Prosím o pomoc s výběrem gramofonu

Kabely, převodníky, tunery, mikrofony, gramofony

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Torq 12. 3. 2017 17:19

Zdravím Vás,
chtěl bych požádat o pomoc s výběrem gramofonu. Mám doma sestavu AV Onkyo TX-NR 609 a repro Jamo S 606 HCS5. Zalíbila se mi představa mít doma pro poslech gramofon. Něco málo jsem již stihl k tomuto pročist a zalíbil se mi Tesla NC 500. Našel jsem jednu za dobrý peníz, bohužel s talířem z gramofonu Unitra.
Nevím zda je k této sestavě gramofon vůbec vhodný případně tento typ.
Jistě vím, že jako předzesilovač bych použil Actidamp třeba model Mk.IV.

Můžete mi prosím poradit?

Děkuji předem
Pepa
Torq
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod EKKAR 13. 3. 2017 03:40

Po likvidaci OT znovu odemykám....
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod EKKAR 16. 3. 2017 14:44

Hlavně musíš ty sám vědět, jestli se ti bude přes ten receiver a tvoje bedny líbit to, co ten gramec přehraje. U gramofonový technologie záznamu se nikdy nehrálo na "barvu zvuku" respektive na to, jestli gramec líp nebo hůř hraje nějaký kmitočty - gramec bejval vždycky mechanicky přesná technika s úsilím co nejlíp se přiblížit normou definovaným parametrům = čím kvalitnější byl gramec, tím víc se přibližoval "ideálu" předepsanýmu charakteristikou RIAA pro snímání desek, RIAA předzesilovače se vždycky snažily o co nejlepší linearitu zesílení potažmo co nejlepší dodržení RIAA korekční křivky (aby na jejich charakteristice nebylo víc zlomů nebo dokonce vrcholů než na tý normovaný) a následný "barvení zvuku" se přenechávalo koncovým zesilovačům a bednám.
Pokud sis vyhlídnul NC-500, budiž ti přáno - byl to jeden z posledních oficiálně tesláckejch typů z Litovle. Napsal jsi že "má talíř z Unitry" - ale už ne z jaký Unitry, teda spíš jak moc se ten polskej talíř mechanicky odlišuje od původního tesláckýho (polskej koncern Unitra byl současníkem československýho koncernu Tesla - na některejch projektech dokonce spolupracovaly ve formě kooperace - část výrobku byla polská, část česká, prodávalo se to pod jedním společným označením. Příkladem jsou kufříkový radiokazeťáky Safír a Diamant.). Pokud ten polskej talíř nevnáší do vzájemný polohy desky a hrotu přenosky nějaký výraznější odchylky proti původnímu talíři, nevidím důvod proč by neměl takhle osazenej gramec hrát srovnatelně s původním typem. Přenoskovej předzesilovač Actidamp Mk.IV můžu jedině schválit, výhradu bych měl jedině k jeho provedení a ověření původu - dostala se ke mně ZATÍM NEOVĚŘENÁ informace, že se na Aukru/Allegru.pl objevily "padělky", respektive že tam někdo začal prodávat Actidampy pocházející z hromadný produkce v nějaký neznámý manufaktuře, kde nedodržujou nastavovací předpis ani původní konstrukční požadavky určený jeho autorem Pavlem Dudkem (hlavně co se týče párování součástek na pozice). Výsledkem je nerovnoměrnost v průběhu RIAA křivek obou kanálů jednoho zesilovače - doslova jeden kanál hraje kmitočtově odlišně od druhýho a i když takovej rozptyl pořád ještě splňuje normu DIN 45 500, tak nesplňuje parametry, který Pavel Dudek u svojí konstrukce garantoval právě díky tomu individuálnímu vyměřování a párování komponent.

Dalších informací na téma "gramofon" je i tady na fóru tolik, že nejlíp uděláš, když použiješ funkci "Pokročilé hledání" a zkusíš si je vyhledat sám.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Torq 17. 3. 2017 07:53

Ahoj, moc děkuji za další přiblížení k problematice. K tomu před zesilovací jsem se dostal přes odkaz na tomto fóru, ze je ten dotyčný staví dobre. Projdu další vlákna na fóru.

Ještě jednou diky
Torq
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod EKKAR 17. 3. 2017 14:26

Jo, pokud seženeš Actidampa od někoho, kdo ho přímo stavěl a dokáže ti zaručit výběr součástek na pozice (platí zásada, že nikdy není důležitá přesně ideální hodnota jako je ve schématu, klidně se může i o 1-2% odchylovat, ale daleko důležitější je co možná největší shodnost tý odchylky u stejný pozice v obou kanálech), pak je to OK. Popisoval jsem to celkem podrobně nedávno jednomu dalšímu zájemci o stavbu Actidampa přímo tady na fóru: viewtopic.php?f=1713&t=1259586&hilit=kapacitou&start=15
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků