Gramofon Denon DP-300F versus Thorens TD170-1

Kabely, převodníky, tunery, mikrofony, gramofony

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Honza W 14. 5. 2017 10:22

Dobrý den, rád bych poprosil o radu ohledně zakoupení nového gramofonu, jelikož sám jsem velky laik. Po čtení recenzí na českých i zahraničních webech jsem výběr zúžil na dva výše zmíněné Denon a Thorens. Thorens je dražší a je třeba k němu přikoupit předzesilovač (koupil bych asi Pro-ject phono box E). Denon už má integrovaný předzesilovač. Vlastním zesilovač AQ M4 a bedny AQ Tango 85. Budu Vám moc vděčný za rady ohledně výběru jednoho z těchto dvou. Děkuji a zdravím. Honza
Honza W
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod EKKAR 14. 5. 2017 12:21

Nerozumím následující věci - pokud hledáš hlavně podle cenový relace, proč se vyhejbáš zahrnutí typu Thorens TD158 do možnejch voleb. V Česku ho koupíš aktuálně už od 7 990,- kulatejch ( https://www.zbozi.cz/vyrobek/thorens-td-158/ ) a ve srovnání s Thorensem TD170-1 je to identickej stroj, kterej jen postrádá třetí rychlost otáček - 78 RPM, ale je o celý 3 000,- babek levnější. Jo, pokud bys přehrával historický šelakový desky se "širokou drážkou", neboli takový ty "po babičce", co se dřív přehrávaly na gramofonu na kliku, měla by možnost 78 otáček smysl - na moderní vinyly ji ale nevyužiješ. Navíc bys na šelakovky musel používat úplně jinou přenosku s jiným tvarem hrotu a jinou silou přítlaku na hrot = poměrně složitá operace výměny a jinýho vyvážení, která není pro laiky a kromě tý konkrétní odlišný přenosky vyžaduje třeba i "váhu" na měření síly přítlaku atd. Za mne je ta "TD170" zbytečná, "TD158" bohatě dostačuje. A u toho Denonu by rozhodovaly parametry toho vestavěnýho RIAA preampu, jestli se vyplatí ho kupovat a nejít rovnou jen do přístroje bez preampu, když si stejně chceš kupovat PhonoBox. Bohužel ty parametry neznám, ale vsadil bych svůj klobouk, že ten PhonoBox je minimálně 10x kvalitnější než ten "built-in" tovární preampík ...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Honza W 14. 5. 2017 16:11

Díky moc za odpověď. Vycházel jsem jednoduše z nedávnýho výsledku D-testu, kde Thorens TD 170-1 vyhrál. 78 otáček samozřejmě nepotřebuju. Takže myslíš, že v kombinaci Thorens TD 158 + phonobox E je rozhodně lepší volba než než Denon s intengrovaným předzesilovačem? Díky ještě jednou. H
Honza W
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod EKKAR 14. 5. 2017 16:43

Rozhodně to nevím - ale je velice obvyklým "zvykem", že tyhle "vestavěný přívažky" byly udělaný jako "z nouze ctnost" = aby jen taktak splnily základní požadavky na danou třídu, ale nejsou žádnej extra lúmen. Výjimky samozřejmě potvrzujou pravidlo. Externí předzesilovače pak jsou úplně jiná kategorie - tam se na cenu kouká jen u těch nejlacinějších stavebnic, ale jak se přejde na přístroje opravdu třídy Hi-Fi, jdou veškerý kompromisy stranou a jde se jen a jen po co nejvyšší dosažitelný kvalitě - za cenu přijatelnou v daný cenový třídě. Když dokážeš stáhnout Service Manual k tomu Denonu třeba ze serveru www.elektrotanya.com , podívej se na schéma, z jakejch součástek je v něm ten RIAA preamp poskládanej. Jestli tam najdeš aspoň integráč LM833, budeš rád - obvykle tam budou nějaký operáky typu 4558 nebo 4620 a podobný typy. Ale už ten tebou zamejšlenej PhonoBox má v sobě přibližně 10x kvalitnější operáky NE5532 a samozřejmě jsou i konstrukce, kde jsou použitý ještě kvalitnější = rozuměj MÍŇ ŠUMÍCÍ polovodiče. Já toho Denona nezavrhuju, ale nejdřív se pokus zjistit, jaký má ten jeho preamp parametry - a porovnat je s parametrama PhonoBoxu - a pak se rozhodni.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Honza W 14. 5. 2017 20:53

OK. Mrknu se. Díky moc za radu a Tvůj čas. H
Honza W
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod marts 21. 5. 2017 16:31

U toho Denonu je to s tím zabudovaným předzesilovačem docela zajímavé. Podle tohoto schématu https://www.manualslib.com/manual/79452 ... =18#manual je tam použitý obvod LA3161, který je určený na korekční předzesilovač kazeťáku pro autorádia.
marts
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 21. 5. 2017 17:41

Martsi, dík za schéma - já dohledal datasheet toho švábíka LA3161, dělali ho u Sanyo a je to dvojitej nízkošumovej operační zesilovač s vlastním interním stabilizátorem napájení (v autě běžně napájení kolísá), určenej pro automotive audio s nesymetrickým napájením maximálně +18V. Odpovídá tak svýma schopnostma operáku pro běžný určení, napájenýmu maximálně ±9V - je tak pomeěrně dost citlivej na přebuzení. Datasheet je k nalezení například tady: http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet- ... A3161.html a jeho primární určení je jako snímací zesilovač kazeťákový hlavy - korekce je tam taky, ta ale určuje zlomy křivky kmitočtový charakteristiky zesílení podle materiálu pásku, aby nedocházelo při snímání k výraznýmu přebuzování následujících stupňů. Ty korekce jde podle v datasheetu uvedenejch vzorečků přepočítat i na jinej materiál pásku (místo ferrumoxidu na chromdioxid nebo i na metal).
Pro použití v gramcovým preampu s RIAA korekcí se musí korekce samozřejmě zapojit trochu jinak, ale celkově to je zapojení odpovídající použití obvodu jako je například LM833 = jeden dvojitej low-noise op-amp pro oba dva kanály, tudíž je to takový "lepší než drátem do voka, ale žádnej extra zázrak", PhonoBox = obšlehnutej Dudkův Actidamp Mk.II je určitě o dvě, dost možná o tři třídy vejš.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků