Diktafón VS. lacný mobil

Kabely, převodníky, tunery, mikrofony, gramofony

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod NOWOCAYN 10. 7. 2017 09:16

Ahojte.
Mám lacný mobil LG SPIRIT LTE, ktorý výkonom akoby nestačí na klopový mikrofón RODE SMARTLAV+ ... Nahráva totiž veľmi potichu, a keby som znásobil hlasitosť prehrávania v PC programe alebo hlasitosť nahrávania priamo v mobile cez nejakú "diktafón" aplikáciu, akurát by som zvýraznil šum, atď... a predsa len...tiež málokvalitný slúchadlový vstup/mikrofónny výstup lacného mobilu žiaden softwér nevylepší, lebo ak je hardwér nič-moc, softwér v podstate nič nezmôže...

Mám preto otázky...

Môžem od pripojenia RODE SMARTLAV+ do nejakého diktafónu do 50-60€ (mal som vyšší rozpočet, ale už som zakúpil RODE SMARTLAV+) očakávať ako hlasnejšiu, tak aj kvalitnejšiu nahrávku ?

V cene 50-60€ sú k dispozícii ako monofónne, tak už stereofónne diktafóny. Mne však ide v podstate asi len o nahrávanie z klopového mono mikrofónu RODE SMARTLAV+, nenahrávam ako poslucháč žiadneho prednášajúceho, nerobím rozhovory s nikým...
Myslím si teda, že mono diktafón v cene 50-60€ by mohol mať kvalitnejší mikrofónny vstup, než stereo diktafón, lebo tam sa viac peňazí vloží do stereo mikrofónu diktafóna...

Napadajú mi tieto diktafóny ako možné voľby...

https://diktafony.heureka.sk/philips-dv ... e/#section

https://diktafony.heureka.sk/sony-icd-px370/#o=2

https://diktafony.heureka.sk/sony-icd-p ... e/#section

...... O Olympus nemám záujem.... Napríklad tento Olympus za 60€ ( https://diktafony.heureka.sk/olympus-ws ... e/#section ), čiže nie nejaký "hnoj" za 25€, nahráva LEN V KVALITE 128kbps... :lol: ... to má byť akože vtip, alebo ja neviem.... Niečo neskutočné...

Viem, najjednoduchšie je si tieto diktafóny vyskúšať, ale... V akých obchodoch ich vôbec majú rozbalené na vyskúšanie ?? ... Áno, dá sa objednať nejaký "favorit" cez internet, a v prípade nespokojnosti ho vrátiť.... Ale rád by som sa tomu vyvaroval...

Rád by som si aj prečítal na túto tématiku nejaký článok/články, ale v žiadnom som nenašiel spomenutý rozdiel vo zvuku medzi lacným mobilom a vyšším "low-end" diktafónom (cca 50-60€), čo sa týka nahrávania pomocou klopového mikrofónu... Je mi jasné, že asi každý diktafón nahrá zvuk lepšie než môj mobil - ak sa bavíme o zabudovanom mikrofóne.... Ale v prípade že chcem môj lacný mobil alebo diktafón v cene 50-60€ len použiť ako "vstup" pre nahrávanie z klopového mikrofónu, tam už takú istotu v tom, čo bude mať vo výsledku lepší zvuk, nemám....
Na doma : zvukovka Tascam US 122 MKII + monitory Tascam VL-A5, príručné repráčiky Creative T20 II, slúchadlá SuperLux HD681 EVO
Do postele : KZ ZS5, Clip ZIP (RockBox)
Na zvuk hovoreného slova pri sledovaní YT z mobilu : SE MH1
NOWOCAYN
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod marts 16. 7. 2017 20:00

Asi to bude s tím Smartlav trochu zamotané. Jak se dívám do seznamu kompatibilních mobilů, tak od LG je tam jen pár kousků http://www.smartlav.com/list.php
Navíc ten mikrofon potřebuje napájení, tzv. plug-in power a pro připojení do vstupu diktafonu i redukci TRRS na TRS http://www.rode.com/accessories/sc3

Pro napájení pak něco takového http://m.ebay.com/itm/301497740311?_mwBanner=1

S kompatibilním mobilem by tento mikrofon byla pohoda, jinak je jeho použití stejně komplikované jako s jakýmkoli jiným externím mikrofonem.

Ještě by asi mohl dobře fungovat v kombinovaném headset vstupu který bývá na noteboocích.
marts
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod NOWOCAYN 17. 7. 2017 06:52

Marts: SmartLav+ je ale kompatibilny aj s mojim LG SPIRIT... Akurat LG spirit ma strasne slaby vykon audio vystupu...
NOWOCAYN
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod marts 21. 7. 2017 11:26

A to je někde oficiálně uvedené? Mě podle popisu, jak slabě to nahrává, přijde, že by se ten mobil na seznam kompatibilních zařízení neměl vůbec dostat.
marts
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod NOWOCAYN 21. 7. 2017 12:37

marts: nahrava to POTICHU... Nahrava to KVALITNE, ale POTICHU. Dpc...to akoby si povedal, ze 128GB vysokorychlostna SD karta je nekompatibilna s fotakom, ktory netoci 4k video, ale len FullHD... Nebude to v tom, ze vtedy ked sa pisalo o kompatibilite v manualy, tak LG SPIRIT este neexistoval ??? NORMALNE TO FUNGUJE, AKURAT TO NAHRAVA POTICHU, DO RITI... Takze ked sturis mikrofon do zvukovky so slabuckym vykonom, nahra sa zguk v dobrej kvalite, ale potichsie nez si chcel, znamena to, ze je zvukovka nekompa5obilna s mimrofonom??? Nie. Akurat zvukovka ma slaby vykon. Rovnako ako ten sprety lacny mobil.... Pisem este raz - ked ho pripojim na tascami, mozem ho dat najviac nahlas a tascami hraju tak potichu, ze by susedom nevadilo kebyze mam hudbu zapnutu cely den... Pritom staci napojit sprety stary CLIPZIP, a musim davat zvuk na MINUS 20, aby to nebolo prilis nahlas. Pochopili sme sa ? ;-)
NOWOCAYN
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod marts 22. 7. 2017 18:18

Stáří seznamu mi uniklo, přeci jenom mobily nijak zvlášť nesleduju.

Ale abychom se trochu pohnuli - o kolik dB musíš tu nahrávku zesílit aby ses dostal na -6 dBFS? Teda pokud jsi to zkoušel, případně mi můžeš poslat krátkou ukázku.
Předpokládám, že nahrávku stahuješ do počítače jako data. Přiznám se, že mě plete poznámka o slabém zvukovém výstupu na mobilu - nebo to bylo jenom v souvislosti se zkouškou přehrání záznamu přes ty aktivní bedny?
Protože při nahrávání jde o citlivost vstupu, výkon výstupu není při stahování záznamu jako souboru dat podstatný.

-- 22. 7. 2017 19:42 --

Ještě jsem zkusil pohledat programy pro nahrávání - doporučení z jedné diskuze byl tento program http://www.hiqrecorder.com
Měl by umožňovat nastavení citlivosti vstupu. Samozřejmě nejdřív vyzkoušet verzi zadarmo.
marts
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod NOWOCAYN 8. 8. 2017 14:12

Predsalen som sa vratil.
Pohorseny....
Kupil som si cez internet diktaton SONY ICD-PX333 PX333(na nete vychvalovany), ku ktoremu som napojil klopovy mikrofon RODE SMARTLAV+ (kupil som redumciu z TRRS na TRS z pocitacoveho obchodu za 2 Eura), a zacal som nahravat...
Ano, diktafon ma vyssi vykon - hlasitost nahravky je vyssia nez z mobilu... ALE....JE TAM OVELA VIAC SUMU (!!!) a zvuk mi pride o nieco malo MENEJ DETAILNY...
Chlapci, mna uz poj*be z toho vsetkeho...
Vsetko som nastavil najlepsie ako sa da :
"LOW CUT" - OFF (to je co za debilna funkcia?? Pri "ON" mi to ztenci hlas...)
"NOISE CUT LEVEL" - MEDIUM alebo MAXIMUM (ani som nepostrehol rozdiel !!!)
"AVLS" - OFF (aby mi neznizovalo vykon nahravania, ako by sa asi stalo v pripade "ON")
"MIC SENSITIVITY" - LOW (aby bralo zvuk len z blizkosti mikrofonu, a nie zo vzdialenych zdrojov zvuku)
"REC MODE" - SHQ 192kbps (mono) = ekvivalent 384kbps (stereo)

Šum som porovnaval pri rovnakych hlasitostiach nahravok vytvorenych za pomoci RODE SMARTLAV+ napojenom na lacnom LG SPIRIT, a za pomoci RODE SMARTLAV+ napojenom na SONY ICD-PX333

Je normalne, aby LOWEND mobil za 100-120Eur nahraval za pomoci externeho mikrofonu zvuk CISTEJSIE, nez diktafon urceny LEN A LEN NA NAHRAVANIE, tiez za pomoci toho isteho externeho mikrofonu ????
Ano, diktafon stal len 50Eur, ale, do P***, on ma len obycajny maly ciernobiely displej, uplne najzakladnejsi "akoze procesor", neda sa cez neho volat, pozielat sms, nema internet, Wifi....
Mam ten diktafon vratit ? :-((((((
NOWOCAYN
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod NOWOCAYN_2 8. 8. 2017 15:11

Prikladám audio súbory na porovnanie...
Ktorý z nich podľa vás hrá lepšie ?
(nevšímajte si môj hlasový prejav...začínam na ňom pracovať)
(a píšem z nového nicku, na starom som zmenil heslo aby som sa sem už nemohol prihlásiť, a to pár dňami. Zázrakom ma ale prihlásilo bez zadania hesla. No ke´d som sa odhlásil a chcel znovu prihlásiť, už to nešlo, preto pred pár minútami som bol ešte prihlásený na NOWOCAYN, aj keď som si heslo zmenil za "neznáme" (aby som si ho nepamätal), a teraz už môžem byť prihlásený len pod novým nickom).

Poprosím, stiahnite si mnou nahovorené "testy", a vyjadrite sa, kde vám znie lepšie zvuk. Ďakujem.

https://ulozto.sk/!aE4YV7R0o6Je/lg-spir ... artlav-mp3


https://ulozto.sk/!hFIbl3nvQJt5/sony-ic ... artlav-mp3

EDIT : vsimol som si, ze v kombinacii mobil + smartlav+ mam viac do basu zafarbeny hlas, nez v kombinacii s PX333 + smartlav+...

Vyjadri sa niekto co mu znie kvalitnejsie?
NOWOCAYN_2
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod marts 9. 8. 2017 13:59

Poslechnul jsem si to a kvalitnější mi přijde ten záznam ze SONY. U toho LG, po zesílení na stejnou úroveň jako je ze SONY, pak slyším na pozadí nějaký hluk - může to třeba pronikat z ulice nebo tak něco - SONY to tím LOW CUT odstraní.

Barvu hlasu bych nijak zvlášť neřešil, nepřijde mi ten rozdíl zas tak dramatický.

Úroveň záznamu ze SONY je pak taky OK, kdy špičky dosahují max. -6dBFS, což je v podstatě standard. Tato hlasitost dovoluje přidat např. podkladovou hudbu bez toho aby se muselo hýbat s úrovní hlasu kvůli riziku přebuzení ve výsledném mixu.
"Life is a game you can't win. But it may be quite a lot of fun playing it."
marts
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod NOWOCAYN_2 9. 8. 2017 18:49

marts : Ďakujem za vyjadrenie :-)
Ono zas predsa len lepším "parťákom" pre RODE SMARTLAV+ by bol napr. ZOOM H1 a podobne, ale je to rozmerovo trochu veľké, a hlavne, dva krát drahšie... Zvuk by bol o čosi lepší, ale už mám to Sony, nebudem vymýšľať. Keď sa mi diktafón pokazí a budem riešiť nový, tak už viem, že kúpim nejaký okolo 100€.
Možno by diktafóny z Aliexpressu prekvapili (nejaké za 30-50€) kvalitným mikrofónnym vstupom a dobrým čipom, ale radšej v tomto prípade sa spoľahnem na náš trh.
Takže ešte raz, díky za vyjadrenie.
Ale ten "low cut" som nepoužil a ani nbudem používať. Použil som "low noise" (ten ani nejde nepoužiť, dá sa nastaviť buď "medium", alebo "maximum"). "Low cut" je sprostosť, to z môjho hlasu spraví plechový zvuk... Je to fakt dobré len keď je veľký ruch, ale výsledný zvuk (hlas) znie úplne neprirodzene. "Low cut" som v nahrávke ani nepoužil.
Maj sa pekne, čau ;-)
DAP/DAC : E1DA 9038SG3, Benjie S5, Walnut V2s, Zishan Z3 (CS43198 + MUSES8820)
Slúchadlá Mangird Tea + DAC E1DA 9038SG3 = PLNÁ SPOKOJNOSŤ
Repráky : TASCAM VL-A5, Creative T20, Creative Muvo 2
NOWOCAYN_2
Trvalý BAN


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků