Nečtu pravidla a tak nevím, jak správně napsat název vlákna

Zdroj zvuku+zesilovací prvek+reprodukční zařízení. Rady, dotazy a zkušenosti.

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod mrako 24. 12. 2018 11:52

Ahoj, nemám moc zkušeností s jednotlivýma výrobcema a tak jsem hodně studoval na netu. Čím víc informací jsem si přečetl, tak samozřejmě tím méně si myslím, že vím :D A proto jsem se chtěl zeptat zkušených lidí.
Plánuju pořízení AV receiveru a sestavy 5.0 (woofer dle předních beden eventuálně až později) a kabeláže s cenou tak do 35 / 40 tis bez DPH. Řekněme 46 tis s DPH. Místnost velká cca 45 m2, délka kabelů k zadním reprákům 10 a 13 metrů. Preferuju spíše basy, než výšky, klidně můžou být relativně hutnější.

Původně jsem myslel, že bych si pořídil tuhle sestavu:
Denon AVR-X2500H a k tomu Jamo S 809 HCS

Svým výkonem mi přišel daný AV receiver optimální k dané sestavě (při impedanci 8 ohmů). Pak jsem v jiném vlákně zde našel tuhle sestavu, kterou jste dotyčnému poradili
viewtopic.php?f=1722&t=1294519&st=0&sk=t&sd=a&start=30

Tak jsem začal studovat sestavu Dali Zensor 7. V testech vypadala celkem solidně, nicméně mě nakonec trochu zviklal výkon receiveru a doporučené výkony pro Dali Zensor. Při impedanci 6 ohmů má sestava doporučené výkony do 150W na předních sloupech a na zadních jen 100W - viz přiložený výstřižek. Zato AV receiver dává 150W při impedanci 6 ohmů.
Může toto být problém?
Myslím obecně, jestli je problém, pokud mám výkonější zesilovač, než je doporučené rozmezí pro danou sestavu. Nebo jen pro některé repráky z dané sestavy? Může se to negativně projevit na poslechu, nebo v extrémním případě na životnosti sestavy?

S původní sestavou JAMO by toto problém nebyl, jelikož má impedanci 8 ohmů a AV tak dává 95W na kanál.

Také jsem viděl sestavy JAMO kombinované v akčních setech s AV receiverem Onkyo. A v neposlední řadě se mi líbily i bedny Polk Signature. Čili vlastně už vůbec nevím, co by bylo ideální k sestavení a jsem na úplném začátku. Ty DALI se mi líbily, byly mohutnější než JAMO s většími repráky, takže dle mého soudu budou mít kvalitnější zvuk. Nebo se mýlím?

Budu rád za Vaše rady, dík moc.
Přílohy
Výstřižek.JPG
Výstřižek.JPG (78.06 ) Zobrazeno 2367 krát
mrako
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod tombas 24. 12. 2018 14:10

Ahoj, na teorii výkonů AVR vs. repro se vykašli, to nemá pro reálné použití, resp. kombinaci žádný význam. Jediné, co je potřeba si hlídat, aby impedance repro byla vyšší nebo odpovídala doporučené minimální impedanci AVR.
Reálně dosahovaný výkon při běžných poslechových hlasitostech se pohybuje v jednotkách až pár desítkách W, ty maximální hodnoty jsou uváděny pro dynamické špičky, které mohou ve zvuku být a musí je "ustát" jak zesilovač, tak repro. Nikdy nebudeš hrát trvale při výkonu 100W.
tombas
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Bazi 36 24. 12. 2018 14:22

No jistěěěě. Nehlede na to,ze zadny zesilovac nezahraje ani ve spickach wattově to,co ma na papire. Vse je jenom PR. Hloupost by byla porizovat k repro se zatizitelnosti 20-100w,zesilovače s 200-300w do osmi a ohulit to,tam uz bych ocekaval misto repro rozsvicenej vanocni stromek.
Bazi 36
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod anton12345 25. 12. 2018 08:45

Par tipov za mna:
https://www.l-e.cz/q-acoustics-3050-set-5-0-grafit
https://www.htpshop.cz/reprosoustavy/da ... -cinema-7/
https://www.htpshop.cz/sestavy-reproduk ... 5-set-5-0/
Tieto vsetky budu lepsie ako to Jamo...

A este k tym vykonom AVR, Denon AVR-X2500H ma v teste v konfiguracii 5.1 namerany vykon 82W na jeden kanal (ziadnych 150W). Ale to je vlastne jedno, pretoze tak ako pise tombas, nikdy nebudes hrat trvale pri výkone 100W (a uz vobec nie do centra a do zadnych repro).
Philips 65OLED806
Denon AVR-X4200W, Dali Opticon 5, Dali Opticon 1, Dali Opticon Vokal, Dali SUB E-9F
Marantz NA6006, WD My Cloud, Google Home Mini
Logitech Harmony 950
YouTube Premium, Netflix, HBO Max, SkyShowtime
anton12345
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod mrako 28. 12. 2018 17:48

Díky všem za zprávu. Poctivě dále studuji a pomyslně vybírám. Co určitě vím, zajdu poslechnout konkrétní repro naživo, i když nedokážu zřejmě se všemi ve výběru.
Zajímá mě ještě jedna věc. Jak moc se mám bát vyústění bassreflexu na zadní straně repro, když repro bude u stěny, maximálně 20 cm od ní - kvůli místu není možné dát jinam. Vybírám spíše pocitově tedy repro s vyústěním na přední straně, kterých ale moc není a celkem omezují můj výběr. Nechci dělat zbytečné kompromisy a také nechci zbytečné dunění kvůli bassreflexu na zadní straně.
Jaké s tím máte zkušenosti, neřeším to zbytečně? Nebo se to dá eliminovat nějakou ucpávkou na repru či tlumícím materiálem na stěně za ním? Díky, H.
mrako
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod tombas 28. 12. 2018 20:57

Reprosoustav s předním basreflexem je i v požadované cenové kategorii dost.
Můžeš se podívat na Polk Audio Signature a sestavit si je podle potřeby.
tombas
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mrako 28. 12. 2018 21:09

tombas: díky, vím, že jsou. Ale pořád je to méně, než když budu uvažovat i o reprech se zadním. Ty Polk mám taky v hledáčku, tam je vyústění směrem k podlaze. Ale líbí se mi i Klipsch a ty to mají v nových sériích vzadu. Z praxe - myslíte, že při běžném poslechu hudby a sem tam BR film to bude problém? Nebo je to něco, co se dá řešit i softwarově, naladěním na AVR, případně mechanicky jak jsem psal výše. Díky za reakce. H.
mrako
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod tombas 28. 12. 2018 21:39

Špatné umístění žádným softwarem uspokojivě nevyřešíš, kalibrací možná trochu zmírníš špatný vliv akustiky místnosti, ale proč si vytvářet problémy hned ze začátku už při nákupu?
Žádné repro nemají rády umístění těsně u zdi (pokud k tomu nejsou přímo určené), dochází k nežádoucím odrazům nejen na basech, ale i u ostatních frekvencí.
Nevhodnou volbou a umístěním můžeš i velice drahé a kvalitní repro degradovat na úroveň supermarketových přehrávačů.
Raději část peněz investuj do úpravy akustiky místnosti, prospěješ tak kvalitě zvuku mnohem více.
tombas
Pokročilý
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků