Rýchle otázky a odpovede I.

Diskuse na témata, která se netýkají výše uvedených

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod šeďour 7. 9. 2012 10:24

Po osobní hospodské diskuzi s pány konstruktéry a techniky, jsem se dozvěděl, že oddělovací trafo pod 2000 watů nemá smysl.
A polovičaté řešení s oddělovákem, který má pětset watů, do kterého se zapojí jen přístroje s malým odběrem (výkonový zesilovač se zapojí přímo do zásuvky) je úplně na vohno !

To radši, jak píše Hergarok, pořádnej síťovej filtr s přepěťovou ochranou.
Myslim pořádnej...ne ty zásuvkový lištičky co nabízej počítačový firmy s jedním kondenzátorem a jedním varistorem.
Doma: Ultimativní audio miniPC, DAC + zesilovač HEGEL, třípásma LSM (geniálně navrhl Kocour)
Sluchátka: AKG K812, AKG K701,Beyer 770, 990, planární SDR wood.DAC + zes. TEAC
Na ven: FiiO X5, Trinity Delta II, Oriveti Primacy, FiiO X1, Sony MH1, atd.
šeďour
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Odar 7. 9. 2012 10:44

To, po ktorom poskulujem (ExactPower SP15A) ma 1800 W. Konzultoval som to mailom s p. Buntom a ten ma ubezpecil, ze na mojej zostave by to stacilo aj po dokupeni 2. koncaku (pre BiAmp) pre pripad, ze by som chcel ist v buducnosti do poloaktivu.
Niektori hifisti zapajaju koncak do steny narocky. Uchometricky im to tak lepsie znie.

Zo sietovych filtrov by pripadal pre mna do uvahy IsoTek Sigmas, alebo Solus http://www.platanaudio.sk/znacky/isotek/ Pripadne DIY sietovy kondicioner od bubuxina http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.ph ... 312#167312 (677 EUR) descent Solus chvali viewtopic.php?p=9035909#p9035909

Rozhodovanie, ako vzdy - zlozite. Hlavne to nie su polozky za desiatky EUR.
Odar
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod Hergarok 7. 9. 2012 13:46

Proč by mělo být jako minimum 2kW?? Mě to spíš připadá jako naprostá zbytečnost. Spotřeba celého řetězce včetně zesilovače přes 500W jentak nepůjde.
Audigy 2ZS => ZERO DAC => Amarok^2 => DIY elektrostaty || V hifi jde změřit vše mimo naivity a diletantství.
Fóra po celém světě zamořují ti, jenž mají problém psát srozumitelný text a pochopit psaný text. WTF ?!?!?
Hergarok
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 7. 9. 2012 18:00

Tam HLAVNĚ funguje indukčnost trafa - tedy poměrně hodně požere vysokofrekvenční rušení a zabrání přenosu strmých hran. Nebo spíš by se mělo říct MÁ FUNGOVAT. Aby tomuhle záměru vyhovělo, NESMÍ se to trafo dostat do přesyceného stavu - v ten moment se totiž začne chovat jako přesycená tlumivka = jeho indukčnost se zmenší hluboko pod nominální hodnotu a filtrační schopnost je kdesi hluboko v zadeli...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod šeďour 10. 9. 2012 09:44

Hele, ať je to jak chce, lidi od fochu řekli 2kW minimum a já to tak beru.Už jsme tohle téma probírali před časem a já osobně jsem od instalace oddělováku upustil.Za prvý je to pro mě dost drahý (kvalitně udělaný audiotrafo od Tronicu, patřičnýho výkonu, vyjde na deset papouchů + krabice + filtry a jsem na dvaceti) a za druhý, vzhledem k náchylnosti velkejch toroidů k hlučnosti...děkuju pěkně, ale tohle raději do pokoje nechci !
Až budu velkej a bohatej, tak si zařídím speciální poslechovku a postavim si pořádnej oddělovák.
Jenže, protože jsem malej a chudej, tak zůstanu klidně jen u samotných filtrů.

Ostatně, když jsem před lety navrhoval síťové filtry, pro high-end předváděcí aparát Patriku Bláhovi (JMLab+WilsonAudio), tak to fungovalo velice dobře a byl tam slyšitelný rozdíl.
Doma: Ultimativní audio miniPC, DAC + zesilovač HEGEL, třípásma LSM (geniálně navrhl Kocour)
Sluchátka: AKG K812, AKG K701,Beyer 770, 990, planární SDR wood.DAC + zes. TEAC
Na ven: FiiO X5, Trinity Delta II, Oriveti Primacy, FiiO X1, Sony MH1, atd.
šeďour
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Odar 10. 9. 2012 12:44

šeďour píše:lidi od fochu řekli 2kW minimum
Mne clovek od fachu tiez povedal, ze 1800 W na 2 x PA300SE + "moj bordel" okolo staci. Tak si vyber. Ked to pritiahnem za vlasy, u vysokocitlivych bedni so zosilnovacom 40 W v triede A je tiez potretnych 2kW? :hm
Odar
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod armaman 10. 9. 2012 13:08

Typicka konstrukterska dilema. Jeden povie 2kW je minimum dalsi povie 1.8kW staci....
armaman
Poslední varování

Odeslat příspěvekod šeďour 10. 9. 2012 13:10

No, ono se to navzájem nevylučuje.
To, jestli to je 1,8kW nebo 2kW...mezitím je přece minimální rozdíl.
Jen jsem psal a zároveň to potvrzuje doporučení tvého člověka, že 500watů, nebo 1,2kW na oddělováku je prostě málo.

-- 10. 9. 2012 14:18 --

Hele, buďte tak hodní a nechoďte do extrémů.Nejsme na Slovanetu !
Doma: Ultimativní audio miniPC, DAC + zesilovač HEGEL, třípásma LSM (geniálně navrhl Kocour)
Sluchátka: AKG K812, AKG K701,Beyer 770, 990, planární SDR wood.DAC + zes. TEAC
Na ven: FiiO X5, Trinity Delta II, Oriveti Primacy, FiiO X1, Sony MH1, atd.
šeďour
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Hergarok 10. 9. 2012 18:53

šeďour píše:Hele, ať je to jak chce, lidi od fochu řekli 2kW minimum a já to tak beru.
:oboze :roll: ... tak tomu říkám těžce kritické myšlení. :lol:

Ať už je to ale jakkoliv, tak důležité je to, že sebelepší oddělovák oproti filtru umí líp jen jedno - galvanické oddělení, ale to je stejně k ničemu (protože se to má řešit jinak než trafem).
Audigy 2ZS => ZERO DAC => Amarok^2 => DIY elektrostaty || V hifi jde změřit vše mimo naivity a diletantství.
Fóra po celém světě zamořují ti, jenž mají problém psát srozumitelný text a pochopit psaný text. WTF ?!?!?
Hergarok
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod šeďour 11. 9. 2012 08:43

A jak bys chtěl galvanické oddělení elektrické sítě řešit jinak než trafem ??

Výkonovým optočlenem ??
Nebo bezdrátem ?
:hm


A víš proč já nemusím řešit, jestli je 2 kilowaty správná hodnota, nebo ne? Protože oni to páni konstruktéři s těmi slabšími trafy mají, už dávno vyzkoušené před námi.
Nemám ani vědomosti, ani poslechovou zkušenost jako pan Dudek, takže když mi to řekl on, nepochybuju o tom.
Doma: Ultimativní audio miniPC, DAC + zesilovač HEGEL, třípásma LSM (geniálně navrhl Kocour)
Sluchátka: AKG K812, AKG K701,Beyer 770, 990, planární SDR wood.DAC + zes. TEAC
Na ven: FiiO X5, Trinity Delta II, Oriveti Primacy, FiiO X1, Sony MH1, atd.
šeďour
Pokročilý

Odeslat příspěvekod EKKAR 11. 9. 2012 12:23

Jak jsem napsal - aby se to trafo nedostalo při odběrový špici za žádnou cenu do přesycenýho stavu, kdy se přestane chovat jako indukčnost, je potřeba ho dimenzovat dostatečně "vysoko". Jestli to bude na běžnou audioaparaturu 1800VA nebo 2kW anebo 5000W už je buřt putýnka, důležitý je, že i takový trafo se musí jak na primáru, tak i na sekundáru doplnit dalšíma součástkama, který odruší = svedou na zemnicí vodič zbytek spektra, který samo trafo ani se stínicí uzemněnou vrstvou vinutí nedokáže odfiltrovat. Na tom se doufám shodneme. Finální provedení se pak u individuální konstrukce může zcela samozřejmě lišit kus od kusu - i podle osobních možností toho kterého konstruktéra...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Martin..net 11. 9. 2012 15:00

Kdysi sem to sem už psal. Kromě jiných a výše uvedených PD, Bunta.. sem stavbu konzultoval i s panem Králem (konstrukter RI Audio) http://hifinazory.cz/forum/viewtopic.ph ... &sk=t&sd=a

Ten mi v kostce odpověděl toto.

- zesilovač obecně potřebuje mít tvrdý zdroj napětí, aby mohl přenést do zátěže veškeré špičky signálu, které mu přivedete na vstup
- oddělovací trafo je prvek, který mimo jiné "změkčí" síťové napětí
- míra "změkčení", tedy výstupní impedance tohoto transformátoru je nejen závislá na odporu sekundárního vinutí, ale také na návrhu primárního vinutí a sycení jádra
- čím je jádro méně syceno, tím je výsledné trafo napěťově měkčí
- čím víc jádro nasytím, trafo bude napěťově tvrdší, ale bohužel, protože rozvodná soustava ČEZu není v ideálním stavu a často se v ní objevují ss složky, trafo bude při každém výskytu této složky reagovat zvýšeným akustickým brumem a jalovým odběrem. A ze své praxe vím, že cca 2kW tvrdé oddělovací trafo má při výskytu ss složky jalový odběr až 500W!!! Toto však lze také řešit zapojenim DC filtru

Co se týká vhodnosti toroid vs klasika EI
- z hlediska tvrdosti a konstrukčních rozměrů - toroid
- z hlediska kapacity tedy - EI, nízká kapacita bude mít vliv na menší
přenos rušivých vf složek z primáru do sekundáru.

takto ve stručnosti trochu teorie a praxe a je tedy jen na Vás, kterým směrem se vydáte.

Ve výsledku bylo vyrobeno EI trafo 3,5KW.

Obrázek
...
Martin..net
Junior

Odeslat příspěvekod Hergarok 11. 9. 2012 17:19

šeďour: nauč se číst a používat svůj mozek, bude se ti to určitě někdy hodit ;-)
EKKAR: to samé, co píšeš se dá aplikovat i na trafa uvnitř zesilovačů, protože tyto jsou při běžném provozu silně přetěžována a taky tam nikdo necpe mnohonásobně vyšší výkony jen aby měl klid v duši.
Martin..net: stou impedancí je to pravda, to je dobrý důvod proč použít větší výkon trafa. Ale proč tam to trafo vůbec dávat, když filtr je lepší. Pohádku o vrčení, jalovém odběru a DC filtru radši komentovat nebudu... :roll: :oboze
Audigy 2ZS => ZERO DAC => Amarok^2 => DIY elektrostaty || V hifi jde změřit vše mimo naivity a diletantství.
Fóra po celém světě zamořují ti, jenž mají problém psát srozumitelný text a pochopit psaný text. WTF ?!?!?
Hergarok
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 12. 9. 2012 08:14

Napájecí trafo je navrhované za účelem přenést výkon - jeho oddělovací funkce je "jaksi navíc", spíš vedlejší účinek jeho principu. Pokud ale požaduješ ODDĚLOVACÍ trafo pro síť 230V se záměrem oddělit síť nejenom galvanicky, musíš u něj vycházet z jiných pracovních podmínek - dá se říct, že takové trafo stejně jako při oddělování nf signálů nesmí pracovat plně zatížené, naopak, mělo by za obvyklých podmínek pracovat (téměř) naprázdno, aby se chovalo (téměř) lineárně atd. U nf symetrizačního nebo obecně oddělovacího trafa taky při návrhu nevycházíš plně ze vzorců pro návrh a výpočet magnetického obvodu používaných pro návrh napájecích traf, ale magnetický obvod i vinutí mnohonásobně výkonově předimenzuješ. Tak je to u všeho - abys dosáhnul nějakého výkonu, stačí ti několikrát méně všeho, abys uspokojil základní požadavek, než abys splnil požadavek na "ideál" - polský fiat "maluch" dopraví 4 lidi na vzdálenost klidně 400km během jediného dne, ale pokud vedle něj pojede RR Silver Ghost taky se 4 lidmi "na palubě", komupak se bude cestovat líp? A proč? Zdánlivě zbytečně nadměrně předimenzovaná konstrukce auta zajišťuje u RR jeho vyhlášené vlastnosti...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod šeďour 12. 9. 2012 08:22

Hergarok->Číst jsem se naučil už ve čtyřech letech.S mozkem to ovšem bude, asi o dost horší.Nerozumím vůbec tomu, co nám chceš zdělit.
Jak funguje transformátor tuším a myslím, že znám i jeho výhody a nevýhody.
O síťovém filtru se od nikoho poučovat nenechám, používám filtr vlastní konstrukce už léta a nad těmi komerčně prodávanými, se můžu jen pousmát.

Jestli jsem tě urazil tím "výkonovým optočlenem", tak promiň.
Doma: Ultimativní audio miniPC, DAC + zesilovač HEGEL, třípásma LSM (geniálně navrhl Kocour)
Sluchátka: AKG K812, AKG K701,Beyer 770, 990, planární SDR wood.DAC + zes. TEAC
Na ven: FiiO X5, Trinity Delta II, Oriveti Primacy, FiiO X1, Sony MH1, atd.
šeďour
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků