Sestava pro poslech ztrátových formátů

Zdroj zvuku+zesilovací prvek+reprodukční zařízení. Rady, dotazy a zkušenosti.

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Luckyghost 10. 2. 2017 23:51

Aktuálně poslouchám hudbu přez PC, nebo smartphone skrze http://avmania.e15.cz/soundblaster-x7-a-e-mu-x-7-dostupne-hi-fi-nejen-pro-hrace

Výhledově se budu stěhovat do většího kde si budu mít svoji pracovnu (pokoj cca 5x3m). Docela rád bych si pořídil nějaké kvalitnější audio, nejspíše zesilovač + sloupové repro. Úplný strop bych viděl na 50 000. Jenže nastává problém v signálu. Poslouchám zejména starý punk a drtivou většinu nahrávek mám jen ve formátu mp3 a co je průšvih, hodně i ve 128 kbps, bez možnosti sehnat lepší kvalitu. Semtam si poslehnu něco rockového a nebo metal. Takže klasika, kytara, basa, bicí a zpěv. Mimo vlastní sbírku mp3 také dost často poslouchám třeba různé živáky na youtube apodob.

Známej mě zrazuje a doporučuje mi k té mé Creative zvukovce/zesilovači a regálovkám koupit adekvátní aktivní subwofer.

Má smysl při poslechu slabších ztrátových formátů pořizovat něco lepšího, nebo je opravdu rozumější cesta pořídit si k regálovkám s 5" středobasem aktivní subwofer?
Luckyghost
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod platprd 11. 2. 2017 00:25

JBL dělá výborné monitory
https://www.thomann.de/cz/jbl_lsr_308_bundle.htm

v téhle ceně to nemá konkurenci a troufám si tvrdit, že ani za 2x tolik neseženeš lepší bedny. tech 3x5m zvládnou s prstem v nose, a když to doplníš o adekvátní předzesilovač a nějaký dobrý procesor, tak se můžeš zvukem dostat klidně na kategorii hifi 200 tisíc.

na 99% punku 128 bitrate uplně stačí, tam z toho nevyšroubuješ víc, Naopak pokud použiješ nějaký základní procesor, můžeš odstranit ty zmršené masteringy a získat i z punkových nahrávek poslouchatelný zvuk.
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
platprd
Trvalý BAN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Luckyghost 11. 2. 2017 00:48

Zajímavá varianta. Nějak mi ani nenapadlo uvažovat o větších monitorech. Jen bych musel odstranit tu LEDku. Mohl bys konkrétně doporučit nějaký ten přezesilovač s převodníkem? Ve studiovém vybavení se nevyznám.
Luckyghost
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod platprd 11. 2. 2017 01:33

Tak jestli to budeš hrát z pc, tak asi postačí nějaká kvalitní zvukovka, ale v tom se já teda vůbec neorientuji. Nicméně, stejně bych mezi ní a bedny šoupnul ještě ten procesor.
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
platprd
Trvalý BAN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod DinosaurJr 11. 2. 2017 09:07

No kdybych byl na tvém místě (a měl dnešní zkušenosti), tak bych si pořídil 2,5p (cenově i konstrukčnš asi best) sloupové reproduktory ze střední kategorie HiFi (nikoli k DK). Neměly by být příliš detailní až analytické, kde vyniknou všechny nedostatky nahrávky, protože na takových se pak hůře nahraná hudba (občas hluk a šumy) téměř nedá poslouchat (aby z toho byl zážitek). Zkrátka bych hledal takový "univerzály". Pro tvé nároky (horší zdroj muziky, ale do budoucna i pro kvalitnější nahrávky) v ceně 20-30 bude velmi široká nabídka (jako obvykle bych volil podle typu výškáče).

Raději bych nešel cestou regály+sub určený k DK, který je sice cenově dostupný ale na delší poslech muziky to moc není.
Cesta regály+sub určený na HiFi je výborná cesta, ale už bude přes tvůj navržený finanční limit. Regály:sub by zde měly být cenově okolo 1:1. Dále se subem to chce zacházet dost jemně. Navíc vydat na hluboké basy okolo 1/3 rozpočtu mi nepřijde nemoudřejší (navíc pokud někteří zvukaři jsou při tvorbě nahrávky ve studiu taky "pankáči"). Proto bych bral raději sloupové reprosoustavy, který zahrajou pořádně 100-80 Hz a třeba i něco níže. Pokud by to nestačilo tak lze použít eq.
◄☼► Život je příliš krátký na poslech muziky přes nudné HiFi ! Kind of Blue ♪♫♪
ProJect RPM 3 Carbon MC●SLVR●TubeBoxSEII ECC83 Telefunken Ribbed●Sony ES
DAC Topping D50s●DPA 386 222 mk2017●B&W●Xavian●TV Samsung 48"●77LP<iii>
DinosaurJr
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod platprd 11. 2. 2017 10:00

Dělit bedny na pásma je blbost, jestli je bedna 2,5 nebo 3p je uplně jedno, důležitá je kvalita zvukového výstupu. Jinak já mám naopak nejlepší zkušenosti s 2p, kde se vyhneš složitým fázovým posuvům mezi střeďákem a basákem, a opět jsme u procesoru, který je tyhle posuvy schopen krásně eliminovat.
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
platprd
Trvalý BAN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Luckyghost 11. 2. 2017 10:46

Já mám cca rok a půl tuto externí zvukovku se zesilovačem http://cs.creative.com/p/sound-blaster/sound-blaster-x7 a 2 pásmové regály http://cs.creative.com/p/speakers/e-mu-xm7-bookshelf-speakers

Celkově vzato jsem spokojenej, v nastavení lze nastavit frekvenci kterou už převezme nějaký aktivní subwofer. Myslím, že přenechání basů nějakému subwoferu a ty regálovky nechat hrát nad přednastavených 80Hz by se poslech posunul na vyšší úroveň. Posílení spodku v ekvalizeru to basy zahraje, ale prostě to není a nebude ono. Jaký by jste tady mohly doporučit aktivní subwofer (nepotřebuju mic extra silného)?

Takže mám 3 cesty.
1. nejlevnější zkusit aktivní subwofer a zůstane mi software, zesilovač s regálama na které jsem zvyklý a spokojený
2. větší studiové monitory - cena shůdná, ale není to žádná ozdoba místnosti, ikdyž JBL je mi mimořádně sympatická a věřím, že zvuk bude špička bez potřeby subwoferu a zvukovka mi může zůstat.
3. nejdražší a esteticky nejsympatičtější koupě nějakého zesilovače a sloupů. Už od konce 90 let jsem toužil po nějaké Yamaze a teď bych si splnil takový menší sen, jenže cenově to bude nejdražší s relativně nejistým výsledkem (asi bych objel nějaká studia).

Myslím, že bych asi aktuálně zkusil 1 variantu, koupi akt. subwoferu (který asi bez problémů v případě, že to nebude dobré prodám, nebo ve 14 dnech vrátím).
Luckyghost
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod platprd 11. 2. 2017 11:46

Yamaha dělá dobré zesilovače, bedny mizerné. Ten subwoofer je blbost primárně potřebuješ lepší středy/výšky, které ti dají právě kvalitnější bedny.
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
platprd
Trvalý BAN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod macek1168 11. 2. 2017 12:18

K těm tvým variantám:
ad 1. Zkus si subwoofer půjčit a přečti si někde jak ho nastavit. Pokud ti to bude vyhovovat kup si svůj.
Ad 2. Monitory mají analytický zvuk uslyšíš v nich hromadu věcí které slyšet nepotřebuješ, (ta analytičnost je to co nedoporučuje DinosaurJr s jeho příspěvkem souhlasím)
Ad 3. kup nějaký Síťový stereo receiver od Yamahy - RN402, RN500, RN602. a k tomu Sloupy kolem 20kKč nové s alespoň 20cm basákem. Basů budeš mít dost, z receiveru můžeš přehrávat z NAS, z USB a můžeš vynechat počítač, ovládat to mobilem přes net.
Samozřejmě můžeš jít i cenově výš, toto už bude slušně hrající sestava
macek1168
Junior

Odeslat příspěvekod DinosaurJr 11. 2. 2017 12:59

platprd píše:Dělit bedny na pásma je blbost, jestli je bedna 2,5 nebo 3p je uplně jedno, důležitá je kvalita zvukového výstupu.

Podle mě to není blbost, protože na výstup má podstatný vliv konstrukce bedny (vnitřní i vnější), počet měničů, jejich uspořádání a předsazení, složitost výhybky - a to vše se velmi odrazí ve výsledné ceně.
platprd píše:Jinak já mám naopak nejlepší zkušenosti s 2p, kde se vyhneš složitým fázovým posuvům mezi střeďákem a basákem, a opět jsme u procesoru, který je tyhle posuvy schopen krásně eliminovat.

No v podstatě potvrzuješ, co jsem psal mezi řádky, zde tedy vyloženo polopatě a trochu rozporuješ svůj text
((Dělit bedny na pásma je blbost vs mám nejlepší zkušenosti s 2p)). Pokud neuvažuji 1p, tak postavit 2p je podstatně jednodušší než udělat 3p bedny, to chce dost fortelu. U 2,5p lze vcelku "jednoduše" přidat druhý (středo)basák, dát mu prostor a tím z něj získat hlubší tóny to vše za relativně příznivých nákladů a nenáročnosti sladění tak jako u 3p.

Pokud si budeš půjčovat SW, chce to delší poslech alespoň přes 2 wíkendy (např. od čt do po).
Naposledy upravil DinosaurJr dne 11. 2. 2017 13:00, celkově upraveno 1
◄☼► Život je příliš krátký na poslech muziky přes nudné HiFi ! Kind of Blue ♪♫♪
ProJect RPM 3 Carbon MC●SLVR●TubeBoxSEII ECC83 Telefunken Ribbed●Sony ES
DAC Topping D50s●DPA 386 222 mk2017●B&W●Xavian●TV Samsung 48"●77LP<iii>
DinosaurJr
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Luckyghost 11. 2. 2017 13:00

Zatím díky všem. Právě známej se kterým jsem se bavil a na základě jeho aparatury jsem se rozhodnul pro nákup nového má nějaký reciever od Yamahy a k tomu sloupy Elac - komplet za cca 35. Říkal, že dnes by bral síťový reciever, on nemá ani USB, což mě mrzí, že nezkusím pustit třeba nějakou starší 128 kbps mp3 jak to bude znít. Zatím neodsuzuju ani jednu variantu. Každopádně nejreálnější je 2. a 3. jen si ještě musím ujasnit nakolik to chci mít závislé na PC či tabletu. Síťový reciever přidá nezanedbatelný bonus rádií bez neustále zapnutého PC (teď to řeším přez tablet).

EDIT: macek1168 - Začíná se mi líbit ta 3. varianta. právě jsem zjistil co to znamená NAS a koukám, že mám co dohánět. Četl jsem recenzi na RN602 a asi se mi to líbí.
Luckyghost
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod platprd 11. 2. 2017 16:47

macek1168 píše:K těm tvým variantám:
Ad 2. Monitory mají analytický zvuk uslyšíš v nich hromadu věcí které slyšet nepotřebuješ, (ta analytičnost je to co nedoporučuje DinosaurJr s jeho příspěvkem souhlasím)


To jsou bláboly lidí, kteří žádné pořádné monitory nikdy neslyšeli. Co to je analytický zvuk? Jak se liší od zvuku kvalitních Hi-Fi beden?

Síťový receiver můžeš klidně využít jako předzesilovač k aktivním monitorům, V reálu ti postačí nějaký kvalitní síťový AV předzesilovač z druhé ruky.

-- 11. 2. 2017 17:48 --

DinosaurJr píše:No v podstatě potvrzuješ, co jsem psal mezi řádky, zde tedy vyloženo polopatě a trochu rozporuješ svůj text
((Dělit bedny na pásma je blbost vs mám nejlepší zkušenosti s 2p)). Pokud neuvažuji 1p, tak postavit 2p je podstatně jednodušší než udělat 3p bedny, to chce dost fortelu. U 2,5p lze vcelku "jednoduše" přidat druhý (středo)basák, dát mu prostor a tím z něj získat hlubší tóny to vše za relativně příznivých nákladů a nenáročnosti sladění tak jako u 3p.
Pokud si budeš půjčovat SW, chce to delší poslech alespoň přes 2 wíkendy (např. od čt do po).


Nic nepotvrzuji, nevím proč by mělo 2,5p mít automaticky menší fázové posuvy, než 3p. Z hlediska fázových posuvů je přeci irelevantní, jesti reprák roluje sám, nebo pomocí filtru.
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
platprd
Trvalý BAN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod akburt 12. 2. 2017 13:24

Být tebou,poslu SZ Andrejsvk.Myslím,ze v oblasti repro patrí k tomu lepsímu na foru.
akburt
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků