Koupě první audio sestavy

Zdroj zvuku+zesilovací prvek+reprodukční zařízení. Rady, dotazy a zkušenosti.

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Cesy.77 1. 3. 2017 18:15

Zdravím,

jsem úplný začátečník, co se týče hifi komponentů. O problematiku audia se zajímám druhým týdnem. Přečetl jsem různé recenze a místní forum. Ale samozřejmě spoustě věcí stále nerozumím. Co mě k tomu přivedlo? Tak počáteční impuls byl vylepšit zvuk u TV Samsung. Repráčky z ploché TV jsou nedostatečné. Řekl jsem si tedy, že koupím "něco" do pěti tisíc a bude to stačit. Ovšem za tuto cenu člověk příliš kvalitního zvuku nedostane. Řekl jsem si tedy, že se posunu s rozpočtem trochu dále a koupím něco "lepšího" do 10ti tisíc. Jenže...5.1 domácí mainstreamové kino jsem po krátké době zavrhl - za prvé jsem omezený místem a za druhé nechci tahat moc kabelů. Navíc BR ani DVD přehrávač nepotřebuji. Narazil jsem tak na soundbary - kompaktní, stylové, výkon by mohl pro moje potřeby stačit -> Do ted jsem využíval 2.1 chrastítka k PC. Ale vím není to ideální řešení. Proto jsem hloubal dál a narazil tak na to, že bych si mohl koupit komponenty samostatně, což je sice podstatněji dražší, ale zvuk je úplně jinde. Jen mám trochu strach, právě díky tomu jak tomu nerozumím - hlavně abych to správně nastavil a komponenty k sobě pasovaly.

Sestava by byla do pokoje cca 20m2 v bytě 2+kk. Kolem TV jsem limitovaný místem. Proto myslím, je zbytečné se pouštět do 5.1 sestav. Bylo by to hlavně na filmy a hudbu. Nejsem audiofil, ale když už to kupuji hledám určitou kvalitu i když z důvodu ceny musím dělat kompromisy.

Ze všeho co jsem vyčetl jsem dospěl k tomu, že se rozhoduji mezi třemi variantami:

Zakládní studiová sestava, nějaký entry level kolem 15ti tisíc. (vím, že je to v této kategorii těžký low-end, ale vzhledem k tomu, že jsem studiovou sestavu nikdy ani neslyšel, myslím, že i z té základní bych byl hotový a v bytovce stejně nemůžu dělat velký švíky)
- stereo receiver nebo AV receiver + 2.0 repro bedny + subwoofer.
Tady trochu ploudím...je pro mě lepší stereo nebo AV receiver? rozdíl dvou-tří pásmová repra? Jak je to s konektivitou u AV receiveru oproti stereu? AV receiver má prý více využití, více konektorů, ale využiji vlastně jeho funkce?

Nebo soundbar Samsung HW-K5500 + zadní bezdrátová repra od Samsungu (cena cca 6+3 tisíce) - měl bych jakési 5.1, kompaktní rozměry a netahal bych kabely. Ale kvalita zvuku bude asi horší...

A třetí možnost. Aktivní 2.0 repro připojená rovnou k TV. Tady ale nevím...Budou stačit samostatná repra bez subwooferu a jak bude ovlivněná kvalita reprodukce přímo z TV?

Na výběr nechvátám, raději počkám, než se ukvapit. Nechci a ani si nemohu dovolit za půl roku něco měnit. Mám ted nějaké peníze navíc, tak je chci dobře využít. A vidina mít kvalitní ozvučení je lákavá.

Díky mockrát za postřehy
Cesy.77
Junior

Odeslat příspěvekod Leony5 1. 3. 2017 19:20

No podle toho co požaduješ a za jaké peníze cca 15 000kč?bych v první řadě vyřadil AVR čili vícekanálový rec.je na použití jen dvou či dva jedna (sub)zcela zbytečný a levné AVR jsou zvukově out.Možná by se šikly ty akt.repra.
Accuphase E 210A / Pioneer SA 9500 MKII / Cocktail Audio x40 / Repro Diy M. speaker
Leony5
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod akburt 1. 3. 2017 20:55

Kdysi jsem k tomu úcelu pouzíval BOSE Companion 3 a bylo to malé a prekvapive dobré.Jsou to dva satelity a sub.,tedy klasické 2+1.Puristi,kterí vyznávají rovný zvuk,budou poboureni,ale já mohu doporucit.
akburt
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petulda 1. 3. 2017 21:18

Tak Bose je klasicka vana s hucicima basama, bez stredu a s vsesmerovyma vyskama. Jako prvni aparatura na prvotni wow efekt. to funguje dobre. Po chvili by ale cervicek zacal hlodat, rekl bych.

Aktivni bedynky jsou pimarne ladeny pro poslech v blizkem poli.

AVR a subwoofer jsou pri danem rozpoctu polozky, na ktere je treba rychle zapomenout. Pokud ma telka linkovy stereo vystup, klonil bych se ke stereo zesilovaci a dvema regalovym bednam. Tim si zajistis, ze maximum penez pujde do zvuku a ne do vedlejsich funkci.

-- 1. 3. 2017 21:28 --

Z konkretnich pristroju by pripadal v uvahu treba Pioneer A-10 a k nemu Wharfedale Diamond 10.2. Je to low end jako vysity, ale oproti soundbaru ci cenove podobnemu AVR nebo sloupum se subem je tohle uz hifi.
Noble Audio Sunrise
Denon DCD-2020
Parasound Halo Integrated
Focal Electra 926
JBL LS 120P
Petulda
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod akburt 1. 3. 2017 21:43

Tak taky jsem ve finale skoncil se zesikem a bednama.Ale BOSE bych nezatracoval,jen se uz nevyrábí.A je to relativne levné a malé.
akburt
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod platprd 2. 3. 2017 03:45

Petulda píše:
Aktivni bedynky jsou pimarne ladeny pro poslech v blizkem poli.

Z konkretnich pristroju by pripadal v uvahu treba Pioneer A-10 a k nemu Wharfedale Diamond 10.2. Je to low end jako vysity, ale oproti soundbaru ci cenove podobnemu AVR nebo sloupum se subem je tohle uz hifi.


Co to zase blábolíš peťuldo? Co je to poslech v blízkém poli? To bych mohl tvrdit, že veškeré regálovky jsou výhradně na poslech v blízkém poli. To je asi stejná blbost, jako že monitory mají rovný nezáživný zvuk. Pindy mistra dindy.

Pokud si koupí JBL LSR308, tak tím bez problémů ozvučí klidně 35m2 navíc mají excelentní směrové charakteristiky a v kombinaci se slušným předzesilovačem se to může bez problémů měřit s hifi sestavami katalogové ceny 100 tisíc.
https://www.thomann.de/cz/jbl_lsr_308.htm

Ostatně já sem tyhle LSR308 měl rozebrané a jsou tam uplně stejné repráky jako v LSR 6328P, které stojí 40 tisíc kus, jenom jsou tam Dčkové zesilovače, což ale ničemu nevadí.
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
platprd
Trvalý BAN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petulda 2. 3. 2017 08:33

No tak vzhledem k pouze symetrickému vstupu jsou tyhle monitory víc než nevhodná volba. Předřazovat jim další předzesilovač (jeden už mají monitory v sobě), ve kterém navíc vzhledem k požadované ceně rozhodně nebude (pseudo)symetrický výstup, je rada technicky zcela nesmyslná. Nebylo by to jak propojit, nehrálo by to.

A představa, že existují zázračné bedýnky za 10 tis. s velmi levnou a celkem nepovedenou implementací D-čkového zesilovače (viz majiteli kritizovaný jasně slyšitelný šum), které zvukem porážejí sestavy střední nebo vyšší střední třídy, tak to zůstává v oblasti sci-fi snů.
Noble Audio Sunrise
Denon DCD-2020
Parasound Halo Integrated
Focal Electra 926
JBL LS 120P
Petulda
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod šeďour 2. 3. 2017 08:46

Víš Peťuldo, to, že mají monitory symetrickej vstup, opravdu neznamená, že se daj propojit JENOM s přístrojem, kterej má symetrickej výstup !
A ani to neznamená, že když se do nich signál přivede nesymetricky, tak se automaticky zhorší kvalita zvuku !

Opravdu ne :pozor

Prej...nehrálo by to :mrgreen:
Doma: Ultimativní audio miniPC, DAC + zesilovač HEGEL, třípásma LSM (geniálně navrhl Kocour)
Sluchátka: AKG K812, AKG K701,Beyer 770, 990, planární SDR wood.DAC + zes. TEAC
Na ven: FiiO X5, Trinity Delta II, Oriveti Primacy, FiiO X1, Sony MH1, atd.
šeďour
Pokročilý

Odeslat příspěvekod platprd 2. 3. 2017 09:04

Já hlavně nechápu jak petulda myslí, že se na monitorech reguluje hlasitost, to se opravdu nedělá tak, že se v zadu točí tím knoflíkem na každé bedně separátně :D Na to je potřeba nějaká zvukovka/dekodér s vestavěným předzesilovačem, eventuelně samostatný předek.
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
platprd
Trvalý BAN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petulda 2. 3. 2017 09:41

Šeďoure, přiznávám, že do dneška jsem nevěděl, že existuje kabel cinch to xlr a že je možné komponenty takhle propojit bez vložení aktivního prvku. Měl jsem za to, že díky jinak zpracovanýmu signálu (posun fáze, jiný napětí), jsou tyhle dvě propojení nekompatibilní.

Nicméně tvá poznámka i moje reakce jsou silně OT.

-- 2. 3. 2017 09:43 --

platprd:
A právě proto je cesta dvou předzesilovačů zapojených za sebou zbytečně krkolomná a pro výsledný zvuk ne zrovna ideální. Není nemožná, ale jsou vhodnější způsoby.
Noble Audio Sunrise
Denon DCD-2020
Parasound Halo Integrated
Focal Electra 926
JBL LS 120P
Petulda
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod platprd 2. 3. 2017 09:47

Tam žádný předzesilovač podle mne není, ten potenciometr v podstatě dělá jenom útlum, když ho dáš naplno, tak jde signál přímo do koncového zesilovače.

I když tohle nevím a myslím, že to je irelevantní, to sou zase nějaké tvoje žvejky, které mají vypovídající hodnotu nula.
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
platprd
Trvalý BAN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod šeďour 2. 3. 2017 09:58

Ježiši Peťuldo, už toho nech.
Kde furt bereš ty tvoje nesmyslný teorie o dvou předzesilovačích a atd.Jak si myslíš, že se používaj monitory ? Že furt někdo vstává a kroutí čudlíkem u každý bedničky zvlášť, aby ubral nebo přidal hlasitost ? Platprd ti to napsal jasně a ty to stejně budeš furt překrucovat, jen abys ukázal, že máš ty pravdu.

Netušíš jak funguje propojení symetrickým signálem, proč se používá, co je to poslech v blízkým poli a další věci který se toho týkaj.Samozřejmě to úzce souvisí s akustikou a to je jen další téma o kterým tak rád píšeš, ale zase víš houby.

A opravdu nejsem OT, když tě upozorním, že píšeš nesmysly.Ty se snažíš radit, já tě upozorňuju, že špatně.Tohle ty děláš na fórech velice rád ostatním a používáš k tomu svůj oblíbenej vybranej styl, se spoustou cizích slov.
Ta předstíraná slušnost ovšem tvoje skrytý hulvátství a technickou neznalost nezakreje :pozor
Doma: Ultimativní audio miniPC, DAC + zesilovač HEGEL, třípásma LSM (geniálně navrhl Kocour)
Sluchátka: AKG K812, AKG K701,Beyer 770, 990, planární SDR wood.DAC + zes. TEAC
Na ven: FiiO X5, Trinity Delta II, Oriveti Primacy, FiiO X1, Sony MH1, atd.
šeďour
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Petulda 2. 3. 2017 10:20

Když už se v tom chceš rejpat, udělal bys mnohem líp, kdybys od rádoby namachrovaných dojmů o mých vědomostech přešel k věcný podstatě toho, na cos mě upozornil.

Symetrický vstup předpokládá dva signály posunutý o 180° plus zem. Na vstupu se od sebe kladný a invertovaný signál odečte, spolu s tím se odečte i případný naindukovaný rušení. Jak to funguje, když se na takový vstup přivede nesymetrický signál? Proběhne prostě odečet signál - nula?
A nefunguje symetrika na vyšším napětí, tzn. při přivedení nesymetrickýho signálu na koncový zesilovač se nevyužije celý jeho výkon?

Jaký konkrétní řešení a konkrétní výrobky uživateli Cesy.77 doporučíš a proč?
Noble Audio Sunrise
Denon DCD-2020
Parasound Halo Integrated
Focal Electra 926
JBL LS 120P
Petulda
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod platprd 2. 3. 2017 10:52

Může koupit ty JBLka a k nim třeba tenhle předek
http://www.hifionline.cz/hifibazar/prod ... tz/na7004/

nebo může sondovat hifibazar.cz a hifionline. občas tam jsou i předky s XLRkama.
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
platprd
Trvalý BAN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Andrejsvk 2. 3. 2017 11:05

Cesy.77 - 15k max? 2.0 ci 2.1?
aktivne hifi regale s d/a, dialkacom a vystupom na sub
Topping E50 + Focal Alpha 65
LG OLED42C21

ignore list : Petulda, Peny, bacil2, platprd
Andrejsvk
Pokročilý
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků