Tesla NC 470 přehrává desky moc rychle

Kabely, převodníky, tunery, mikrofony, gramofony

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod stitch123 27. 11. 2017 18:10

Zdravím!

Asi před měsícem jsem se tu ptal, jakou jehlu koupit pro NC 470. Nakonec jsem se rozhodl pro Audio-technica AT-95EBL. Asi to není nic pro audiofily, ale řekl jsem si, že pro začátek by měla stačit.

Včera jsem po seřízení poprvé zkusil přehrát pár desek, ale všechny hrají o pár tónů výš, než by měly, takže se pravděpodobně točí moc rychle. Otáčky jsem nastavil na 33/min a přehrával klasický velký desky, v tom by problém být neměl.

Gramofon byl vyroben v době, kdy do zásuvek chodilo 220 voltů. Bydlím blízko transformátoru, takže do těch mých teď chodí cca 240. Může to zapříčinit rychlejší otáčení motoru?

Taky mě napadlo, jestli by to nemohlo být starým, vytahaným řemínkem. Čas od času při vypnutí otáčení spadne.
stitch123
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod EKKAR 28. 11. 2017 02:28

Napětím to není, gramomotorky jsou řízený kmitočtem.
Vygajdaným řemenem taky ne - to by spíš prokluzoval a talíř by se točil pomalejc.
Gramec NC470 alias NAD5120 byl podle krajiny určení osazovanej dvěma typama synchronních motorků - buď pro Evropu motorkem SMR 300 pro napětí 220V a frekvenci 50Hz (300 RPM), nebo pro USA a Japonsko motorkem SMR 360 na napětí 120V a kmitočet 60Hz (360 RPM). Podle osazenýho motorku se dávala i jinak velká motorová řemenička, aby byl dodrženej výslednej počet otáček talíře. Změř průměr řemeničky na motorku (oba průměry) a průměr subtalíře - a spočítej převodový poměry v obou případech. Měl by bejt cca 9 pro otáčky 33 1/3 (LP) a nebo cca 6,57 pro 45 2/3 (SP). Pokud jsou ty poměry jinačí, je potřeba změřit otáčky motorku a podle toho upravit buď řemenici, nebo průměr spodního subtalíře, abys dostal výsledný otáčky "do figury". Kontrola se dělá stroboskopickým kotoučem, kterej ti můžu poslat mailem jako obrázek k vytištění.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod stitch123 28. 11. 2017 18:25

Gramofon mám po tátovi, nesehnal jsem ho nikde z bazaru. Ten tvrdí, že dřív fungoval normálně. Byl ale asi přes deset let zavřenej ve skříni. Kdo ví, co se mohlo pokazit.

Díky za radu, zkusím to změřit, potom se sem zase ozvu.

Do SZ ti napíšu svůj email, pošli mi tam ten obrázek prosím.
stitch123
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod matori 30. 11. 2017 11:54

Sundej talíř a podívej se jestli máš řemínek na dobré řemeničce a zkus přehodit. Jestli ti přehazuje kulisa řemínek mezi řemenicema.
matori
Junior

Odeslat příspěvekod stitch123 6. 12. 2017 21:23

@matori: Kontroloval jsem. Všechno bylo v pořádku. I tak díky!

@EKKAR: Změřil jsem to, všechno sedělo. Už jsem nevěděl co, tak jsem gramec nechal prostě několik hodin běžet. Nevím, jak se to stalo, ale problém se vyřešil sám. Při kontrole stroboskopickým kotoučem se mi zdá, že se talíř pořád točí o trochu rychlejc, než by měl, ale zkusil jsem si přehrát album, který znám od začátku do konce nazpaměť a na zvuku jsem to nepoznal.

Jsem si stoprocentně jistej, že jsem předtím měl nastavený otáčky správně (33 pro velký LP), takže mě nenapadá, kde mohl být zádrhel.

Objednal jsem novej řemínek, tak snad už potom pojede úplně všechno jak má.

Díky za pomoc
stitch123
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod EKKAR 7. 12. 2017 07:29

Kdyby se ti jo chtělo něco kontrolovat, tak kapacitu toho kondenzátoru připojenýho k motorku - ta někdy klesne a motorek pak nemá potřebnej záběrovej moment (dlouho mu trvá, než se rozběhne). Jinak na samotným šasi není elektricky nic, co by se mohlo poondit. Jakej používáš předzesilovač?
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků