Ekvalizer, aneb tenhle boj nikdy neskončí !

Hifistudia, hifibazary a témata týkající se AV, která nelze zařadit do ostatních sekcí

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Jaký máte názor na EQ ?
Jsem pro! 9 %  17%  [ 9 ]
Jsem proti! 2 %  3%  [ 2 ]
Jsem pro v rozumných mezích. 26 %  50%  [ 26 ]
Je mi to jedno, sám EQ nepoužívám a každý má vlastní cit pro hudbu. 14 %  27%  [ 14 ]
Celkem hlasů : 51

Odeslat příspěvekod bubaak 7. 1. 2009 09:41

Po celém foru se vede nekonečný boj EQ ano, EQ ne...
Takže tento příspěvek zakládám z důvodu, aby se každý vyjádřil co si o EQ myslí.
Prosím pište informace z vlastních zkušeností.
Pište konkretní důvody proč ano/ne.
Zkuste si nenadávat a nenapadat...
Je mi jasný že zde bude Flame a všichni se budou chtít zabít z nepochopení druhé strany, a proto se omlouvám adminům.

A asi začnu :-)
Osobně se stavím k EQ jako nestranný, pokud je nastaven s rozumem.
Často slýchám že někdo někoho sjede za to že zmínil EQ, ale pokud mu charakter sluchátek/repra nesedí, není nic lehčího než si to doladit... ale nic se nemá přehánět.
Sám EQ nepoužívám a sluchátka jsem si vybral pro jejich charakter, ale EQ? Proč ne :nenapadne
Bu Bu Bu!
bubaak
Strašidlo
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod eRiper 7. 1. 2009 10:06

Já ho používám pro vyladění nedostatků výstupnícho zařízení - sluchátek a reproduktorů. U Plugů snížím trošku bassy a přidám výšky, u Z-4 přidám středy a malinko uberu ty cinkavé výšky.
eRiper
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Kocmeister 7. 1. 2009 10:39

Osobně ekvalizér taky nepoužívám. Jednak mám strach, že by jeho použitím došlo k nežádoucímu zkreslení. Navíc mi charakter mojí soupravy vyhovuje, kupoval jsem vše s ohledem na to aby mi charakter sedl, tedy nemusím nic dolaďovat. Ale chápu, že u low-endu kde je reprodukce dost nedokonalá jako třeba zmíněné Plugy a Z-4 se ekvalizér určitě hodí a asi bych ho taky použil.
REPRO: PKAudio Ghibli, SUBY: 2x B&W ASW 825, AMP: Audionet SAM G2, DAC: Chord Qutest battery powered, SLUCHÁTKA: Sennheiser HD800, FILTR, DRÁTY A DALŠÍ SNAKE OILY: vlastní konstrukce.
Kocmeister
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Abox 7. 1. 2009 10:56

V receiveru ho nepouzivam, bo tam ani neni ;-) Pokud tedy hraji z CD, DECKu, TV a pod. tak bez.

Mam ho ale zaply na ROCK jenom v DVD prehravaci - preci jen, bez nej je ten zvuk takovej "plochej".
Puvodne tam EQ vubec nebyl, objevil se tam az po flashnuti firmwaru.
Je to DVD PIONEER 575A.
Abox
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 7. 1. 2009 11:54

Je to přesně jak píše bubaak - EQ ano, ale s mírou a hlavně s rozmyslem.

Největší problém já osobně vidím v tom, že tam, kde by se hodil úzkopásmový, tedy minimálně půloktávový nebo raději třetinooktávový (celé slyšitelné spektrum rozdělené do 20 nebo 30 samostatně regulovatelných pásem) ekvalizér, výrobci nabízejí jakousi parodii s 5, nanejvýš 7 pásmy a to už musí být ZNAČKA, aby těch samostatně regulovaných pásem měla 10-11, tedy skutečně ALESPOŇ OKTÁVOVÝ EQ.
Pojmy "oktávový", "půloktávový" a "třetinooktávový" můžu zájemcům dovysvětlit později.

Nejvíce výrobců pak nabízí nejrůznější "instantní" pevná nastavení kmitočtové charakteristiky typu "ROCK - POP - METAL - HALL - FLAT" s tím, že v závislosti na výrobci je těch možností víc nebo míň - a jiné nastavení prostě není možné. Já totiž v domácím poslechu nevidím nějakou zvláštní roli EQ - nahrávky by měly být poslouchatelné stejně tak reprosoustavami jako sluchátky a neměly by obsahovat nic, co by opravňovalo nějakou radikální úpravu nepěťově-kmitočtových poměrů.
EQ by tedy (stejně jako v profesionální praxi) měl sloužit hlavně ke kompenzaci vlastností poslechového prostoru, tedy k "vyříznutí" nebo jinak řečeno k eliminaci rušivě působících zvuků, které v poslechovém prostoru rezonují a způsobují nežádoucí pazvuky.

Příklad - mám s pomocí testovacího CD ověřeno, že mi v obýváku drnčí skleněné vitríny/příborníky při reprodukované frekvenci 47-63Hz - tak pokud mi to EQ umožňuje, ztlumím pásmo kolem 50-55Hz na nižší úroveň - pokud ponechám zbytek tak, jak je, nemělo by mi drnčení skel hrozit anebo nastane až při vyšší hlasitosti, než při které by nastalo bez potlačení oněch vybuzujících frekvencí. Zároveň to jen velmi málo poznám na ztišení basů, které můžu eliminovat lehkým zdůrazněním pásma pod 40Hz - ucho to nepozná, ale kdybych to přehnal, "zaduním" si poslech.

Pokud mi ale výrobce nabídne jen 1 regulovatelné pásmo pod 100Hz, není o čem diskutovat - když ho potlačím, přijdu o basy a můžu tím pádem se stejným požitkem poslouchat ruský tranzistorák.

Je to tedy na zvážení - lze to, co mi umožňuje měnit kmitočtovou charakteristiku mého zesilovacího a reprodukčního řetězce, skutečně nazvat EKVALIZÉREM? Nebo je to jen parodie na takový přístroj? A podle pravdivé odpovědi se pak zařídit - zda používat nebo ne.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Jaromír Puk 7. 1. 2009 11:57

IMHO :-)

EQ – Kdy ANO

V praxi při zvučení to bez ekvalizéru a pásmových korekcí nejde. Každý sál má jinou akustiku a některé kmitočty takzvaně „sežere“, takže je musíte vytáhnout a jiné jsou zase příliš agresivní, takže je to prostě potřeba srovnat.

Pro domácí použití mají EQ smysl v několika případech.
1) Poctivě změříte za pomoci testovacích signálů místnost a pomocí EQ nastavíte vše tak, aby to bylo správně. (Některé AV přijímače to udělají za vás automaticky.)
2) Máte špatné staré nevyrovnané nahrávky a potřebujete je upravit, tehdy se mi EQ hodil.
3) Levné systémy – má smysl, protože tam nejde o věrnost ale o to, aby to vůbec hrálo. Bez korekcí je to bez basů a výšek. Případně na tom zní jen filmy ale nikoliv hudba. Tehdy se to opět hodí, aby si člověk reprodukci upravil dle vlastního vkusu.
4) Přenosné přehrávače - s levnými sluchátky to bez posílení basů a často i výšek prostě nehraje. Zde opět má EQ smysl.

EQ – Kdy NE

1) Při kvalitním reprodukčním řetězci, kvalitní nahrávce a dobré akustice místnosti. Pak není důvod, naopak se do řetězce dostává zbytečný mezičlánek.

2) Kazí to vkus. Lidi navyklí na zvuk upravený pomocí EQ, tj. zvýrazněné výšky a basy, nebo naopak, si zvyknou na nesprávný zvuk, a pak jim nevymluvíte, že to tak nemá znít. V praxi se s tím setkávám u levných věží, které EQ mají. Pokud tito lidé pak povýší (chtějí něco lepšího), tak se jim zvuk může zdát neslaný/nemastný

3) Zbytečně se do toho drbe, i když to není potřeba. Heslo „když to tam je, tak to využiji“ vede k tomu, že ladíte každou nahrávku a desku i když to není třeba. U průměrně kvalitního reprodukčního řetězce si vystačíte s korekcí hloubky/výšky a bohatě to stačí.

4) Laikovi podle mne moc do ruky nepatří, protože neví jak to má znít, ale rádi si s ním hrají. Takže EQ jim zvuk jen kazí.

Takže co?

Každý jsme jiný a pokud někdo EQ mermomocí chce, ať ho má a používá. V přenosných přístrojích je stejně a tam pomůže, u normální kvalitní hi-fi aparatury ale podle mne nemá co dělat. Věčný spor na téma – poslouchám bez korekcí, protože chci slyšet, to co zvukový mistr ve studiu – je zajímavý, ale museli byste mít stejnou místnost stejně zařízenou (každá místnost je vlastně takový EQ) a stejný reprodukční řetězec, včetně reproduktorů. Takže vlastně se snažíme tomu správnému zvuku jen co nevíce přiblížit a hlavně chceme, aby se nám to líbilo a poslech jsme si užili – a o to zde jde především (podle mne).


Dodatek: A souhlasím s Ekkarem
Naposledy upravil Jaromír Puk dne 7. 1. 2009 12:47, celkově upraveno 2
Jaromír Puk
Redaktor

Odeslat příspěvekod Emokid 7. 1. 2009 12:14

Poslední dva příspěvky to objasnily myslím dokonale. Díky za ně. :)
ipod
Emokid
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod EKKAR 7. 1. 2009 12:20

Naprostý souhlas s Jaromírem, já to vzal spíš z pohledu techniky, on spíš z pohledu poslechu. Tedy:
EQ rozhodně ano - JE POTŘEBA MÍT HO K DISPOZICI (pokud možno s co nejjemnějším rozdělením pásem), ALE NE VŽDY JE POTŘEBA HO VYUŽÍVAT.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Dzordano_Bruno 7. 1. 2009 14:02

Podle chuti :) A hlavně je to každého věc:) Když se někomu líbí programy BBE, Max Bass atd. tak proč ne. Já osobně je nevyužívám, ale když se to někomu líbí, tak proč ne a stejné je to s EQ:)
Poslouchej, co to dá, protože pak už neuslyšíš nic :)
Audio: Iaudio X5L, Samsung YP T10, Ipod Shuffle, Ipod Nano.
Sluchátka: GRADO SR 60, Koss KSC 15/17/22/ Porta Pro.
Dzordano_Bruno
GRADOmaster
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod player 7. 1. 2009 16:01

Nemam na recieveru volbu plnohodnotneho EQ, pouze basy a vysky.Pouzivam jej pouze ve dvou pripadech a sice kdyz posloucham pres sluchatka(koss UR30), tak pridavam basy a v druhem pripade kdyz koukam pozde vecer na TV, tak(bez sluchatek) pridavam vysky, aby byl projev co nejsrozumitelnejsi pri nizke urovni hlasitosti.
Pro bezny poslech muziky nebo pro sledovani filmu na reprosoustavach jedine bez EQ.Neni ho treba.
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
player
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jersey II. 7. 1. 2009 16:04

Výšky? Oblast řeči je posazená do oblasti cca 500 - 3500 (4000) Hz. Horní hranice je spíše značně níže. Kolem cca 1000 - 2000 Hz.
zde odstřihnout
Jersey II.
HiFi kuře
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod eraser_svk 7. 1. 2009 16:06

Asi je každému dopredu jasné, aký mám názor na EQ :D Celkovo súhlasim s EKKARom a Jaromírom, akurát mam trošku iný názor ohľadom EQ a Hi-Fi.

Nech sa na mňa nikto nehnevá, ale podľa mňa má EQ čo hľadať aj pri zariadeniach nazývajúcich sa Hi-Fi. No len za predpokladu, že človek čo ho nastavuje skutočne vie čo robí a nerobí to "z brucha" či inštinktami basy-výšky p_čo :-) . Dobrým vodítkom sú grafy frekvenčnej odozvy, tie krásne ukážu, v čom má zostava rezervy.

Kto počul dostatočné množstvo Hi-Fi zariadení, dá mi za pravdu, že znejú rozdielne. A tie rozdiely niekedy nie sú malé - a predsa si každé z nich nájde svojich priaznivcov. Tak prečo si mierne neupraviť zvuk k svojmu obrazu keď je to zadarmo ? :-)

Btw, pod pojmom Hi-Fi nemyslím high-end, na to pozor. High-end býva natoľko vyrovnaný, že EQ väčšinou nemá zmysel - nech ho nastavuje hocikto.

// Jersey - väčšina zrozumiteľnosti ľudskej reči je práve vo výškach. :-)

Oblast řeči je posazená do oblasti cca 500 - 3500 (4000) Hz. Horní hranice je spíše značně níže. Kolem cca 1000 - 2000 Hz.


Tak s tým nemôžem súhlasiť. Ľudská reč (podľa hlasu)využíva rozsah 80 - 16 000 Hz. Najmä sykavky idú tak vysoko. Aj keď je pravda, že na zrozumiteľnosť postačí aj 500 - 4000 Hz(telefón), ale ako to potom znie :-!
HP Pavilion dv7-6110 > foobar2000 > EMU 0202USB > BVaudio Headamp >
---Sennheiser HD 600 (na doma, main monitoring)
---Audio-Technica ATH-50M (na cesty, check-monitoring)
-- Sennheiser HD 555 + reflector mod (pomaly hľadajú kupcu :)
eraser_svk
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jersey II. 7. 1. 2009 16:12

Ale kdeže. Kde by běžný člověk dosáhl 16 kHz. :-)
zde odstřihnout
Jersey II.
HiFi kuře
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jaromír Puk 7. 1. 2009 16:15

S EQ se to má trochu jako s nastavením obrazu u televizoru. Máte několik přednanastavených režimů, které lze využít podle toho, na co koukám (co poslouchám). Pak je několik možností nastavení, kterýma si to můžu doladit (nebo rozvrtat) dle vkusu. A konečně mám kalibraci. Ta se provádí exaktně a musí to dělat člověk který ví, co dělá. A zde má EQ určitě své místo stejně jako kalibrace u obrazu.

Ad výšky) Nechtěl bych potkat slečnu, která má hlas posazený na 16 kHz. :-D
Jaromír Puk
Redaktor

Odeslat příspěvekod Jersey II. 7. 1. 2009 16:22

Je nesmyslné, aby byl hlas posazen tak vysoko. Lidský hlas se frekvenčně pohybuje opravdu v rozsahu kolem 500 Hz až cca 3500 Hz. Při tom při běžné mluvě (samozřejmě rozdílně v závislosti na posazení řečových schopností) je to právě kolem 500 - 2000 Hz. 16 kHz je opravdu vysoká hodnota a chtěl bych vidět člověka, který by to hlasem dokázal vyprodukovat. Je možné, že někdo takový bude existovat, ale to číslo je reálně nižší.
zde odstřihnout
Jersey II.
HiFi kuře
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků