NC 450 - šmajdá talíř a nezvedá raménko

Kabely, převodníky, tunery, mikrofony, gramofony

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod misakq 17. 1. 2017 15:12

No k tomu se vyjádřím až zítra, ted už není čas :-D
Tyhle diskuze jsou vždy na dlouho :-D
Repro: Focal Electra 926
Zes: BVAudio PA300SSE + P1SE
DAC: Gustard A20H
misakq
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 20. 1. 2017 18:34

Vypucováno od off-topicu na téma Loudness-war - v debatě možno pokračovat jinde:
viewtopic.php?f=1724&t=1259635
Zde vřele doporučuju návrat k tématu gramofon atd.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod chorche666 11. 10. 2017 18:17

Já jsem při digitalizaci hodně ohrané desky vzpomněl co mi jednou radil starý pán co prý zvučil v rozhlase.Přehrát desku "pod vodou".Prostě na ni nakapat destilku pod jehlu aby nejela nasucho.Desce to sice moc dobře neudělá,ale šum výrazně opadne.A na poslední pomazání to beru jako dobrý nápad.
chorche666
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 12. 10. 2017 16:23

Jo, to je jedna z metod, jak odstranit lupance - na desku se naleje slabej roztok destilky a nějakýho málo pěnivýho saponátu - dřív se používal Fomapon (smáčedlo používaný na fotografický filmy, aby se po posledním vypírání z emulze i podložky co nejdokonalejc stáhly kapky vody a neučunily po vyschnutí na filmu fleky), dneska jdou použít leštidla do myček na nádobí - koncentrace kávová lžička na 5 litrů destilky bohatě stačí. Staří (pa)zvukaři nanášeli roztok na desku i běhen přehrávání pomocí rozprašovače, aby deska neoschla.
Jsou lidi, co tvrdí, že do roztoku patří i etynol nebo propanol jako rozpouštědlo pro odstranění mastnoty, ale není to nutně potřeba. Daleko důležitější je fakt, že deska jednou přehraná pod vodou se pak už vždycky musí přehrávat stejným způsobem, protože zbytky vody, i když jde o destilku, na dně drážky nechávají stopu, která způsobuje při přehrávání bez vody zvýšenou míru šumu.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod TJK 12. 10. 2017 20:01

Dnes se používá Fotonal. Osobně jej používám s IPA a destilkou jako přípravek na praní desek na vakuové pračce.
Power, Beauty & Soul
Don't believe in everything U C
Gooner 4 Life - Victoria Concordia Crescit
TJK
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Ladinvirus 15. 10. 2017 08:55

Ahoj, prosím o dekódování IPA. Fotonal i destilku chápu. ;-)
Děkuji L.U.K.
Naposledy upravil Ladinvirus dne 15. 10. 2017 10:22, celkově upraveno 1
Ladinvirus
Junior

Odeslat příspěvekod anonymni 15. 10. 2017 09:48

Isopropylalkohol.
anonymni

Odeslat příspěvekod EKKAR 15. 10. 2017 16:07

A já k tomu dodám, že s jakýmkoliv alkoholem na desky HOOODNĚ VOPATRNĚ. Na šelakový alias standartní desky nesmí alkohol přijít vůbec, protože je nevratně poškodí (alkoholy rozpouštějí šelak = základní složku materiálu těch starejch desek) a ani modernější, vinylový desky nejsou proti umejvání alkoholem plně odolný - jde o obsah uhlíku, kterej je při výrobě desky ve fázi hnětení materiálu do vlastního plastu přidávanej jako barvivo a plnivo (do barevnejch desek se uhlík nedává). Uhlíku je ve hmotě desek tolik, že jeho mikroskopický šupinky se třením hrotu ve drážce uvolňujou a doslova "mažou" klouzající hrot a stěnu drážky. Když se tenhle uhlíkovej prach z drážky vymeje - například vejš popsaným přehrátím "pod vodou", zhorší se tím odstraněním uhlíkovýho prachu kluzný vlastnosti materiálu desky a než se třením z materiálu desky uvolní další uhlík, je během několika následujících přehrátí v signálu přítomnej neodstranitelnej zvýšenej šum.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod TJK 15. 10. 2017 19:44

Několik desítek... možná i nějakou stovku jsem roztokem umyl, a žádný problém nepozoruju. Ale u toho šelaku je to pravda. Podle mého ale všichni výrobci těch vodiček do vakuovek používaji něco na bázi alkoholu. Možná jen L'Art du son v lahvičce nemá alkohol ale určité enzymy které rozpouštějí organické nečistoty.
Ten roztok ředím 1:5 + pár kapek fotonalu. Funguje to relativně dobře.
Power, Beauty & Soul
Don't believe in everything U C
Gooner 4 Life - Victoria Concordia Crescit
TJK
Kolemjdoucí

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků