NC 450 - šmajdá talíř a nezvedá raménko

Kabely, převodníky, tunery, mikrofony, gramofony

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod misakq 24. 10. 2016 11:16

Tak gramo manie u mě v hlavě stále pokračuje... Koupil jsem na auru, zatím je stále u původního majitele, gramofon TESLA NC 450.
http://aukro.cz/show_item.php?item=6567499132
Získal jsem od pána video abych viděl jak funguje a jak šmajdá talíř, jestli není zborcený.Koukněte na to někdo , kdo tento gramofon znají prosím, je to ok, nebo je to už moc?
https://drive.google.com/open?id=0ByiEh ... nJTbkFZdGc
A pak co to zvedání raménka na konci... vzhledem k tomu že motor vypne, snímaní koncové polohy je ok. Takže nejde jen elektrický zvedáček hádám. Jak je na tomto tipu realizován? je to jen nějaký elektromagnet?
Repro: Focal Electra 926
Zes: BVAudio PA300SSE + P1SE
DAC: Gustard A20H
misakq
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod misakq 24. 10. 2016 12:16

Strašidelně? To jako že nehezky? :-)
No ale vpadá docela hezky... tak jako sběratelky...
Repro: Focal Electra 926
Zes: BVAudio PA300SSE + P1SE
DAC: Gustard A20H
misakq
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar


Odeslat příspěvekod EKKAR 24. 10. 2016 19:04

Tady: http://oldradio.cz/schemata/tsnc450sn.pdf si stáhni servisní manuál. Ten zvedáček je skutečně elektromagnetickej ....
A to video je docela na draka (možná bych se nebál říct dokonce že "na dvě věci" = na h0vn0 a na nic), "houpání" talíře je tam vidět za celou dobu jen snad na dvě vteřiny - v rozmezí času 1:08 až 1:12, na přesnější posouzení by bylo potřeba podržet v záběru bok talíře kolmo na jeho osu a pokud možno přesně v jeho rovině aspoň 10 vteřin v jednom kuse a ne švenkovat jak přiblblej Japončik pořád kolem ...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod misakq 24. 10. 2016 20:46

Ok, tak to snad nějako vládnu diagnostikovat a opravit...
Njn, pro tyhle účely a to jsem to video kuli tomu chtěl.. nic moc :-)
Ještě jsem ho přinutil udělat fotky a vyzkoušet ho na rovné desce...
Vypadá to spíše na rozpadající se subtalíř...
https://drive.google.com/open?id=0ByiEh ... nB6bUVweTg
Nic méně alespoň cenu jsem stáhl na 3000 včetně PPL.
Repro: Focal Electra 926
Zes: BVAudio PA300SSE + P1SE
DAC: Gustard A20H
misakq
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 24. 10. 2016 23:38

Ty fotky jsou na stejný h0vn0 jako video. Buď jejich autor neví, co má fotit, nebo se tomu úmyslně vyhejbá. Nechci předjímat, která možnost je blíž pravdě. A pro tvou informaci - ty subtalíře se lisovaly z termosetický pryskyřice, která sice stárnutím křehne, ale nedeformuje se. V případě nárazu se rozletí na milión kousků a je po parádě. Zato hlavní talíře, ty BOHUŽEL litovelská Tesla používala ze sajrajtu nazývanýho ZINKAL - to je slitina ZINku a ALuminia čili hnilíku. A proč bohužel? Protože tenhle materiál, i když je lacinější a líp litelnej než čistej hnilík, tak je náročnější na následný zpracování. Ty talíře po odlití potřebovaly temperovanou chladicí pec, ve který by postupně pomalu zchladly, protože zinek a hnilík mají podstatně odlišný teploty krystalizace z taveniny a když se po prvotním odlití netemperujou, dojde při prudkým chlazení (ponecháním jen tak na vzduchu) k chaotický krystalizaci, která zapříčiňuje vznik mikrotrhlin v odlitku. Výrobní podnik (dělaly se v kooperaci, litovelská Tesla neměla svoji vlastní slévárnu) v tý době samozřejmě šetřil a provoz chladicí pece určitě něco stál, takže na kontrolovaný chlazení nějakejch talířů pro gramce se samozřejmě kašlalo jako na placák. Ty talíře proto tvarově degradovaly a degradujou do dneška. Záleží na tom, v jak stabilních tepelnejch podmínkách byly celou dobu skladovaný - pokud byly ve stabilní pokojový teplotě, degradace je menší než když byl gramec někde na půdě vystavenej většímu kolísání teplot.
Každopádně, až ten gramec dorazí, polož talíř jako pokličku na rovnou stolní desku a přes jeho průměr polož na hranu pravítko. O kolik je prohnutej uvidíš na rozdílu mezi středem talíře a jeho obvodem ...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod misakq 25. 10. 2016 11:19

Jojo. no tenhle snad nebyl nikde na půdě... no uvidíme... Do konce týdne snad bude doma, tak to prověřím Tebou doporučenou pravítkovou metodou :-) On dělal co jsem mu řekl, jen jsem mu to asi popsal nedostatečně...
Ale co bylo snad pochopeno správně, bylo, že jsem mu psal ať zjistí, jestli se talíř položený horní stranou dolů kýve na rovné desce a to se nekýve prý... což tedy taky není asi ptimální test... mohl menší fuku na obvodu talíře přehlédnout...
Repro: Focal Electra 926
Zes: BVAudio PA300SSE + P1SE
DAC: Gustard A20H
misakq
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 25. 10. 2016 16:34

Obzvlášť jestli ten talíř zkoušel i s tou gumovou podložkou ...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod misakq 26. 10. 2016 11:01

No to jo no.. tak už mám info od PPL. zítra ho budu mít na stole, tak uvidíme :-)
Repro: Focal Electra 926
Zes: BVAudio PA300SSE + P1SE
DAC: Gustard A20H
misakq
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod misakq 27. 10. 2016 13:23

Tak zvedání raménka opraveno. Byla jen špatně nastavená výška zvedáčku na raménku a vzdálenost DPS od vrchní desky gramofonu.
Talíř vypadá dost ušmajdaně viz foto, ale moc dobře se mi to nafotit teda nepovedlo...
NIc méně na první sestavení i zadrhával o rámeček okolo doutnavky. Na podruhé už ne, bůh ví proč, ale je to vážně fousovka...
https://drive.google.com/open?id=0ByiEh ... mU5d2tHOE0
A ještě jsem k němu dostal přenosku Lenco viz foto, nevíte někdo co je to zač??
Repro: Focal Electra 926
Zes: BVAudio PA300SSE + P1SE
DAC: Gustard A20H
misakq
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 27. 10. 2016 15:08

Mechanicky i elektricky prakticky totožná kopie nějaký přenosky značek Nagaoka nebo Audio Technica. Lenco takhle "přivezlo" do Tesly i "teslácký" přenosky řady VM2xxx (to byly zrovna licenční Nagaoky), vyráběly se tam jako Lenco M-100 a M-300...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod misakq 27. 10. 2016 18:40

Jestli je v dobrém stavu, mohla by být lepší než VM 2002?
Repro: Focal Electra 926
Zes: BVAudio PA300SSE + P1SE
DAC: Gustard A20H
misakq
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod platprd 27. 10. 2016 18:59

tak to vyzkoušej uchem ne? Lepší než mudrovat na foru. Nevím co je na tom pravdy, ale vyčetl jsem na některých forech, že ne každá papírově lepší přenoska musí s libovolným gramcem hrát lépe, než levnější. Taky záleží jak si sedne s tím gramofonem.
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
platprd
Trvalý BAN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 27. 10. 2016 21:33

misakq píše:Jestli je v dobrém stavu, mohla by být lepší než VM 2002?

Žádná VM2002 nebyla. Existovaly typy VM2101, 2102, 2201 a 2202 - těch posledních bylo hooodně málo, ale byly nejlepší, měly lepší poddajnost systému než typy 21xx.
Navíc - o nějakým "sednutí si přenosky s gramcem" nemůže bejt ani řeč. Jsou přenosky tužší a jsou i typy poddajnější, ale to má vliv na snímavost drážky v souvislosti třeba s žánrem muziky nebo i částečně s konstrukcí ramene, ale se samotným gramcem to nemá co dělat.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod misakq 28. 10. 2016 11:33

Jo sorry, překlep.. 2102...
Tak lepší není vždy výhodou třeba z důvodu špatné kvality desky... Teď tu mám srovnání OMB a VM 2102... ta tesla je mnohem více tolerantní ke škrábancům a bordelu v drážce. To bude teda asi i tím, že má sférický hrot a na OMB mám eliptický... a pak má nižší citlivost než OMB že...
Jinak ano, poslechem to porovnám, ale teď nemám moc čas ani chuť přehazovat přenosku, tak jsem zkusil zeptat jestli někdo třeba neví, že je mezi nima rozdíl třídy, že ji tam třeba ni nemusim zkoušet dávat, že je to krám nebo tak :-)
Repro: Focal Electra 926
Zes: BVAudio PA300SSE + P1SE
DAC: Gustard A20H
misakq
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků