Bastlíři, pochlubte se svými výrobky

Členové fóra se představují. Fotky a diskuze k vašim audio/video přístrojům.

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod hynpin 8. 1. 2011 17:24

Zdravím všechny

před pár dny jsem dokončil stavbu DIY sluchátkového zesilovače od AMB Laboratories. Potřeboval jsem trošku optimalizovat signál pro moje RE0. Výsledek byl nad veškerá očekávání.... :shock:
Pokud by měl někdo zájem, vystavím foto popř. sepíšu nějaké dojmy ze stavby a poslechu ^^
hynpin
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Odar 8. 1. 2011 17:49

Urcite ano, sem s tym ;)
Odar
Trvalý BAN


Odeslat příspěvekod hynpin 10. 1. 2011 18:24

Nepřišel jsem na to jak upravit předchozí, nu což. Tady je (v provozu):
Obrázek
Mizerná fotka mizerným telefonem a na rychlo ;-)
S objednávkou součástek nebyly větší problémy, s balíčky už to bylo horší. Z USA přišla deska s operákama a zbytkem součástek otřesně (ale fakt otřesně) zabalená - pomačkaná provlhlá papírová krabička byla jak vytažená z kontejneru :grr: Ještě ke všemu mi to pošťák narval do schránky a nashle >:-( Naštěstí se nic nepoškodilo. Od Farnell přišla velká krabice s několikero rezistory a kondíky :-D

Kompletování byla radost včetně SMD operáků. Postupoval jsem striktně podle doporučení AMB. Trošku drbačka byla instalace desky do hliníkového pouzdra Hammond. Kdo to bude dělat, doporučuju ty elektrolyty C3a/b před letováním na desku oloupat v horní části, aby to tam celý vešlo. Ty menší C5+/- doporučuju letovat 1mm od desky, aby šly vyhnout. Rovněž 9V akumulátor tam nevleze. Já použil GP 8.4V NiMH sedmičlánek, následovala kuchačka plastového pouzdra (svrchní strana musela pryč) a lepení izolačkou. Spodní stranu desky jsem pro sichr taky přelepil izolačkou (hlavně ten šroubek M3 na regulátoru napětí). Je to tam všechno na knop. Vrtání panelů nechte radší až bude deska uvnitř :oops:

Zvuk? Co Vám budu povídat. Z RE0 vybouchá co to de. Zisk 5 (defaultní zapojení) je dostačující co do výkonu. Prostor mě ohromil, stejně tak dynamika a čistota projevu v celém pásmu. Troufám si tvrdit že Mini3 je lék na neduhy RE0. Sykavky jsou pryč, basů plná :twisted:

//xxxdvorixxx: doplněný obrázek
hynpin
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ThomasKo 10. 1. 2011 21:18

Farnell balí veľmi dobre, s nimi som bol zatiaľ vždy iba maximálne spokojný. Mne tie haluze z USA došli v papierovej bublinkovej obálke a bol som rád...
Čo ti nešlo na namontovaní desky do Hammondky? Tie C5ky boli v pohode, len ten jeden pri kraji krabičky bol dosť tesne. Skôr mi zavadzal ferit L1, ten pri ampe. Takisto čo za C3ky si kúpil? Keď som použil normálne 470uf 16V tak nad nimi boli tak 2-3mm miesta. A to som si vyberal z viacerých druhov u otca v pivnici, vsetky boli rovnako velke. Ale tie som aj tak nahradil za 2ks 1000uf 10V, myslím že to trošku pomohlo basu ale môže to byť iba subjektívny pocit.
S tými baterkami to je bežný problém, ja som to vyriešil po svojom, napája mi to dvojčlánok liioniek, tieto čo mám majú malú kapacitu (250mAh) ale kúpim druhé a tie budú mať až okolo 500mAh. Takisto nikdy som Mini neplánoval pripájať na normálny zdroj, tak som vynechal celý nabíjací obvod.
Btw nešumí ti to s RE0? Ak áno a nemávaš potenciometer vytočený ďalej ako dajme tomu na 2hodinu tak si zmeň rezistory na gain 2x, predtým mi to šumelo ale potom je ticho ako v hrobe. Taktiež sa citlivejšie ovláda hlasitosť, ale má menšiu rezervu v hlasitosti... jediná nevýhoda tohto gainu.
Doma: BantamDAC - Dispre II V3 - DT880 250ohm 2005 edition
Vonku: Sansa Clip - Mini 3 -recabled Sennheiser IE8 s custom nástavcami
ThomasKo
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hynpin 17. 2. 2011 17:56

Úprava Fiio L6: výměna origo SMD kondů za HITANO EXR 33uF 35V

Zákrok byl nutný, ten zvuk nebyl ok (osekané téměř na středy :-] ), sestava tím trpěla. EXR byly jediný ucházející elektrolyty, který jsem sehnal (ale už jsou v řešení ELNA SILMIC z GB :oboze snad dojdou). Chtěl jsem co nejmenší, ale ne SMD.
Samotný proces výměny nebyl složitý, musel jsem natáhnout smšťovačku na vývody aby nešly do zkratu samozřejmě, pak skrze vytavené otvory do pouzdra L6 a zahnout kolem minipcb. Ještě zalepit pouzdro a přilepit kondy a bude to.
Výsledek (subjektivně FUZE + MINI3 + HD565): oproti původním SMD kondům velice prokoukla scéna, objevil se prostor, zpevnil a zpřesnil bas (kopáky na South of Heaven od Slayer jsou teď supr :D ), lokalizace dobrá, výšky jdou výš a barva je mnohem zdravější ;-)
Přílohy
Fotografie-0079.jpg
hynpin
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod armaman 18. 2. 2011 19:34

Na ziadost šeďour-a sem prispejem aj ja trochou i ked cele to nie je vyložene môj "bastl" no i tak preco neinspirovat.
Povodne autor tohto bastlu tak ako som sa s nim dnes po telefone rozpraval experimentoval aj s inymi OZ no mne CDP predal uz s NE5532 ktore neboli aj podla neho najlepsia volba. Po zverejneni foto v galerii ma krovak_cze "nabudil" a tak som sa pustil do upgrade najprv padol navrh na vymenu "povodneho" OZ NE5532 za LME49720. No postupne som aj vdaka rade Duwenbleidd-a skoncil pri LM4562.
No a samozrejme dake zmeny este od povodneho majitela neskoncili len pri vymene OZ logicky bolo treba vymenit aj ine komponenty. Zmenene boli kondy v zdrojovej casti za Rubycon a v signalovej ceste tiez bola uskutocnena vymena ako je patrne z foto kde povodne elyty boli zmenene su to tie hnede no autor si uz sam nepamatal za aku znacku no ako sam tvrdil nebolo to to "naj" co sa na trhu da kupit. Takisto boli dake kondy pridane co vsak nie je z foto vidno nakolko tato zmena sa udiala na spodnej strane DPS.
Obrázek
Celkovy pohlad na CDP Grundig CD 303
Obrázek
Povodne OpAmp NE5532
Obrázek
Kondenzatory Rubycon v zdrojovej casti
Obrázek
Uz zmenene OpAmp za LM4562 hneda elyty su uz zmenene za tie povodne
Obrázek
Pohlad na cele zozadu.
No a co dalej? Sam este neviem no vdaka velmi dobremu a takmer bezporuchovemu transportu skoda nevyuzit tento potencial .Je tu este moznost samostatneho napajania digitalnej casti a zopar uprav na vymene komponentov ,ale sam si na to netrufam takze dost mozne ,ze vzhladom k dobrym vztahom s povodnym majitelom to bude este na zopar konzultacii.

-- 18. 2. 2011 19:44 --

No a co sa tyka zvuku po uprave ,tak to je samostatna kapitola. Skutocne a za to sa nehanbim mi daktore pasaze vohnali do oci slzi radosti a prekvapenia co doslova posadilo na R-I-Ť jednoducho som cakal cosi no az tolko veru nie.
Celkovo ta zmena priniesla iny rozmer do vsetkych casti ,vysky cistejsie stredy vyraznejsie spevnenie basov a napriek tomu aky mam zosilnovac tak aj dynamika dostala konecne za svoje. No a behringeri konecne dostali to co si zasluzia.

Edit:Ako dalsi upgrade mi bol doporuceny
http://sk.farnell.com/national-semicond ... dp/1468929
a
http://sk.farnell.com/analog-devices/op ... dp/9603760
armaman
Poslední varování

Odeslat příspěvekod šeďour 20. 2. 2011 23:03

Pěkně napsané :tleskani Bez úpravy zdroje to prý není ono.Škoda, že já jsem se detaily správných úprav dozvěděl až po mé, nepříliš úspěšné úpravě.Takže ti držím palce.
Doma: Ultimativní audio miniPC, DAC + zesilovač HEGEL, třípásma LSM (geniálně navrhl Kocour)
Sluchátka: AKG K812, AKG K701,Beyer 770, 990, planární SDR wood.DAC + zes. TEAC
Na ven: FiiO X5, Trinity Delta II, Oriveti Primacy, FiiO X1, Sony MH1, atd.
šeďour
Pokročilý

Odeslat příspěvekod armaman 21. 2. 2011 05:02

Tak to ma mrzi. A k tej uprave zdroja. Ta nie je nevyhnutna no po jeho uprave sa da este ocakavat dalsi posun k lepsiemu. Neviem sice o kolko no uz teraz je to vyrazne lepsie. No urcite to nebude zanedbatelna zmena. :)
armaman
Poslední varování

Odeslat příspěvekod krovak_cze 22. 2. 2011 19:11

hynpin píše:Úprava Fiio L6: výměna origo SMD kondů za HITANO EXR 33uF 35V

nemel by tam byt spis bipolarni? nebo nejlip svitkoovej


zkus AD8620 :)
krovak_cze
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 22. 2. 2011 19:46

krovak_cze píše:
hynpin píše:Úprava Fiio L6: výměna origo SMD kondů za HITANO EXR 33uF 35V

nemel by tam byt spis bipolarni? nebo nejlip svitkoovej
...

Umíš si představit svitkáč 33uF??? Tam původně byl buď SMD tantal, nebo možná niobák - nahrazovat ho vývodovým hliníkáčem je dost prasečina, nemluvě o těch dírách vypálených do krytu a kondíkách nahozených "navrch"... Obráceně bych to chápal, v tomhle pořadí se mi to ale jeví jako těžce sporadické a silně diskutabilní...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod krovak_cze 22. 2. 2011 19:55

33 ne ale 22 pouzivam :) mel by tam stacit je trosku vetsi, ale ne zase o moc, kdyz uz mu to takle kouka ven je to jedno :)
http://www.gme.cz/cz/mks2-22m-16v-p121-689.html
krovak_cze
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 22. 2. 2011 21:26

Jenže ten SMD kondík má anodu dělanou ze slinovaného práškového kovu (tantal nebo niob), který se pak chemicky "namoří"a tím se vytvoří dielektrická vrstvička, fungující jako vlastní dielektrikum kondíku. Plocha celkového povrchu pecičky 2x2x5mm je asi tak srovnatelná s plochou běžného bytu v rodinném domku - kolem 100m čtverečních. Ale protože je to složené ze zrníček, má to prakticky nulovou indukčnost a minimální ESR (ekvivalentní sériový odpor). Srovnatelná plocha "hliníkáče" je vytvořená pomocí svitku Al fólie a speciálního papíru, do kterého je nasáknutý elektrolyt podobně jako v akumulátoru. Ten svitek znamená, že má v sobě nezanedbatelnou INDUKČNÍ složku plus proti tomu slinovanému SMD kondíku i vyšší ESR. Ve finále to znamená, že pokud má mít Al "vývodový" kondík stejně efektivní funkci jako slinutý tantal nebo niob, musí být jeho kapacita nejméně dvojnásobná - v horším případě i pětinásobná - než u původního SMD kondíku. Prostě já k té náhradě SMD hliníkáčem nevidím jeden jediný seriózní důvod - asi jako když si někdo myslí, že dosáhne něčeho lepšího, když vymění koncové trandy v dosud dobře fungujícím zesilovači - a nezmění přitom nic dalšího, ani napájecí napětí nebo třeba ty filtrační kapacity. Prostě měnit bezhlavě "nejaký kondíky" jen proto, že jsem "někde čet že výměna kondíků je prospěšná" je naprostá hovadina. A z toho neustoupím - vyjma případu, že by ty SMD předtím odletěly do věčných lovišť a nebyly k sehnání ekvivalentní náhrady.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod krovak_cze 22. 2. 2011 22:33

no jestli to s nim hralo hur, tak je to podle me docela padnej duvod ho vymenit :)
krovak_cze
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hynpin 23. 2. 2011 16:01

Zvuk byl fakt hnus. Vím , že bipoláry by byly lepší. Zatím je to experiment. Čekám ještě na kondíky ELNA RFS. Uvidim. Třeba to může být ještě lepší s niobama :hm Tyhle HITANO každopádně půjdou ven. Prostor a lokalizace je skvělá, ale už to hodně omezuje vejšky asi kolem 15k odhadem.
hynpin
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků