Navrhněte vybavení obýváku

Diskuse na témata, která se netýkají výše uvedených

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Sasakr 19. 11. 2017 20:33

Zdravím,

jelikož nevím přesně, co bych vlastně chtěl, hážu to na smeťák a budu rád, když mě vy odborníci zasvětíte a navrhnete nejlepší řešení. Zatím to bude trošku filosofické, ale na rozdíl od PoliceCollectora a jiných legend já mám skutečně v plánu nakupovat. A teď k věci.

Nenapadlo mě, jak jinak využít jednu místnost v bytě, než jako takové nějaké multimediální centrum. Současný stav je takový, že všemu dominuje obyčejný PC monitor 23", audio vepředu zajišťuje LG FB162 a vzadu v případě potřeby prostorového zvuku Creative Gigaworks T20. V době studentských let to byla nesmírně luxusní sestava, ale teď by to chtělo něco víc. O tom, že monitor je malý a na filmy nevhodný, netřeba polemizovat. O tom, že kvadrofonní surround s naprosto odlišnou charakteristikou zvuku vepředu a vzadu a bez rozumné možnosti prostorové korekce za moc nestojí, se taky asi hádat nebudeme. Centrem všeho je stolní počítač, ze kterého vždycky šel všechen zvuk (poslech hudby) i obraz (filmy a hry).

A teď co bych si představoval. Přiznám se, že si moc neumím představit jako centrum multimediálního obsahu něco jiného, než počítač. V tomhle mě případně vyveďte z omylu. Využití technologií v obýváku bude cca 30 % hry, 20 % filmy, 40 % hudba a 10 % rádio (mluvené slovo - ČRo Plus). U her není co řešit, základem bude počítač. U filmů mi to taky přijde jako nejlepší řešení, protože filmy tak jako tak budou vždycky stahovaný z netu a navíc jsem měl ve zvyku používat Smooth video project, který mi filmy přepočítával v reálném čase na obnovovací frekvenci monitoru, tj. 75 Hz. Na filmy v 24 FPS koukat odmítám. Jde-li to řešit nějak jinak, třeba nějakou funkcí v TV, pak s tím nemám problém. Hudbu si taky upřímně neumím představit jinak než z PC, protože se tam vejde celá knihovna a ve Winampu jde pár kliknutíma zvolit přesně to, co chce člověk poslouchat (nemluvě o MusicIP Mixer, který rád používám, protože umí sestavit playlist z "podobných" skladeb). Rádio jediné neposlouchám přes PC, protože to LG má FM tuner.

Pokud mi nevyvrátíte počítač jako zdroj multimediálního obsahu, pak vězte, že je vybaveno HDMI, optickým audio výstupem a klasickými audio jacky pro 5.1 (to je používáno teď). Moje představa je taková, že si koupím nějakou pěknou 5.0 nebo 5.1 sestavu audia. Líbí se mi sloupové reproduktory, v místnosti bych chtěl mít minimum nábytku a chtěl bych, aby tam dominovaly právě ty reproduktory, tzn. třeba něco takového (čistě příklad, v tomhle si nechám poradit). Ke zvukové kvalitě bych řekl asi tolik, že nejsem audiofil. Jsem naprosto průměrný konzument obsahu a upřímně to LG mi zvukem v podstatě stačilo. Tudíž cokoliv lepšího mě zcela jistě uspokojí. Poslouchaný žánr je nejčastěji metal, tu a tam ale třeba chillstep (a tam, pravda, to LG kvůli chybějícímu spodku moc dobrou práci neodvádělo) nebo jiná elektronika. Více než dokonale věrný zvuk ocením spíš zvuk efektní a bombastický (můj ekvalizér opravdu není rovná čára). Doporučte prosím samozřejmě i to, do čeho ty bedny píchnout, aby to hrálo a jak do toho něčeho dostat zvuk z PC. HDMI? Analog? Optika? Co třeba bluetooth nebo wifi? Jde to, abych nemusel tahat kabely? Velikost místnosti je cca. 5×4,5 m. Ještě k reprosoustavě, pokud by mohly být zadní bedny bezdrátový, nebylo by to od věci. Podmínkou je automatická prostorová kalibrace. Co se ceny týče, vzhledem k poměrně nízkým požadavkům na kvalitu zvuku jsem si představoval něco kolem 15 000 za repro + zesík. Bude-li třeba, tak holt o něco víc. Tolik k audiu.

U obrazu jsem ještě zmatenější. Vzhledem k tomu, že zobrazovadlo bude sloužit v podstatě jen jako monitor k PC (na TV vysílání na 100 % koukat nebudu), tak v zásadě nepotřebuju nějakou záplavu funkcí. Bude se koukat zhruba z 2-2,5 metru, takže velikost obrazu zhruba těch 55". Zásadní otázka je, jestli vzít TV nebo projektor. Přiznám se, že favorizuju projektor, kterej jde jednak koupit na firmu, za druhé mi přijde v poměru cena/úhlopříčka výhodnější. V místnosti jsou 2 okna se žaluziemi. Hodil bych ho na nějaký stropní držák cca. 1,8 metru od zdi. Nějaký projektor jsem tu před časem půjčený měl a obraz přes den nebyl nic moc, ale třeba dnešní moderní projektory už jsou lepší. Rozlišení chci FullHD. 4K nemá smysl, nebudu stahovat 100GB filmy a hry v tomhle rozlišení PC neutáhne. Co je ale důležitější je obnovovací frekvence. Chci, aby TV nebo projektor byly schopni pojmout a skutečně zobrazit obraz minimálně v 60 Hz. Pokud by zvládly víc (120, 144 apod.) bylo by to jedině dobře. Jinými slovy aby se 144 FPS ve hře skutečně přeneslo do obrazu.

To je asi tak ve zkratce. Pokud by měl někdo potřebu si něco dokazovat a zesměšňovat mé neaudiofilské požadavky, pak ať počítá s tím, že mě nerozpláče. Budu rád za vaše návrhy a doporučení.

-- 19. 11. 2017 20:40 --

Ještě dodatek, drtivá většina hudby v PC je komprimovaná. Sice jsou většina 320kbps, ale pořád ztrátové. A nemíním na tom nic měnit. Pamamatuju si, že když jsem kdysi přecházel z cédéček na empétrojky, týden dva jsem s tím měl problém, ale pak jsem si zvykl a doteď žiji šťasten a spokojen.
"Svoboda je věc, která akorát ruší." Tdjohn
Sasakr
Junior
Uživatelský avatar

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků