Pomoc s vyberem vhodneho napaj.zdroje.

Diskuse na témata, která se netýkají výše uvedených

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod AK-47 18. 12. 2012 08:11

Ahoj, koupil jsem SMSL DAC od Icotech jak ho recenzoval. Potrebuji pomoci s vyberem EU nap.zdroje, protoze redukce za 30,00Kc nefuni (kdyz jsem ji rozdelal byly to dva medene plisky na ktere nedolehali koliky - DAC se vypinal/zapinal dokolecka).
Hodnoty na cinskem zdroji:
I/P: AC 100-240V, 50/60Hz 0,4A
O/P: DC 9V - 1,5A
Model: UWP-15W-0915S
Drzel jsem se DC na outputu a vykonu ktery dle nazvu modelu je 15W a vybral tohle:
http://www.tme.eu/cz/details/gs15e-2p1j ... ean-well/#

Je tam ale 1,66A na outputu a tak nevim zda by to nebyl problem ?
Diky za radu.
DUNE HD BASE 3D,NADC326BEE,Wharfedale Diamond 10.5 Walnut
Schiit Magni2 + Modi2 Uber + Shure SRH-1540
Galaxy Note 8 64gb single sim
AK-47
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod icotech852 18. 12. 2012 08:28

Viac A znamena vacsiu prúdovu rezervu,mozes ho smelo kúpiť.
forsaken...
icotech852
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod AK-47 18. 12. 2012 08:43

Ahoj, no vidis, nakonec to vyresime spolu, beru ho a snad uz ho brzo zapojim :-) Diky.
DUNE HD BASE 3D,NADC326BEE,Wharfedale Diamond 10.5 Walnut
Schiit Magni2 + Modi2 Uber + Shure SRH-1540
Galaxy Note 8 64gb single sim
AK-47
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod icotech852 18. 12. 2012 09:21

Daj si potom pozor,aby bolo rovnako zapojené plus a mínus.
forsaken...
icotech852
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod AK-47 18. 12. 2012 09:34

jj uz to vidim, jasny, diky.
DUNE HD BASE 3D,NADC326BEE,Wharfedale Diamond 10.5 Walnut
Schiit Magni2 + Modi2 Uber + Shure SRH-1540
Galaxy Note 8 64gb single sim
AK-47
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Casial 29. 12. 2012 17:10

OnePlus 8T@Odorik&Allrisk
♫: Denon DCD-1500AE•Vincent KHV-1pre•Xduoo XA-10•Sennheiser HD800•AKG K702•Behringer Truth B2031P•
Casial
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod xmarek 29. 12. 2012 17:21

Teoreticky je to možné. V případě, že se jedná o nějaký solidnější zdroj tak si troufám říct, že bude lepší než nějaký spínaný šunt. Ovšem má to svoje ale.. a tím je fakt, že v případě, že DAC potřebuje ke své činnosti něco ve smyslu 2xněco tak tady bych to neriskoval, protože tam potřebujete společnou zem a bůhví jak jsou větvě mezi sebou svázané.
http://www.hw.cz/teorie-a-praxe/konstru ... 0a-ii.html

Další věc je riziko, že otočíte poťákem na zdroji a DAC se odporoučí do věčných lovišť. :-( A ještě jednu věc je třeba vzít v potaz a to je přesnost takto dodávaného napětí a jak se to chová pod zátěží.
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
xmarek
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod icotech852 29. 12. 2012 18:11

Pytas sa to asi koli tomu,ze chces nahradit zdroj na skusku za klasicky impulzny zdroj.
Vyroba "dobreho" zdroja je fakt jednoducha zalezitost na ktoru vsak vyrobcovia kaslu koli cene a rozmerom.
forsaken...
icotech852
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 29. 12. 2012 19:36

Ten laboratorní zdroj by měl být schopný dávat přesně nastavitelné napětí včetně funkce proudové pojistky atd - měl by být taky třeba stabilnější než běžný produkční zdroj atd. Stejně pokud něco stavím a oživuju, tak na první fáze používám regulovatelný "labák" - právě třeba už jen kvůli té nastavitelné proudové pojistce atd. Samostatný zdroj stavím až potom, co mám nové zařízení postavené, oživené a otestované, co požaduje - už se mi několikrát stalo, že jsem postavil něco i podle návodu a autorem předepsaný zdroj byl nedostačující. Vinu na tom může mít třeba tolerance součástek, které autor použil ve své výchozí konstrukci, dalším konstruktérům už se nemusí podařit sehnat identické, nahradí jeden typ jiným a najednou je z toho neúspěch, protože zdroj bude dávat o 5% něčeho míň a citlivější zařízení už nebude fungovat.

Příklad - Actidamp Mk.II postavený na upravené desce z původního návrhu z AR-A - 2,3/93, oživený, nastavený a otestovaný na laboratorním zdroji, naměřen odběr proudu ze zdroje ±18V asi 40mA z každé větve. Podle běžných zvyklostí musí 40mA odběru trvale zvládnout stabilizátory s max. proudovou zatížitelností 100mA - takže jsem vytáhnul ze šuplete transformátorek s výstupem 2x24V a s proudem nějakých 100mA (bohatě postačující pro stereofonní verzi) a do zdroje za usměrňovač z obyčejných 1A diod a za hlavní filtrační kondenzátory 2x1000uF/50V (součástky ze šuplete, nechodím na takové prkotiny nakupovat znovu a znovu speciálně vybrané sady součástek) jsem osadil pro každý kanál Actidampu samostatnou dvojici malovýkonových stabilizátorků LM78L12/79L12 (pouzdro TO-92 = malý tranzistor, provedení s Imax=100mA) "podepřených" vybranými diodami tak, aby výstupní napětí pro každý preamp bylo skutečně ±18V. Zdroj makal, preamp z laboratorního zdroje makal, tak jsem to propojil a zapnul - A HELE, VONO TO NEŠLO!!!

Začal jsem pátrat, preamp jsem zase odpojil, měřím - a všecko OK, zdroj OK, odběr zesu v klidu i při funkci OK, spojím to dohromady - a zas fail!!! Snad 20x jsem to rozpojil, přeměřil, nic nenašel a zase zapojil se stále stejným výsledkem - samostatně vše fungovalo, spojené ani prd!
Nakonec jsem to samozřejmě našel. Na správnou cestu mne nasměrovalo kratičké probliknutí kontrolek proudových pojistek na laboratorním zdroji - měl jsem je nastavené na 100mA a při každém připojení desky s Actidampem na okamžik blikly, jenže laboratorní zdroje se v režimu funkce proudové pojistky nikdy nevypnou úplně jako pevné stabce - jen přejdou do funkce s omezeným výstupním proudem. Kondíky určené pro filtraci napájecího napětí na destičkách preampu se tak relativně pomalu nabily, odebíraný proud se snížil a nadproudové pojistky se vyřadily - preamp normálně fungoval. Samotná příčina byla celkem jednoduchá - protože jsem potřeboval zdroj mít od destiček s preampem dál než asi 10cm (vestavoval jsem je do gramofonu, zdroj byl v úhlopříčně opačném rohu skříně než preamp), podle doporučení Kazzatele jsem do preampu osadil vyšší filtrační kapcitu než byla původní - místo 100uF jsem dal kondíky 220uF, aby se posílila filtrace přímo na deskách preampu. A nabíjecí proud po připojení napájení do těchto kondíků je natolik vysoký, že při zapnutí aktivoval nadproudovou (protizkratovou) ochranu těch 100mA stabilizátorů, která je tuším nastavená na 350 až 400mA podle výrobce. Stabilík se prostě zablokuje = vypne se výstup, aby se nezničil nadproudem. Vyresetovat se dá jedině vypnutím napájení, jenže při novém zapnutí se ochrany znovu aktivovaly - kondíky se mezitím samozřejmě zase vybily a znovu se pro stabec tvářily jako bezedné, takže vypnutí se opakovalo.

Vše vyřešila rekonstrukce zdroje, kdy jsem místo typů 78Lxx/79Lxx osadil klasickou 1A verzi, i když jsou ty stábly zdánlivě zoufale předimenzované - a závada s nefungujícím preampem se mi už nikdy neopakovala.

Z popsaného případu je jasné, že laboratorní zdroje jsou pro určitou práci nutné - kdybych například postavil přímo předepsaný zdroj, nikdy bych tenkrát Actidamp nedokázal oživit, protože by se mi ho z viny nespolupracujícího zdroje nepodařilo nikdy uvést do chodu - zdroj by neustále vypínal a já bych nedokázal zjistit, proč to je. Na nikým nepopsanou zákeřnost v zapojení mne navedla až správná funkce laboratorního zdroje...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod icotech852 29. 12. 2012 20:19

laboratorny zdroj sluzi napr.ked robis vykonovy zosilovac od ktoreho ocakavas urcity kludovy prud.Tento si najprv preveris na laboratornom zdroji a ked ho mas OK mozes zapojit zdroj vykonovy nadimenzovany na vykonovy zosilovac.Predides tak pruseru,ze ak mas kdesi chybu "nezhori" ti vsetko pripadne ti nejaky kondenzator nevystreli oko.
forsaken...
icotech852
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 29. 12. 2012 20:57

2 Casial - Honzo, jednak vítej zase po dlouhý době na AV-mánii, druhak kupovat zrovna Tebou nalinkovanou parodii na labák kvůli napájení DACu jsou vyhozený prachy.

Pokud chceš napájet nějakej DAC pořízenej bez zdroje, je jednodušší a hlavně bezpečnější (ani ne tak pro obsluhu jako pro toho DACana) koupit nějakej zdroj s pevným výstupním napětím a s proudovou zatížitelností odpovídající odběru proudu.

Já osobně bych ani k DACu nedoporučovat spínanej zdroj, přestože jsou lehčí a mají lepší účinnost - pro těch pár desítek mA, který DAC odebírá, se dá krásně navrhnout a udělat lineární zdrojík s vynikající stabilitou, minimálním šumem a bez schopnosti produkovat široký spektrum rušení, jako to umějí laciný spínaný zdroje.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Casial 29. 12. 2012 21:11

A nějaký tip, kde je shánět? Pač eBay bude zrovna výborný zdroj na ty levné šunty. Nebo nakoupit součástky na gesu a bastlit?

Už se mi po avmanii stýskalo, ale zoufale nebylo času a sil. Ale snad to bude už lepší - barák už mi akutně na hlavu nepadá, tak snad zase bude čas a peníze na hifi:)
OnePlus 8T@Odorik&Allrisk
♫: Denon DCD-1500AE•Vincent KHV-1pre•Xduoo XA-10•Sennheiser HD800•AKG K702•Behringer Truth B2031P•
Casial
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 29. 12. 2012 21:30

U toho labáku hrozí, že si při nějaké další manipulaci "brnkneš" o nastavovací potenciometr a nechtěně změníš nastavení - u proudové pojistky to není žádná velká hrozba, když ale změníš nastavení u zdroje 5V (pro TTL logiku) na 6V, už tu logiku přetěžuješ a pokud dáš víc jak 7V, je to skoro vždycky smrtelná dávka. Nebo přijde dítě, vidí "hetký cudlíky", zakroutí jima - a nevíš co všecko odletí do Věčných lovišť. Kolegovi z ex-zaměstnání takhle roční dcerunka udělala "fóglhausy" z jeho opečovávaných bedýnek - byly bohužel jen na 20W, zesilovač dával 40W na kanál... Dcerunka kroutila vším na co dosáhla, takže nastavila regulátor zesilovače na MAX - naneštěstí pro kolegu bylo všecko vypnuté, takže to nikdo nezaznamenal. Kolega přišel večer z odpolední, zmáčknul ovladač od CD, zapnul zesilovač, bohužel metalová nahrávka začínala sólem na bicí...

Opravdu pokud chceš, pošli mi do SZ parametry napájení toho DACana, něco okouknu a poslal bych Ti odkud se to dá objednat případně co s tím pak udělat. Ten zdroj z linku je sice na první pohled hezkej, ale napájet bych si z něj troufnul možná tak vláčky nebo autodráhu, rozhodně ne audiozařízení.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Hergarok 29. 12. 2012 22:14

Napájet DAC laboratorním zdrojem byl doufám jen hodně hloupej vtip.
On je snad problém vzít trafo, usměrnit a použít tří-svorkový stabilizátor, nebo rovnou udělat nějaký pořádný zdroj? Laboratorní zdroje mívají na výstupu docela bordel (mimo ty opravdu kvalitní) a nejsou dělané na trvalé napájení čehokoliv (zejm. kvůli tomu, že se dá snadno změnit napětí a tak něco zničit).
Audigy 2ZS => ZERO DAC => Amarok^2 => DIY elektrostaty || V hifi jde změřit vše mimo naivity a diletantství.
Fóra po celém světě zamořují ti, jenž mají problém psát srozumitelný text a pochopit psaný text. WTF ?!?!?
Hergarok
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 29. 12. 2012 22:18

Stručně vyjádřeno to, co se tady celou dobu snažím naznačit....
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků