mojho HTPC

Pokud někdo máte wattmetr, tak sem kdyžtak přihoďte svoje výsledky (pro porovnání).

Avreceiver Yamaha RX-V640:
standby 0,9W
naprázdno - stereo/4.0 39W/41W
hudba 4.0 - normální hlasitost 41W-43W
hudba 4.0 - hodně basů + vyšší hlasitost špičky až 70W (zítra to zkusím pustit ještě hlasitěji... :D )
(v návodě standby/max.spotřeba 0,9W/320W)

EDIT1: AVrec:
Testovací CD stereo video - skladba 26 (20Hz), hlasitost na Avrec -30dB, basy +10dB: chvilkama 130W

EDIT2: AVrec:
testovací CD stereo video - skladba 29 (40Hz), hlasitost na Avrec -25dB (maximum je 0dB), basy +10dB: přes 200W, občas skoro 300W - špička 298,7W :D
Při kmitočtech nižších než 40Hz nebyla spotřeba tak vysoká, repro je zřejmě nejcitlivější kolem 40Hz.

Bedny byly dány těsně proti sobě a na jedné prohozeno + a - aby se tlakové vlny odečítaly, jinak bych z té místnosti musel utéct!!!

DVD přehrávač Panasonic S52:
standby 0,4W
stop 8,7W
play 10,2W
(v návodě standby/max 1W/14W)

CRT Sony 72 cm KV-29FX30:
standby 0,4W
zapnutí->špička při odmagnetování 350W
tmavá scéna nebo prázdná str. teletextu 65W
světlá scéna (obloha atd.) 95W
(v návodě standby/max 0,5W/94W)

Set top box Philips DTR 220:
standby: 4,1W
zap: 5W
(v návodě standby/max 5W/7W)

CRT monitor 17“:
vypnutý hlavním spínačem vpředu: 0,5W
default pozadí XP: 78W
bílá stránka ve Wordu: 83W

PC (Athlon 0,9GHz, ATI 9550 128MB, 40GB HDD) (foto :-))):
vypnutý vypínačem zepředu: 3,3W
bootování - DOS/Win: 85W/100W
idle (Plocha Windows): 50-51W
WinRAR: 96W
hra GT Legends: 112W

Halogenová lampička k PC (50W):
1.stupeň: 45,6W
2.stupeň: 61,5W

Lampička s žárovkou 40W :D : 41W :-))

2.0 PC repro Redstar 8cm:
vypnuté (pomocí knoflíku pro nastavení hlasitosti): 2,1W
zapnuté naprázdno: 3,7W
hudba - nízká hlasitost: 3,8 - 4W
hudba - silné basy + vyšší hlasitost: 4-10W (při cca 10W limitace zesilovače a/nebo napájecího zdroje)

Lednička Calex (kvůli ní jsme si půjčili wattmetr :D ):
běžící motor : 178W->138W (spotřeba průběžně klesala)
(na štítku 150W)

EDIT: RMG panasonic RX-D27:
standby: 1W
stop/tuner (běžná hlasitost): 3,6W
vysoká hlasitost + silné basy: 5-7W (špičky až 10W)

Vysavač ETA 1250W:
min: cca 300W
max: cca 1000W
Naposledy upravil vanDave dne 31. 10. 2009 17:05, celkově upraveno 1
->>> Seznam hifiprodejen: http://forum.avmania.e15.cz/viewtopic.php?f=1724&t=767373 <<<-
Gangsta asesoríz: Hlavní je řetěz. Skorozlaté řetězy se dají sehnat v metráži v železářství. Koupíme asi tak 5 metrů. :D
Olympus E-PM1 + 14-42mm
vanDave
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kozousch 22. 6. 2009 23:42

Já mám Wattmetr přímo na zesilovači, heč :D
Obrázek
Vzadu na štítku je 300W. Při běžné hlasitosti je střední hodnota 0.03W a špičky až 0.2W :D

Sorrrrry za Off-Topic :-[, já vím, že tě zajímá příkon
Kozousch
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod icotech852 21. 11. 2012 09:25

Ja este dodam ze cena z 1kW je napr. 0,14e (asi 4Sk)
ked je prikon standby vsetkych spotrebicov napr 10W za jeden mesiac len za standby zaplatime 10Wx24hodx30dni=7200W=7,2kW=29Sk=1e

Ludia podla mna robia niekedy zbytocnu vec.Dane spotrebice odpajaju zo zasuvky pripadne kazdy individualne vypinaju vypinacom.
Podla mna je to zbytocnost - za 1rok je cena 12e.Suma je oproti vasmu prijmu za rok zanedbatelna.
Staci ked sa vam pokazi dany vypinac na televizore (mechanicka zavada),vypinac na bluray prehravaci ci vypinac na drahsej predlzovacke s ochranou.Kolko vas vyjde cesta do opravy,cakacia doba a naklady na opravu (pokial uz nieje v zaruke co byva po 2rokoch)
forsaken...
icotech852
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ilja2001 21. 11. 2012 10:15

Akorát on někdy ten stand-by režim může žrát i podstatně více. Zvláště u takových zařízení, která umožňují nastavení pro okamžitý start - různé rekordéry, tam, dle vlastní zkušenosti, se může pohybovat klidně na úrovni 30-40 W.
Nebo trvalé spotřeby různých routerů, modemů, apod.. Když se jich sejde více, tak už to taky něco udělá.

vanDave píše:Lednička Calex (kvůli ní jsme si půjčili wattmetr ):
běžící motor : 178W->138W (spotřeba průběžně klesala)
(na štítku 150W)

U ledničky není až tak důležitý okamžitý příkon v době kdy jede, jako spíše průměrná denní spotřeba. Když jsem taky monitoroval doma spotřebu různých zařízení, tak lednička měla podobný příkon na úrovni 160 W, ale jela takhle celý den. Což znamenalo denní spotřebu cca 4 kWh, prakticky 2x více než byla štítková hodnota. Tak byla nahrazena novou s denní spotřebou 0,9 kWh a to je jiný rozdíl než hlídat stand-by režimy :-D
Naposledy upravil ilja2001 dne 21. 11. 2012 10:30, celkově upraveno 2
ilja2001
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod icotech852 21. 11. 2012 10:22

ano to je pravda - chladnicka je ale chladnicka a nieje pc ci audio zosilovac (kde je standby hlavne vyuzivany).Je popisany zoznam spotrebicov v domacnosti ktore su za rok najvacsimi zrutmi elektrickej energie.
forsaken...
icotech852
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tomashr 21. 11. 2012 10:45

ilja2001 píše:Akorát on někdy ten stand-by režim může žrát i podstatně více. Zvláště u takových zařízení, která umožňují nastavení pro okamžitý start - různé rekordéry, tam, dle vlastní zkušenosti, se může pohybovat klidně na úrovni 30-40 W.
Nebo trvalé spotřeby různých routerů, modemů, apod.. Když se jich sejde více, tak už to taky něco udělá.


Tedy popravdě zařízení, které žere ve "standby" přes 30W bych si docela rád nechal ukázat - to by musel být opravdu extrémní úlet nebo velká historie... Reálně se dnes do 30W vejde běžně celý počítač v zapnutém stavu - pokud není zatíženo CPU, tak dnešní desky a CPU začínají už někde u 15W i v případě běžných intel desktopů. U ARM jsme pak u zapnutého počítače běžně i do 5W. Při zátěži to pak samozřejmě skočí nahoru, ale to už nejsme u standby. No a když z klidového stavu přejdu do sleep, tak pak je odběr dost pod 10W samozřejmost i u Intelu, u ARM v pohodě dost pod watt.

Ony se asi problematické věci s větším klidovým odběrem najdou, ale je jich daleko méně než se občas tvrdí a myslím si, že je spíš na místě cíleně vyhledat podobné problémové věci než vypínat za každou cenu cokoli...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod šeďour 21. 11. 2012 11:00

Největší žrout elektriky v domácnosti je právě stará lednička.Před nedávnem jsme vyhodili starou ruskou ledničku Minsk, kterou jsme před lety dostali zdarma - to se nám fakt vyplatilo.
Kvůli tý pitomý bolševický ledničce, nám stouply zálohy na elektriku tak vysoko, že po výměně za moderní Bošku, máme předplaceno až do dubna příštího roku.
Nic jinýho jsme neměnili, stenbaje mě netrápěj.

Jenom moc nechápu šílenej odběr setopboxu ve stenbaji.Je teplej tak, že na něm lehává kočka.
Že by elektronky ?
:D
Doma: Ultimativní audio miniPC, DAC + zesilovač HEGEL, třípásma LSM (geniálně navrhl Kocour)
Sluchátka: AKG K812, AKG K701,Beyer 770, 990, planární SDR wood.DAC + zes. TEAC
Na ven: FiiO X5, Trinity Delta II, Oriveti Primacy, FiiO X1, Sony MH1, atd.
šeďour
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Hergarok 21. 11. 2012 11:38

S ledničkou Minsk stejná zkušenost. ;-)
U těch set-top boxů je to snad normální - zkoušel jsem měřit odběr jednoho set-top boxu a zapnutý měl stejný odběr jako ve stand-by. :roll: Elektronky jsem tam ale nenešel... :mrgreen:
icotech852: předpokládat, že všechny přístroje ve stand-by budou brát jen 10W je nereálný optimismus. Navíc i za předpokladu 10W se vypínač zaplatí za 1 až 2 měsíce.
Audigy 2ZS => ZERO DAC => Amarok^2 => DIY elektrostaty || V hifi jde změřit vše mimo naivity a diletantství.
Fóra po celém světě zamořují ti, jenž mají problém psát srozumitelný text a pochopit psaný text. WTF ?!?!?
Hergarok
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tomashr 21. 11. 2012 12:04

hergarok - tak třeba u nás doma skutečný standby těch 10W v součtu asi nepřesahuje, to skutečně nemá cenu řešit.

Jiná věc je odběr věcí jako VDSL router, switch nebo NAS - to něco dohromady dá, ale to se už moc nedá brát jako stand-by, tyto věci prostě zapnuté mít chci...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Hergarok 21. 11. 2012 12:42

VDSL router, switch nebo NAS do stand-by ale započítat přece "musíš"!
Všechny tři zmiňované jsou přece neustále napájeny a čekají až je budeš potřebovat - tzn. jsou ve stand-by. Je pravda, že z hlediska provozního režimu to stand-by není, ale z hlediska spotřeby energie vztažené k vy/užitelnosti této energie se to chová jako typický stand-by, prostě bere to energii, ale užitek z toho je nulový. Místo stand-by tomu můžeme říkat jakkoliv, nicméně je to oboje zbytečně protopená energie.
Audigy 2ZS => ZERO DAC => Amarok^2 => DIY elektrostaty || V hifi jde změřit vše mimo naivity a diletantství.
Fóra po celém světě zamořují ti, jenž mají problém psát srozumitelný text a pochopit psaný text. WTF ?!?!?
Hergarok
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tomashr 21. 11. 2012 12:54

Nesouhlasím, třeba u routeru se mi průběžně synchronizuje a zálohuje mobil přes wifi a x dalších věcí - to není standby, tady jde o trvalý provoz. Jasně, do důsledku vzato bych ho mohl na noc vypnout, ale to už by bylo jak u blbejch :-) Každopádně ale u routeru mě zajímá, aby měl malý odběr jako celek při provozu, naopak nijak moc neřeším, zda je schopen nějak "hlouběji usnout".

Za klasický stand-by beru typicky třeba odběr televize pro napájení čidla dálkového ovládání a podobné věci. U ní se to dá brát za "zbytečné protopení", televizi opravdu nepotřebuju mít ve stavu, abych ji mohl zapnout kdykoli za vteřinu...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod ilja2001 21. 11. 2012 13:22

tomashr píše:Tedy popravdě zařízení, které žere ve "standby" přes 30W bych si docela rád nechal ukázat - to by musel být opravdu extrémní úlet nebo velká historie...

Tak u mě to byl HDD rekordér Panasonic, ještě s analogovým TV tunerem, typ teď z hlavy nevím. Ten v režimu Rychlý start bral něco přes 30 W, po zakázu rychlého startu se dostala spotřeba ve vypnutém stavu na obvyklých pár Watů. Jasně nebyl to typický stand-by režim, ale přes to docela dost velký rozdíl.

tomashr: tohle je samozřejmě u každého jiné. Já třeba přijedu z práce někdy v 17-18 hodin. Takže když vemu spánek a práci, tak prakticky jede VDSL router a spol. min. 17 hodin denně zbytečně, takže já to beru za stand-by režim. V tom duchu, jak píše Hergarok, prostě bere energii, topí a nic z toho.
ilja2001
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod šeďour 21. 11. 2012 13:40

U nás doma se router musí na noc vypínat, protože na něm svítěj světýlka a tím pádem "žere".
Ze stejnýho důvodu se vypíná i TV a STBox.

Ženská logika je neprůstřelná :D
Doma: Ultimativní audio miniPC, DAC + zesilovač HEGEL, třípásma LSM (geniálně navrhl Kocour)
Sluchátka: AKG K812, AKG K701,Beyer 770, 990, planární SDR wood.DAC + zes. TEAC
Na ven: FiiO X5, Trinity Delta II, Oriveti Primacy, FiiO X1, Sony MH1, atd.
šeďour
Pokročilý

Odeslat příspěvekod tomashr 21. 11. 2012 13:48

No, to já v noci řeším spíš hluk, pokud něco má větrák. Světýlka se dají ošetřit vhodným umístěním i v ložnici, odhlučnění je ale někdy problém. Naštěstí se to u mě týká jen NAS a to spíš jen když dělá něco ve stylu stahování bittorentu, jinak usne celkem spolehlivě...
Mimochodem tohle je další příklad toho, proč beru u DSL trvalý provoz jako nutnost - u mě je běžné, že třeba NASu uložím nějakou práci, vyžadující konektivitu i v noci anebo přes den, kdy jsem v práci.

Pro ilja - díky za ten příklad s rekorderem, tohle zajímavé je a je jasné, že k hledání podobných "lumpáren" se měřák vyplatí, to pak už začíná být spotřeba velmi cítit :-(
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Hergarok 21. 11. 2012 14:04

šeďour píše:U nás doma se router musí na noc vypínat, protože na něm svítěj světýlka a tím pádem "žere".
Tak ty světýlka na routeru přelep černou páskou a už to nebude žrát. :D
Audigy 2ZS => ZERO DAC => Amarok^2 => DIY elektrostaty || V hifi jde změřit vše mimo naivity a diletantství.
Fóra po celém světě zamořují ti, jenž mají problém psát srozumitelný text a pochopit psaný text. WTF ?!?!?
Hergarok
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků