kuko61

Členové fóra se představují. Fotky a diskuze k vašim audio/video přístrojům.

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod kuko61 4. 1. 2014 03:20

Začalo to niekedy v priebehu roka 2013.

Vtedy som si zobral od bratranca slúchadlá Sennheiser HD530 (300ohm).
Boli v dosť zlom stave - rozpadnuté náušníky, mušle ulomené od hlavového mostu, zalomený kábel. Ale asi z pred 20-tich rokov som si pamätal, že ich zvuk sa mi veľmi páčil, tak som si povedal, že ich možno niekedy dám do poriadku.
Dostal som sa k tomu na jeseň, objednal nové náušníky, molitan. A začal som hľadať, kde by som kúpil nejaké HD530 s pokazenými meničmi, aby som do nich dal funkčné, z dolámaných slúchadiel. Po neúspešnom hľadaní na fórach a bazároch u nás som nakoniec zistil, že na nemeckom eBay sa predáva veľmi veľa starých sennheiserov. Jediný problém je, že nemci väčšinou nezasielajú mimo nemecka. Tak som si zriadil nemeckú doručovaciu adresu cez mailboxde.cz a išlo sa nakupovať.
Nakoniec som za pár dní vydražil jedny HD530 (600ohm). Boli za celkom prijateľnú cenu, jediný problém bol, že neboli pokazené, ale vo veľmi dobrom stave, s novými náušníkmi a molitanmi :-D
Tak som si povedal, že meniče v nich meniť nebudem a nechám si ich.

A tak sa tieto slúchadlá sa stali prvými v mojej malej zbierke :-)

HD530 600ohm
HD530_600.jpg


Nastal problém, čo s dolámanými slúchadlami. Keď prišli náhradné náušníky, rozhodol som sa, že ďalšie slúchadlá zháňať nebudem a pokúsim sa ich opraviť. Výsledok je nakoniec celkom dobrý a slúchadlá sú plne funkčné.

HD530 300ohm
HD530_300.jpg


Pri hľadaní slúchadiel na nemeckom eBay som videl, že sa dajú za dobrú cenu kúpiť aj vyššie modely starších Sennheiser slúchadiel. Keďže ma veľmi zajímalo, ako hrajú, rozhodol som sa nejaké vydražiť. Ako ďalšie sa mi podarilo získať HD540 reference. Podľa popisu bol zlý kontakt na jednej strane - vypadával zvuk. Keďže boli oba meniče pravdepodobne v poriadku, za 25€ som ich zobral s tým, že sa ich pokúsim opraviť.
Výhoda starších sennheiserov je v tom, že idú ľahko rozobrať, a pokiaľ nie je pokazený priamo menič, zlé kontakty sa dajú celkom ľahko opraviť.

HD540 reference - pripravené na opravu
HD540OLD.jpg


Problém bol nakoniec v deformovanej strunke, ktorá zabezpečuje kontakt s konektorom na kábli. Takýto spôsob kontaktu je trochu zvláštne riešenie, ale strunka našťastie išla narovnať a po zložení už hrajú slúchadlá bez problémov a výpadkov. Keby narovnať nešla, bolo by treba zohnať náhradnú z iných slúchadiel alebo priletovať kábel priamo na kontakt, ku ktorému je prichytený káblik, idúci z meniča. Takže takýto chybný kontakt je skoro vždy opraviteľný.

Tu je video, kde je veľmi pekne ukázané, ako vyzera strunkový kontakt v Sennheiseroch.

AVR Yamaha -> Infinity Kappa 8.2i
Dali Zensor 1 AX
Pioneer U-05 -> Burson Soloist SL / xDuoo TA-20 / Loxjie P20 -> Audeze LCD3, Verum One, Meze 99Classic, HE400se, Senn HD530/II, HD540/II, HD560/II, HD565
kuko61
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kuko61 4. 1. 2014 04:21

Potom som ešte do vianoc kúpil HD540 reference II. Boli vo veľmi dobrom stave...

HD540 reference II
HD540II.jpg


...a HD560 ovation. Tu som musel dávať nové náušníky a u Thomanna som kúpil originálne molitany.

HD560 ovation
HD560_1.jpg

HD540 a HD560 boli koncom 80-tych a začiatkom 90-tych rokov top modely a aj tak hrajú :-)
Oproti HD530 sú vyrovnanejšie, HD540 pre mňa už aj možno príliš. Myslím, že z týchto troch modelov si v tých rokoch musel vybrať každý - HD530 majú neagresívne výšky a veľmi príjemný zamatový bas. Dajú sa počúvať veľmi dlho bez toho, aby by ich prednes unavil. Sú trochu menej detailné ako HD540 a HD560.
HD540 sú najvyrovnanejšie slúchadlá od Sennheiseru tej doby. Preto môže niekomu pripadať posluch nezáživný, tak isto ako pri súčasných vyrovaných slúchadlách. Na klasiku alebo mainstream jazz, kde nie je menší objem basu problém, sú HD 540 vynikajúce.
HD560 pridávajú oproti HD540 ešte viac detailu, mierne viac basu, ale výšky sú trochu ostré. Umravniť ich pomohli kožené náušníky a originálny molitan. Každopádne po prvom vypočutí bolo jasné, že do uvedenia HD580 boli právom najvyšším modelom. Tiež s píše, že to bol posledný model bez povestného sennheiserovského závoja.

No a nakoniec mám už asi 20 rokov prenosné sennheisery HD56. Pred nimi som mal HD55, ktoré som už nenašiel ale ako si pamätám, hrali lepšie ako HD56.

HD56
HD56.jpg


Myslím, že ak sa niekto nebojí starších slúchadiel a nakupovania na eBay, može si za slušnú cenu zaobstarať naozaj dobre hrajúce slúchadlá. Ceny HD520/II, HD530/II, HD545 a HD565 začínaju okolo 35-40€, väčšinou však treba počítať ešte s 10€ za nove náušníky a molitan. HD540/II a HD560/II v priemernom stave stoja okolo 50-60€, vo lepšom 70-80€. Samozrejme sa nájdu aj ponuky za vyššie ceny, alebo sa aukcia vyšplhá k 100€, ale to už záleží na kupujúcom, či je ochotný toľko dať. Pri troche trpezlivosti je veľká šanca, že sa podarí do pár týždňov kúpiť slúchadlá v dobrom stave aj za dobrú cenu.
Drahšie potom vychádzajú HD580 Precision - konečná cena je väčšinou 100-150€, limitovaná séria v krabici z dreva HD540 reference Gold - 200-300€ a limtovaná séria HD580 Jubilee - v decembri boli dve aukcie a cena sa vyšplhala až na 550€.
AVR Yamaha -> Infinity Kappa 8.2i
Dali Zensor 1 AX
Pioneer U-05 -> Burson Soloist SL / xDuoo TA-20 / Loxjie P20 -> Audeze LCD3, Verum One, Meze 99Classic, HE400se, Senn HD530/II, HD540/II, HD560/II, HD565
kuko61
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kuko61 4. 1. 2014 05:23

senn.jpg

Keď sa niekto rozhodne kúpiť staršie Senny, podľa všetkého bude tiež musieť riešiť nový kábel.
Pôvodný už nebýva v dobrom stave. Pri jedných slúchadlách nie je problém nejaký kúpiť, či už originál, alebo DIY. Najviac káblov sa dá kúpiť za 30€-50€, ale niektoré (napr. Cardas) stoja aj 200-300€.
Pri viacerých slúchadlách je o niečo výhodnejšie urobiť si kábel sám. Mne do Vianoc prišli všetky veci potrebné na výrobu káblov.

repair kit.jpg

Zatieľ som stihol urobiť dva, daľšie dva urobím tento víkend. Stále je to málo na všetky slúchadlá, ktoré mám a ktoré sú na ceste, ale nemám viac konektorov, čaká sa na zásielku z Číny :)
Naposledy upravil kuko61 dne 4. 1. 2014 13:14, celkově upraveno 1
AVR Yamaha -> Infinity Kappa 8.2i
Dali Zensor 1 AX
Pioneer U-05 -> Burson Soloist SL / xDuoo TA-20 / Loxjie P20 -> Audeze LCD3, Verum One, Meze 99Classic, HE400se, Senn HD530/II, HD540/II, HD560/II, HD565
kuko61
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bogino 4. 1. 2014 09:03

Velmi zaujimave! Uzitocny tip mailboxde.cz. :) Tiez nakupujem casto v zahranici a tiez na ebay, hoci som este nedrazil. Hoci ma uz steklilo ... Niekedy predajca posle aj na Slovensko, ajked to nema uvedene, oplati sa ho pocas drazby kontaktovat.
Linka na moje testy v mojom profile
HQPlayer Desktop ► Gustard DAC-X10 ► SPX2010TA ► HiFiMan HE-500
bogino
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kuko61 4. 1. 2014 14:03

Aukcie sa netreba báť. Väčšinou kúpiš za nižšiu cenu ako pri Buy Now.
Veľa predajcov napríklad ponúka ten istý tovar ako BuyNow za plnú cenu, povedzme 20€ a aj ako aukciu, povedzme od 5€.
V takomto prípade by som išiel do aukcie a zvolil si svoj maximálny príhoz na 19€. Ak aukciu vyhrám, kúpim lacnejšie za cenu v rozmezí 5-19€, ak prehrám, stále môžem tovar kúpiť za tých 20€ ako BuyNow.
Samozrejme nie je dobré hodiť tam tých 19€ hneď, pri vysokých príhozoch na začiatku aukcie sa cena väčšinou vyšplhá príliš vysoko. Ak má niekto čas sedieť pri PC, može si počkať na koniec aukcie a prihodiť nejakých 5-10s pred koncom svoj maximálny bid. Ja používam webovú službu Gixen, kde si nastavim tovar, svoj maximálny príhoz a čas pred koncom aukcie, kedy majú za mňa prihodiť. Takto nemusím stále sledovať vývoj aukcie, po jej skončení sa dozviem, či som vyhral, alebo ma niekto preplatil ;-)

Zberná a poreposielacia služba ako mailboxde sa oplatí, ak predajca vôbec neposiela na Slovensko, alebo ak kupuješ viac vecí, ktoré si potom necháš naraz poslať.
Pri troch a viac balíkoch to už väčšinou vyjde lacnejšie. Alebo keď má napríklad Thomann na Slovensko poštovné 15€ a v rámci nemecka zadarmo.
Keď mi nemeckí predávajúci na eBay posielali priamo na Slovensko, obyčajný DHL packet do 0,5kg stál 7,50€ a s trackingom 10.50€.
Teraz mám napríklad na ceste troje slúchadlá a ešte nejaké ďalšie veci z Nemecka, počkám si, kým sa mi všetko zozbiera u mailboxde a potom si to nechám naraz v jednej krabici poslať. Prijaté balíky uskladňujú 1 mesiac bez poplatkov.
AVR Yamaha -> Infinity Kappa 8.2i
Dali Zensor 1 AX
Pioneer U-05 -> Burson Soloist SL / xDuoo TA-20 / Loxjie P20 -> Audeze LCD3, Verum One, Meze 99Classic, HE400se, Senn HD530/II, HD540/II, HD560/II, HD565
kuko61
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod armaman 4. 1. 2014 17:54

Konecne dakto rozumny kto to vysvetli ako to funguje a neodbije to sposobom "na ebay treba vediet nakupovat".
armaman
Poslední varování

Odeslat příspěvekod bogino 4. 1. 2014 18:56

Zaujimave to mailboxde.
Ina moznost http://www.macblog.sk/forum/discussion/16248/
Ma byt mozne si nechat balik poslat na akukolvek postu v Rakusku a potom vyzdvihnut na zaklade preukazu totoznosti a dokladu predavajuceho, kam tovar poslal. Napr. do Kitsee = Kopcany je mozne po predlzeni Kopcianskej ulice z Petrzalky zajst za par minut na bicykli, alebo za rovnaky cas troska oklukou autom.
https://maps.google.sk/maps?q=Kop%C4%8D ... a&t=m&z=15
Linka na moje testy v mojom profile
HQPlayer Desktop ► Gustard DAC-X10 ► SPX2010TA ► HiFiMan HE-500
bogino
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kuko61 6. 1. 2014 21:25

Prvé dva káble pre senny. Mal som starquad kábel s hrubším priemerom na výrobu dvoch káblov, preto som použil 6,3mm konektory. Ostatné už budú mať 3,5mm konektory, keďže teraz potrebujem také jacky a kábel už mám tenší a ten sa do nich zmestí.

kabel_1.jpg


kabel_2.jpg
AVR Yamaha -> Infinity Kappa 8.2i
Dali Zensor 1 AX
Pioneer U-05 -> Burson Soloist SL / xDuoo TA-20 / Loxjie P20 -> Audeze LCD3, Verum One, Meze 99Classic, HE400se, Senn HD530/II, HD540/II, HD560/II, HD565
kuko61
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bogino 6. 1. 2014 22:38

Pekna praca ... :)
Oplet z horneho obrazku si kde kupil?
Linka na moje testy v mojom profile
HQPlayer Desktop ► Gustard DAC-X10 ► SPX2010TA ► HiFiMan HE-500
bogino
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kuko61 6. 1. 2014 23:12

Dík, je to prvotina :) Tu som kupoval červeno-čierny oplet na hrubý kábel a aj tie tenké (červený a čierny) a tiež všetky zmrštovacie bužírky - adhesive 3:1 (čiernu, červenú, transparentnú)
http://stores.ebay.de/atopauthenticauction/

Tenšie káble budú mať viablue oplet, vyzerá to naozaj dobre, zajtra prvé dva dokončím a dám nejaké foto.
AVR Yamaha -> Infinity Kappa 8.2i
Dali Zensor 1 AX
Pioneer U-05 -> Burson Soloist SL / xDuoo TA-20 / Loxjie P20 -> Audeze LCD3, Verum One, Meze 99Classic, HE400se, Senn HD530/II, HD540/II, HD560/II, HD565
kuko61
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kuko61 8. 1. 2014 01:21

Budem potrebovať okolo 8 nových káblov, tu sú ďaľšie dva už z tenšieho starquad kábla a s 3,5mm konektorom.

kabel_3.jpg


kabel_4.jpg

S káblami si budem musieť dať na chvíľu pauzu, keďže ďaľšie 3,5mm konektory sú na ceste z Číny a pridu najskôr za 1-2 týždňe. Aspoň dnes prišli dlhoočakávané (a nielen mnou :-)) ) konektory do mušlí.

konektor.jpg
AVR Yamaha -> Infinity Kappa 8.2i
Dali Zensor 1 AX
Pioneer U-05 -> Burson Soloist SL / xDuoo TA-20 / Loxjie P20 -> Audeze LCD3, Verum One, Meze 99Classic, HE400se, Senn HD530/II, HD540/II, HD560/II, HD565
kuko61
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bogino 8. 1. 2014 09:20

Diky za linku na oplety.
Sluchadla, ktore rekablujes, maju vsetky povodne konektor v musliach, alebo nejakym bezkonektorovym pridavas konektor? Kde a ake konektory nakupujes?
Linka na moje testy v mojom profile
HQPlayer Desktop ► Gustard DAC-X10 ► SPX2010TA ► HiFiMan HE-500
bogino
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod šeďour 8. 1. 2014 09:56

Pěkná práce Kukouši a taky pěkná sbírka sluchátek.

Na ten kroucenej přívod do mušlí dáváš nějakou bužírku (když tam nemáš oplet), nebo tam máš jen ty holý zkroucený drátky ?
Jde o to, aby se to časem při používání sluchátek nerozplejtalo.
Na tohle by se případně dobře hodila pružná a průhledná smršťovací bužírka.Ta totiž zůstane krásně měká i po smrštění.Nabízí jí pražská firma Rasel a maj na výběr různý průměry.

Ale pozor, například GES nabízí taky transparentní bužírky, jenže ty jsou normálně dost tuhý, po smrštění ještě tužší a věčně je nemá skladem.Takže to není totéž, jako to, co prodává zmiňovanej Rasel.To na první omak připomíná spíš hadičku ze silikonový gumy.
Doma: Ultimativní audio miniPC, DAC + zesilovač HEGEL, třípásma LSM (geniálně navrhl Kocour)
Sluchátka: AKG K812, AKG K701,Beyer 770, 990, planární SDR wood.DAC + zes. TEAC
Na ven: FiiO X5, Trinity Delta II, Oriveti Primacy, FiiO X1, Sony MH1, atd.
šeďour
Pokročilý

Odeslat příspěvekod kuko61 8. 1. 2014 10:46

bogino > konektor v mušliach (samica) je súčasťou umelohmotného púzdra, v ktorom je uložený menič - vidno to napríklad na videu vyššie. To púzdro s meničom je potom ďalej uložené vo väčšom umelohmotnom dieli. Ten vidno celý na fotke rozložených slúchadiel nad videom. Takže ten konektor sa meniť nedá, ale tam je v podstate len strunka (viď video).
Konektor na kábli, ktorý sa strká do mušlí, dávam samozrejme nový. Konektory kupujem Acrolink, viď foto vyššie. Na eBay alebo Alliexpresse, kde sa mi podarilo kúpiť ich lacnejšie. Na Lunashops.com som videl aj krajšie konektory ako Acrolink - aj s lepším prístupom ku kontaktom pri letovaní - ale sú dosť hrubé. A to je problém pri starších slúchadlách po model HD560 II, ktoré majú v mušli užšiu dieru na konektor ako HD545, 580, 600... aj acrolink konektory treba trochu zbrúsiť. Tie sa aspoň dajú, tieto http://www.lunashops.com/goods.php?id=3792 by asi išli zbrúsiť alebo orezať ťažšie.

šeďour > ďakujem :-) transparentná bužírka tam je. Je celkom ohybná. Použil som 3:1 s lepidlom. 2:1 by bola možno po zmrštení tenšia a ohybnejšia, tak ak budem kupovať na budúce, skúsim si objednať aj takú. Ale tú 3:1 som trafil priemerom skoro presne, tak sa veľmi nezmrštila a steny zostali tenké.
Rasel som pozeral, majú tam všeličo aj za dobré ceny, len nezasielajú na Slovensko :oops:
Už som sa viackrát presvedčil, že je jednoduchšie nakupovať v CN alebo HK, ako v ČR. Vo fy Rasel vychádzajú bužírky cenovo podobne ako som ich kúpil na eBay, ale z eBay ich nemám problém objednať na Slovensko a poštovné je zadarmo. A na SK som nanašiel obchod, kde by mali za prijateľnú cenu všetko, čo som potreboval kúpiť (bužírky + oplety). Predstavoval by som si nejaký taký výber, ako má Atop shop na eBay http://stores.ebay.com/atopauthenticauction/ :-D

Rozmýšlam, že by som pri budúcom kábli skúsil vymyslieť nejaký splitter + by som urobil nejakú potlač na bužírky (napr L+R na konektory), len musí byť chuť a čas.
AVR Yamaha -> Infinity Kappa 8.2i
Dali Zensor 1 AX
Pioneer U-05 -> Burson Soloist SL / xDuoo TA-20 / Loxjie P20 -> Audeze LCD3, Verum One, Meze 99Classic, HE400se, Senn HD530/II, HD540/II, HD560/II, HD565
kuko61
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bogino 8. 1. 2014 11:13

Namiesto potlace pre buzirky L+R je sikovne pouzit cervenu buzirku napravo, alebo akukolvek inu formu cerveneho oznacenia - jednoduchsie ako potlac a pre nas okuliarnatych aj praktickejsie - farby rozoznavam lepsie, nez male pismenka. :)

Nejake zmrstovacie buzirky a ine drobnosti som pred Vianocami nakupoval na http://www.tomshardware.sk ale oplety tam myslim nemaju.
Postovne nie je zadarmo, ale je nizke, takze pri nakupe za par desat EUR sa strati. Pozri, ako vyjdu v porovnani s Cinanmi. Vyhoda samozrejme je, ze za 3-4 dni to mas doma.

-- 8. 1. 2014 11:18 --

Keby som do nejakych sluchadiel chcel pridat konektor na kabel, cize dala by sa navrtat hrubsia dierka nez tam je a je aj dost miesta v musli, ake konektory by ste mi odporucili?

Kupil som Gotham kable, konektory a buzirky, hodlam ich vyskusat s Amfitonmi a Samson SR850. :)
Linka na moje testy v mojom profile
HQPlayer Desktop ► Gustard DAC-X10 ► SPX2010TA ► HiFiMan HE-500
bogino
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků