Síťová lišta, má smysl kupovat drahou?

Kabely, převodníky, tunery, mikrofony, gramofony

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod svartenatt 12. 6. 2017 11:19

Na sousedním fóru se rozběhla debata nad drahými lištami, které údajně mají zlepšit zvuk. Protože jsem byl za otázky ohledně smyslu a principu upozorněn moderátorem a odpovědi nedostal, zkusím to zde.

Jistý člen potřeboval lištu do 10000 Kč, bez filtru. Takže otázky.
1. Je možné, aby síťová lišta měla vliv na zvuk sestavy?
2. Pokud se podloží cerabally nebo podobnými podložkami, jaká el. vlastnost se změní, když určití uživatelé pozorovali zlepšení?
3. Vibrace el. zásuvek, lišt?
3. Je třeba stínit síťový kabel a zásuvky, když vedou 230 V?

Dle mě je to nesmysl. Pokud je normální zásuvková lišta, třeba z OBI, správně zapojena a kontakty zásuvek jsou dobře provedené, měla by být srovnatelná s lištou v hliníku za 10000 Kč.
Foobar2000 → ASIO → ASUS Xonar Essence II → Chord C-line → NAD C 356BEE → Chord Clearway → Monitor Audio Silver 2
svartenatt
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 12. 6. 2017 15:58

Důležitý parametry jsou mechanická pevnost a tvarová stálost těla tý lišty - aby se nedeformovala, pak pevnost a zároveń pružnost elektrickejch kontaktů zásuvek v liště, samozřejmě kvalita izolace - protože pracuje s životu nebezpečným napětím 230V AC a pak taky kvalita a průřez vodičů v samotný šňůře a liště. Už jsem "potkal" polský prodlužky napojený sice silným kabelem, ale s přehnaně tlustou vrstvou izolace a naopak minimální tloušťkou vodiče - nebo sice byl "pes" napojenej k dobrý šňůře, ale "v cestě proudu" byl kolíbkovej vypínač (někdy prosvětlenej doutnavkou), připojenej pomocí drátků hanebně ojebaný tloušťky. Takový skutečně nebrat.

Stínění "psa", zapojenýho na konec 150-300km dlouhý a nikde naprosto nestíněný "linky" odkudsi z Temelína, Chvaletic nebo Prunéřova, nebo nějaký podkládání síťovýho kabelu ceraballama a podobnýma wúdúblbostma jsou dobrý akorát pro Platprda/Joudu, ne pro člověka s normálním IQ a aspoň malým povědomím o elektrotechnice. Pro s problémem obeznámený lidi jsou podobný "hifipýrovský poučky" doslova k smíchu ...

Dovolím si i já otázku:
svartenatt píše:Na sousedním fóru se rozběhla debata nad drahými lištami, které údajně mají zlepšit zvuk. Protože jsem byl za otázky ohledně smyslu a principu upozorněn moderátorem a odpovědi nedostal, zkusím to zde....
O který "sousední fórum" a o kterýho moderátora se jedná?
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod svartenatt 12. 6. 2017 16:29

Dík za reakci. Samozřejmě s tebou souhlasím, jen bych chtěl zjistit zdůvodnění od druhé strany. I když tuším, že budou jen tvrdit o zvukovém přínosu a ani se nebudou snažit vymýšlet důvody.

Na tvou otázku jen HN a lachim, ale to bylo jasné.
Foobar2000 → ASIO → ASUS Xonar Essence II → Chord C-line → NAD C 356BEE → Chord Clearway → Monitor Audio Silver 2
svartenatt
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 12. 6. 2017 21:21

Je to jednoduchá věc. Pokud budu brát nějakou případnou vibraci kabelu jako pohyb uvnitř nějakýho vnějšího magnetickýho pole, aby se do něj mohla indukovat nějaká energie, pak už klasická dvoulinka odstraňuje takový rušení sama tím, že rušení se indukuje do obou žil se stejnou polaritou a proto se na síťovým trafu fázově odečte = žádný tam ani teoreticky nezbyde.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod MacPhenom 12. 6. 2017 21:49

Když jsem četl to o ceraballech pod síťovou lištou tak jsem musel zkontrolovat jestli není apríl.. a nebyl! Mohl by mi někdo poslat SZ s odkazem na tu diskusi? To si musim přečíst. :-))
MacPhenom
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 13. 6. 2017 01:23

Byl to na 99% někdo ze Slovače a myslím, že už tady má i BAN. Že by Icotech33? Ale disqus to byl fakt výživnej, nejlepší bylo, jak pořád opakoval, jak nádherně ta keramická koule všecko utlumuje...
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Petulda 13. 6. 2017 08:38

svartenatt:

Vrátím se k tvým původním otázkám:

1. Ano, možné to je.
2. Tahle otázka vychází z předpokladu, který nesdílím (změna el. vlastností díky podložení), takže neumím odpovědět.
3. Podle mého laického názoru pitomost.
4. Zvukový rozdíl mezi různými síťovými kabely na své sestavě objektivně poznám. Jestli to ale je výsledkem stínění nebo jiných vlastností (materiály, konstrukce, konektory, délka...), to posoudit a rozlišit pochopitelně neumím.

Jinak za mě obecně k lištám: neexistuje žádný jeden správný návod na tu nej... lištu. Stejně jako neexistuje jeden správný návod na bedny, zesilovače, CD přehrávače atd. Vždy záleží na kombinaci vlastností každé konkrétní sestavy. Záleží na jejich vnitřní konstrukci, na citlivosti vůči průniku NF a VF rušení, na stavu (zarušení) sítě, na stavu VF bince ve vzduchu....
Noble Audio Sunrise
Denon DCD-2020
Parasound Halo Integrated
Focal Electra 926
JBL LS 120P
Petulda
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod Kocmeister 13. 6. 2017 08:58

Na většinu otázek odpověď nemám, takže napíšu jen to s čím mám zkušenost já a moji kamarádi a známí (ano všichni jsme blbý hifisti :-) ).

Lišta se síťovým filtrem - prakticky jakýkoliv i levná (já mám teď třeba za 700,- nějakou polskou) má vliv na zvuk jako ďas. Bavíme se teď o srovnání se zapojením přímo do zdi. Jediný rozdíl je zesilovač, tam je lepší zapojení do zdi, protože filtr subjektivně snižuje dynamiku, je taky méně basů.

Síťový kabel stíněný - opět citelný rozdíl. Nejvíce je to vždy slyšet na zesilovači. Vlastně jsem se ještě nesetkal s nikým, kdo si kabel po vyzkoušení nenechal a to byli většinou nevěřící Tomášové. Tak je to velký rozdíl.

Všechno jsou samozřejmě jen subjektivní dojmy, nějaké vysvětlení po mě nechtějte. Cerabally pod lištu zkoušet ani nebudu, to bych si radši za ty prachy koupil novej dac.
REPRO: PKAudio Ghibli, SUBY: 2x B&W ASW 825, AMP: Audionet SAM G2, DAC: Chord Qutest battery powered, SLUCHÁTKA: Sennheiser HD800, FILTR, DRÁTY A DALŠÍ SNAKE OILY: vlastní konstrukce.
Kocmeister
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 13. 6. 2017 15:46

Tak něco k těm ceraballům - opravdu jejich největším "propagátorem" tady na fóru byl "Ico33" (potom, co si změnil nick z "Icotech" - a než i na něj dostal BAN). Ukázky k přečtení zde:
viewtopic.php?f=1716&t=1239483
viewtopic.php?f=1716&t=1239195
viewtopic.php?f=1711&t=1235889
viewtopic.php?f=1724&t=1228875
viewtopic.php?f=1716&t=1227022

A k liště, případný liště s filtrem jsem napsal svoje už vejš - prvotní požadavky jsou na její elektrický parametry = proudovou i napěťovou odolnost a na mechanickou konstrukci, aby vydržela průchod požadovanýho elektrickýho příkonu i s tím spojený mechanický namáhání - neboli třeba i to, že o takovýho "psa" (používám úmyslně tenhle slangovej název, protože v kruzích kde se pohybuju, se takovýmu předmětu jinak neřekne) někdo zakopne nebo na něj dokonce šlápne. Samozřejmostí je třeba i požární bezpečnost = aby onen rozbočovací nástavec byl spáchanej z materiálu, kterej minimálně nepodporuje šíření plamene (pokud už není přímo nehořlavej = bakelit, keramika, kov). Už jen tím, že se dodrží minimální elektrický parametry nutný pro průchod požadovanýho elektrickýho příkonu DANÝ NORMOU se dosáhne toho, že "pes" by neměl nijak ovlivnit kvalitu výslednýho zvuku sestavy. Oblivnit ji může slabý trafo, který má při zatížení vyšším odběrem pokles napětí a zesilovače tak přecházejí do limitace, ovlivnit ji může mizernej filtr za usměrňovačem, kterej dovolí větší zvlnění v napájecím přívodu k jedotlivým zesilovacím stupňům, dalších možností je určitě dalších 6 půlek, který jesm ještě nevyjmenoval - ale pokud má síťovej přívod dostatečnej průřez a dostatečně nízkou impedanci při zahrnutí všech přechodovejch odporů v kontaktech, nemá žádnej důvod jakkoliv ovlivňovat zvuk čehokoliv. Přirovnal bych to asi k možnosti ovlivnění výkonu motoru auta a jeho jízdních vlastností průměrem tankovací pistole na stojanu benzínky, u který se do toho auta tankuje palivo ...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod svartenatt 13. 6. 2017 16:23

EKKAR, tak nějak to vidím taky, protože tak to je. Jen bych stále chtěl znát teorii pocitářů, možná mi něco uchází.
Měli jste nechat Ico33 a platprda, byla by to skvělá dvojka :).
svartenatt
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 13. 6. 2017 16:39

Ano, byli by sqělá dvojka - ale pokud možno někde jinde, ne na tomhle fóru, kde se snažíme udržet aspoň nějakou míru serióznosti zveřejňovaný informace nebo rad.

Pokud tady někdo neustále vypisuje nepodložený tvrzení doslova odporující reálný fyzice a ty, co mu předkládají důkazy o jeho omylech napadá a označuje za lháře, co "to nikdy nevyzkoušeli a jen to odmítají", takovou osobu tady nepotřebujeme - skutečně může jít o subjektivní náhled, ale v souladu se zněním Pravidel - S KTERÝM MUSÍ KAŽDEJ SOUHLASIT PŘI POTVRZOVÁNÍ REGISTRACE. Není to tudíž nic, s čímž by dotyčnej předem nesouhlasil - ten souhlas včetně souhlasu s případným postihem je jednoznačnou podmínkou pro účast v diskusi. Jak Ico, tak Platprd ve všech svejch reinkarnacích tuhle podmínku víc jak vrchovatě naplnili ...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod MacPhenom 13. 6. 2017 19:28

A co takové HiFi pojistky? Máte? :-))
Dát pod ně Carebally bude v pojistkové skříni asi obtížné. :hm
Přílohy
hifi pojistky.JPG
hifi pojistky.JPG (14.94 ) Zobrazeno 5469 krát
MacPhenom
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kychtax 13. 6. 2017 19:43

Nech si tam lištu za 4 stovky a buď rád, jak jsi na to vyzrál. ;-)
ATC SCM 40, Primare A32, RME ADI 2 Pro AE, kabely kychtax
kychtax
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 13. 6. 2017 19:43

Tam musíš podle vyznavačů hifipýrovskýho wúdú podceraballovat celou tu pojistkovku ...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod svartenatt 13. 6. 2017 19:58

Ty zlaté pojistky jsou aspoň hezké. Doma mám keramické patrony :).
Zrovna v pojistkové skříni ty vibrace budou.
svartenatt
Junior
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků